Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

İngiliz marketleri dört köşe!

Editör
Abone Ol:

İngiltere gıda perakendeciliği sektörü 2 yıllık aranın ardından büyüme kaydetti.

Sıcak havalar, Dünya Kupası ve Babalar Günü’ndeki satışları artıran promosyonlar sayesinde, iki yıl aradan sonra büyüme gerçekleşti. 12 haftalık dönemi kapsayan rakamlara göre, satışlar ardı ardına 25 kez yükseldi ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,1 gelişme kaydetti.

Perakende uzmanları, bu sürdürülebilir büyüme döneminin süpermarketler için iyi bir gelişme olacağını söylüyor. Son rakamlar, İngiltere’nin Dünya Kupasındaki başarısı, yükselen sıcak havalar, iyimserliği büyük ölçüde ön plana çıkarıyor.

İçki satışları 38 milyon £ ve 1.7 milyon litre, alkolsüz içecekler ise yüzde 7 arttı. Tüketiciler ayrıca mevsimsel olumsuzluklar yaşıyorlar. Saman nezlesi ilaçları yıllık bazda yüzde 19 oranında artarken, 5.7 milyon hane tarafından satın alındı. Morrisons marketleri en hızlı büyümeyi gerçekleştirdi. Yüzde 18’lik bir artış sayesinde, yüzde 1.9’luk bir satış artışı kaydetti. Bununla birlikte, Morrisons’un genel market pazar payı yıllık bazda yüzde 0,1 puan düşerek yüzde 10,6’ya geriledi.

Asda ve Sainsbury, 12 haftada oldukça farklı performanslar kaydettiler. Asda’nın satışları yüzde 1,8 arttı. Sainsbury’nin satışları güçlü performansa rağmen yüzde 0,2 oranında düştü ve genel payı yıllık bazda yüzde 0,4 puan düşerek yüzde 15,6’ya düştü.

Öte yandan satışlar, Tesco’da yüzde 1,4 oranında artarak “Express” markalı mağazalarda en güçlü performansa ulaştı. Ancak, perakendecilerin pazar payı bir önceki yıla göre yüzde 27,9’dan yüzde 27,7’ye geriledi.

Diğer taraftan, Co-op bir yıl içinde en güçlü büyümesini kaydetti, satışlar yüzde 2,4 büyüdü ve pazar payı yüzde 0,1 puan artarak yüzde 6,2 oldu.

Ocado’nun hisse fiyatı artarken İngiltere’deki en hızlı büyüyen süpermarket haline getirdi.

İzlanda perakende pazarı, yüzde 2,2 oranında büyürken, Waitrose satışları yüzde 0,1 oranında arttı ve pazar payı yüzde 0,1 puan azalarak yüzde 5,1’e yükseldi.

Lidl ve Aldi, genel pazar payında en büyük artışa sahip olurken, yıllık bazda sırasıyla yüzde 0,4 ve 0,5 puan artarak yüzde 5,4 ve yüzde 7,4 olmuş.

Lidl, yüzde 10’luk satış büyümesi gerçekleştirdi. Ancak bu dönemde büyüme konusunda Lidl şampiyon olurken, yeni bir rekor pazar payına sahip olan Aldi, yüzde 8,2’lik satış artışı sayesinde şimdi yüzde 7,4 seviyesinde.

 

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku

POPÜLER