Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Toptancılara kızan üreticiler vatandaşa 2 liradan kestane sattı

Editör
kestane_200
Abone Ol:

Toptancı esnafına kızan Zonguldak Ereğlili kestane üreticileri, piyasada 6-7 liraya satılan kestaneyi 2-3 liradan satmaya başladı. Toptancıların kestaneyi kendilerinden 1 TL’ye almak istemesi üreticileri kızdırdı. Daha önce kestanelerin halka ulaşıncaya kadar fiyatı 7 lirayı buluyordu. Vatandaşlar kestane fiyatlarının düşmesinden memnun kaldı.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kestane yetiştiricileri, ürettikleri kestaneyi 1 liraya almak isteyen toptancıya kızarak, 7 liradan alıcı bulan kestaneyi vatandaşa 2 ila 3 liradan satmaya başladı. Büyük emekler isteyen ve zorluklar içinde yetiştirilen kestaneler, pazarda vatandaşların ve alıcılarının beğenisine sunuldu. Ancak, uzun yıllardır yetiştirdikleri kestaneyi toptancılara satan köylüler, bu sene toptancının verdiği fiyatı beğenmedi. Toptancıya kızan üreticiler, piyasada 6 ila 7 liraya satılan kestaneyi 2 ila 3 liradan satmaya başladı. Toptancıların üreticilerden aldığı kestaneler, pazaryerinde halka ulaşıncaya kadar fiyatı 7 lirayı buluyordu. Vatandaşlar ise kestane fiyatlarının yüksekliğinden şikayet ediyordu. Yeni hamleyle kestane piyasasında hem üreticiler hem de tüketiciler kâr etmiş oldu. Kestane üreticilerinden Eyüp Döner, geçmiş senelerde yetiştirdikleri kestaneyi toptancılara verdiklerini ve pazar yeri esnafının kestaneleri sattığını söyledi. Döner, ancak toptancıların her sene anlaşılan fiyatın altına düşmeleri sonrasında bu sene kestaneleri kendilerinin sattığını söyledi. Kestaneyi yetiştirmenin ve toplamasının çok zor olduğunu dile getiren Döner, büyük uğraşlarla topladıkları kestaneyi, satmak için ugraşamayacakları için toptancıya verdiklerini söyledi. Döner, şöyle dedi: “Her sene toptancılara verdiğimiz kestaneyi, bu sene ölü fiyatına almaya çalıştılar. Kestaneyi alan toptancılar, bizden aldıkları fiyatın üzerine koydukları kâr ile pazar yeri esnafına veriyorlardı. Ancak bu sene gerçekleşmedi. Üreticiler olarak bu sene kestaneyi toptancıya vermeyerek kendimiz satmaya karar verdik. Vatandaşa 2 ile 3 lira arasında bir fiyatla satmaya başladık. Kestaneyi bol gören vatandaşlar poşet poşet alıyor. Bu durumdan halk da bizler de memnunuz.”

Kaynak: Zaman Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER