Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Perakendecilerde çevre bilinci giderek yayılıyor

Editör
Abone Ol:

Dergimizin bu sayısında Aralık ayında perakende sektöründe dünyada yaşanan gelişmeleri okuyacaksınız.

Çevre bilinci çoğalıyor: Bu gelişmeyi Tesco’nun İngiltere’de açtığı ilk ‘Sıfır Karbon Süpermarket’, Wal-Mart’in Brezilya’da açtığı ilk ‘Eco-concept’ mağazası ve Almanya’da Aldi’lerde başlayan doğal gazla çalışan kamyonlarla nakliyeden, Çin’de Greenpeace örgütünün hipermarketleri denetleyerek yaptığı puanlamayı kamuoyuna açıklamasından rahatlıkla görebiliriz. Daha az atık yaratma, daha az enerji ve su kullanma, havayı daha az kirletme ve de daha çok geri dönüşümlü ambalaj kullanma başlıca çevreyi koruma ve tasarruf yolları olarak göze çarpıyor.

2009 yılında Çin’de perakende satışlar %16 arttı: Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre hükümetin aldığı teşvik edici tedbirler sonucunda 2009 yılı Çin’deki perakendeciler için çok parlak bir yıl oldu. Dünya ekonomik krizle çalkalanırken Çin bu sektörde %16’lik bir yıllık büyüme gerçekleştirdi.

dunya_kupasi_maskotWal-Mart’tan FİFA 2010 Dünya kupası atağı: Wal-Mart FİFA’nın dünya çapındaki tek marka temsilcisi olan Global Brands grupla anlaşarak dünya çapındaki tüm Wal-Mart mağazalarında FİFA 2010 Dunya Kupası resmi lisanslı tüm ürünleri satışa sunacak. Bunun yanısıra FİFA tarafından organize edilecek bir çok aktivite de mağazalarda sergilenecek. Wal-Mart bu aktiviteyle global gücünü göstermeyi amaçlıyor.

metroMetro Group Almanya’da mağaza satıyor: Metro Group Almanya’da Metro Cash and Carry’nın yanısıra 65 adet 3500 metrekare civarında Schaper markasıyla Cash and Carry mağazası işletiyor. Bu mağazalardan ikisini grup EDEKA isimli diğer perakendeciye satılmış bulunuyor. Bu satış Kasım ayında Rekabet Kurulu tarafından onaylanmış. Ayrıca 3 adet daha yıllardır zarar eden mağazanın da satılacağı veya kapatılacağı yolunda karar olduğu Alman perakende gazetelerinde duyuruldu.

Metro Cash&Carry Almanya’da fiyat savasına katıldı.

Yapılan açıklamaya göre 2 Ocak 2010’dan başlamak üzere küçük perakendecilerin ve Horeca müşterilerinin en çok satın aldığı 500 temel üründe %40’a varan indirimlere gidildi.

Metro Cash&Carry Rusya’da küçük mağazalarla büyüyecek. Carrefour’un mağaza açar açmaz çıktığı Rusya pazarının 3,1 milyar Euro’luk 2009 yılı cirosuyla en büyük 5 perakendecisinden biri olan Metro büyümesini bundan sonra daha küçük mağazalarla sürdürecek. Yaptığı basın toplantısında bu haberi açıklayan Metro Cash and Carry’nin Türk Genel Müdürü Akın Bayer, altı ay içinde Moskova’da ilk küçük mağazayı açacaklarını da ilave etti.

Metro Group Shanghai Expo 2010 Fuarı’na sponsor oldu.

Çin’deki marka bilinirliğini ve pazarla olan ilişkilerini geliştirmek isteyen Metro Group Çin’in önemli şehri Shanghai’da düzenlenecek EXPO 2010 fuarına Metro Cash&Carry ve Media Markt markalarıyla katılacak ve ayrıca Düsseldorf şehri de tanıtılacak. Bu sponsorluk Metro Group’a 500,000 Euro’ya mal olacak.

bestbuyBest Buy’dan Çin planları: Amerikan elektronik perakende devi 2010 yılında Çin’de 15 yeni mağaza açacaklarını duyurdu. Şu anda 8’i BestBuy, 167’si ise Five Star markasıyla toplam 175 olan mağaza sayısı böylece 200’e doğru gidecek.

Carrefour Fransa’dan büyük tasarruf: Carrefour Fransa yönetimi şirketin merkezini Essonne’den Levallois-Perret’e taşımaya karar verdi. 2010 yılı içinde gerçekleşecek bu taşınma sonrası yapılacak tasarrufun 2012 yılı sonuna kadar 50 milyon Euro olacağı açıklandı. Büyük bir tasarruf hamlesi içinde olan tüm perakendeciler için geçerli olabilecek bir fakir olabilir.

Aldi’den taze ekmek üretimi: Genellikle discounterların pek sıcak bakmadığı mağaza içinde taze ekmek pişirme projesi Aldi tarafından bir yıl boyunca denendikten sonra yaygınlaştırılmaya başladı. Üretici firmanın reyonu olarak üretim yapılacağı ve her bir mağaza için yatırım maliyetinin 100,000 Euro olacağı da yapılan açıklamada yer aldı.

tescoAldi Amerıka’da mağaza açacak. Aldi’den yapılan açıklamaya göre ilk discounter mağaza Texas eyaletinde açılacak. Yapılan plana göre 11 mağaza 19 Mart 2010’da,10 mağaza ise 23 Nisan 2010’da hizmete başlayacak. Perakende çevreleri Aldi’nin Amerika pazarındaki performansını gerçekten merak ediyor olacak. Bilindiği gibi Wal-Mart Almanya’daki denemesinde başarılı olamamış ve mağazalarını Metro Group’a devretmişti.

Tesco’da KDV artışı yok: Tesco İngiltere artan kdv oranını fiyatlara yansıtmayacağını açıkladı.

Ne kadar süreceği hakkında çok net açıklama olmamasına rağmen yapılan açıklamada en az bir ay boyunca %15’ten tekrar %17,5’e çıkan KDV oranındaki 2,5%’lik farkın fiyatlara yansıtılmayacağını bunun da müşteriler açısından yaklaşık 13 milyon Euro’luk bir avantaj olacağı belirtildi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER