Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Wal-Mart, kuyruk devrini sona erdirecek

Editör
Abone Ol:

Wal-Mart, müşterilerin ürünleri cep telefonlarıyla fiyat kontrolü yaparak, kasalarda sıra beklemesini engelleyecek yeni bir sistem üzerine çalışıyor.

“Tara ve Git” adı verilen bu sistemin, kasalarda kuyrukların önüne geçeceği ve müşterilerine zaman kazandıracağı ifade edildi.

Diğer yandan şirket, kasa çalışanlarına ödediği maaş dünya genelinde toplam 12 milyon dolar civarında.

 Yeni sistem müşterilere mobil cihazlar üzerinden ödeme yapmaya izin vermese de fiyatları taramak ve öğrenmek için kolaylık sağlayacak.

Bu plan Wal-Mart CFO’su Charles Holley’nin Mart ayında kişilerin kasiyere ihtiyaç duymadan fiyatları öğrenecekleri sıraları artırmak fikriyle birlikte ortaya çıktı.

Wal-Mart, Arkansas’taki mağazasında çalışanlarından mobil fiyat öğrenme sistemini denemelerini istedi. Bu sistem henüz müşterilerine sunulmadı.

İşçi maliyetini azaltabilir

Perakende şirketleri son on yıldır işçi maliyetlerini azaltmak ve işlemleri hızlandırmak için fiyat kontrol sistemlerini otomatikleştirme yoluna giriyor.

Ancak bu sistemi test eden bütün şirketler deneyimlerinden memnun kalmıyor.

Perakende devi Albertsons ve IKEA şirketleri müşterilerinden gelen şikayetler nedeniyle bu sistemleri kullanmaya son verdiklerini açıkladı.

Pek çok müşteri, fiyatların bireysel olarak öğrenildiği sistemlerinin randımanlı çalışmamasından şikayet ediyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER