Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Uyum Gıda A.Ş, hisselerini halka arz ediyor

Editör
sait_koc3
Abone Ol:

Hızlı tüketim ürünleri perakende ticareti sektörünün, merkezi İstanbul’da bulunan genç ve modern market zinciri Uyum Gıda A.Ş., gelecek yıl yüzde 100 büyüme hedefiyle, hisselerinin yüzde 30’unu halka arz edecek. Talep toplama yöntemiyle gerçekleşecek halka arzın tarihi 4-5 Kasım 2010. Halka arza liderlik eden aracı kurumlar Tera Menkul Değerler ile Halk Yatırım.

Uyum Gıda A.Ş. halen, 23.000 metrekare satış alanına sahip 33 mağazasında ve üç adet üretim ve paketleme tesisinde, 1.000’in üzerinde çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Ayda 1 milyon 200 bin tüketicinin alışveriş yaptığı Uyum Gıda A.Ş., 2009’da 172 milyon TL ciro elde etti. Uyum’un 2010 cirosu ise 200 milyon TL düzeyinde gerçekleşecek.

Halka arzdan beklenen nakit girişi 52,5 milyon TL

Uyum Gıda A.Ş., 17 Eylül 2010’da Sermaye Piyasası Kurulu’na halka arz başvurusunda bulundu. Ortaklığın 10.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesi, iç kaynaklardan karşılanarak 14.000.000 TL’ye yükseltilip, mevcut ortaklara payları oranında bedelsiz hisse verildi.

Ardından, 14.000.000 TL olan sermayenin 20.000.000 TL’ye yükseltilmesi için, mevcut ortakların yeni pay alma hakları kısıtlanarak, 6.000.000 TL nominal değerli B grubu hissenin “talep toplama” yöntemi ile halka arz edilmesi kararlaştırıldı.

Uyum Gıda A.Ş.’nin talep toplama tarihi 4-5 Kasım 2010, hisse fiyatı ise 8,75 TL. Bu fiyatla beklenen nakit girişi 52,5 milyon TL.

Uyum Gıda A.Ş., halka arzdan elde edeceği gelirin tamamını yeni mağazalar açmak için kullanacak.

Hızlı tüketim perakendesi 80 milyar TL

Uyum Gıda A.Ş. Genel Müdürü Sait Koç, organize perakende sektörünün bir kolu olan “hızlı tüketim ürünleri perakende ticareti”nin, yaklaşık 80 milyar TL’lik bir pazar olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Koç, pazarın bu alanda faaliyet gösteren şirketler açısından üç farklı grupta incelenebileceğini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Birinci grupta, ‘büyük organize perakendeciler’ yer alıyor. Bunların sayısı beş: Migros, BİM, CarrefourSA, Metro, Tesco Kipa. Bu perakendeciler yılda yaklaşık 20 milyar TL toplam ciro üretiyor ve pazarın yaklaşık % 25’ini ellerinde bulunduruyorlar. Yine bunlardan dördünün hisseleri (Migros, BİM, CarrefourSA, Tesco Kipa) İMKB’de işlem görüyor.

“İkinci grubu, ‘yerel perakendeciler’ oluşturuyor. Bu grupta, ciroları 75 milyon TL ile 650 milyon TL arasında değişen şirketler yer alıyor. Bunların toplam yıllık cirosu yaklaşık 12 milyar TL civarında ve pazarın yaklaşık % 15’ine hakimler.

“Üçüncü grup ise ‘geleneksel kanal’. Bu grupta, bakkal, küçük market, iki-üç-dört adet satış noktasına sahip ama organize bir yapıya sahip olmayan perakendeciler yer alıyor. Bunların yıllık toplam ciroları yaklaşık 48 milyar TL ve sektörde yaklaşık % 60 pazar payını ellerinde bulundurmaktalar.”

Uyum’un hedefi ilk 10

Birinci gruptakilerin satın alma yoluyla veya yeni mağazalar açarak hızla büyüdüklerini; ikinci gruptakilerin, üçüncü gruptan satınalmalar yaparak veya yeni mağaza açarak, birinci grupla arayı açmamaya çalıştığını; üçüncü grubun ise hızla küçüldüğünü belirten Uyum Gıda A.Ş. Genel Müdürü Sait Koç, bu tabloda Uyum’un hedefini şöyle açıkladı:

“Önümüzdeki 10 yıl içinde pazarın % 50-60’ının, en çok 10 perakendeci şirket tarafından yönetilecek. Biz de Uyum Gıda A.Ş, olarak önümüzdeki beş yılın sonunda bu 10 şirketten biri olmayı hedefliyoruz. Halka arz, bu yoldaki ilk adım. Bugünün büyüklerinin dünün küçükleri olduğunu unutmadan, kurumsal ve şeffaf yönetim ilkelerinden ödün vermeden, 2011’de hedeflediğimiz büyümeyi gerçekleştirdikten sonra, beş yılın sonunda bu hedefe ulaşmış olacağız.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER