Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Ünlü zincir mağazaların alım heyetleri Türkiye’ye getiriliyor

Editör
zincir_magaza_yoneticileri
Abone Ol:

Dış ticarette, AVM ve lüks zincir mağazalar dönemine geçiliyor. Bakan Zafer Çağlayan’m öncülüğünde 2011 ‘de seçilmiş bazı uluslararası zincir mağazaların üst düzey yöneticilerinden oluşan VIP heyetleri Türkiye’ye getirilecek. Böylece, ürünlerimizin uluslar arası zincir mağazalarda satılması sağlanacak.

Dış Ticaret Müsteşarlıği’nın ihracat raporuna göre, Türkiye, 2010’da 224 ülke ve gümrük bölgesine ihracat gerçekleştirirken, bu 224 ülke ve gümrük bölgesine 17 farklı para birimi üe ihracat yapıldı.

Ocak – Kasım 2010 döneminde 35 ülkeye yönelik ihracatında yüzde lOO’ün üzerinde artış oldu. Önemli ihracat artışı sağlanan ülkeler arasında yüzde 234 ile Peru, yüzde 148 ile Tayland, yüzde 130 ile Arjantin, yüzde 130 ile Şili, yüzde 108 ile Slovak Cumhuriyeti, yüzde 90 ile Mozambik, yüzde 84 ile Kuveyt, yüzde 79 ile Malezya, yüzde 78 ile Singapur, yüzde 61 ile Panama, yüzde 60 ile Beyaz Rusya, yüzde 56 ile Bahreyn, yüzde 49 ile Finlandiya, yüzde 48 ile Pakistan, yüzde 48 ile Iran, yüzde 44 ile Kolombiya, yüzde 42 ile Kanada, yüzde 37 ile Çek Cumhuriyeti ve % 36 ile İsrail yer aldı.

Çin’e ihracatımız arttı

DTM’nin raporunda, Dünya Ticaret Örgütünün Ocak-Eylül dönemi verilerine de dikkat çekilerek, ‘Almanya, Belçika, Bulgaristan, Finlandiya, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, Lüksemburg, Portekiz, Slovakya, Romanya, Yunanistan, İran, Suudi Arabistan, İsrail ve Çin’e yapılan ihracatta, bu ülkelerin genel ithalatından yüksek bir oranda artış kaydedildi. 8 ülke ve gümrük bölgesine ihracat, kriz öncesine ait rakamları geçti’ denildi.

Raporda, bazı ürünlerin ihracatında da kriz öncesine dönüldüğü belirtilerek, ‘Canlı hayvan ve gıda maddeleri ihracatı kriz dönemine göre yüzde 11, maden cevheri ihracatı yüzde 12,7, eczacılık ürünleri yüzde 28,7, diğer kimyasallar yüzde 8,8 oranında artış gösterdi’ değerlendirmesinde bulunuldu.

Ortadoğu ve Afrika’da yükseldi

Raporda Afrika ülkelerinin ihracattaki payının, 2002’de yüzde 4,7 iken, 2010 yılı Ocak-Kasım döneminde yüzde 8,2’ye yükseldiği belirtilerek, ‘Güney Amerika ülkelerinin payı yüzde 0,3’ten yüzde 1,1’e, Yakın ve Orta Doğu ülkelerinin payı yüzde 9,6’dan yüzde 20,3’e yükseldi. 2002 yılında 7 ülkeye 1 milyar doların üzerinde ihracat yaparken, 2010 yılında bu rakam yaklaşık 4 kat artarak 27 ülkeye çıktı’ denildi.

VIP heyetler geliyor

İhracatın artırılmasında perakendecilik sektörü ve zincir mağazacılığının önemli bir araç olduğu belirtilerek, 2010 yılında Polonya’da uluslararası bir zincir mağazada Türk ihraç ürünlerimizin pazarlanması ve tanıtılması amacıyla Türk Ürünleri Haftası faaliyeti gerçekleştirildiği anımsatıldı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER