Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

RadioShack, rekabete dayanamayıp iflas etti

Editör
Abone Ol:

Son üç yılda 1 milyar dolardan fazla kaybeden ABD’nin en büyük elektronik mağazalar zincirlerinden RadioShack, Delaware ABD İflas Mahkemesi’ne başvurarak, iflasını istedi.

Merkezi Teksas eyaletinin Fort Worth kentinde bulunan firma, 2 bin 400’e yakın mağazasını satacağını açıklarken, daha önce önemli bir kısmını Sprint firmasına devretmişti.

Yazılı varlığının bir milyar 200 milyon değerinde olduğu açıklanan firmanın bir milyar 390 milyon dolar borcu bulunduğu bildirildi. 

Tandy Corp adıyla 1921 yılında kurulan firma, 2000 yılında adını RadioShack olarak değiştirmişti. AT&T, Verizon, Wal-Mart, Costco ve Best Buy gibi mağazalar zincirlerinden olumsuz etkilenen firma, iflastan kurtulmak için 2013 yılında Joe Magnacca’yı CEO olarak atamıştı.

Firmanın, 22 Ocak 2015’te 30 ardışık işlem gününde hisse değerinin 50 milyon doların altına düşmesi nedeniyle New York Menkul Kıymetler Borsası’ndan (NYSE) listeden çıkarılma uyarısı almıştı. 

NYSE’den geçen hafta yapılan açıklamada ise RadioShack’ın borsadaki işleminin durdurulduğu bildirilmişti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku

POPÜLER