Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Turkcell MobilKod ile ‘Etiket Çağı’ başlıyor

Editör
turkcell-mobilkod
Abone Ol:

Turkcell, gerçek dünyadaki hemen her şeyi bir “etiket” üzerinden sanal ortamla bağlantılandıran MobilKod servisini Microsoft iş birliğiyle hayata geçirdi.

Turkcell, gerçek dünyadaki hemen her şeyi bir “etiket” üzerinden sanal ortamla bağlantılandıran MobilKod servisini Microsoft iş birliğiyle hayata geçirdi. Kullanım alanları yalnızca hayal gücüyle sınırlandırılabilecek MobilKod, bireysel kullanıcılara en son teknolojiyle çok zengin bir deneyim fırsatı sunmasının yanında mobil reklam ve pazarlama alanında iş yapış biçimlerini kökten değiştirmeye aday.

Turkcell, dünyada Microsoft ile bu iş birliğini gerçekleştiren ilk operatör oldu.

Turkcell-Microsoft iş birliği ile hayata geçirilen MobilKod servisi, Microsoft® Tag platformuyla kullanıcıların 2 boyutlu (2D) etiketleri cep telefonlarına okutmalarını sağlıyor. Microsoft tarafından geliştirilen Turkcell MobilKod mobil uygulaması ve MobilKod yaratma platformu ile kullanıcılar, gerçek dünyadaki hemen hemen her şeyi cep telefonu üzerinden elde edilen interaktif deneyim sayesinde bilgi ve eğlenceyle bağlantılandırıyor.

Turkcell MobilKod servisi ve Microsoft iş birliğinin ayrıntıları, iletişim dünyasının devlerini buluşturan GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar tarafından bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı. Barcelona’da gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören toplantıda Cenk Bayrakdar, bu alanda Microsoft ile iş birliğini tercih etmelerinin nedenlerinden ve servisinin olası kullanım alanlanından söz etti.

Görsel tanıma teknolojileri alanında Microsoft® Tag platformunun pek çok üstünlük sunan yeni nesil bir çözüm olduğunu dile getiren Cenk Bayrakdar, bu platformu kullanan Turkcell MobilKod servisi ile etkileşimli etiketleri tüm Türkiye’de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade etti. Bayrakdar sözlerine şöyle devam etti: Bayrakdar: “Turkcell MobilKod projesi, GSMA ruhuna en uygun işlerden biri.” “Cep telefonuna yüklenen MobilKod Okuyucu uygulaması ile etiket arasında sağlanan etkileşim, numara çevirmeden arama yapmayı ya da bir mesaj görüntülemeyi, bir web sitesine ya da video görüntüsüne anında bağlanmayı, bir kartviziti anında adres defterine eklemeyi sağlayabildiği gibi mobil reklam ve pazarlama alanlarında yepyeni ve çok geniş bir kullanım alanına sahip. Turkcell olarak her zaman olduğu gibi bu alanda da öncü bir rol üstleniyoruz. Ücretsiz MobilKod servisimizle bu teknolojinin yaygınlaşmasını sağlayarak bir kez daha müşterilerimizin hayatını zenginleştireceğiz. Ayrıca, markalara bugüne kadar var olmadıklan yepyeni mecralarda müşteriyle buluşma fırsatı sunan MobilKod servisimiz, eminim reklam ve pazarlama alanlarında fark yaratmak isteyenlerin de tercihi olacak.

Microsoft gibi bir devle dünyada bir ilke imza atarak kullanıma açacağımız Turkcell MobilKod’u yılın en önemli mobil iletişim zirvesinde sizlere duyurmak bizim için bilhassa anlamlı. 45 kişilik bir ekiple GSMA’e deyim yerindeyse ‘çıkarma’ yapmış olmamız teknolojide öncülüğün Turkcell açısından önemini ifade ediyor. Turkcell MobilKod projesi, inovasyon sözcüğüyle özetlenebilecek GSMA ruhuna en uygun işlerden biri. Bu proje ile GSMA’de teknoloji alanındaki küresel rekabette Türkiye’nin geldiği noktayı gösterme şansı bulduğumuz için gurur duyuyoruz. Umarız TurkcelTin bu başarısı ülkemizdeki diğer markalar için de cesaret verici olur.”

Turkcell MobilKod nasıl kullanılıyor?

Bireysel ya da kurumsal hat kullanan tüm Turkcell’lilerin www.mobilkod.com.tr adresinde hizmet veren Turkcell MobilKod portalı üzerinden ücretsiz olarak web adresi, metin, kartvizit ya da cep telefonu numaralarını şifreleyen etiketler yaratmalan mümkün. Bu etiketlerin cep telefonları aracılığıyla okunabilmesi için MobilKod uygulaması üç kolay ve ücretsiz yöntemle indirilebiliyor. Windows Mobile, iPhone, Symbian, Blackberry, Android ve J2ME cihazlarda çalışan MobilKod’u; http://gettag.mobi/tr adresinden, MOBELKOD yazıp 5050’ye kısa mesaj göndererek ya da Turkcell Uygulamalardan ücretsiz olarak indirmek mümkün.

MobilKod’la neler yapılabilir?

Turkcell MobilKod servisi ile her yerde görüntülenebilecek yeni bir barkod çeşidi olan etiketler (Tag) yaratırsınız. Bu etiketleri reklamlarınızda, posterlerinizde, ürün paketlerinde, el ilanlarınızda, web sitenizde, ilan panolarında ve dalıa bir çok yerde kullanabilirsiniz. Bu sayede kullanıcıyı çevirimiçi ortama yönlendirerek sunduğunuz içeriğin sınırlarını istediğiniz ölçüde genişletebilirsiniz.

Örneğin, bir sinema filmi afişinin üzerine yerleştirilen etiket, cep telefonundaki MobilKod okuyucu aracılığıyla filmin sinema/seans bilgilerini, oyuncularla yapılan röportajları ya da kamera arkası görüntüleri gösterebilir.

Bir perakende satış mağazasına yerleştirilecek etiketler interaktif raflar, tabelalar ve reklamlar kullanılarak ürünlerin daha etkin ticari satışına katkıda bulunabilir.

Yayıncılık alanında okurlar için merak uyandırıcı deneyimler üretilmesi, basılı yayınların reklamverenler için daha cazip hale getirilmesi sağlanabilir. Toplu taşıma alanında etiketler, yolcuların gerçek zamanlı varış bilgilerine hızla erişmesi, durakların civarındaki alanlar için detaylı haritalar gösterilmesi, yeni reklam gelirleri üretilmesi için kullanılabilir.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER