Sosyal Medya Hesaplarımız

Distribütör

Mercan, gıda ve ihtiyaç maddeleri sektöründe büyüyecek

Editör
Abone Ol:

1955 yılında Nedim, Sami ve Kerami Mercan kardeşler tarafından temelleri atılan Mercan Kardeşler Kollektif Şirketi, bugün ikinci kuşak Tolga Mercan’ın kaptanlığında yeni ufuklara yelken açıyor.

Mercan Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Mercan, yaşanan gelişmeleri ve Mercan’ın bugünlere uzanan öyküsünü şöyle özetliyor:

“Babam ve amcalarım Nedim ve Sami Mercan, Keşan’da bakkallık yaparak ticarete atılırlar. 1964’de Ülker’in acenteliğine başlarlar. 1970’li yıllarda Nedim Mercan şirketten ayrılır. 1988’de Sami Bey’in de çocuklarının iş hayatına atılmasıyla birlikte 2 firma olarak yola devam etme kararı alınır. Babam Kerami Mercan, 1 Ağustos 1988 tarihinde Mercan Ticaret’i kurdu ve çalışma hayatını tek başına sürdürdü. İlk yıllarda İpek Kağıt, Paşabahçe, Akhisar Alkın Zeytincilik, Bifa ve Sagra Çikolata’nın Trakya bayiliği alarak işe başladı. 1991 yılında ise Keşan’da 2 bin metrekarelik depo devreye girdi. Mart 1992 tarihinden itibaren 11 yıl boyunca Trakya P&G bayiliği yapıldı. 2002 yılı sonunda dostça anlaşmayı fesih ettik.”

Rota İstanbul’a çevrildi

2003 yılından itibaren Henkel ile çalışmaya başladıklarını ve Trakya bayisi olduklarını ifade eden Tolga Mercan, “Aralık 2005 tarihinden İstanbul Güneşli’deki yerimizde Mercan Satış Dağıtım Ticaret Şirketi olarak, Henkel’in Avrupa yakası distribütörü olduk” dedi.

Mercan Satış Dağıtım Genel Müdürü Yusuf Yılmaz ise Henkel ile birlikte aileye Canan Kozmetik, L’oreal, Numil ve Mars Çikolata’nın da katıldığını ifade ederek şunları söyledi:

Ege bölgesinde güçlenecek

“Bu ürünleri aynı zamanda Mercan Ticaret olarak Trakya’da da dağıtıyoruz. Nisan 2008 tarihinden itibaren Numil ile yola çıkarak bu ürünleri İzmir, Aydın ve Manisa’ya Mercan Satış Dağıtım olarak sunmaya başladık. Buradaki başarı, aynı bölge sınırları içine Henkel’in de katılmasını sağladı. 2009 yılı başında İstanbul Avrupa yakası için ‘Doğarı Bal’ ile çalışmaya başladık. Doğarı Bal firması, sektörde ikinciliği hedefliyor. Ege bölgesinin en iyi balını tüketiciye sunuyor. Satışlardan çok memnunuz.”

Mercan Ticaret olarak Trakya’da Philip Morris (7 ilçede), Çaykur, Kırlangıç, Lila Kağıt, Henkel, Numil, L’oreal, ABC Bakliyat ve Doğarı Bal bayiliği yaptıklarını kaydeden Yılmaz, Mercan Ticaret’in, Nisan 2008 tarihinden itibaren de Çanakkale ve Balıkesir’de Henkel distribütörlüğünü yaptığını kaydetti.

1999 yılında yine Tolga Mercan tarafından kurulan Tan-Mer Limited Şirketi, Keşan ve Saroz’da Coca-Cola ile Efes Pilsen bayiliği yapıyor.

Tolga Mercan, Trakya’da ayrıca gıda ve ihtiyaç maddeleri dağıtımcılığı haricinde New Holand Traktör bayiliği ve Bağfaş Gübre satıcılığı da yapıyor. 2005 yılından itibaren de Edirne ve Keşan’da VW Plaza’larda otomotiv bayiliği hizmeti veriyor. Tolga Mercan ve Yusuf Yılmaz ile firma bilgilerini kaydettiğimiz sohbetin ardından distribütörlük sektörünü ve geleceğini konuştuk. Mercan Satış ve Dağıtım, gıda ve ihtiyaç maddeleri sektöründe büyümek istiyor. Anadolu yakasında da var olmak için çalışmalar yapıyor.

Tolga Mercan’a göre sektörün yapısı değişiyor. Üretici firmalar satış odaklı çalışıyor. Mal tedariği ve faturalamayı distribütör sağlıyor. Tabi ki bütün piyasa riskleri de distribütörün üzerinde bulunuyor.

Gelecekte dağıtıcı ve riskleri karşılayan firma olacaklarını kaydeden Mercan, rakip firmaların da mallarını rahatlıkla satabileceklerini söyledi. Polonya örneğini veren Mercan, ”Polonya’da distribütörler bu doğrultuda rakip firmaların mallarını da perakende noktalara ulaştırıyor” dedi.

Ulu çınar kaybedildi

Mercan Ticaret ve Mercan Satış Dağıtım, başarılı büyümesini sürdürürken ve yeni illere doğru rota çizerken geçtiğimiz aylarda grup başkanları olan Kerami Mercan’ı kaybetti. Kerami Mercan, sektörün duayenlerinden biriydi. Tolga Mercan, babası için kısaca ‘bilgi bankamızı, koçumuzu kaybettik’ diyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Distribütör

Büyük markaların lojistik sektöründen beklentileri “8. Lojistik Günleri”nde konuşuldu

Editör

Yazar:

İzmir Yaşar Üniversitesi’nin 8.’sini düzenlediği Lojistik Günleri, lojistik sektörünün önemli isimleriyle üniversite öğrencilerini bir araya getirdi. 8.’si düzenlenen Lojistik Günleri’nde, bu yılın en dikkat çeken panel başlığı “Büyük Markaların Lojistik Sektöründen Beklentileri” oldu. Hattat Holding Lojistik Satın Alma Uzmanı Evren Yılmaz, Batu International Logistics Uluslararası Operasyonlar Direktörü Tarık Cansız ve Duru Trade Direktörü Uğur Dal’ın konuşmacı olarak yer aldığı panelde A’dan Z’ye tüm lojistik süreçleri irdelendi. Etkinlikte konuşan Hattat Holding Lojistik Satın Alma Uzmanı Evren Yılmaz, kendilerinin lojistik sektöründen beklediği önemli noktaları şöyle özetledi: “En büyük beklentimiz malımızın zarara uğramadan, ihtiyacımız olan zamanda ve uygun fiyatla bize ulaşması.”

Gençlere önerilerde de bulunan Evren Yılmaz, “Lojistik bölümünden mezun olduktan sonra sadece bu sektörde çalışabileceğinizi düşünmeyin. Artık neredeyse her sektörden firmanın kendi bünyesinde lojistik operasyonları yönetebilecek çalışma arkadaşlarına ihtiyaçları var.” dedi.
Batu International Logistics Uluslararası Operasyonlar Direktörü Tarık Cansız konuşmasında lojistik sektörünün kalifiye eleman konusundaki sorununa değindi. 10 yıl önce kurulmaya başlayan lojistik bölümlerinden mezun olanların sektöre yeni girmeye başladığını söyleyen Cansız, “Lojistik sektöründe çok farklı alanlardan mezun olmuş kişiler çalışıyor. Önümüzdeki yıllarda lojistiği tam anlamıyla kavrayabilmiş, işi iyi bilen sizin gibi arkadaşlar bu dünyaya giriş yaptığında sektör daha iyi noktalara taşınacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
Hizmet sektöründe başarılı olabilmenin yollarına değinen Duru Trade Direktörü Uğur Dal ise, “Kaynakların sabit, tüketici ihtiyaçlarının sürekli değişkenlik gösterdiği ve her gün daha da küreselleşen bir dünyada yaşıyoruz. Türkiye, hizmet sektörü ağırlığının üretim sektörü ağırlığına yakın olduğu bir ülke. Bu yüzden dünyayı iyi okuyun, güncelliğinizi sürekli koruyun, ihtiyaca yönelik endüstri çözümlerine değil, endüstrinin üreteceği ve zamanla ihtiyaç olan öğeleri sürekli hedeflerinizde tutun. Hizmet sektöründe yer alabilmek için oluşacak rekabet koşullarında yenilikçi olmalı ve güncel kalmalısınız.” dedi.

Devamını Oku

Distribütör

Omsan, Avrupa’da şirket arıyor

Editör

Yazar:

Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, Orta ve Doğu Avrupa’da sinerji yaratabilecek şirket satın alma ya da ortaklık kurma yönünde planları olduğunu söyledi. Şirket, 2015’te gelirlerini yüzde 20 artırmayı hedefliyor. 1978 yılında bir OYAK iştiraki olarak kurulan Omsan Lojistik, uluslararası teknik standartlara sahip, farklı özelliklerde bin 200 karayolu nakliye filosu, 340 swapbody ve 205 vagondan oluşan intermodal taşıma filosu, 2 helikopteri, 30 bin DWT büyüklüğünde kuru yük gemisi, 4.510 DWT büyüklüğünde pnömatik tahliye sistemine haiz çimento gemisine sahip. Şirket, 1100 onaylı tedarikçisi, yurtiçi ve yurtdışında toplam 900 bin m2’lik kapalı ve açık alandan oluşan lojistik merkezleri ve 1250 çalışanı ile müşterilerine entegre lojistik hizmetler sunuyor. Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, Dünya Gazetesi’ne Avupa’da şirket satın almak ya da bir şirkete ortak olma planları olduğunu açıkladı.

Otomotiv, demir çelik, çimento-inşaat, akaryakıt, tekstil, perakende, gıda ve iletişim sektörleri başta olmak üzere, birçok sektörün öncü firmalarına yurtiçi ve yurtdışı karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu taşımacılığı, depolama, dağıtım, antrepo yönetimi, ev ve ofis lojistiği, gümrükleme ve sigorta hizmetleri kapsamında lojistik hizmetler i veriliyor. Şirketin, İstanbul’da genel müdürlüğü, İç Anadolu, Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Gaziantep’te bölge müdürlükleri, Fransa, Rusya, Romanya ve Fas’ta şirketleri, Almanya’da irtibat ofisi, İspanya’da OMFESA adıyla ortaklığı bulunuyor.
Küçükertan, 2014 yılını yaklaşık 600 milyon TL ciro, 42 milyon TL vergi öncesi kar ve 450 milyon TL aktif büyüklüğü ile tamamladıklarını açıkladı. 2014 yılında Omsan’ın yurtiçinde karayolu üe yaklaşık 720 bin adet otomobil, 50 bin sefer otomotiv yedek parça, 306 milyon litre akaryakıt, 18 bin ton atık motor yağı ve 10 milyon ton demir çelik taşıması gerçekleştirdiğini belirten Küçükertan, “Yurtdışı karayolu taşımacılığı kapsamında ise Omsan, 2014 yılında yaklaşık 5 bin sefer gerçekleştirdi. Bugün ağırlıklı Avrupa olmak üzere 40’tan fazla ülkeye entegre lojistik hizmetler sunan Omsan’ın gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda varlık göstermeye yönelik çalışmaları hızla devam ediyor” dedi.
Omsan’ın 2014’te önemli bir ticaret ve sanayi merkezi olan Gaziantep’te yeni bir bölge müdürlüğü kurduğunu ifade eden Küçükertan, “Gaziantep ve çevre illerdeki lojistik ihtiyaçlara sağlayacağı rekabetçi çözümlerle bölge ticaretinin gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi. 2013 yılında Fas’ta yeni bir şirket kuran Omsan’ın 2014 yılında oto taşıyıcı yatırımı yaptığını aktaran Küçükertan, Kazablanka’da 45 dönümlük bir arazide 2 bin 300 araç kapasiteli bir araç parkı kurduklarını belirterek, “Omsan bu araç parkında PDI hizmeti de sunacak, Türkiye’deki sektörel bilgi birikimini Fas otomotiv sektörünün hizmetine de sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Devamını Oku

Distribütör

Kovan Gıda’nın başarısı dinamizminden kaynaklanıyor

Editör

Yazar:

Hızlı tüketim ürünleri dağıtıcılığı yapan distribütör ve toptancıların yaşadıkları sıkıntıları iki sayı önce kapak konusu olarak detaylı şekilde incelemiştik. Bu sıkıntıları çok önceden görüp önlem alan, hatta sektördeki meslektaşlarını da bu konuda uyaran, İbrahim Bingül’ün Kovan Gıda’sı, dimdik ayakta işlerine devam ediyor. Bu başarı, yılların tecrübesi ile yapılan öngörüler doğrultusunda işleri yürütmekten kaynaklanıyor.

1978 yılında İsmail Hakkı Bingül tarafından kurulan şirket, bugün İstanbul başta olmak üzere Trakya’nın tüm illerine, Batı Karadeniz, Kocaeli, Adapazarı, Yalova, Düzce’ye kadar ulaşan dağıtım firması olarak faaliyetlerine devam ediyor. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bingül, son krizle birlikte satış sistemlerini, satış kadrosunu ve müşterilerini gözden geçirerek daha da dinamik bir yapı kurduklarını söylüyor. Grubun kendi ürettiği Titiz Temizlik ve Kağıt Ürünleri, Ofis Bakliyat Ürünleri, Green Island Bitki ve meyve çayları, Moda Endüstriyel kağıt ürünlerinin distribütörlüğünü yapan firma ayrıca Kırlangıç Yağları, Balparmak Balları, Koska Helva, Korozo

bingul_sirketlerAmbalaj, Kızılay Soda, Billur Tuz, Orkide Yağ, Bafira Salça, Yurt Konserve, Durmaz Zeytin, Mevsim Turşu, Başak Gıda, Netto Meyve Suyu, Spontex Temizlik Ürünleri’ninde bu bölgelerde dağıtımını yapmakta. Dağıtımını yaptığı ürünleri bakkal, market ve toptancı olmak üzere toplam 4500 noktaya ulaştıran Kovan Gıda, dağıtımını yapacağı firmayı/markayı titizlikle seçiyor. Firmanın finansal gücü ile markasının arkasında durabilmesinin şart olduğunu söyleyen Bingül, “Sadece malı üretip bizim aracılığımızla rafa çıkmak isteyen firmalarla çalışmıyoruz” diyor.

Doğası gereği organize perakendecilerin toplam HTÜ pazarından giderek daha çok pay alması sebebi ile distribütör, dağıtıcı yapısının giderek zayıflamasının normal olduğunu söyleyen Bingül, finansal sıkıntıların dağıtım yapan firmaların en önemli sorunu olduğunu şöyle anlattı: “Üretici firmalar zincir mağaza statüsünde saydıkları pazarın önemli cirosuna sahip olan perakendecilere direkt kendileri mamul satmaktadırlar , bunların dışında kalan satış noktalarına ise dağıtım firmaları hizmet vermektedir. Üretici firma dağıtıcı firmaya mamulu gönderip kendini bir şekilde teminat altına almaktadır. Ancak dağıtım firmaları satış yaptıkları noktalarda hedeflerini tutturabilmek ve stokla yakalanmamak için bazen gereğinden fazla ürün satarak risklerinin artmasına neden oldular. Sattıkları ürünlerin zamanında tahsilatını yapamadıkları içinde finansal olarak sıkıntıya düştüler. Dağıtım firmaları da kar oranlarının düşüklüğü ve stoktan para kazanamadığı bu dönemde eski karlılıklara sahip değiller. Ayrıca zincir mağazalarda oluşan raf fiyatlarındaki düzensizlik de dağıtıcının satış ve stok dengesizliği yaşamasına neden olabiliyor. 2008 yılında dağıtım firmaları bu finansal sıkıntılardan çok etkilendiler. Bazı arkadaşlarımız yıllardır yaptıkları distribütörlük, dağıtıcılık işlerini fesh ettiler.”

ibrahim_bingul2Kredi kartına taksitli satış

“HTÜ dağıtım sektöründe yaşanan sıkıntılarda bizlerinde hataları oldu. Organize perakendeciliğin özellikle 2000’li yıllarda ki hızlı büyümesine dağıtım firmaları yetişemediler. Bu sürecin bu kadar hızlı gelişeceğini göremeyen bazı firmalar değişimin gereği olan insan, lojistik, teknoloji altyapı yatırımlarını yapmadılar” diyen Bingül, üretici firmaların son yıllarda dağıtıcıyı, distribütörü en çok zorlayan isteklerinin de finansal kaynaklı olduğunu şöyle ifade etti: “Üretici firmaların finansal istekleri en çok bizim gibi dağıtım yapan firmaları zorluyor. Bizler krizle birlikte daha kısa vadede garantili bir ödeme sistemi ile mal almak zorunda iken aynı şartlarla satış yapamıyoruz. Biz Kovan Gıda olarak müşterilerimize kolaylık sağlamak için bu sene kredi kartına taksitli satışa geçtik. 6 aylık bir süreçte kredi kartlı satışlarımız iki katına çıktı.”

“Kotalar revize edilmeli”

Üretici firmaların içinde bulunduğumuz 2009 yılında yaşanan kriz sebebi ile kota dayatmalarından vazgeçip gerçekçi revize hedefler koyabilmesinin gerekliliğine inanan Bingül, “Üretici firmaların kota baskısı aşırı satış baskısını getirince ürüne zarar geldiği unutulmamalı. Satış baskıları ürünün spota düşmesini sağlayabilmektedir.”

kovan_depoKovan Gıda’nın hedefinin müşterisine verdiği hizmet kalitesini daha da artırmak olduğunu söyleyen Bingül, personeline verdiği önemi de şöyle özetledi: “Şirketimizin en önemli özelliği personeline vermiş olduğu önemdir. Şirket felsefesi olarak elemanlarımızın eğitimine önem veriyoruz. Şirket aidiyetimiz çok yüksektir. Genç yaşta bizimle çalışmaya başlayan personelimizin çoğunluğu bizden emekli olur. Hatta bazıları emeklilikten sonra da bizimle çalışmaya devam eder. Bu güç bizi bugünlere getirdiği gibi gelecekte de iyi yerlere taşıyacaktır.”

Bingül Şirketler Grubu’nun son yıllarda ihracata çok önem verdiğinin altını çizen Bingül, “45-50 ülkeye hem kendi markalarımızla hem de private label olarak ihracat yapıyoruz. İhracat Türkiye’de üretim yapan her üretici firma için bir zorunluluktur. İç pazarın tıkandığı anlarda ihracat bizim iç piyasada daha güçlü hareket etmemizi sağlıyor. İhracatın hem grubumuz hem sektörümüz hem de ülkemiz için çok önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER