Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Türkiye’de süt tüketiminin % 53’ü ambalajlı

Editör
Abone Ol:

Sağlıklı süt ve gıda ambalajları konusunda dünyanın önde gelen kuruluşu Tetra Pak, Tetra Pak Küresel Süt Endeksi çalışmasını açıkladı. Dünyanın birçok ülkesinde ‘Dünya Süt Günü’ olarak kutlanan 1 Haziran’da açıklanan çalışma, Tetra Pak’ın süt endüstrisi ile ilgili edinmiş olduğu bilgi birikiminin paylaşılmasını hedefliyor ve son iki yılın verileri doğrultusunda küresel süt tüketim trendlerine ışık tutuyor. Tetra Pak Küresel Süt Endeksi, endüstrideki büyüme olanaklarına işaret ediyor ve süt üreticilerinin önündeki fırsatları gösteriyor. Çalışmanın altı aylık dönemlerle güncellenmesi hedefleniyor.

Çalışma hakkında bilgi veren Tetra Pak Grubu Başkanı ve CEO’su Dennis Jönsson, “Tüm dünyada sağlık ve güvenlik konusunda bilinçlenmenin artmasına paralel olarak artan sağlıklı süt tüketimi, ekonomik değerini giderek yükseltiyor” şeklinde konuştu.

tetrapak kutuAraştırma sonuçlarına göre, küresel süt tüketimindeki artış trendi, önümüzdeki üç yıl boyunca devam ederken, özellikle gelişmekte olan ülkelerde artan UHT süt tüketimi bu eğilime önemli bir katkı yapacak.

Tetra Pak Küresel Süt Endeksi çalışmasına göre; 2008 yılında dünya çapında süt tüketimi, 2007 yılına göre yüzde 1,6 artışla 258 milyar litre olarak gerçekleşti. Süt ürünlerinin bileşik büyümesi ise, son 4 yılda yüzde 2,4 düzeyinde oldu. 2008 yılında bazı ülkelerde yüzde 75’ler seviyesine ulaşan fiyat artışlarına rağmen büyüme trendi devam etti.

Tetra Pak Grubu Başkanı ve CEO’su Dennis Jönsson, sütün her yaştan insan için sağlıklı ve faydalı bir besin olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Önümüzdeki yıllarda iki trendin sürmesini bekliyoruz; özellikle gelişmekte olan ülkelerde tüketimde artış ve ağırlıklı olarak sağlıklı ambalajlı süt tüketim oranının yükselmesi. Ambalajlı süt, güvenli olduğu kadar, pratik bir ürün olduğu için günümüzün modern hayat tarzına uyuyor.”

Büyümenin kaynağı gelişmekte olan ülkelerdeki tüketim artışı

Çin, Hindistan, Pakistan gibi gelişmekte olan ülkelerde, refah ve bilinç düzeyindeki artışa paralel yükseliş gösteren süt tüketimi, küresel endüstride yaşanan büyümenin de anahtarı oldu. 2005 – 2008 yılları arasında Çin’in süt tüketimi yüzde 13,4 artış gösterdi ve 2008 yılında 27 milyar litre olarak gerçekleşti. Dünyada süt tüketiminin yüzde 10’undan fazlası Çin’de gerçekleşiyor.

Türkiye’de durum nedir?

Tetra Pak Türkiye Pazarlama Direktörü Gaye Atakan, Türkiye’de işlenmiş ambalajlı süt pazarının son beş yılda yaklaşık yüzde 10 büyüme gösterdiğini belirtti. 2008 yılında ise, bir önceki yıla oranla yüzde 7 büyüme gösteren pazarın toplam büyüklüğü, 970 milyon litre olarak gerçekleşti. Bu toplam içinde 920 milyon litre ile UHT süt, büyümenin başlıca destekleyicisi oldu.

Atakan, Türkiye’de işlenmiş ve ambalajlı süt tüketiminin, 2012 yılında, yaklaşık yüzde 8 artışla bir milyar litreyi aşarak 1.005 milyon litre seviyesine ulaşmasının; halen yüzde 53 olan ambalajlı süt tüketim oranının da, % 60’lar düzeyine gelmesinin beklendiğini de belirtti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER