Sosyal Medya Hesaplarımız

AVM

Markaların gözü 500 yıllık AVM’de

Editör
Avi Alkaş
Abone Ol:

AVM yönetimi uzmanı Avi Alkaş, modernize etmeyi planladığı Kapalıçarşı’ya Beymen, Vakko, Burberry, Fendi ve Louis Vuitton gibi firmaların mağaza açmak istediğini söyledi.

Dünya genelinde gayrimenkul ve finansal yönetim hizmeti sunan Jones Lang Lasalle’in Türkiye Başkanı Avi Alkaş, 550 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski alışveriş merkezi olarak kabul edilen Kapalıçarşı’nın dönüşüm projesi için kolları sıvadı. Beymen, Vakko, Burberry, Fendi ve Louis Vuitton gibi firmaların Kapalıçarşı’da mağaza açmak istediğini söyleyen Alkaş, çarşının özgünlüğünü kaybetmeden evrensel bir çekim merkezi haline getirmeyi arzu ettiklerini vurguladı.

Kapalıçarşı’ya bugün taklit çanta, sahte forma ve Hint malı pashmina satın almak için gidilmesine inanamadığını belirten Alkaş, “Çarşıyı tüm bunlardan kurtarmak gerek” dedi.

Beraberinde Kapalıçarşı’nın etrafının da dönüşmesi gerektiğini anlatan Alkaş, şunları söyledi: “Çevresinde otel sayısının artması lazım. Hanların otele dönüşmesi, imalathanelerin taşınması, yeme ve içme zenginliğinin yaratılması, lokasyon avantajından yararlanılması, otopark alanlarının geliştirilmesi gerek.

Çünkü Markaların gözü 550 yıllık AVM’de bizim işimizin sırra zihin payı, cüzdan payı ve zaman payında yatıyor.”

3 bin 600 dükkan var 45 bin metrekarelik alanda 3 bin 600 dükkan ve 20 bin çalışana sahip Kapalıçarşı’da esnafın büyük bir dayanışma içinde olduğunu belirten Alkaş, şöyle devam etti: “Kapalıçarşı’yı geçmişten günümüze kadar taşıdığı değerleriyle, tarihi yapışım bozmadan yaşatmak önemli.

AVM’lerde halen bu değerleri kullanıyoruz. Esnaf arası dayanışma, aynı çatı altındaki insanların bütünleşmesinin en iyi simgesi. Çarşıda ‘siftah’ gibi bir gelenek var. Komşun siftah yapmamışsa gelen müşteriyi ona yönlendiriyorlar. Bu geleneğin devam ettirilmesi gerekiyor.”

Libya’da AVM projesi öte yandan Avi Alkaş, Libya’da Türk Summa grubunun bir AVM kurduğunu söyleyerek, “AVM’nin adı “Gargaresh Mail”. Gargaresh, Tripoli’nin Bağdat Caddesi gibi ünlü bir caddesinin adı. LCW, Koton, De Facto gibi firmalar bu yatırımla ilgileniyorlar. Libya ekonomik açılımım AVM’ler ile yapacak. Ülkenin genelinde halen Osmanlı izlerini görmek mümkün” dedi.

‘Restorasyon bittiğinde, ünlü firmaların gelmesini arzu ederiz’ Dünya markalarının Kapalıçarşı’ya gelmesini arzu ettiklerini söyleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Kapalıçarşı bizim için son derece önemli. Ülkemiz için de önemli.

Sınırlarımızla sınırlı bir çarşı değil” dedi. Çarşının bu yıl 550. yılını kutladıklarım belirten Demir, “Belediye olarak 14 milyon 800 bin liralık bir restorasyon projesine başladık. Ayrıca bitişik hanları da çarşının içine almayı düşünüyoruz. Bu arzumuzu valiliğe illettik” dedi.

Kapalıçarşı’nın hali hazırda havalandırma, soğutma ve enerji altyapısında sıkıntı olduğunu anlatan Demir, “Ayrıca kubbelerinde de sıkıntılar var. Üzerinde çalıştığımız proje hepsini çözüme ulaştıracak” diye konuştu. Çalışmaların 2011 sonunda tamamlanmış olacağını vurgulayan Demir, Mustafa Demir şunları söyledi: “Ümit ediyorum aynı tarihlerde Anıtlar Kurulu tarafından da onaylanmış olur. Çarşı, sıkıntılardan arındırılacak. Kanun taslağı hazırlandı.

Meclis’ten geçerse Kapalıçarşı da AVM’ler gibi yönetime kavuşacak. Mevcut tapu sistemiyle çarşıyı tek yönetim altında buluşturmak mümkün değil. Şu anda bir dernek tarafından yönetiliyor. Ama kararlan bağlayıcı değil. Avi Alkaş, ‘bu projeyle jübile yapabilirim’ demişti.

Projesi bize de makul geliyor. Yaptığımız çalışmanın buna da altyapı oluşturacağına inanıyoruz. Avi Bey’in hayali de böylece gerçekleşmiş olur.”

Osmanlı’nın beyni Topkapı kalbi Çarşı’ydı

Kapalıçarşı, 1461 yılında ilk temelleri Fatih Sultan Mehmet tarafından atıldığı andan itibaren şehrin merkezlerinden biri olarak kabul gördü. Kanuni Sultan Süleyman tarafından tümüyle tamamlanmasının ar dından görkemli yapısı nedeniyle Çarşu-i Kebir, yani Büyük Çarşı olarak anılmaya başladı.

Kapalıçarşı, 19’uncu yüzyılın başlarına kadar ekonominin en önemli merkezi olarak kabul gördü. Hatta, Prof. Dr. Önder Küçükerman, Topkapı Sarayı’nı imparatorluğun beyni olarak nitelendirirken, Kapalıçarşı’yı da ekonominin kalbi olarak değerlendirir. Ünlü gezgin Evliya Çelebi, bu yapıdan öylesine etkilenmiştir ki, burayı, “Muazzam ve güçlü kale” sözleriyle tanımlamıştır.

Zenginlerin kasasıydı

Kapalıçarşı, zenginlerin kıymetli eşyalarının yanı sıra devlet hazinesinin büyük kısmı da kasalarda korunuyordu.

Dünyanın, halen işlevsel olan en eski çarşılarından biri olan Kapalıçarşı, 64 cadde ve sokağın yanı sıra iki bedesten, 16 han, 22 kapı ve 3 bin 600 dükkandan oluşuyor. 20 bin kişilik istihdam yaratan çarşının yıllık ziyaretçi sayısı ise 300- 500 bin arasında.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

AVM

Marka kent İs tanbul’da yükselen özel bir proje: V Mall İstanbul

Editör

Yazar:

Yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan ve 2024 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanan V Mall İstanbul’un uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye gerçekleştirecek. Başakşehir’in tam kalbinde yükselen V Mall İstanbul, çekim alanında yaşayan nitelikli tüketicinin ilk adresi olacak.

Konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye’nin üstlendiği V Mall İstanbul alışveriş merkezi, İstanbul’un en hızlı gelişen bölgesi Başakşehir’de yer alıyor. İnşa çalışmalarına başlanan alışveriş merkezinin 2024 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.

45 bin metrekareden fazla kiralanabilir alan üzerinde 160‘tan fazla mağaza ile hizmet verecek olan V Mall İstanbul’da 3 atrium, 2 iç bahçe, çevre dostu teras alanları, açık havada tiyatro düzeninde dinlenme alanları bulunurken alışveriş merkezi güneş ışığından ve açık havadan faydalanacak şekilde tasarlanıyor.

Kamu ve özel sektör tarafından hayata geçirilen projelerle şehir planlaması doğru yapılmış bir ilçe olan Başakşehir’in günlük nüfusu 600 bin kişiyi aşarken bölge nüfusunun önümüzdeki 5 yıl içerisinde bir milyonu aşacağı ön görülüyor. V Mall İstanbul’un yükseldiği Başakşehir’de ofis, otel, okul projeleri, parklar, sosyal tesisler ve 20 binden fazla A segment konut bulunuyor. Başakşehir, yabancı nüfusun da ağırlıklı olarak yaşadığı ve yatırım yaptığı bir bölge olma özelliği taşıyor. Bu özellikleriyle çekim alanında yaşayan nüfusun çoğunlukla orta ve yüksek gelirli kişilerden oluşuyor.

Konumuyla dikkat çeken V Mall İstanbul, dünyanın en büyük uluslararası havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı’na, dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden biri olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne; Atatürk Olimpiyat Stadı, Başakşehir Millet Bahçesi, Kuzey Marmara Otoyolu gibi birçok mega projeye de çok yakın mesafede yer alıyor. Bu özellikleri V Mall İstanbul’u bir odak noktası haline getiriyor.

Kış döneminde yapılan pazar araştırması sonuçlarına göre, V Mall İstanbul’un çekim alanında yaşayan hedef kitlenin genç ve orta yaşlı, kadın ve erkek yaklaşık olarak eşit oranda, aile yoğun bir profilde oldukları görülüyor. Sosyo-ekonomik statü gruplandırmasında görüşülen hedef kitlenin %49,6’sının A ve B SES grubuna dahil olduğu sonucu ortaya çıkarken bu sonuç %12,9 olan İstanbul ortalamasıyla kıyaslandığında, AVM’nin çekim alanında yaşayan nüfusun ortalamanın çok üzerinde yer alan sosyo-ekonomik statüde olduğu anlaşılıyor. Bölgede yaşayan yabancı nüfus da benzer özellikler sergiliyor. Bununla birlikte, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Körfez ülkelerinden gelip yaz dönemini İstanbul’da geçiren ve bu bölgede gayrimenkulleri olan, daha yüksek gelir düzeyine sahip yoğun bir yabancı popülasyonun olduğu da biliniyor. ECE Türkiye, V Mall İstanbul alışveriş merkezinin konumlandırmasını, marka ve sektör karmasını hedef kitlenin bu özelliklerinden, talep ve isteklerinden faydalanarak en yeni trendlere göre oluşturacak. Ulusal ve uluslararası markalardan oluşan zengin bir marka karması sunacak olan V Mall İstanbul’da perakende dışı fonksiyonlara da yer verilecek. Yeme içme katındaki panoramik teraslı seçkin restoranlar ve kafelerle V Mall İstanbul, bölgede lezzetin adresi olacak. V Mall İstanbul’u ziyaret etmek isteyenler, ulaşım ağlarıyla örülü bir bölgede olması nedeniyle alışveriş merkezine özel araçları ve toplu taşımayla kolaylıkla ulaşabilecek. Özel aracıyla V Mall İstanbul’a gelenler 1000 aracın üzerinde kapasiteye sahip otoparktan faydalanabilecek.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye’ye Altın Marka Ödülü

Editör

Yazar:

ECE Türkiye, Türkiye Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 5. Türkiye Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Alışveriş Merkezi Yönetim Firması” ödülüne layık görüldü. Pandemi koşullarına ve kurallarına göre, 19 Kasım Cuma günü Zorlu Center Raffles Istanbul Hotel’de gerçekleştirilen ödül töreninde, ödülü ECE Türkiye adına ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı aldı.

Ödül töreninde konuşan Şapkacı, “ECE Türkiye, Avrupa sektör lideri olan ve yönetim portföyünde 200 alışveriş merkezi bulunan Alman ECE grubunun Türkiye iştiraki olarak 20 yılı aşkın süredir hizmet veriyor. Bir yatırım ve yönetim firması olarak alışveriş merkezleri ile ilgili hizmetlerin tümünü aynı çatı altında topluyor hem sektörümüz hem de ülkemiz için katma değer yaratıyoruz. Türkiye’de yönetimimiz altındaki 11 alışveriş merkezinde 2.500 perakendeci iş otağımızla birlikte 20 binden fazla kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin potansiyeline inandıklarının altını çizen Şapkacı, alışveriş merkezi ziyaretçilerine, kiracılarına ve yatırımcılarına en üst düzeyde hizmet verebilmek için portföylerindeki tüm alışveriş merkezlerinin değerini yükseltmeye yönelik yatırımlar yaptıklarını söyledi. Şapkacı, bu çerçevede pandemi sürecinde de AVM’lerin teknik altyapının iyileştirilmesinden mimari düzenlemelere kadar birçok konuda yatırım yapmaya devam ettiklerini belirtirken geçtiğimiz aylarda yapımı devam eden 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul alışveriş merkezini de yönetim portföyüne kattıklarını ifade etti.

Devamını Oku

AVM

ECE Türkiye 21. yılında da “Büyümeye devam” diyor

Editör

Yazar:

Bu yıl Türkiye’deki yapılanmasının 21. kuruluş yıldönümünü kutlayan ECE Türkiye, yönetim portföyüne kattığı V Mall Alışveriş Merkezi ile büyümeye devam ediyor. Avrupa sektör lideri olan Alman ECE’nin Türkiye iştiraki olan ECE Türkiye, halihazırda Türkiye’nin en prestijli alışveriş merkezlerinden olan İstanbul’daki MIPIM Ödülü sahibi Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros AVM, Ankara’da ANKAmall, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’daki Park Afyon, Bursa’daki Sur Yapı Marka ile Antalya’daki TerraCity ve Antalya Migros AVM’nin yönetimini üstleniyor.

Yakın zamanda İstanbul – Başakşehir’de yatırımı İSRA Holding tarafından yapılan V Mall İstanbul Alışveriş Merkezi’nin konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini üstlenen ECE Türkiye, pandemiye rağmen portföyünü genişletmeyi sürdürüyor. Başakşehir – Kayaşehir kent meydanının merkezinde yeni nesil dijital AVM konseptinde geliştirilen 1,2 milyar TL yatırım hacmine sahip V Mall İstanbul, pandemi döneminde devam eden sayılı AVM yatırımlarından biri. 40 bin metrekare kiralanabilir alanda faaliyet gösterecek olan projenin 2023 yılının son çeyreğinde açılması planlanıyor.

Operasyonu devam eden alışveriş merkezlerinde 650 bin metrekare kiralanabilir alan üzerinde yaklaşık 2 bin 500 perakendeci iş ortağıyla çalışan ECE Türkiye, pandemi sürecinin başından itibaren satışları artırmaya yönelik kampanyalar, marka karmalarında düzenlemeler, yeni kiralamalar ve yenileme çalışmaları ile mevcut portföyünün gücünü korudu. Şirket pandemi döneminde, %50’şer payla Otto Grubu ve DWS’in yatırımcısı olduğu Marmara Park Alışveriş Merkezi’nin foodcourt’unu A’dan Z’ye yeniledi. Yaz döneminde ise Aqua Florya AVM WC’leri, hizmet kalitesini daha da yukarılara taşımak amacıyla yatırımcı grup İstanbul Akvaryum’un yatırımı ile yenilendi. Antalya’daki TerraCity Alışveriş Merkezi’nde Ekim ayı başında tamamlanan roof garden projesi ile AVM’nin üçüncü kat teras alanında, ziyaretçilerin Akdeniz ikliminin de getirdiği avantajla açık havada yeşil bir bahçe içerisinde konforlu zaman geçirebilecekleri bir kaçış alanı yaratıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve iş yapış şekillerimizi geri dönülmez biçimde değiştiren Covid-19 salgınıyla birlikte e-ticaretin perakende sektörü içerisindeki payı hızlı bir şekilde arttı. TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) 2020 raporuna göre Türkiye’de e-ticaretin toplam perakende ticaret içerisindeki payı, 2019 sonu itibarıyla %6,2 olarak gerçekleşti. ECE Grubu, geleceğin çok kanallı perakendecilikte olduğunun bilinciyle son beş yıldır online-offl ine entegrasyonuna yönelik çalışmalar yapıyor. ECE’nin büyük yatırımlarla altyapısını kurmuş olduğu ve şu an için Almanya’daki AVM’lerinde uygulamaya aldığı Digital Mall projesi, online ve offl ine entegrasyonu konusunda çok önemli ve stratejik bir yaklaşım.

Digital Mall ile alışveriş merkezindeki ürünler, online olarak görülebiliyor. Böylece müşteriler ilgili ürünün, istediği renk ve bedende alışveriş merkezinde var olduğunu biliyor; ürünü ayırtıyor ve gelip deneyerek satın almayı gerçekleştirebiliyor. Böylece bekleme, kargo süreci, iade prosedürleri gibi online alışverişin sıkıntılı kısımları bertaraf edilmiş ve müşterilerin alışveriş merkezine gitmeleri için motivasyon sağlanmış oluyor. Bu da sonunda markalara satış olarak geri dönüyor. ECE Türkiye bu projeyi Türkiye’de pilot olarak seçtiği bir alışveriş merkezinde uygulamaya almak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Kapanmaların sona ermesiyle birlikte Haziran-Ağustos döneminde ECE Türkiye yönetim portföyündeki alışveriş merkezlerinin cirolarında 2019 yılına kıyasla %60’ın üzerinde bir artış yaşandı. Firma, aşılama oranlarının artmasıyla birlikte gelen ekonomik hareketliliğin ve portföy performansında da karşılığını bulan pozitif ivmenin 2022 yılında da devam etmesini bekliyor. Yeni yılda, özellikle eğlence ve yeme-içme branşlarının öne çıkacağı ön görülüyor. Yönetmekte olduğu alışveriş merkezlerinin gücüne odaklanan fi rma, aynı zamanda portföyünü genişletmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. ECE Türkiye, 2022 yılının ilk aylarında yeni bir projeyi duyurmaya hazırlanıyor. Dijitalleşme ve teknolojinin hayatımıza gireceği alanların gün geçtikçe genişlemesine paralel olarak fi rmanın yönetim portföyündeki AVM’lerde bu gelişmelere uygun yatırımların da devam etmesi planlanıyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER