Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Türkiye’de süt tüketiminin % 53’ü ambalajlı

Editör
Abone Ol:

Sağlıklı süt ve gıda ambalajları konusunda dünyanın önde gelen kuruluşu Tetra Pak, Tetra Pak Küresel Süt Endeksi çalışmasını açıkladı. Dünyanın birçok ülkesinde ‘Dünya Süt Günü’ olarak kutlanan 1 Haziran’da açıklanan çalışma, Tetra Pak’ın süt endüstrisi ile ilgili edinmiş olduğu bilgi birikiminin paylaşılmasını hedefliyor ve son iki yılın verileri doğrultusunda küresel süt tüketim trendlerine ışık tutuyor. Tetra Pak Küresel Süt Endeksi, endüstrideki büyüme olanaklarına işaret ediyor ve süt üreticilerinin önündeki fırsatları gösteriyor. Çalışmanın altı aylık dönemlerle güncellenmesi hedefleniyor.

Çalışma hakkında bilgi veren Tetra Pak Grubu Başkanı ve CEO’su Dennis Jönsson, “Tüm dünyada sağlık ve güvenlik konusunda bilinçlenmenin artmasına paralel olarak artan sağlıklı süt tüketimi, ekonomik değerini giderek yükseltiyor” şeklinde konuştu.

tetrapak kutuAraştırma sonuçlarına göre, küresel süt tüketimindeki artış trendi, önümüzdeki üç yıl boyunca devam ederken, özellikle gelişmekte olan ülkelerde artan UHT süt tüketimi bu eğilime önemli bir katkı yapacak.

Tetra Pak Küresel Süt Endeksi çalışmasına göre; 2008 yılında dünya çapında süt tüketimi, 2007 yılına göre yüzde 1,6 artışla 258 milyar litre olarak gerçekleşti. Süt ürünlerinin bileşik büyümesi ise, son 4 yılda yüzde 2,4 düzeyinde oldu. 2008 yılında bazı ülkelerde yüzde 75’ler seviyesine ulaşan fiyat artışlarına rağmen büyüme trendi devam etti.

Tetra Pak Grubu Başkanı ve CEO’su Dennis Jönsson, sütün her yaştan insan için sağlıklı ve faydalı bir besin olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Önümüzdeki yıllarda iki trendin sürmesini bekliyoruz; özellikle gelişmekte olan ülkelerde tüketimde artış ve ağırlıklı olarak sağlıklı ambalajlı süt tüketim oranının yükselmesi. Ambalajlı süt, güvenli olduğu kadar, pratik bir ürün olduğu için günümüzün modern hayat tarzına uyuyor.”

Büyümenin kaynağı gelişmekte olan ülkelerdeki tüketim artışı

Çin, Hindistan, Pakistan gibi gelişmekte olan ülkelerde, refah ve bilinç düzeyindeki artışa paralel yükseliş gösteren süt tüketimi, küresel endüstride yaşanan büyümenin de anahtarı oldu. 2005 – 2008 yılları arasında Çin’in süt tüketimi yüzde 13,4 artış gösterdi ve 2008 yılında 27 milyar litre olarak gerçekleşti. Dünyada süt tüketiminin yüzde 10’undan fazlası Çin’de gerçekleşiyor.

Türkiye’de durum nedir?

Tetra Pak Türkiye Pazarlama Direktörü Gaye Atakan, Türkiye’de işlenmiş ambalajlı süt pazarının son beş yılda yaklaşık yüzde 10 büyüme gösterdiğini belirtti. 2008 yılında ise, bir önceki yıla oranla yüzde 7 büyüme gösteren pazarın toplam büyüklüğü, 970 milyon litre olarak gerçekleşti. Bu toplam içinde 920 milyon litre ile UHT süt, büyümenin başlıca destekleyicisi oldu.

Atakan, Türkiye’de işlenmiş ve ambalajlı süt tüketiminin, 2012 yılında, yaklaşık yüzde 8 artışla bir milyar litreyi aşarak 1.005 milyon litre seviyesine ulaşmasının; halen yüzde 53 olan ambalajlı süt tüketim oranının da, % 60’lar düzeyine gelmesinin beklendiğini de belirtti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER