Sosyal Medya Hesaplarımız

Tekno

Perakendede mobil, diğer kanallardan 2,5 kat hızlı büyüyor

Editör
Abone Ol:

Mobil Pazarlama Birliği (Mobile Marketing Association / MMA) Türkiye’nin düzenlediği Profesyonel Sohbet Toplantıları devam ediyor.

Mobilin gücünü en iyi kullanan iş kolları arasında öne çıkan perakende sektörüne yönelik toplantı, MMA Türkiye ve MENA Bölge Direktörü Melis Ertem moderatörlüğünde, Boyner Pazarlama Direktörü Ahmet Bal, LC Waikiki Dijital İletişim Müdürü Seçil Göker Aycan, H&M Ülke Pazarlama Müdürü Ketrin Gülük’ün yanı sıra, Connected Marketer Mobile Solutions Türkiye Eş Başkanı Elvin Altun, Nielsen Türkiye Pazarlama Müdürü Mehmet Fazıl Kanyılmaz ve MMA Türkiye Pazarlama Direktörü Soner Şeker’in katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye ekonomisi açısından en önemli iş kollarının başında gelen perakende sektörü, mobil kanala çok büyük önem veriyor ve modern hayatın en önemli dinamiği olarak kabul edilen mobilin, alışveriş tercihlerinde önemli rol oynadığını kabul ediyor. Mobil, keşif olarak da isimlendirilen ilk ürün aramalarında da belirleyici oluyor.

Perakende devleri, aylık toplam ciro beklentilerinin gerçekleşmesinde, dönemsel şartların etkisinin görülmesine rağmen, mobil kanalın düzenli ve güçlü bir şekilde büyüdüğü konusunda fikir birliği yapıyorlar. Toplam cirolar içerisinde mobil kanalın payı henüz çok yüksek olmasa da mobil, en hızlı büyüyen kanalı oluşturuyor ve bu büyüme ivmesi, diğer kanalların 2 – 2 buçuk katına ulaşabiliyor.

Günün her saniyesinde 23 bilgiye maruz kalıyoruz

Günümüz teknolojisinin baş döndürücü gelişimi paralelinde, ortalama bir insan bir günde 105 bin, her bir saniyede ise 23 bilgiye maruz kalıyor. Bu nedenle, iş ve pazarlama dünyasında kişiselleştirilmiş dokunuşlar, bugün hiç olmadığı kadar öneme sahip bulunuyor. Perakende devlerinin mobil gelişim gündemini, yapay zeka uygulamaları, büyük verinin etkin kullanımı, tüketici beklenti ve ihtiyaçlarının iyi belirlenip, ürünlere yansıtılması ve kişiselleştirmenin artması oluşturuyor.

Hızlı tüketim ürünlerinde online alışveriş bir yılda dört kat büyüdü

Toplantıda e-ticaretin geleceği konulu bir sunum yapan Nielsen Türkiye Pazarlama Müdürü Mehmet Fazıl Kanyılmaz, çok kanallı (omni channel) yapının, perakende ticaretinin yeni şekli olduğunun altını çizdi. Online alışveriş oranının henüz yüzde 2 düzeyinde olmasına rağmen, güçlü bir büyüme gösterdiğini belirten Kanyılmaz, hızlı tüketim ürünlerinde online alışverişin, son 1 yılda 4 kat büyüdüğüne dikkat çekti. Kanyılmaz, e-ticarette moda alışverişlerinin yüzde 55, seyahat alışverişlerinin ise yüzde 52 oranında olduğunu belirtti.

H&M yapay zekadan dekorasyon önerileri için çalışıyor

Toplantıda söz alan H&M Ülke Pazarlama Müdürü Ketrin Gülük, mobildeki büyümenin, beklentilerinin bile ötesinde gerçekleştiğini dile getirdi. H&M mobil uygulamasının hayata geçtiği 2017’den bu yana, mobilin genel satış performansındaki hareketlerden bağımsız olarak sürekli bir şekilde büyüdüğünü söyleyen Gülük, “Mobil cihazlar, tüketiciye ürün keşfi için daha fazla zaman kazandırıyor. Mobildeki keşif, ortalama 22 saniye içerisinde bölünebiliyor, bu nedenle biz, WhatsApp’a bile rakip olmak istiyoruz; tüketici WhatsApp’da gelen mesajdan sonra uygulamamıza dönsün istiyoruz” dedi.

Yapay zekanın daha etkin kullanımı ile ilgili çalışmalar gerçekleştirdiklerini de dile getiren Ketrin Gülük, “Yapay zeka sizi tanıyana dek, tercihler değişebiliyor; yine de zaman içerisinde yapay zekanın insanları daha doğru yönlendirebileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

H&M Home’un yakın zamanda İngiltere’de başlattığı yeni bir uygulama denemesini örnek gösteren Gülük, “Şu an İngiltere’de test aşamasında olan HM Home Stylist isimli uygulamamıza tüketiciler evlerinin fotoğraflarını gönderiyor; yapay zeka evin tarzını anlıyor ve sesli olarak ev dekorasyonu önerileri veriyor” dedi.

2018’de mobilde 3 kat daha fazla büyüme

Sektörün genelinde inovasyon anlamında en trend konuların Yapay Zeka ve Yapay Zeka ile Öğrenen teknolojiler olduğunu belirten LC Waikiki Dijital İletişim Müdürü Seçil Göker Aycan, bu başlıkları da insan beyni ve gücü ile yapılan bazı işlerin kendi kısıtlarının teknolojinin yardımı ile aşılması şeklinde özetledi ve “Markanız hakkında sosyal medyada yapılan yorumların ya da görsellerin artık insan eli ile takip edilmesi mümkün değil. Bu teknolojileri kullanarak bunu yapabilmek mümkün olmaya başladı” dedi.

LC Waikiki Pazar araştırmalarına göre 2018 ilk yarı yılda perakende hazır giyim sektörünün önceki dönemlere göre daha hızlı büyüdüğüne dikkat çeken Aycan, mobildeki bu büyümenin ise, yaklaşık 3 kat daha büyük olduğunu belirtti. Mobil uygulama ve e-ticaret kanallarında, mağazalardan çok daha fazla ürün çeşidi sunulabildiğini söyleyen Aycan, “Tüketicinin satın almayı düşünüğü ürünü karşısına çıkarmayı ve aradığı şeyi kolay bulmasını sağlamayı amaçlıyoruz; bu doğrultuda müşteri memnuniyeti sağlamak adına kişiselleştirilmiş reklamlara önem veriyoruz” dedi.

LC Waikiki Stilbot ile müşteriler stil danışmanlığı hizmeti alıyor

Dijital trendleri ve yenilikleri yakından takip ettiklerini belirten Aycan sözlerine şöyle devam etti: “LC Waikiki olarak, müşterinin online-offline alışveriş deneyimini birbirine bağlayan bir yaklaşımla ilerliyoruz. Buna en iyi örnek, sektörde ilk kez kullandığımız StilBot. Bu program sayesinde müşterilerimize sahip oldukları ürünlerle kombinleyebileceği, en uygun kıyafet alternatiflerini hem mağazada hem de e-ticaret sitemizde sunuyoruz.”

LCW Sense ile görme engelli bireylerin alışveriş engelleri kalktı

Aycan, 2018’de iletişim alanında ulusal ve uluslararası alanda 7 farklı ödül kazanan LCW Sense uygulamasının ise LC Waikiki için ayrı bir önemi olduğunu vurguladı ve şunları söyledi: “Milyonlara hitap eden bir marka olarak, görme engellilerin giyim alışverişi yaparken yaşadıkları engelleri ortadan kaldırarak hayatlarını kolaylaştırmayı sosyal sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bu amaçla geliştirilen LCW Sense, etiket okuma yöntemi ile ürünün renk, desen, beden, kumaş içeriği, yıkama talimatı ve fiyat bilgilerini kullanıcıya sesli okuyabiliyor ve müşterilerimize özgürlük sağlıyor.”

Boyner, Belgrad Ormanı’nda koşu yapanlara yeni ayakkabı için kişiselleştirilmiş teklif sunuyor

Boyner’in, müşterilerine kişiselleştirilmiş mesaj iletiminine özel önem verdiğini söyleyen Boyner Pazarlama Direktörü Ahmet Bal, “Mobilin, alışverişi teşvik gücüne inanıyoruz. Örnek vermek gerekirse, sitemizin bugünkü ziyaretçilerinin yüzde 60’ı mobilden gelmişti. Tabi bu oran alışverişin sonlandırma aşamasına doğrudan yansımıyor. Müşterilerimizin yüzde 9’u online alışveriş yapıyor. Öte yandan, Hopi uygulamamızın kullanıcı sayısı 6 milyona ulaştı” şeklinde konuştu.

Boyner’in veri toplamaya uzun zamandır önem verdiğini belirten Bal, “Veriyi toplayıp anlamlandırmak çok değerli. Online tarafta, markayı ve tüketicinin daha önce baktığı ürünleri hatırlatabilmek için dataları anlamlandırıp kullanmaya odaklanıyoruz. Hafta sonu Belgrad ormanında koşan isimleri bulup, belli bir sürede ‘ayakkabın eskimedi mi?’ diye teklif sunuyoruz. Bunun için de lokasyon verisini, hareket verisiyle birlikte kullanıyoruz” dedi. Bal, BOYNER şirketlerinin datasını konsolide etmek için bir merkez kurma çalışmasında olduklarını da sözlerine ekledi.

Ahmet Bal, kişiselleştirme konusuna çok büyük önem verdiklerini de söyleyerek, “Kampanyayı bile kişiselleştirme yoluna gidiyoruz. Tüketiciye en fazla satın aldığı ürün ve model üzerinden kampanyayı anlatma yöntemi kullanıyoruz” dedi.

Son 3 senedir e-ticarette 2- 2.5 kat büyüme elde ettiklerini, mobildeki büyümenin de bu düzeyde olduğunu belirten Bal, “Yapılan çok küçük dokunuşlar bile birden %50 büyüme sağlayabiliyor. Önümüzdeki dönemde e-ticareti 3 kat büyütme hedefimiz var” şeklinde konuştu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Tekno

Couchbase, veri tabanlarının güçlü yanlarını birleştiriyor

Editör

Yazar:

Couchbase logo

Modern veri tabanları şirketi Couchbase Inc. (NASDAQ: BASE)  Couchbase Server 7’yi kullanıma sundu. Bu dönüm noktası niteliğindeki çözüm, ACID işlemleri gibi ilişkisel veri tabanlarının en iyi unsurlarını, modern veri tabanı mimarilerinin esnekliğiyle birleştirerek, kurumların kritik uygulamalarını bulut bilişim yapısına (private – public – hybrid) daha hızlı taşımalarına imkan sağlıyor. Couchbase Server 7 ile yazılım ekipleri birleşik tek bir veri platformunda çalışarak ACID türü tutarlılık öncelikli işlemler için ayrı, hızlı uygulama geliştirme ve yüksek performans ölçeği için ayrı veri tabanları kullanmak zorunda kalmazlar. Bu özelliklerin tek bir platformda birleşmeleri ve Couchbase’in ACID türü tutarlılık öncelikli süreçlerde de kullanılması, müşterilerin veri tabanı mimarilerini basitleştirerek, yüksek performans kazanımlarının yanı sıra, operasyonel maliyetlerin ciddi bir biçimde azalmasına da yardımcı olur.

NetDocuments’ın platform mühendisliği direktörü Jordan Gillespie, “Kuruluşumuzun toplam sahip olma maliyetlerini azaltırken daha hızlı operasyonel performans gösterme becerisine ihtiyacı var” diyor ve ekliyor: “Couchbase Server 7 ile birlikte gelen, Collection veri yapıları (ilişkisel veri tabanı karşılığı tablo olan) üzerinden veri erişimi, gerek verilerin gerekse indekslerin izole bir biçimde bölümlenebilmeleri (partitioning) bizim ihtiyaç duyduğumuz modern veri tabanı uygulamalarının performansını artırırken, operasyonel maliyetleri de azaltıyor.”

Forrester’ın yayımladığı 2021 yılı birinci çeyreğe ait Now Tech: Application Modernization and Migration Services raporunda “Birçok kuruluşun halen güncelliğini yitirmiş dördüncü nesil programlama dilleri ve veri tabanı uygulamalarıyla diğer geleneksel teknolojileri kullanmaktan kurtulamadığı” ifadeleri yer alıyor. Dolayısıyla yeni hem uygulamaların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını hem de hali hazırda kullanımda olanların da modernize edilerek güncellenmelerini destekleyecek bir veri tabanı platformuna acil olarak ihtiyaç duyuluyor. Couchbase 7 uyuşmazlık noktalarını ortadan kaldırarak kurumların ilişkisel veri tabanı uygulamalarını modernize etmelerini sağlıyor. Böylece günümüz ihtiyaçlarına uygun kritik uygulamaların geliştirme süreçlerini hızlandıracak çeviklik ve esneklik mümkün kılınıyor.

Couchbase’i kullanan kurumlar, bu çerçevede tutarlılık öncelikli işlemlerin (business transactions) müşterilerine açık olan uygulamalarda uygulanabilmesi gibi pek çok kazanım elde ediyorlar.  Bu tür işlemlerin (transaction) yanı sıra, zengin içerikli, kişiye özel olarak tanımlanabilen Customer 360 veri modelleri ve uygulamaların geliştirilebilmesi, paralelinde ise uzun süre ertelenen, RDBMS temelli uygulamaların modernizasyonu ve ihtiyaç halinde bulut bilişime adaptasyonu mümkün hale geliyor.  Ek olarak yazılım geliştirme ekiplerine, yıllardır aşina oldukları SQL dili ve halihazırda bildikleri programlama dilleri bir arada sunuluyor.  Bu imkanlar sayesinde, yorucu bir yeniden eğitim sürecine tabi tutulmadan geleneksel veri tabanlarından Couchbase’in modern veri platformu yapısına geçişi kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

Couchbase Server 7’nin öne çıkan özellikleri şunlar:

  • Tamamıyla standartlara uygun SQL işlem becerileriyle veri tabanı genişlemesindeki karmaşıklıklar ortadan kaldırılıyor. Böylece müşteriler artık ilişkisel veri tabanlarına ve ayrı bir NoSQL veri tabanına ihtiyaç duymuyor. Couchbase artık ACID türü işlemlerle yüksek hacimli etkileşime yönelik işlemleri birleştirebilen SQL yapısını bir arada sunabiliyor (N1QL ACID Transactions). Müşteriler ilk kez, hepsinin tek bir çatı altında toplandığı veri tabanı platformunda mikrosaniyeler içerisinde etkileşimlerle birlikte, dağıtık çoklu kayıtlar üzerinde SQL ACID işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.
  • Dinamik veri çevreleme modeliyle güncellemeler kesintisiz ve aksaklık yaşanmadan gerçekleştiriliyor. Couchbase Server 7, “Scope ve Collection” adını verdiği yeni mantıksal bileşenler ile, ilişkisel veri tabanlarında bulunan şema ve tablolara benzeyen bir veri düzenleme yapısı sunuyor. Sadece Couchbase Server 7 kullanarak müşteriler tablo (Collection) ekleyebiliyor. Bu esnada yürütülen işlemleri şemaya (Scope) eklemeye ya da düzenlemeye gerek kalmıyor ve veri tabanı da bu yapısal değişiklik sürecinde devre dışı kalmıyor, veya uygulama erişimine kapatılması gerekmiyor.Bu sayede, inovasyon döngüsü hız kazanıyor. Bu yeni çoklu seviyeli, dinamik veri düzenleme yapısı sayesinde platform, ilişkisel veri modellerini Couchbase Server 7’yle eşleştirip, gerekli veri taşıma veya geçiş süreçlerine imkan sağlıyor.
  • Collection düzeyinde işlenen veri erişimi, bölümleme (partitioning) ve dizin(index) izolasyonuyla daha hızlı operasyonel performans sağlanırken, sahip olma maliyeti de düşüyor. Couchbase Server 7 aynı zamanda yapılandırılabilir yedekleme hizmeti veriyor. Veri setleri mikro servislere daha hızlı aktarılıyor, indeks yaratma işlemleri arka planda paralel olarak yürütülüyor ve verilerin sunucular arasında yeniden dağıtımı sürecinde(örneğin bir sunucuda problem yaşandığında) indeksler de taşınabiliyor. Ve son olarak sorgulama hizmeti ise, daha önce uygulanan kural tabanlı yerine maliyet tabanlı sorgulama optimizasyonunu ekliyor (Cost based query optimizer)
Devamını Oku

Tekno

Ayaydın-Miroglio Grubu, Nebim V3 POS Paylink’i tercih etti

Editör

Yazar:

Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu

Paynet, sektörün geleceğini şekillendirecek iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. Hazır giyim sektörünün seçkin markalarından Ipekyol, Twist ve Machka’da Paynet’in yenilikçi ödeme çözümü ‘Nebim V3 POS Paylink’i tercih etti. Çözüm, Ipekyol, Twist ve Machka mağazalarında eş zamanlı olarak uygulamaya başlanacak. Böylece bu mağazalardan alışveriş yapan binlerce müşteri, temassız, taksitli ve güvenli ödeme deneyimini yaşayacak.

Paynet’in, köklü yazılım üreticisi Nebim Yazılım ile hayata geçirdiği Nebim V3 POS Paylink ile mağaza içerisinde herhangi bir yerde, kasada, reyonda veya kabinde müşterinin hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilmesi sağlanıyor. Kasada tüketicinin kuyruk beklemesine gerek kalmadan ödeme yapmasını sağlayan bu yenilikçi çözüm, tüm banka kartlarına taksit imkânı sunuyor, üstelik temassız ödemelerde limit kavramını ortadan kaldırıyor.

Tüketiciler, Nebim V3 POS Paylink kullanan işletmelerde kredi kartları yanlarında olmasa bile mobil cihazlarıyla ödemelerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Maximum Mobil, BKM Express ve BonusFlaş gibi cüzdan uygulamaları veya kredi kartlarıyla alışveriş yapabiliyor. Türkiye’de bir ilk olarak yine mağaza içerisinde ödeme yapılırken, PaynetPass veya Masterpass gibi kart saklama altyapılarında kayıtlı kartlar kullanılabiliyor.

Nebim V3 POS Paylink, işletmelerin iş süreçlerini iyileştirerek verimliliği yükseltiyor, satış hacminin yükselmesinde önemli bir rol alıyor. Ayrıca müşteriye özel kişiselleştirilmiş kampanyalar kurgulanmasını sağlayarak hem müşteri memnuniyetini hem de sadakatini artırıyor.

Paynet CEO’su Serkan Çelik, Nebim V3 POS Paylink’in perakendecilere mağaza, e-ticaret ve markaya özel mobil uygulaması gibi farklı satış kanallarında, aynı ödeme deneyimini yaşatma imkânı verdiğini vurgulayarak, “Kovid-19 kısıtlamalarının kalkmasıyla birlikte AVM ve mağazalar yeniden hareketlendi. Tam da bu dönemde kasadaki yoğunluğu ortadan kaldıran, müşteri memnuniyetini ve sadakatini artıran, mobil ödeme yöntemlerini kullanarak çeşitli avantajlar sağlayan bu çözümün, perakendeciler tarafında yoğun bir taleple karşılanacağını düşünüyoruz. Bu yolculuğumuzu, Türkiye’nin önde gelen hazır giyim gruplarından Ayaydın-Miroglio Grubu markalarıyla başlatmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu; “Türkiye’de on binlerce mağaza Nebim’in perakende satış yazılımını kullanıyor. Görüyoruz ki mağazalara giren müşteriler pandeminin de etkisiyle hem temassız ödeme yapmak hem de kullandıkları banka uygulamaları vasıtasıyla ödeme yapmak istiyorlar. Biz de bu kapsamda Nebim V3 POS yazılımımızı Paynet’in ödeme sistemiyle entegre ederek müşterilerimizin kullanımına sunmaktan dolayı çok heyecanlıyız. Merkezi operasyonlarında ERP yazılımı olarak, mağazalarında da hem kasa hem de arka ofis çözümü olarak Nebim V3’ü kullanan Ayaydın-Miroglio Grubu’nda bu entegrasyonu kullanıma almış olmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

Devamını Oku

Tekno

Derinsis’ten online sipariş toplamasına hızlı çözüm!

Gıda perakendesine yönelik ERP başta olmak üzere, CRM, E-Ticaret, WMS ve Planogram gibi sektörel çözümleri  marketlerle buluşturan DerinSİS, pandemi ile birlikte artan online siparişlerin kolay, hızlı ve hatasız toplanmasını sağlayan, bütün plafformlardan sipariş işleyebilen Topla.io platformunu hayata geçirdi.

Editör

Yazar:

Gıda perakendesine yönelik ERP başta olmak üzere, CRM, E-Ticaret, WMS ve Planogram gibi sektörel çözümleri  marketlerle buluşturan DerinSİS, pandemi ile birlikte artan online siparişlerin kolay, hızlı ve hatasız toplanmasını sağlayan, bütün plafformlardan sipariş işleyebilen Topla.io platformunu hayata geçirdi.

Çözümle ilgili bilgi Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Babacan şu ayrıntılı bilgiyi verdi:

“Değişen rekabet şartlarından hemen bütün marketler online satış kanallarından yoğun bir biçimde sipariş almaya başladı. Üstüne Trendyol, Hepsiexpress gibi büyük oyuncuların da ciddi bir satış kanalı haline gelmesiyle, marketlerin online sipariş kanalları çoklu hale geldi. Bu bir yönüyle yoğun ve çeşitli entegrasyon çalışması gerektirdiği için teknik bir zorlukken, bir yönüyle de perakende operasyonlarında her zaman masada olan hız ve verimlilik gibi konular açısından operasyonel bir zorluk.

Bu açıdan marketlerin teknik birimlerinin üstlendiği yük her zamankinden daha kritik ki teknik birimler mevcut fiziki mağazacılık operasyonunu sürdürmek için gerekli olan teknik faaliyetleri yürütürken bir yandan da çeşitlenen online satış kanallarının yönetimini kurum içinde yönetilebilir hale getirmek durumunda.

Mevcut durumda mağaza içinde sipariş toplaması yapan bir personel, farklı platformların farklı uygulamaları konumlaması, her platformun kendine has yapısı sebebiyle farklı arayüzlerle uğraştığı kadar aslında farklı operasyon kültürleriyle de temas etmek durumunda kalıyor. Bu çeşitliliğin üstündeki hız baskısı,  hız bir yana çeşitliliğin getirdiği karmaşa ile aslında ürün toplama operasyonunda hız kayıplarına yol açıyor. Sık personel değişimi sebebiyle yüksek eğitim ve oryantasyon maliyeti, hatalı ürün toplama gibi verimsizlik unsurları da bu fiili durumun diğer çıktıları.

İşte DerinSİS olarak sektörel uzmanlığımızla, bizim sunduğumuz topla.io çözümü sektörün bu sürecini verimli şekilde yönetilmesini sağlıyor.

Online siparişleri hızla toplayın!..

Biraz açarsak: Topla.io bir sipariş kabul etme ve toplama platformu. Marketlerimiz gerek kendi sitelerinden gelen gerekse ilgili pazaryerlerinden gelen siparişleri tek bir uygulama içinde görüyor ve tek bir kullanıcı deneyimiyle hızlı ve eksiksiz toplayarak verimliliğe ulaşıyorlar. Uygulamanın Android ve IOS platformlarına özel versiyonları olduğu için, marketlerimiz ek bir cihaz yatırımına gerek olmadan uygulamayı hemen kullanabiliyor. Özellikle telefon kamerası kullanımına imkan veren ve dinamik yatay/dikey kullanılabilen arayüzlerimiz sayesinde kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkararak, konforlu bir operasyon yönetimi sağlıyoruz.

Yine platformun merkezi yapısı sayesinde, gelen siparişler, şu an toplananlar, toplaması bitenler detayında hem genel operasyonu izlemek mümkün hem de ilgili pazaryeri ile mutabakat çıktılarını elde etmek mümkün. Bu açıdan gerek marketlerin e-ticaret ekipleri, gerekse üst yönetimleri sağlıklı ve güncel bilgiye anlık olarak ulaşarak, durumlardan iş kararlarına, iş kararlarından aksiyona hızla ilerleyebiliyorlar.

Market içi ürün toplama operasyonu açısından bakıldığında, aynı siparişteki ürünlerin kategori bazlı eş zamanlı toplanması, muadil ürün yönetimi, sipariş içindeki donuk ürün uyarıları gibi ilk bakışta akla gelebilecek sektörel detayların tamamı mevcut. Diğer taraftan bu konudaki verimlilikle ilgili en kritik unsurlardan biri de ilgili mağazanın günlük işleyebileceği sipariş sayısı ve alınan siparişin marketten olabildiğince hızlı çıkmasını sağlayacak olan tahmini toplama süresi kriteri. Bu çözümle sepetteki ürün dağılımına göre işin bu kısmının da yönetilmesini sağlıyoruz. Yine önemli bir detay, bazı marketlerimiz kasadan bazı marketlerimiz kasa dışından toplamayı sonlandırıyor, operasyona has farklılıklar olmakla birlikte her iki kurguyu da kapsayan bir çözüm sunabiliyoruz”.

Satın alma yerine kiralama da yapılabiliyor

Ürünün satın alma ya da kiralama şeklinde 2 farklı modelde sunulduğunu belirten İsmail Babacan “Ürünün fiyat modelini çalışırken dahi, marketlerimizin nasıl yanında olabiliriz diye düşünerek, online satış kanallarını pandemi döneminde yoğun kullanan, pandemi öncesi yatırım yapan veya ağırlıkla mağazacılıktan ilerleyen marketler gibi bütün bakış açılarının varlığını gözettik ve satın alma ve kiralama alternatiflerini birlikte sunduk. Böylece dileyen marketimiz “Online satış kanallarının benim operasyonumda her daim bir ağırlığı olacak ben satın alarak uzun dönemde avantaj yakalarım” diyerek satın alma yapabilirken, dileyen marketimiz de “Online kanala pandemi sebebiyle yatırım yapıyorum, zaten bütün mağazalarım online siparişe uygun değil, ben kullandıkça ve sistemi kullandığım kadar öderim” mantığıyla kiralama modelinde ilerleyebiliyor” dedi.

Devamını Oku

POPÜLER