Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Yabancı 54 milyar doları ülkesine transfer etti

Editör
bendevi_palandoken_200
Abone Ol:

Kısa vadeli veya gecelik faiz için gelen yabancı fonların Türkiye’de vur-kaç ekonomisi doğurduğunu söyleyen Bendevi Palandöken, bu duruma tedbir alınmasını istedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın yüzde 35’e varan oranda vergi ödemesine rağmen, perakende sektöründeki yasal boşluk yüzünden yabancı yatırımcının doğru dürüst vergi ödemediğini savundu. Palandöken, “2003-2010 yılları arasında yabancı sermayenin kendi ülkelerine yaptıkları kâr transferi 54 milyar dolara ulaştı.” dedi.

6 Milyar dolar ülkemize sıcak para

Kısa vadeli veya gecelik faiz için gelen yabancı fonların Türkiye’de vur-kaç ekonomisi doğurduğunu söyleyen Bendevi Palandöken, bu duruma tedbir alınmasını istedi. TESK Başkanı, “Son zamanlarda 6 milyar dolar düzeyinde sıcak para ülkemizden çıkmıştır. Mali piyasalarda balon etkisi yaratan, paramızın değerini düşürerek ithalatı ucuzlatan, rantçı kısa vadeli sıcak paranın yerine kalıcı ve istihdam odaklı yabancı sermayenin ülkeye girişi teşvik edilmelidir.” diye konuştu.

Yabancı sermayenin 2007 yılında 22 milyar dolarla rekor kırdığını, ancak 2010 yılında yüzde 68 düşerek 7 milyar dolara gerilediğini belirten Palandöken, “2011 yılında ağırlıklı olarak tüketim malları ve perakende sektörü olmak üzere 10-12 milyar dolar civarında bir yabancı sermaye girişi öngörülmektedir. Türkiye’deki AVM sektörü yatırımı 30 milyar dolar. Bunun da 10 milyar doları yabancı sermayeyi temsil ediyor ve bu 10 milyar doların neredeyse yarısı son 5 yılda gerçekleşti.” diye konuştu.

Perakende sektörü için Türkiye’de yasal bir düzenleme olmadığından, yabancı yatırımcının kendi ülkesinde yapamadığını Türkiye’de yaptığını ileri süren Palandöken, “Kısa vadede yüksek kârlar elde edip kendi ekonomilerine kazandırıyorlar.” şikayetinde bulundu. Esnafın alın teriyle elde ettiği kazancından yüzde 35’e varan oranlarda vergi öderken, yabancıların borsada kazandığı milyarlarca dolar için bir kuruş bile vergi ödemediğine işaret eden Palandöken, “Yabancı sermayenin 2009 yılında transfer ettiği kâr tutarı 2,9 milyar dolar, 2010 yılında bu rakam 3 milyar doları bulurken, 2003-2010 yılları arasında yabancı sermayenin kendi ülkelerine yaptıkları kâr transferi 54 milyar dolara ulaştı.” şeklinde konuştu.

Yabancı sermayeyi de kapsayacak

Büyümek için ülkenin iç tasarruflarının yetersiz, dış ticaret açığının yüksek olmasının kaynak ihtiyacını doğurduğunu belirten TESK Başkanı Palandöken, “Ama bu açığımız kısa vadeli fonlarla veya nereden geldiği belli olmayan dövizle kapatılamaz. Son dönemde Orta Doğu’daki doğalgaz ve petrol fiyatlarının artışı dolayısıyla biriken sermayenin ABD ve AB gibi alışılmış sermaye merkezlerine akışı son ekonomik krizle kısmen azalmıştır.

Dolayısıyla Türkiye, yabancı sermayeyi de kapsayacak şekilde hazırlayacağı ‘teşvik sistemiyle’ en fazla yatırım kalkınmada öncelikli olan Doğu ve Güneydoğu bölgelerimize yönlendirmelidir. Buralarda yapılan kalıcı yatırımlar, kurulacak fabrikalar esnafında işlerini hareketlendirerek istihdamı artıracak, gelir tabana yayılacaktır” dedi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER