Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

Ata GYO, perakende sektöründe!

Editör
Cengiz Foan
Abone Ol:

Hedef; yatırımcılara, düzenli kira geliri ve değer artış kazancı sağlamak.

ATA Yatırım Ortaklığı, halka açık bir Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na dönüştürüldü. ATA GYO’nun ana hedefinin yüksek değer artış potansiyeli bulunan ve düzenli kira geliri sağlayan bir ticari gayrimenkul portföyü oluşturmak olduğu ifade ediliyor. Yükselen bir ivmeye sahip perakende sektöründe, zincir perakendecilerin büyüme stratejileri, ticari bazlı kira getirisi hedefleyen iş modelinin ana fikrini oluşturuyor.

Özel bir GYO modeli olan ATA GYO, ticari gayrimenkul portföyü oluştururken temel olarak zincir perakendecilere kiralamak üzere gayrimenkul geliştirme ve yatırım faaliyetlerinde bulunuyor. Bu kapsamda, öncelikle grup şirketlerinden TAB Gıda’nın büyüme stratejisinden faydalanılması hedefleniyor. Devam eden süreçte, farklı perakende sektörlerinde büyüyen zincir markalara yönelik geliştirme ve yatırım faaliyetleri planlanıyor. Hedef; yatırımcılara, düzenli kira geliri ve değer artış kazancı sağlamak.

ATA GYO Genel Müdürü Cengiz Foan konuyla ilgili yaptığı açıklamada; inşaat ve kiracı riski düşük, yüksek getirili ve ciddi değer artış potansiyeline sahip gayrimenkullerden portföy oluşturduklarını ifade etti. Foan, küçük yatırımcıya da tüm ülke genelinde ticari kira getirisine odaklanmış bir hisse senedi yatırımı yapma fırsatı sunduklarını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Konut değil ticari mülk alıp satıyoruz, kiracı garantili olan bu sistemde uzun vadede sadece kira artışından değil gayrimenkulün kendi içindeki değer artışının da bir yansıması olarak ATA GYO’nun şirket değerinin de pozitif etkilenmesini bekliyoruz. İlk faz yatırımlarının büyük bölümünü Burger King restoranları olarak tamamlamayı hedefliyoruz. Sonraki genişleme ve büyüme dönemlerinde Burger King ölçeğinde yer alan kiracılarla perakende öncelikli olmak üzere ofis, lojistik vb. farklı ticari gayrimenkul yatırımları da yapabiliriz. Banka şubeleri, elektronik mağaza zincirleri, süpermarketler muhtemel diğer perakende kiracıları arasında yer alacaktır. Ata GYO olarak, yatırımcının lehine olmak koşulu ve dinamik bir yönetim anlayışıyla sürekli şekilde gayrimenkul satın alabilir veya satabiliriz.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

AVM

ECE Türkiye iki projeyi daha portföyüne kattı

Editör

Yazar:

Sürdürülebilir ve yenilikçi yaklaşımlarla müşteriler için alışveriş deneyimini en güncel trendlere göre şekillendirdiklerini; Türkiye’de 25 yıla yaklaşan tecrübeleri ile zorlayıcı koşullar altında bile yaratıcı çözümler üretebildiklerini ifade eden ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı, yeni projeler ve genişleyen portföyü ile ECE Türkiye’nin sektördeki konumunun daha da güçlendiğini söyledi. Stratejik yönetim vizyonunun sonucu olarak, operasyon halindeki AVM’lerde 2024 yılının ilk yarısında sektör ortalamalarının üzerinde ciro artışı elde ettiklerini açıklayan Şapkacı, “Sunduğumuz alışveriş deneyimini sürekli olarak geliştiriyoruz. Bunu yaparken de iş ortaklarımız olan perakendeciler ve yatırımcılarımız için de optimum faydayı sağlayacak şekilde hareket ediyoruz. Yönetim portföyümüzdeki AVM’ler 2024 yılının ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine oranla perakende satış cirolarında yüzde 82 artış elde etti. Bu, enflasyonun üzerinde bir artış oranı. Müşteri giriş sayılarımız ise geçen yılla aynı düzeylerde seyrediyor. Operasyon halindeki AVM’lerimiz, yüzde 100 doluluk oranına sahip. Bu başarıların arkasında, ekonomik ve sektörel gelişmeleri doğru okuyarak proaktif yaklaşım göstermemiz, güçlü kiralama performansımız, yatırımcılarımızla beraber AVM’lerimizi sürekli olarak yenilememiz ve doğru pazarlama stratejilerini uygulamamız yer alıyor. Önümüzdeki dönemde de portföyümüzü değer katacağımıza inandığımız projelerle geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO’su Semet Yolaç Canlıel – ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı.

“Karma kullanımlı proje luvıya, antalya’ya değer katacak”

2024 yılı itibarıyla elde ettikleri büyüme oranlarının yanı sıra imza atılan yeni projelerle sektördeki güçlü konumlarını sürdürdüklerini belirten Şapkacı, “Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da, bölgenin yüksek nitelikli karma kullanımlı projesi Luviya için yatırımcı grup Aderan Global ile bir iş birliğine imza attık. Kent yaşamının yeni buluşma noktası olarak tasarlanan Luviya, Antalya’nın hızla gelişen yerleşim bölgesinin merkezinde yer alıyor. Beş yıllık projeksiyonda, bölgede yeni konutlar, ticaret alanları, turizm tesisleri ve sosyal hizmet alanlarının hayata geçirilmesi planlanıyor. Luviya, bu avantajlı konumuyla hem yerel halkın hem de uluslararası ziyaretçilerin kolayca ulaşabileceği bir lokasyonda bulunuyor. Karma kullanımlı proje kapsamında, 50 bin metrekare kiralanabilir alana sahip yeni nesil bir alışveriş merkezi, 39’u bahçe dubleksi olmak üzere 653 adet daire, 5 yıldızlı bir otel, otelle bağlantılı 90 adet markalı konut ve 24 adet A sınıfı ofis alanı bulunuyor. 200 mağaza ile hizmet verecek AVM’de ulusal ve uluslararası seçkin markalar, şehre ilk kez gelecek konseptler, yüksek nitelikli eğlence ve gastronomi seçenekleri yer alacak. Ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunmayı hedefleyen Luviya, Antalya’nın modern yüzünü yansıtarak şehre değer katacak ve bölgenin çekim merkezi haline gelecek” diye konuştu.

Forum Bornova, artık ECE Türkiye yönetimde

ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO’su Semet Yolaç Canlıel ise firmanın güçlü portföyünü stratejik bir planlama kapsamında, değer katacakları projelerle genişletmek için çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Canlıel, “Commerz Real’ın gayrimenkul fonu “Hausinvest”in alışveriş merkezlerinden biri olan Forum Bornova’nın yönetimini 1 Ağustos 2024 itibari ile üstleneceğiz. Bu gelişme ile ECE Marketplaces ve Commerz Real arasındaki Almanya’da uzun yıllara dayanan iş birliği, ilk defa uluslararası alana taşındı. Kazandığımız ihalede ECE’nin kalite standartlarının Türkiye’de de geçerli olduğunu gösterebildiğimiz için mutluyuz. 2006 yılında açılan Forum Bornova, Ege Bölgesi’nin en sevilen ve ziyaret edilen alışveriş merkezlerinden biri. Üstü açık AVM konsepti ile 60 bin metrekarenin üzerindeki kiralanabilir alanda faaliyet gösteren ve yılda 10 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret edilen Forum Bornova, yaklaşık 130 mağazasının yanı sıra, açık alanları, terasları ve mimarisi ile ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verirken Ege’ye özgü yaşam tarzını da yansıtıyor. Oldukça detaylı ve titiz bir ihale sürecinin ardından yönetimini devraldığımız Forum Bornova’da, önümüzdeki dönemde ziyaretçilerimizi hayata geçireceğimiz yeniliklerle karşılayacağız” dedi.

ECE Türkiye, İstanbul’un iki yakasında iki yeni AVM açıyor

2024 yılı içinde hizmete girecek iki yeni AVM hakkında bilgiler de veren Canlıel, “Türkiye’nin önde gelen yatırım gruplarından biri olan Ağaoğlu Şirketler Grubu ile iş birliğimiz kapsamında Çekmeköy’de faaliyete geçecek olan ve 7 milyar TL yatırım değerine sahip karma kullanımlı projenin AVM bacağının konsept optimizasyonu, kiralama ve yönetimini üstlendik. 30 bin metrekarelik kiralanabilir alanda 110 mağazanın yer alacağı AVM, özgün mimarisi, yeşil alanları, geniş yürüyüş aksları, içerisinde barındıracağı zengin gastronomi ve perakende konseptleri, tematik alanları ve cadde mağazaları ile Çekmeköy’de benzersiz bir yaşam deneyimi sunmayı hedefliyor. Kiralama çalışmaları hızla devam eden ve AVM dışında 13 blokta yer alan 738 rezidanstan oluşan proje, modern yaşamın tüm gereksinimlerine uygun olarak tasarlandı” diye konuştu.

Canlıel, bu yaz açılacak olan V Metroway AVM ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

“İsra Holding tarafından yatırımı yapılan ve İstanbul’un yeni uydu kentlerinden olan Başakşehir’de inşa edilen V Metroway, 25 bin metrekare kiralanabilir alan üzerinde 80 mağazası ile hizmet verecek. Perakende, gastronomi ve eğlenceyi aynı çatı altında toplayacak olan V Metroway, bölge halkının günlük ihtiyaçlarına cevap verecek. Yine İsra Holding tarafından yatırımı yapılan V Mall İstanbul’un da 2025 yılında açılması ile birlikte, birbirine çok yakın mesafede bulunan bu iki AVM, Başakşehir’de ECE Türkiye yönetiminde toplam 70 bin metrekarelik güçlü bir perakende destinasyonu oluşturacak.”

Devamını Oku

AVM

9 dev AVM için konkordato istendi

Editör

Yazar:

Aralarında Marmara Forum ve Forum İstanbul’un da olduğu 9 dev AVM için konkordato talep edildi.

Mahkeme 3 aylık geçici mühlet verdi. 9 AVM’nin toplam borcu 600 milyon Euro seviyesinde. Yılda 76 milyon kişinin ziyaret ettiği AVM’lerin darboğaza düşmesinin 2 ana sebebi bulunuyor. Döviz kredisi kullanılan AVM’lerde kiralar TL ile toplanıyor. Toplanan kiralar da doğrudan ilgili bankalara gidiyor. HalkTV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre her biri, yılda milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen ve ‘Forum’ adını taşıyan 9 AVM’ye ilişkin davasından biri konumunda. Dava dosyasına göre, konkordato başvurusu 25 Aralık günü yapıldı. Karar ise önceki gün çıktı.

3 aylık geçici mühlet verildi

İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan dava dosyasında mahkeme, 9’u AVM’lerin bağlı olduğu şirket olmak üzere toplam 10 şirket için 3 aylık geçici mühlet kararı verdi.

Bu kararla birlikte, anılan şirketler, ‘korumaya’ alınmış oldu. Mahkeme, Doç. Dr. Murat Oruç, Bağımsız Denetçi Prof. Dr. Hakan Taştan ve Mali Müşavir Prof. Dr. Halil İbrahim Alpaslan’ı geçici konkordato komiseri olarak atadı.

300 mağazanın olduğu Marmara Forum, Türkiye’nin en büyük AVM’si konumunda.

Toplam borç 600 milyon euro

Konkordato talebinde bulunulan AVM’ler, tek çatı altında en fazla AVM’yi barındıran grup olarak öne çıkıyor. Anılan AVM’lerin yıllık ziyaretçi sayısı 76 milyon olarak kayıtlara girdi.

9 AVM’de faaliyet gösteren mağaza sayısı ise 1.500. Konkordato talebinde bulunulan şirketlerin toplam borcu 600 milyon Euro. Söz konusu borcun TL karşılığı ise 28 milyar lira olarak hesaplanıyor.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye, 152 kiralama sözleşmesine imza attı

Editör

Yazar:

Yönetmekte olduğu yaklaşık 200 alışveriş merkezi ile Avrupa sektör lideri Alman ECE Marketplaces’in iştiraki olarak faaliyetlerini sürdüren ECE Türkiye, başarılarına her geçen gün yenilerini ekleyerek sektörde fark yaratmaya devam ediyor. ECE Türkiye tarafından yönetilen alışveriş merkezlerinde, 2023 yılının ilk sekiz ayında toplamda 47 bin metrekarelik alanı kapsayan 152 kiralama sözleşmesine imza atıldı.

600 bin metrekarelik alanda 2 bin 500 kira kontratını yönetiyor

ECE Türkiye’nin, güçlü ve prestijli AVM’lerden oluşan bir portföye sahip olduğunun altını çizen Kiralama Direktörü Burak Dalgın, “Yönetim portföyümüzde, dokuzu faaliyet halinde, üçü ise inşaat aşamasında olan 12 alışveriş merkezi bulunuyor. İnşaatı devam edenlerle birlikte toplam 600 bin metrekare kiralanabilir alanı ve 2 bin 500 kira kontratını yönetiyoruz” diye konuştu.

“Güçlü kiralama performansımız, alışveriş merkezlerimizin markalar için çekici perakende noktaları olduğunun bir kanıtı”

ECE Türkiye yönetim portföyünde yüzde 99’luk bir doluluk oranıyla hizmet vermeye devam ettiklerini de ifade eden Dalgın, “Yeni AVM arzının kısıtlı olduğu sektörümüzde faaliyette olan alışveriş merkezlerimizde farklı hedef kitlelerin görmek istediği markalara, yeni konseptlere yer vermek ve perakende harici fonksiyonlarla alışveriş merkezlerimizin çekim gücünü artırmak üzere yoğun bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Marka karmalarımızı yürürlükteki sözleşmelerin sürelerini de gözeterek güncel tutmak, perakendecilerin taleplerine ve performanslarına göre bu mağazaları fiziki şartlar dahilinde büyütmek, küçültmek, açık alanlar eklemek gibi farklı operasyonları AVM’lerimiz faaliyet halindeyken gerçekleştiriyoruz. 2023 yılının ilk sekiz aylık döneminde yaklaşık 47 bin metrekare bir alanın kiralaması/yeniden kiralaması yapıldı ki bu da orta ölçekli bir AVM’nin kiralanabilir alanına tekabül ediyor. Bunun yanı sıra inşaatı süren üç yeni projemizin kiralama görüşmeleri de hızlı bir şekilde devam ediyor. Güçlü kiralama performansımız, alışveriş merkezlerimizin markalar için çekici, istikrarlı ve rekabetçi perakende noktaları olduğunun ve sektördeki güvenilirliğimizin bir kanıtı” dedi.

ECE Türkiye’nin 2023 yılında kiralama anlaşması imzaladığı markalar arasında Boyner, Brandy’s, Brooks Brothers, Calvin Klein, Damat Tween, Dyson, EA7, Gant, Lacoste, Lego, Mediamarkt, Nautica, Network, SPX, Superstep, Teknosa ve Zara gibi markalar yer alıyor. Firma, alışveriş merkezlerinde ayrıca müşterilerin talep ettiği, onların yaşam tarzını yansıtan fonksiyonlara da yer veriyor. Antalya Migros AVM’de 450 metrekare bahçeden ve dokuz üniteden oluşan alternatif yeme-içme alanı Migros Mood da bunlardan biri.

Ece marketplaces’in performansı geçen yıla oranla yüzde 30’un üzerinde arttı

Alman ECE Marketplaces ise bir önceki yılın ilk yarısına kıyasla yaptığı kiralama sözleşmesi sayısını yüzde 30’un üzerinde artırdı. 2023 yılının ilk yarısında, firma tarafından yönetilen alışveriş merkezlerinin 140’ında toplam bin 300 kiralama sözleşmesi imzalanarak 380 bin metrekarelik alanın kiralaması yapıldı. ECE, sadece Almanya’daki AVM’lerde aynı dönemde kiralanabilir alanı 250 bin metrekareyi aşan 750 kiralama sözleşmesi imzaladı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER