Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Yaşan sel felaketi yine tarım alanlarına zarar verdi

Editör
sel_felaketi_200
Abone Ol:

Son günlerde gerçekleşen aşırı yağışlar Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Marmara bölgesinde bazı illerimizi etkisi altına aldı. Aşırı yağışların sebep olduğu sel tarım arazilerini sular altında bırakmış, köylerde çiftçilerimizin ev ve ahırlarına girerek, eşya ve hayvan kayıplarına sebep olmuştur. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise Adıyaman ilinde gerçekleşen don olayı hububata ve bakliyata zarar vermiştir.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, birçok ilde halen yağmurların devam etmesi ve henüz sel sularının çekilmemesi nedeniyle hasar tespit çalışmalarının tam olarak başlatılamadığını belirterek, Ziraat Odalarından alınan ilk verileri şöyle açıkladı:

– Aydın İli’nin Milas İlçesinde gerçekleşen aşırı yağışlar sonucu yaklaşık 8 bin dekar alanda ekimi yapılan hububat sular altında kalmış, hayvan işletmelerini su basmıştır. Koçarlı ilçesinde 130 bin dekar, Söke ilçesinde 300 bin dekar ve İncirliova ilçesinde henüz tespit edilememiş hububat ve narenciye alanı sular altında kalmıştır. Bozdoğan ilçesinde ise, aşırı yağışlardan dolayı kanal patlamış 1.000 dekar hububat ekili alan su altında kalmıştır.

– Manisa’da aşırı yağışlar sonucu Nif ve Gediz nehirlerinin taşması sonucu, 4-5 bin dönüm hububat ve bağ alanları sular altında kalmıştır.

– İzmir İlinde gerçekleşen aşırı yağışlar sonucu Aliağa, Seferihisar ve Urla ilçelerinde hububat, narenciye bahçelerinde ve seralarda zararlar oluşmuştur. Bergama İlçesinde yaklaşık hububat ekili 60 bin dekar alan sular altında kalmıştır. Ayrıca, baraj kapaklarının açılması ile erozyon fazla gerçekleşmiş, toprak kaybı oluşmuştur.

– Antalya İlinin Kumluca ve Serik ilçelerinde iki barajın taşması sonucu barajlara yakın olan seraları su basmıştır. Serik ilçesinde ilk tespitlere göre 1.200 dekar sebze ve çiçek ekili seralar, toplam 30 bin dekar buğday, narenciye, nar alanı zarar görmüştür. Merkez ilçede oluşan hortum sonucunda 15-20 dekar sera, Finike ilçesinde 200-250 dekar domates ve salatalık ekili sera ile Demre ilçesinde seralar zarar görmüştür. Demre ilçesinde odun toplayan bir köylünün kayıp olduğu bildirilmiştir.

– Çanakkale İli Merkez İlçede yaklaşık 4 bin dekar hububat alanı, Bayramiç İlçesinde yaklaşık 2 bin dekar hububat alanı sular altında kalmış, ayrıca dikilen meyve fidanları yerlerinden sökülmüştür.

– Muğla İlinde aşırı yağışlardan dolayı arazilerin sular altında kaldığı, yağışların devam etmesi durumunda tarımsal üretime zarar verileceği bildirilmiştir. Fethiye İlçesinde 600 dekar domates serasında üretim yapan 225 çiftçinin serası sular altında kalmıştır.

– Adıyaman ilinde gerçekleşen don olayı sonucu, toplam 500 bin dekar alanda ekimi yapılan hububat ve baklagillerin dondan zarar görmüştür.

-Antalya’nın 7 ilçesinde (Kaş, Demre, Kumluca, Muratpaşa, Serik, Manavgat, Finike) 42 köyde 2025 çiftçi ailesinin, 4.462 dk sera, 1.016 dk meyve bahçesi, 28.500 dekarı da hububat alanı olmak üzere toplam 34.323 dk alan zarar görmüş. Tespit çalışmaları devam etmektedir.

-Edirne’de aşırı yağışlar sonucu tunca nehrinin taşması sonucu yaklaşık 5 bin dönüm hububat alanı sular altında kalmıştır.

-Kırklareli’nde yaklaşık 6 bin dönüm hububat alanı aşırı yağışlardan zarar görmüştür.”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, tarım arazilerinde oluşan maddi kayıpların en kısa sürede telafi edilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“- Suların çekilmesini takiben tarım arazilerinde oluşan zararların kesin sonuçlarının tespit edilebilmesi amacıyla, Ziraat Odalarımızın da içinde yer aldığı hasar tespit komisyonları en kısa sürede çalışmalarını tamamlamalıdır.

– Bilindiği üzere, sel ve su baskını afeti ilk defa bu yıl Tarım Sigortaları Kanunu kapsamda yer almıştır. Sel ve su baskını teminatı çoğu ürün için 1 Ocak tarihi itibariyle başlamış, narenciye ürünleri için ise Mayıs ayı itibariyle başlayacaktır. Bu yıl için çiftçilerimiz henüz sel ve su baskınına karşı sigorta yaptıramamıştır. Bu nedenle çiftçi mağduriyetlerinin önlenmesi için, 2090 sayılı Kanun’da ürün bazında görülen zararlar dikkate alınmalı, görülen zararların kısa sürede ödenebilmesi için gerekli bütçe oluşturulmalıdır.

– Zarar gören çiftçilerimizin kredi borçları, Sosyal Güvenlik prim borçları faizsiz ertelenerek, ödenmesinde kolaylık sağlanmalıdır.

Afetin tarımsal üretime verdiği zararların tespit edilmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER