Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

“Tüketiciler internette mağaza, mağazada ise internet deneyimi yaşamak istiyor”

Editör
cisco_retail_kiosk
Abone Ol:

Cisco’nun araştırmasına göre, müşteriler mağaza deneyiminin teknoloji kullanılarak zenginleştirilmesini talep ediyor.

Cisco’nun araştırmasına göre, müşteriler mağaza deneyiminin teknoloji kullanılarak zenginleştirilmesini talep ediyor.

Veri ağları konusunda dünya lideri olan Cisco, küresel perakende pazarlama ekibi ve İnternet İş Çözümleri Grubu (IBSG) işbirliğiyle ABD ve İngiltere’den tüketicilerle yeni alışveriş eğilimlerine yönelik olarak yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırma, perakendecilerin büyümeyi sağlamak ve marka bilinirliğini artırmak için web ve mağaza içi deneyimleri birleştirerek yeni bir alışveriş deneyimi yaratmaları ve bununla teknoloji meraklısı müşterilerine ulaşmaları gerektiğini ortaya koydu.

Bu yeni alışveriş deneyimi fiziksel ve sanal dünyaların en iyi özelliklerini bir araya getirerek müşterilere hem web ortamlarındaki kadar rahat ve pratik bir şekilde bilgiye ulaşma, hem de ürünlere dokunma şansını sunuyor. Bu tür bir deneyimi sunmak isteyen perakendeciler, dijital ekranlar, videolar, sosyal ağ teknolojileri ve Wi-Fi ağları kullanarak müşterilerinin sürekli bağlı kalmasını sağlayabiliyor. Cisco’nun ABD ve İngiltere’den 1000 alışverişçi ile anket yaptığı araştırmada tüketicilerin alışverişte teknolojiden nasıl yararlandığı ve mağazada teknoloji deneyimine nasıl baktığı sorgulandı. Buna göre, tüketicilerin yüzde 50’si en iyi fiyatı bulmak için teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanmaya devam edecek.

Teknolojiye meraklı müşteriler ise iki ayrı profilde inceleniyor: Genel nüfusun yüzde 56’sına tekabül eden hesapçılar ve çoğunluğu Y Kuşağı olmak üzere nüfusun 11’ine tekabül eden alışverişkolikler. Hesapçılar, satın alma kararlarını desteklemek üzere web üzerinden bilgi toplarken, alışverişkolikler, mümkün olan en düşük fiyatı bulmak için web’i ve akıllı telefonları kullanıyor. En çok ilgiyi alışverişkolikler çekerken, sayıca daha fazla olan hesapçılar, perakendecilerin gelirlerine ve karlılıklarına daha fazla katkı sağlıyor.

Teknolojinin de etkisiyle şekillenen yeni müşteri davranışlarına göre alışverişte teknolojinin kullanım nedenleri şöyle:

•    Yüzde 60’ı en düşük fiyata ulaşmak için,

•    Yüzde 47’si zamandan tasarruf etmek için,

•    Yüzde 26’sı en iyi seçimi yapmak için,

•    Yüzde 25’i en kaliteli ürünü bulmak için,

•    Yüzde 60’ı en iyi bilgi kaynağı olarak gördükleri yakınlarıyla iletişimde kalmak için.

Tüketicilerin çoğunluğu mağazadaki satış görevlileriyle konuşmak yerine online araştırma yapmayı tercih ediyor. Üçte biri perakendecilerin Facebook sayfasına ve kupon sitelerine bakıyor. Dörtte biri ise Groupon gibi web tabanlı alışveriş sitelerini kullanıyor.

Cisco’nun Küresel Perakende Endüstrisi Direktörü Lindsay Parker, “Günümüzde müşterileri tamamen özel bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyor. Her yerde, her zaman ve her cihazla alışveriş yapabilmek istiyorlar. En önemlisi de onlara benzersiz ve özel deneyimler yaşatan perakendecileri tercih ediyorlar” diyor. Cisco’nun İnternet İş Çözümleri Grubu Başkan Yardımcısı Dick Cantwell ise “Tüketiciler internette mağaza, mağazada ise internet deneyimi yaşamak istiyor” diyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER