Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Türkiye’den kahve, simit, kebap ve dondurma atağı

Editör
turk_yunan
Abone Ol:

Yunan basını, Yunan piyasasını hedef alan Türk yatırımcıların, döner, simit, dondurma ve kahve gibi mamullerle Türk-Yunan dostluğunu fiilen test etmeye çalıştıkları değerlendirmesini yaptı.

Yunan basını, Yunan piyasasını hedef alan Türk yatırımcıların, döner, simit, dondurma ve kahve gibi mamullerle Türk-Yunan dostluğunu fiilen test etmeye çalıştıkları değerlendirmesini yaptı. Atina’da yayımlanan Kosmos Tu Ependiti gazetesi, Türkiye’nin, özellikle perakende satışta bugüne kadarki çabalarının beklenen sonucu vermemiş olmasına rağmen, Türklerin “damak tadı” ile yakınlaşmanın daha kolay olacağına ikna olduklarını, bu nedenle de gıda sektöründe faaliyet gösteren yedi işletmenin birkaç aydır Atina’da uygun mekan aradıklarını yazdı.

Gazete, iç piyasada ticareti zor durumda bırakan krizin kira fiyatlarını düşürmüş olmasının, başkent Atina’da fırsatlar bulunduğuna inanan işletmecileri iyimser kıldığı yorumunu yaptı.

Söz konusu durumun “Simit Sarayı” sahipleri için belirleyici olduğunu yazan gazete, bu işletmenin Alinalılara, Türk işi geleneksel simit sunmaya neredeyse hazır olduğunu ve Yunanistan genelinde de 30 mağaza açmayı planladığını kaydetti.

Öte yandan, önümüzdeki aylarda ünlü Türk dondurması MADO’nun da Yunan piyasasına girmeye hazırlandığını belirten gazete, keçi sütünden yapılan bu dondurmaya “herkesin hayran olduğu” değerlendirmesini gündeme getirdi.

Bu arada, edinilen bilgilere göre kebaba ağırlık veren adı açıklanmayan bir Türk işletmesinin de, Yunanlı bir ortakla faaliyete geçmeye hazırlandığını vurgulayan Kosmos Tu Ependiti, diğer yandan bir kahve markası zincirinin de Yunan piyasasına girmeyi amaçladığını, bu dükkanlarda kahve içiminden sonra bir de fala bakıldığını yazdı. Gazete, tüm bunlara rağmen, Türk girişimcilerin Yunanistan’daki faaliyetlerinin şu ana kadar beklenen; olumlu sonuçlar vermediğini belirtti ve buna örnek olarak Türkiye’nin en büyük giyim mağazaları zincilerinden biri olan “Koton” şirketinin ağını genişletme planının durdurulmasını gösterdi.

Gazete, 2011 yılına kadar 12 mağaza açmayı hedefleyen İpekyol’un da biri Atina’da, diğeri de Larisa’da olmak, üzere, yalnızca iki mağazayla yetinmek durumunda kaldığını, MAVİ Jeans’in ise piyasaya daha giremediğini yazdı.

Kosmos Tu Ependiti, giyim üzerine faaliyet gösteren şirketlerin aksine, Türkiye’nin büyük mobilya işletmesi İstikbal’in Yunanistan’da başanlı olarak, Kavala, Orestiada (Kumçiftliği) ile Serez kentlerinde mağazalar zinciri kurduğuna, temsilciler aracılığıyla da Selanik, Larisa ve Eğriboz’da (Evia) da faaliyet gösterdiğine dikkat çekti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER