Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Türk zeytin ve zeytinyağı Rusya ve Türkmenistan’da görücüye çıktı

Editör
Abone Ol:

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için Rusya’nın Moskova şehrinde 9-13 Şubat 2015 tarihleri arasında 22.si düzenlenen Prodexpo Gıda Fuarı ile Türkmenistan’ın Aşkabat şehrinde 10-12 Şubat 2015 tarihleri arasında 6.cısı düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarına katılarak tanıtıma devam etti.

Rusya’nın en büyük gıda fuarı olan Prodexpo Fuarı’nda ve Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri fuarında Türk zeytin ve zeytinyağına gösterilen ilgiden son derece memnun kaldıklarını belirten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Kadri Gündeş, fuarlara Avrupa ve Asya’nın farklı ülkelerinden büyük firmaların katıldığını kaydetti.

Arjantin, Şili, Fransa, İtalya, İspanya gibi dünyanın pek çok farklı ülkesinin katılımcı olarak yer aldığı Prodexpo fuarında başta Rusya olmak üzere Çin, Brezilya gibi Dünya’nın dört bir yanından firmaların ZZTK standını ziyaret ettiğini anlatan Gündeş, “Son dönemde Rusya’nın Avrupa Birliği Ülkelerine karşı uygulamakta olduğu boykotun fırsata çevrilerek iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından Prodexpo Fuarı çok önemli bir fırsat oldu. Her ne kadar zeytin ve zeytinyağı boykot edilen gıda ürünler arasında yer almasa da yine de alımların bu vesileyle artacağını düşünmekteyiz” şeklinde konuştu.
Prodexpo Fuarı’na Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi olarak son 5 yıldır katılım gerçekleştirilmemesine rağmen daha önceki yıllarda gerçekleştirilen aktiviteleri sırasında kurulan bağlantılar sayesinde ülkede Türk zeytin ve zeytinyağı için hali hazırda mevcut bir pazarın bulunduğunu ifade eden ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı Kadri Gündeş, Rusya’nın Türk zeytin ve zeytinyağı açısından çok büyük bir pazar potansiyeline sahip olduğunu belirtti.
Türkmenistan’da gerçekleştirilen Türk İhraç Ürünleri fuarında yapılan gözlemler ve görüşmelerde ise; Türkmenistan’da hali hazırda zeytinyağından ziyade bitkisel yağların tüketildiği, zeytin ve zeytinyağı kullanımının ise, yeterince tanınmamasından, biraz damak tadından ve fiyatının yüksekliğinden salatalarla sınırlı olduğunun anlaşıldığını ifade eden Gündeş,  “Türkler tarafından işletilen alışveriş merkezinin market raflarında ülkemiz zeytin ve zeytinyağının da yer aldığını gördük ve bu durum bizi memnun etti. Türkmenistan’da Komite olarak tanıtım faaliyetlerimiz devam edeceğiz, market raflarında markalı zeytin ve zeytinyağımızın sürekli olarak yer alması en büyük hedefimizdir” şeklinde sözlerini tamamladı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER