Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

Markaların gözü 500 yıllık AVM’de

Editör
Avi Alkaş
Abone Ol:

AVM yönetimi uzmanı Avi Alkaş, modernize etmeyi planladığı Kapalıçarşı’ya Beymen, Vakko, Burberry, Fendi ve Louis Vuitton gibi firmaların mağaza açmak istediğini söyledi.

Dünya genelinde gayrimenkul ve finansal yönetim hizmeti sunan Jones Lang Lasalle’in Türkiye Başkanı Avi Alkaş, 550 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski alışveriş merkezi olarak kabul edilen Kapalıçarşı’nın dönüşüm projesi için kolları sıvadı. Beymen, Vakko, Burberry, Fendi ve Louis Vuitton gibi firmaların Kapalıçarşı’da mağaza açmak istediğini söyleyen Alkaş, çarşının özgünlüğünü kaybetmeden evrensel bir çekim merkezi haline getirmeyi arzu ettiklerini vurguladı.

Kapalıçarşı’ya bugün taklit çanta, sahte forma ve Hint malı pashmina satın almak için gidilmesine inanamadığını belirten Alkaş, “Çarşıyı tüm bunlardan kurtarmak gerek” dedi.

Beraberinde Kapalıçarşı’nın etrafının da dönüşmesi gerektiğini anlatan Alkaş, şunları söyledi: “Çevresinde otel sayısının artması lazım. Hanların otele dönüşmesi, imalathanelerin taşınması, yeme ve içme zenginliğinin yaratılması, lokasyon avantajından yararlanılması, otopark alanlarının geliştirilmesi gerek.

Çünkü Markaların gözü 550 yıllık AVM’de bizim işimizin sırra zihin payı, cüzdan payı ve zaman payında yatıyor.”

3 bin 600 dükkan var 45 bin metrekarelik alanda 3 bin 600 dükkan ve 20 bin çalışana sahip Kapalıçarşı’da esnafın büyük bir dayanışma içinde olduğunu belirten Alkaş, şöyle devam etti: “Kapalıçarşı’yı geçmişten günümüze kadar taşıdığı değerleriyle, tarihi yapışım bozmadan yaşatmak önemli.

AVM’lerde halen bu değerleri kullanıyoruz. Esnaf arası dayanışma, aynı çatı altındaki insanların bütünleşmesinin en iyi simgesi. Çarşıda ‘siftah’ gibi bir gelenek var. Komşun siftah yapmamışsa gelen müşteriyi ona yönlendiriyorlar. Bu geleneğin devam ettirilmesi gerekiyor.”

Libya’da AVM projesi öte yandan Avi Alkaş, Libya’da Türk Summa grubunun bir AVM kurduğunu söyleyerek, “AVM’nin adı “Gargaresh Mail”. Gargaresh, Tripoli’nin Bağdat Caddesi gibi ünlü bir caddesinin adı. LCW, Koton, De Facto gibi firmalar bu yatırımla ilgileniyorlar. Libya ekonomik açılımım AVM’ler ile yapacak. Ülkenin genelinde halen Osmanlı izlerini görmek mümkün” dedi.

‘Restorasyon bittiğinde, ünlü firmaların gelmesini arzu ederiz’ Dünya markalarının Kapalıçarşı’ya gelmesini arzu ettiklerini söyleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Kapalıçarşı bizim için son derece önemli. Ülkemiz için de önemli.

Sınırlarımızla sınırlı bir çarşı değil” dedi. Çarşının bu yıl 550. yılını kutladıklarım belirten Demir, “Belediye olarak 14 milyon 800 bin liralık bir restorasyon projesine başladık. Ayrıca bitişik hanları da çarşının içine almayı düşünüyoruz. Bu arzumuzu valiliğe illettik” dedi.

Kapalıçarşı’nın hali hazırda havalandırma, soğutma ve enerji altyapısında sıkıntı olduğunu anlatan Demir, “Ayrıca kubbelerinde de sıkıntılar var. Üzerinde çalıştığımız proje hepsini çözüme ulaştıracak” diye konuştu. Çalışmaların 2011 sonunda tamamlanmış olacağını vurgulayan Demir, Mustafa Demir şunları söyledi: “Ümit ediyorum aynı tarihlerde Anıtlar Kurulu tarafından da onaylanmış olur. Çarşı, sıkıntılardan arındırılacak. Kanun taslağı hazırlandı.

Meclis’ten geçerse Kapalıçarşı da AVM’ler gibi yönetime kavuşacak. Mevcut tapu sistemiyle çarşıyı tek yönetim altında buluşturmak mümkün değil. Şu anda bir dernek tarafından yönetiliyor. Ama kararlan bağlayıcı değil. Avi Alkaş, ‘bu projeyle jübile yapabilirim’ demişti.

Projesi bize de makul geliyor. Yaptığımız çalışmanın buna da altyapı oluşturacağına inanıyoruz. Avi Bey’in hayali de böylece gerçekleşmiş olur.”

Osmanlı’nın beyni Topkapı kalbi Çarşı’ydı

Kapalıçarşı, 1461 yılında ilk temelleri Fatih Sultan Mehmet tarafından atıldığı andan itibaren şehrin merkezlerinden biri olarak kabul gördü. Kanuni Sultan Süleyman tarafından tümüyle tamamlanmasının ar dından görkemli yapısı nedeniyle Çarşu-i Kebir, yani Büyük Çarşı olarak anılmaya başladı.

Kapalıçarşı, 19’uncu yüzyılın başlarına kadar ekonominin en önemli merkezi olarak kabul gördü. Hatta, Prof. Dr. Önder Küçükerman, Topkapı Sarayı’nı imparatorluğun beyni olarak nitelendirirken, Kapalıçarşı’yı da ekonominin kalbi olarak değerlendirir. Ünlü gezgin Evliya Çelebi, bu yapıdan öylesine etkilenmiştir ki, burayı, “Muazzam ve güçlü kale” sözleriyle tanımlamıştır.

Zenginlerin kasasıydı

Kapalıçarşı, zenginlerin kıymetli eşyalarının yanı sıra devlet hazinesinin büyük kısmı da kasalarda korunuyordu.

Dünyanın, halen işlevsel olan en eski çarşılarından biri olan Kapalıçarşı, 64 cadde ve sokağın yanı sıra iki bedesten, 16 han, 22 kapı ve 3 bin 600 dükkandan oluşuyor. 20 bin kişilik istihdam yaratan çarşının yıllık ziyaretçi sayısı ise 300- 500 bin arasında.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

AVM

ECE Türkiye’ye Altın Marka Ödülü

Editör

Yazar:

ECE Türkiye, Türkiye Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 5. Türkiye Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Alışveriş Merkezi Yönetim Firması” ödülüne layık görüldü. Pandemi koşullarına ve kurallarına göre, 19 Kasım Cuma günü Zorlu Center Raffles Istanbul Hotel’de gerçekleştirilen ödül töreninde, ödülü ECE Türkiye adına ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı aldı.

Ödül töreninde konuşan Şapkacı, “ECE Türkiye, Avrupa sektör lideri olan ve yönetim portföyünde 200 alışveriş merkezi bulunan Alman ECE grubunun Türkiye iştiraki olarak 20 yılı aşkın süredir hizmet veriyor. Bir yatırım ve yönetim firması olarak alışveriş merkezleri ile ilgili hizmetlerin tümünü aynı çatı altında topluyor hem sektörümüz hem de ülkemiz için katma değer yaratıyoruz. Türkiye’de yönetimimiz altındaki 11 alışveriş merkezinde 2.500 perakendeci iş otağımızla birlikte 20 binden fazla kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin potansiyeline inandıklarının altını çizen Şapkacı, alışveriş merkezi ziyaretçilerine, kiracılarına ve yatırımcılarına en üst düzeyde hizmet verebilmek için portföylerindeki tüm alışveriş merkezlerinin değerini yükseltmeye yönelik yatırımlar yaptıklarını söyledi. Şapkacı, bu çerçevede pandemi sürecinde de AVM’lerin teknik altyapının iyileştirilmesinden mimari düzenlemelere kadar birçok konuda yatırım yapmaya devam ettiklerini belirtirken geçtiğimiz aylarda yapımı devam eden 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul alışveriş merkezini de yönetim portföyüne kattıklarını ifade etti.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye 21. yılında da “Büyümeye devam” diyor

Editör

Yazar:

Bu yıl Türkiye’deki yapılanmasının 21. kuruluş yıldönümünü kutlayan ECE Türkiye, yönetim portföyüne kattığı V Mall Alışveriş Merkezi ile büyümeye devam ediyor. Avrupa sektör lideri olan Alman ECE’nin Türkiye iştiraki olan ECE Türkiye, halihazırda Türkiye’nin en prestijli alışveriş merkezlerinden olan İstanbul’daki MIPIM Ödülü sahibi Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros AVM, Ankara’da ANKAmall, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’daki Park Afyon, Bursa’daki Sur Yapı Marka ile Antalya’daki TerraCity ve Antalya Migros AVM’nin yönetimini üstleniyor.

Yakın zamanda İstanbul – Başakşehir’de yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan V Mall İstanbul Alışveriş Merkezi’nin konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini üstlenen ECE Türkiye, pandemiye rağmen portföyünü genişletmeyi sürdürüyor. Başakşehir – Kayaşehir kent meydanının merkezinde yeni nesil dijital AVM konseptinde geliştirilen 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul, pandemi döneminde devam eden sayılı AVM yatırımlarından biri. 40 bin metrekare kiralanabilir alanda faaliyet gösterecek olan projenin 2023 yılının son çeyreğinde açılması planlanıyor.

Operasyonu devam eden alışveriş merkezlerinde 650 bin metrekare kiralanabilir alan üzerinde yaklaşık 2 bin 500 perakendeci iş ortağıyla çalışan ECE Türkiye, pandemi sürecinin başından itibaren satışları artırmaya yönelik kampanyalar, marka karmalarında düzenlemeler, yeni kiralamalar ve yenileme çalışmaları ile mevcut portföyünün gücünü korudu. Şirket pandemi döneminde, %50’şer payla Otto Grubu ve DWS’in yatırımcısı olduğu Marmara Park Alışveriş Merkezi’nin foodcourt’unu A’dan Z’ye yeniledi. Yaz döneminde ise Aqua Florya AVM WC’leri, hizmet kalitesini daha da yukarılara taşımak amacıyla yatırımcı grup İstanbul Akvaryum’un yatırımı ile yenilendi. Antalya’daki TerraCity Alışveriş Merkezi’nde Ekim ayı başında tamamlanan roof garden projesi ile AVM’nin üçüncü kat teras alanında, ziyaretçilerin Akdeniz ikliminin de getirdiği avantajla açık havada yeşil bir bahçe içerisinde konforlu zaman geçirebilecekleri bir kaçış alanı yaratıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve iş yapış şekillerimizi geri dönülmez biçimde değiştiren Covid-19 salgınıyla birlikte e-ticaretin perakende sektörü içerisindeki payı hızlı bir şekilde arttı. TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) 2020 raporuna göre Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende ticaret içerisindeki payı, 2019 sonu itibarıyla %6,2 olarak gerçekleşti. ECE Grubu, geleceğin çok kanallı perakendecilikte olduğunun bilinciyle son beş yıldır online-offl ine entegrasyonuna yönelik çalışmalar yapıyor. ECE’nin büyük yatırımlarla altyapısını kurmuş olduğu ve şu an için Almanya’daki AVM’lerinde uygulamaya aldığı Digital Mall projesi, online ve offl ine entegrasyonu konusunda çok önemli ve stratejik bir yaklaşım.

Digital Mall ile alışveriş merkezindeki ürünler, online olarak görülebiliyor. Böylece müşteriler ilgili ürünün, istediği renk ve bedende alışveriş merkezinde var olduğunu biliyor; ürünü ayırtıyor ve gelip deneyerek satın almayı gerçekleştirebiliyor. Böylece bekleme, kargo süreci, iade prosedürleri gibi online alışverişin sıkıntılı kısımları bertaraf edilmiş ve müşterilerin alışveriş merkezine gitmeleri için motivasyon sağlanmış oluyor. Bu da sonunda markalara satış olarak geri dönüyor. ECE Türkiye bu projeyi Türkiye’de pilot olarak seçtiği bir alışveriş merkezinde uygulamaya almak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Kapanmaların sona ermesiyle birlikte Haziran-Ağustos döneminde ECE Türkiye yönetim portföyündeki alışveriş merkezlerinin cirolarında 2019 yılına kıyasla %60’ın üzerinde bir artış yaşandı. Firma, aşılama oranlarının artmasıyla birlikte gelen ekonomik hareketliliğin ve portföy performansında da karşılığını bulan pozitif ivmenin 2022 yılında da devam etmesini bekliyor. Yeni yılda, özellikle eğlence ve yeme-içme branşlarının öne çıkacağı ön görülüyor. Yönetmekte olduğu alışveriş merkezlerinin gücüne odaklanan fi rma, aynı zamanda portföyünü genişletmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. ECE Türkiye, 2022 yılının ilk aylarında yeni bir projeyi duyurmaya hazırlanıyor. Dijitalleşme ve teknolojinin hayatımıza gireceği alanların gün geçtikçe genişlemesine paralel olarak fi rmanın yönetim portföyündeki AVM’lerde bu gelişmelere uygun yatırımların da devam etmesi planlanıyor.

Devamını Oku

AVM

TerraCity’e Bronz Stevie Ödülü!

Editör

Yazar:

TerraCity AVM Müdürü Gözde Hoşten

TerraCity, Stevie Awards / International Business Awards 2021’de en iyi “Toplumsal Katılım Etkinliği” dalında bronz ödül kazandı.

Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yılbaşı döneminde, takipçileri ile iletişimine ara vermeden devam etmek amacıyla TerraCity tarafından özel olarak planlanıp hayata geçirilen New Year City etkinliği büyük ilgi topladı. YouTube üzerinden canlı olarak gerçekleştiren yayın ile yeni yılı evlerinde kutlayan genç izleyicilere ulaşan etkinlik, beş DJ’in canlı performansına ev sahipliği yaptı. Alışveriş merkezinde yılbaşı dekoruyla birlikte gerçekleştirilen etkinlik, canlı yayın sonrası DJ’lerin performanslarının ayrı birer video olarak YouTube kanalından paylaşılmasıyla izleyicilerle buluşmaya devam etti. Hem canlı yayında hem de daha sonraki paylaşımlarla büyük bir ilgi toplamayı başaran New Year City etkinliği, TerraCity’e Bronz Stevie Ödülü’nü kazandırdı.

TerraCity AVM Müdürü Gözde Hoşten, “TerraCity olarak salgın döneminde de hedef kitlemizle iletişimimizi kesmedik. Doğru kanallardan onlara ulaşmaya devam ettik. Pandemi dolayısıyla sokağa çıkma yasağının olduğu bir dönemde hayata geçirdiğimiz yeni yıl etkinliği ile ‘Toplumsal Katılım’ dalında ödül almak bizim için büyük bir mutluluk! Bu etkinlikle kazandığımız uluslararası ödüllere bir yenisini daha eklemiş olmak bizleri gururlandırıyor” dedi.

TerraCity, daha önce de New Year City etkinliği ile Hermes Yaratıcılık Ödülleri’nde “Canlı/Sanal Etkinlik” ve “Pandemi Uygulamaları” kategorilerinde en büyük ödül olan Platin Ödül’ü kazanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER