Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Metro Group, Metro Cash&Carry’i ikiye ayırdı

Editör
dunya1
Abone Ol:

Dergimizin bu sayısında Mart ayında perakende sektöründe dünyada yaşanan gelişmeleri okuyacaksınız.

Wal-Mart’tan büyük fırsat indirim kampanyası: Wal-Mart ABD’de 10 bin gıda ürününü fiyatını 6 hafta boyunca indiriyor. Bu büyük kampanyasını TV ve diğer medyada öne çıkaracak olan Wal-Mart, ciddi satış artışı bekliyor.

Wal-Mart, MoneyCenter’ler açıyor. Wal-Mart Finansal Servisler Başkanı Jane Thompson’un yaptığı açıklamaya göre müşterilere parasal işlemlerde kolaylık getirecek MoneyCenter’lar mağazalarının içine konulacak. Müşteriler bu noktalarda banka çeklerini nakte çevirebilecek, her türlü faturalarını ödeyebilecek ve para transferleri yapabilecekler. 7 gün boyunca hizmet verecek bu noktalar ilk etapta 3763 Wal-Mart mağazasının yüzde 40’ında açılacak.

Tesco çalışanlarına ek kazanç dağıttı:dunya2Tesco çalışanlarına ek kazanç dağıttı. İngiltere’de Tesco, 55 bin çalışanına toplam 144 milyon sterlin dağıtıyor. Çalışanlar için 5 yıl önce kurulan ve borsadaki hisse değerine dayalı kazanç sistemiyle işleyen sistem 5 yıl içinde bu sisteme dahil olanlara yüzde 44 ile yüzde 100 oranı gelir sağlamış durumda. Bu ek gelir çalışanlar için bir destek olurken, şirkete olan bağlılığı da oldukça arttırmış ve son 5 yılda işten ayrılanların sayısı ciddi olarak azalmış.

Tesco, evlere ve işyerlerine güneş enerji panelleri ve rüzgar tribünleri satmaya başladı. Satışlardaki müşterilerine 25 yıla kadar kredi imkanı tanıyan Tesco’nun bu hamlesi hükümet tarafından da destekleniyor. Yaklaşık 10000 sterline mal olan güneş enerji panelleri veya rüzgar tribünleriyle yılda 950 sterline kadar tasarruf yapılabiliyor.

Tesco’nun Tesco One Stop ismiyle bazı bölgelerde çalıştırdığı küçük formatlarda mağazalarında diğer marketlere göre aynı ürünlere daha yüksek fiyatlar belirlediği için büyük tepki oluştu. Yapılan araştırma sonucunda 520 Tesco One Stop mağazalarından birçoğunda ürünlerin fiyatlarının yüzde 14’e kadar yüksek olduğu belirtildi.

IKEA Sırbistan yolunda:ikea İsveçli mobilya devi İKEA, Sırbistan hükümetiyle Belgrat’ta mağaza açmak için görüşüyor. Sırbistan hükümeti İKEA’nın ülkede üretim yapmasını istiyor. Bunun üzerine İKEA Sırp mobilya üreticilerini Simpa Vrange ile 5.5 milyon Euro’luk üretim anlaşması yapıyor. İKEA Sırbistan’a yatırım için 1 milyar Euro ayırmış durumda.

İKEA, Paris metrosunu dekore ediyor. Bunun için Fransa’da yeni bir pazarlama kampanyası başlatıyor. İKEA Fransa’da Paris’in en yoğun metro istasyonu olan Opera ve Concorde’un yolcu bekleme ve dinlenme yerlerini İKEA’nın mobilyalarıyla donatıyor. Metronun gelmesini bekleyen yolcular İKEA konforunu tecrübe edecekler.

İKEA, Portekiz’deki yatırımını arttırıyor. 2015 yılına kadar Portekiz’e 1.1 milyar Euro’luk yatırım yapacak. Yapılan açıklamaya göre, yeni mağazaların yanı sıra İKEA 3 yeni fabrika açmayı hedefliyor.

Carrefour, Fransa’da Total Benzin İstasyonları’nın tedarikçisi oluyor: La Parisien Gazetesi’nin haberine göre Carrefour Total Benzin İstasyonları’ndaki dükkanların tedarikçisi oluyor. Anlaşma bir iki haftaya kadar imzalanacak. İlk etapta 4500 benzin istasyonunun 2000’ini kapsayacak anlaşma sonucu dükkanların ismi değişmeyecek.

Bu anlaşmayla Carrefour çok daha fazla alkolsüz içecek, çerez, şekerleme, bisküvi satacak ve bunu tedarikçilere olan pazarlıklarına yansıtacak.

Carrefour, Fransa’da yeni bir model deneyecek. La Tribune Gazetesi’nin haberine göre Carrefour bu yeni konsepti ilk defa Mayıs ayında Venissieux mağazasında deneyecek. Yeni konsept başarılı olursa diğer 230 hipermarkete de uygulanacak.

totalCarrefour’un amacı müşterilere tekrar mağazalara çekebilmek ve satışları arttırmak. Yeni konseptin temel özelliği daha fazla taze ürün, daha fazla tüketiciye hazır ürün ve daha az gıda dışı ürün.

Carrefour, Rusya’daki mağazalarını satamadı. PMR tarafından yapılan basın açıklamasında Carrefour’un mevcut mağazalarını devredemediği için Rusya pazarından çıkmakta zorlandığı belirtiliyor.

Auchan, OBİ ve O’key isimli perakendecilerle görüşen Carrefour, henüz anlaşmaları sonuçlandıramadı.

Carrefour, Çin Shanghai’de birçok yatırım yapmayı planlıyor. 30 mağaza açacak. Çin Carrefour Genel Müdürü Eric Lagros’un açıklamasına göre Carrefour Çin’de geçen yıl yüzde 16.2’lik satış büyümesi gerçekleştirmiş ve açtığı 22 yeni hipermarketle ülkedeki toplam mağaza sayısını 156’ya yükseltmiş.

Amerikalı tüketiciler, yerel markalara dönüyor: Ulusal markaların ve Amerika’da üretilen private label ürünlerin daha fazla Pazar payı kazandığı bu dönemde Amerikalı tüketiciler de yoğun olarak yerel ürünlere rağbet gösteriyorlar.

Çin pazarında büyük savaş var: Carrefour, Wal-Mart ve Tesco yeni açılacak her shopping mall (AVM)’de olmak için sert bir savaş veriyorlar. Orta Doğu ve Asya’da hızla büyüyen Carrefour, geçen yıl Çin’de 22 mağaza açtı. Bu yıl da 25 mağaza açacağını açıkladı. Wal-Mart’ın ise hali hazırda Çin’de 160 mağazası var. Tesco ise 82 mağazayla ülkede hizmet veriyor.

Metro Group, Kaufhof’u 2010’da satmayı planlıyor: Metro Group, Kaufhof’u 2010’da satmayı planlıyor. Metro Gruop CEO’su Eckhard Cordes’in yaptığı açıklamaya göre finansal piyasalarda düzelme olduğu takdirde Kaufhof’u 2010 yılında satmayı beklediklerini söyledi. Karstadt’la birleşmesi gerçekleşmeyen ve Almanya’da 126 mağazası olan Kaufhof’la birçok yatırım fonunun ilgilendiği iddia edildi. 2009 yılında 3.5 milyar Euro ciro yapan şirket, 100 milyon Euro kazanç sağladı.

kaufhof

Metro Group, Metro Cash&Carry’i ikiye ayırdı.16 Mart tarihinde Metro Group yaptığı basın toplantısıyla yeni yapıyı tanıttı. Buna göre Metro cash&Carry iki bölüme ayrıldı. Bir bölüm Europa/MENA (Avrupa/Orta Doğu ve Kuzey Afrika) olarak ilan edilirken bu bölümün CEO’su Joel Saveuse olarak atandı. Diğer bölüm ise Asia/New Markets (Asya/Yeni marketler) olarak ilan edildi ve başına CEO olarak Frans Müller getirildi.

Metro Group’un düşüncesine göre, yeni yapı içinde Metro Cash&Carry’nin önemini öne çıkaracak, değişik ihtiyaç ve problemlerin gözlendiği iki temel bölgede bunlara özgü çözümler üretilebilecek ve böylece Metro Cash&Carry’de bir süredir gözlenen satış kaybı da engellenecek.

Bunun yanı sıra organizasyon değişikliği 2009’da başlayan ve MCKinsey’in danışmanlığıyla devam eden SHAPE 2012 programını da kuvvetlendirebilecek ve uluslar arası genişlemeyi, yeni pazarlara girmeyi de hızlandıracak.

Ayrıca Metro Group çatısı altındaki bir çok bölüm Metro Cash&Carry ile birleştiriliyor. Özellikle idari işler, finans, IT, insan kaynakları gibi bölümlerin birleşmesi sonucu yaklaşık 1000 kişi daha az istihdam edilecek ve ciddi oranda bir tasarruf yapılabilecek.

Metro Group ilk defa 2009 yılında Asya’da Avrupa’dan fazla mağaza açtı: Avrupa’daki ekonomik zorluklar, daralan market koşulları, aşırı rekabet nedeniyle son 5 yıldır Asya’ya kayan perakendecilerden Metro Group, 2009 yılında Asya’da Avrupa’dan daha fazla mağaza açıldığı açıklandı. Sadece Çin ve Hindistan’daki ciro ise 2009 yılında ikiye katlanarak 1.2 milyar Euro olarak gerçekleşti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER