Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Starbucks’ta büyük gelir kaybı yaşanıyor

Editör
Abone Ol:

30 bini aşan şube sayısıyla dünyanın en büyük kahve zinciri olan Starbucks, ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerinde yüzde 47’lik düşüş beklediğini açıkladı.

Starbucks, mart ayında biten ikinci çeyrekte yüzde 47’lik gelir kaybı beklediğini açıkladı. Şirket, corona virüsü salgının olumsuz etkisinin mali yıl sonuna kadar süreceğini belirtti.

Geçen mali yılda hisse başına 53 cent/dolar gelir elde eden dünyanın en büyük kahve zincirinin, bu yıl aynı dönemde hisse başına 28 cent/dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

Temettü dağıtımına devam edeceğini duyuran şirket ayrıca, geçici olarak hisse gerim alım programını durduracağını ve giderleri kısmak için adımlar atacağını kaydetti. Şirket, Çin’de mağazadan kahve satışlarında ikinci çeyrekteki kaybın yüzde 50 olduğunu açıkladı.

Dünya genelinde 30 bini aşkın şubesi olan şirketin Türkiye’de de 434 şubesi bulunuyor.

Corona virüsü salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan karantina tedbirleri kapsamında, dünya genelinde birçok şubesi kapalı olan şirket, operasyonlarını araçla ve paket servis olarak sürdürüyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER