Sosyal Medya Hesaplarımız

Açılışlar

Hâdim Ulusal Marka Olma Yolunda

Editör
Necmettin Kuru
Abone Ol:

Hadim AVM Yenişehir ve Domaniç’in ardından Ekim ayı içerisinde Eskişehir’de de 3 mağaza açtı.

Açılan 3 mağaza ile ulusal zincir statüsü alan Hadim AVM, Ulusal marka olma yolunda hızla ilerliyor.

Eskişehir’de açılan 3 yeni mağaza ve ulusal market zinciri konusunda bir basın açıklaması yapan Hadim AVM Yönetim ve Pazarlama Danışmanı Necmettin Kuru, Hâdim’in ulusal bir marka olma yolunda yatırımlarına devam ettiğini ifade etti.

Hâdim Şirketler Grubu’nun aile büyüklerinin 50 yıllık birikimlerinden oluşan kültür mirasını, günümüz ticari kural ve yenilikleriyle harmanladığını ve buna bağlı olarak hızla büyüyen bir topluluk olduğunu ifade eden Necmettin Kuru, “Birlikten kuvvet doğar prensibini, müşteri, tedarikçi veya çalışan ayırımı yapmadan, karşılıklı güven, dayanışma ve paylaşma ilkeleri ile destekleyen Hâdim Şirketler Grubu, bu çatı altındaki 4 şirket ve yaklaşık 500 personeli ile isminin manasına uygun olarak, 1995’ten beri halkımıza hizmet vermektedir. Dünya kimya devi Akzo Nobel’in Türkiye’deki 5 distribütöründen biri olarak boya sektöründe, 16’dan fazla ülkeye ihracat yapan bir şirket olarak mobilya sektöründe ve şu an 21 şubesiyle perakende sektöründe gösterdiği faaliyetlerle, bölgesinin en güçlü kuruluşları arasına girmeyi başaran Hâdim Grubu, ulusal marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.”dedi.

Bursa ve Kütahya il sınırları içerisinde bulunan 18 şubesinin yanı sıra, Ekim ayında Eskişehir’de açtığımız 3 yeni mağazayla birlikte Hâdim, büyüme ve yatırımlarına devam ettiğini sözlerine ekleyen Kuru, “Geleceğin 5 önemli sektöründen biri olan perakende sektörü dinamik, değişken ve gelecek vadeden bir sektör. 2007 yılında 4 olan şube sayımız ile başlattığımız büyüme, reorganizasyon ve kurumsallaşma çalışmalarımız kuruluşumuzun 10. yılında da yeni yatırım, proje ve çalışmalarla devam etmektedir. Perakende sektöründe 1999 yılında çıktığımız bu yolculuğa 10. yılımızı çok çeşitli etkinlikler çekilişler ve kampanyalarla kutladığımız 2009 yılında, Bursa-İnegöl, Yenişehir, Yenice, Alanyurt ve Kütahya-Domaniç ilçelerinde bulunan toplam 18 şube ile devam etmekteyiz. Ekim ayı içerisinde Eskişehir’de faaliyete geçirdiğimiz 3 yeni mağazayla birlikte Hâdim Alışveriş Merkezleri olarak ulusal zincir statüsünde bir yapıya kavuşmuş oluyoruz. Eskişehir’de, Şirintepe mahallesi, Sakarya caddesi ve Ziyapaşa caddesinde açtığımız 3 yeni mağazamızda toplam 40 personel istihdam etmeyi planlıyoruz. Bize göre Eskişehir güzel Türkiye’mizde gelecek 10 yıl içinde en fazla gelişecek 3 ilden bir tanesi. Ve yine rekabet ve yatırım anlamında da ulusal-yerel zincir marketlerin de rağbet ettiği bir ilimiz. Bu manada 2010 yılı sonuna kadar Eskişehir’in farklı noktalarında en az 7 şube daha açarak oradaki mağaza sayımızı 10’na çıkarmayı hedefliyoruz. Bir taraftan Hâdim olarak 2007 yılında başlattığımız reorganizasyon ve kurumsallaşma çalışmalarımız hızla devam ederken, diğer yandan yatırım planlarımız içinde bulunan Eskişehir, Bursa, Bozüyük, Kütahya ve çevresinde açmayı planladığımız şubelerle birlikte 2011 yılı sonunda ilk hedef olarak toplam 50 şube sayısına ulaşmayı arzu ediyoruz.”diye konuştu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Açılışlar

Pizza İl Forno, 25. şubesini Bolu’da açtı

Editör

Yazar:

Bolu girişimcilerinden Yamaner Ailesi ile güç birliğine giden Gökmen Gastronomi, 14 Burda AVM’de Pizza İl Forno Bolu şubesini açtı. Bolu’ya gastronomi alanında, yüzde 100 Türk sermayeli Pizza İl Forno markası ile katkı sağlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını söyleyen Bolulu iş insanı Fatih Yamaner, “Bu anlamlı günde yanımızda olan Valimize, değerli yöneticilerimize ve tüm davetlilere çok teşekkür ediyoruz. Gastronomi kenti Bolu, bu tarz yatırımları fazlasıyla hak ediyor. Bu alanda yeni yatırımlarımız olacak” dedi. Açılışta söz alan Pizza İl Forno CEO’su Caner Şener, Pizza İl Forno’nun 14. franchise şubesini, toplamda ise 25. şubelerini Bolu’da açtıklarını vurgulayarak, “Bolu restoranımız gerek modern mimarisi ve dekorasyonu gerek konsept tasarımıyla örnek bir nokta oldu. Markamızın lezzet yolculuğu, büyüyerek devam ediyor” dedi. Yamener Ailesi’nin, sahip olduğu girişimci ruhuyla Bolu’ya değer katan başarılı işlere imza attığını söyleyen Bolu Valisi Erkan Kılıç da bu tarz tesislerin Bolu’nun marka değerine her zaman olumlu bir katkı sunacağını söyleyerek, Pizza İl Forno restoranının şehre hayırlı olmasını diledi.

Bolu şubesiyle birlikte bir meşale daha yandı

Pizza İl Forno’nun bu yıl uygulamaya koyduğu sosyal sorumluluk projesi kapsamında, açılan her yeni restoranı için bir meşale yakarak, Türk Eğitim Derneği’nin “10.000 Genç Meşale Daha Aydınlık Türkiye” kampanyasına destek oluyor. Bolu şubesinin açılışıyla birlikte yeni bir meşale daha yandı ve Türk Eğitim Derneği’ne burs desteği sağlanmış oldu.

Devamını Oku

Açılışlar

Kiko Milano Türkiye’de hızla büyüyor

Editör

Yazar:

Kiko Milano, İstanbul Kanyon ve Kayseri Forum alışveriş merkezlerinde yeni hizmete giren mağazaları ve İstanbul Marmara Park alışveriş merkezinde yer alan açık satış noktası ile dudak, göz, yüz ve cilt grubundan binlerce ürünü güzellik tutkunları ile buluşturuyor.

İstanbul Kanyon Alışveriş Merkezi metro katında ve Kayseri Forum Alışveriş Merkezi’nin zemin katında yer alan Kiko Milano mağazaları ile birlikte Marmara Park Alışveriş Merkezi giriş katında bulunan açık satış noktasında; markanın güncel koleksiyonlarının yanı sıra Kiko Milano hayranlarının vazgeçilmezi haline gelen Baseline makyaj ürünleri de satışa sunuluyor.

Doğuş Hospitality & Retail ortaklığıyla, 2015 yılında Türkiye pazarına giren Kiko Milano; Kasım 2021’de master franchaise iş modeline geçti. Marka, iş modelindeki bu değişiklikle beraber 2022 yılından bugüne 15 satış noktası açarak, Türkiye çapındaki 27 satış noktası ile büyüme yolculuğuna devam ediyor.

Devamını Oku

Açılışlar

Şimdi Forum Ankara’da

Editör

Yazar:

Gökmen Gastronomi bünyesindeki restoran zinciri Pizza İl Forno, Başkent’teki büyümesini sürdürüyor. İtalyan usulü pizzalarını özel taş fırınlarda pişirip servis eden marka, Ankara’daki 16. şubesi, Forum Avm’de açtı.

Pizza İl Forno’nun özellikle zengin vegan mönüsü, glüten free ve bitkisel içerikli menüleriyle öne çıktığını söyleyen Gökmen Gastronomi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Gökmen, Ankaralıların, hem gönlünde hem de damaklarında ayrı bir yere sahip markalarının, pizza konusunda gastronomi sektörüne farklı bir yenilik getirdiğini ifade etti. Başkent’te 16 şubeye ulaştıklarını vurgulayan Gökmen, “Yeni hizmete giren Forum Ankara Avm’deki restoranımız, kolezyum formundaki taş fırını, lezzete sanat katan özel dekorasyonu, ambiyansı ve özel lezzetleriyle, misafirlerini ağırlamaya hazır” dedi.

İtalyan işi pizza Türkiye’ye yayılıyor

Pizza İl Forno, kendi öz sermayesinin yanı sıra franchise modeliyle büyümesini sürdürüyor. Ankara’nın yanı sıra İstanbul, Eskişehir ve Isparta’da restoranları bulunan marka, şube sayısını yılsonuna kadar 35’e çıkarmayı hedefliyor. Türkiye genelindeki vizyoner girişimcilerine çağrıda bulunan Pizza İl Forno, aylık minimum yüzde 25 kar marjı sunuyor. Giriş bedeli 60 bin dolar olan ve aylık yüzde 6 royalty bedeli alınan Pizza İl Forno’nun toplam yatırım maliyeti ise lokasyona göre değişmekle birlikte, anahtar teslim ortalama 6 milyon lira.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER