Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Wincor Nixdorf, perakendecileri Almanya’da ağırladı

Editör
wincor1
Abone Ol:

Dünya genelinde 100 ülkede faaliyette bulunan, 41’ini direkt kendisi, diğer 59 adetini ise distribütörler kanalıyla gerçekleştiren Wincor Nixdorf, Almanya’nın ve dünyanın kendi sektöründe en büyük şirketlerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

Wincor Nixdorf, Wincor World 2011 Programı çerçevesinde dünya genelinde faaliyet gösterdiği 90 ülkeden 10 bine yakın perakendeciyi ve bankacıyı ağırladı. 25-28 Ocak 2011 tarihinde Almanya’nın Padernborg ilçesinde gerçekleşen toplantıya Türkiye’den da kalabalık bir perakendeci ve bankacı grubu katıldı. Toplantı sonunda aynı şehirde bulunan fabrikaya da gezi düzenlendi.

Dünya genelinde 100 ülkede faaliyette bulunan, 41’ini direkt kendisi, diğer 59 adetini ise distribütörler kanalıyla gerçekleştiren Wincor Nixdorf, Almanya’nın ve dünyanın kendi sektöründe en büyük şirketlerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

Toplantı sırasında bizleri bilgilendiren ve en son gelişmiş teknolojileri anlatan Wincor wincor_kutuNixdorf Türkiye Satış Müdürü Atilla Paternoster, her yıl geleneksel yapılan bu etkinliğin bu yılki temasının nakit işlemeye odaklandığını söyledi. Paternoster, “Nakit işlemeye odaklanmış çalışmalar geçen yıl da tanıtıldı ve bu yıl seri üretime geçildi. Perakendeciler için nakit işleminin büyük bir maliyeti var. Türkiye dışında Avrupa’da nakit işlemleri oldukça yoğun. Birçok yerde sendikalar toplu iş sözleşmelerine nakitle ilgili teredütlerini belirtip isteklerde bulunuyorlar. Artık kasiyerler elden değil makineye yatırılan paralarla işlemlerini işlemlerini yapabilecek şekilde gerçekleştirebilecekler. Örneğin kasiyerlere 137 TL’lik borcunuz için makineye 150 TL yatırıp 13 TL iade alıyorsunuz. Para makinede kontrol altında kalıyor. İş bitiminde kasiyer para kasetini alıp arka ofiste ana makineye aktarıyor. Para taşıma şirketi de kaseti alıp bankaya götürüyor. Dünyada yaklaşık 300 milyar dolarlık dolaşan para var. En büyük problem de güvenliktir. Bu nedenle sigorta maliyetleri bile artıyor” dedi.

“Rakiplerden 5 yıl öndeyiz”

wincor2Konferansta konuşan Wincor Nixdorf Pazarlama Müdürü Uwe Krause, 2010 yılı vizyonunu anlattı ve nelerin yapılabileceği bilgisini verdi. Krause, “Bu süreçte müşterilerimizden çok şey öğrendik. İlk olarak Poco ve Credit Suisse ile ortak bir çalışma yaptık. Şirket, banka ve perakendeciler arası yoğun bir ilişkiler yaşanıyor. Şimdi bu uygulamayı rakiplerde yapacaktır. Ürün geliştirme konusunda rakiplerden 5 yıl öndeyiz. Bizler çok kompleks bir ürün geliştirdik. Çözüm için hep birlikte çalışmalar yapıyoruz. Burada danışmanlık sunuyoruz ve iyileştirmenin yollarını anlatıyoruz. 2010 yılında sektöre yeni ürünler sunduk. Hala eksik taraflarımız var. Parayı torbaya değil de kasete doldurmayı öğrendik. Kasetler çalındığı anda paralar mürekkeple boyanıyor ve çalma önleniyor. Perakendecilere ve bankacılara para yönetimini öğretiyoruz. Güvenlik ihmal edildiğinde hem paramızı hem de itibarımızı kaybediyoruz. Müşteri memnuniyeti de kayboluyor. Almanya’da 5093, ABD’de 5943, Fransa’da 4226 silahlı soygun olmuş” dedi.

Wincor Nixdorf Global Pazarlama yöneticisi Tony Whelan ise grubun çevreyi korumaya yönelik ürünü hakkında bilgiler verdi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER