Sosyal Medya Hesaplarımız

Yenilikler

Kemik suyundan gelen lezzet

Editör
Abone Ol:

Kemik Suyuna Çorbalar serisi ile artık çorbalarda bu lezzete 15 dakikada ulaşabilmek mümkün.

Bakliyatlı çorbaların ardından Bizim Mutfak, yine Türkiye’de ilk kez Kemik Suyu lezzetini bulyon formatında tüketicilerin beğenisine sundu. Marka bu inovatif adımıyla daha önce hiç bulyon kullanmayan tüketicileri de kategoriye çekerek büyük bir başarıya imza attı. IPSOS tarafından yapılan analize göre Kemik Suyu Bulyon kullanan tüketicilerin yaptığı satın alımın %56’sı pazara ek satış olarak geliyor.

Türk yeme içme alışkanlıklarına ve damak tadına uygun ürünler geliştirmeye devam ettiklerini belirten Ajinomoto Türkiye Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Hülya Gündoğan Uçarlar, “Ajinomoto’nun global ölçekteki güçlü Ar-Ge altyapısı ile Türkiye’de çorba ve bulyon kategorilerinde yepyeni segmentle  açtık” dedi.

Pazarın potansiyelini ve tüketicilerin mutfaktaki beklentilerini anlamak için bugüne kadar yaklaşık 20 bin tüketiciye dokundukları 50’ye yakın araştırma yaptıklarını vurgulayan Uçarlar, “Bu tüketici araştırmaları Türk damak zevkine uygun keşiflerde bulunmamızda pusulamız oluyor” diye konuştu. Uçarlar şunları söyledi:

“Mutfak Kullanım ve Alışkanlıkları araştırmasında, 2-3 ayda bir evde kaynatılan et-tavuk suyundan daha çok kemik suyu kaynatıldığı ortaya çıktı. Yemek pişirenlerin yüzde 52’si et ve tavuk suyu kaynatıp sakladıklarını söylerken, yüzde 58’i kemik suyu kaynattığını söylüyordu. Türk tüketicisinin vazgeçemediği ancak oldukça zahmetli bir şekilde elde edilen geleneksel kemik suyu lezzetini pratik bir şekilde tüketicilerimize ulaştırmayı amaçladık ve 2 aşamalı lezzet planımız devreye girdi.

Evde en çok hazırlanan çeşit olmasına rağmen pazarda kemik suyu bulyon yoktu, sadece et ve tavuk bulyon çeşitleri vardı. Türkiye’nin ilk ve tek Kemik Suyu Bulyonunu pazara sunduk. Ürüne çok inandık ve sonuçlar bizim bile beklentilerimizi aştı. Tüketicinin önemli bir ihtiyacını karşılamak için geliştirdiğimiz kemik suyu bulyon sayesinde Bizim Mutfak, lansman döneminde Bulyon pazarında indirim marketleri hariç son 6 senenin en yüksek ciro pazar payı olan %24,8’e ulaştı.

Kemik Suyu Bulyon’un gördüğü ilgiyle birlikte planın ikinci aşamasına geçtik. Kemik Suyu lezzetini pratik bir şekilde en sevilen çorba çeşitlerinde sunmak için çalışmalar başladı. Bizim Mutfak, böylece Türkiye’nin ilk Kemik Suyuna Çorbalar serisini geliştirdi. Geleneksel kemik suyu lezzetine ek olarak içerdiği protein, lif ve kolajen sayesinde 2018’den beri Bizim Mutfak’ta geliştirdiğimiz “Besleyici ve Pratik” ürün portföyünde yerini aldı. Yeni çorbalarımızın muhteşem kemik suyu lezzeti ile özellikle Ramazan sofralarına çok yakışacağını düşünüyoruz.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Yenilikler

Meram Un ailesi büyüyor

Editör

Yazar:

Konya’da Alsan Gıda bünyesinde üretilip pazara sunulan Meram Un ailesine yeni ürünler katılıyor. Türkiye’ye un pazarında önemli bir pazara sahip olan Meram un, yeni çeşitleriyle birlikte tüketici beklentilerine her anlamda cevap veriyor. Alsan Gıda Satıştan Sorumlu Yöneticisi Turgay Alhan, yeni ürünle ilgili şu açıklamada bulundular:

“Meram Un’un yeni ürünleri katkısızdır. Tam buğday unundan üretilmiştir. Siyez Un ve Çavdar Unu çeşitlerimizin pazarda büyük ilgi göreceğine inanıyoruz. Tüketicilerin tüm beklentilerine cevap verebilecek olan ürünlerimizin en önemli özelliği ise katkısız ve doğal olmasıdır.”

Yeni ürünler marketlerde yerini almaya başladı.

Devamını Oku

Yenilikler

Red Bull Winter Editon Nar Lezzeti raflarda

Editör

Yazar:

Red Bull, Winter Edition Nar Lezzeti ile kış aylarına özel yeni bir ürünle tüketiciyle buluşuyor. 2022 yılına çok az bir zaman kala Red Bull, çok sevilen enerji içeceğinin tadını; kışın favori meyvelerinden narın lezzetiyle bir araya getiriyor. Anadolu kültüründe ‘bereket’le anılan bu meyveye; ekşi kiraz, kırmızı meyveler ve bademin eşlik ederek özgün bir tat yakaladığı Red Bull Winter Edition Nar Lezzeti, Türkiye çapındaki tüm satış noktalarında tüketicinin beğenisine sunuluyor.

10 Aralık 2021 – 31 Ocak 2022 tarihleri arasında redbull.com/kisikanatlandir adresini ziyaret eden tüketiciler, hayallerindeki kış eğlencesini tasarlamak için yaratıcılıklarını konuşturacak. İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, İzmir, Isparta ve Kayseri olmak üzere 7 şehri kapsayan aktivasyonda en iyi eğlence konseptlerini oluşturan, hikayeleştiren ve her haftanın en yaratıcı tasarımının sahibi olan beş yarışmacı, Red Bull Winter Edition kiti kazanacak. Hafta kazananları arasından seçilecek ayın konseptinin yaratıcısı ise hayalindeki konsepti hayata geçirirken Red Bull Winter Edition etkinlik aracı ve lezzetleri ile eğlenceyi kanatlandırma fırsatını yakalayacak.

Red Bull Winter Edition Nar Lezzeti; misket limonu, yaban mersini, tutti frutti, hindistan cevizi & açai lezzeti, tropikal meyve, mandalina seçeneklerinin ve 2021 yaz aylarında çıkan Red Bull Summer Edition Karpuz Lezzeti’nin ardından; Editions ailesinin dokuzuncu üyesi olarak kış boyunca keyifli bir alternatif olacak.

Devamını Oku

Yenilikler

Porçöz’den fırın temizliğine profesyonel dokunuş

Editör

Yazar:

Porçöz, mutfak temizliğine yeni alternatifler sunmaya devam ediyor. Porçöz, Fırın Temizleyici Sprey ile fırınlarda biriken ve ısının da etkisiyle temizlenmesi zorlaşan sertleşmiş yağ ve yemek kalıntılarını kolayca çıkarıyor.

Fırın Temizleyici; ocak, tencere, mangal, ızgara alanlarda da etkili çözüm sunuyor. Ürün hızlı ve kolay temizlik sağlarken iz bırakmayan yapısıyla da dikkat çekiyor.

Güçlü formülüyle en zorlu lekeleri bile kolayca yok eden ürünün gücü tüketici araştırmalarında da kendini gösteriyor. Deneyen her 10 kişiden 9’unun (yüzde 86) beğenisini kazanırken araştırmaya katılan her 5 kişiden 4’ü Porçöz Fırın Temizleyici Sprey’i mevcut ürününe tercih edeceğini belirtti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER