Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Walmart, Massmart’ı alarak Afrika’da yayılacak

Editör
Abone Ol:

Dünya perakendeciği sayfalarımızda geçen ay perakende sektöründe yaşanan gelişmeleri okuyacaksınız.

coop

Norveçli Coop, otomatik depoluyor: Coop, Norveç gıda perakendecilerinin en büyük ikinci ismi. Oslo’da yüksek otomasyonlu bir depo kuruyor. Burada Wiltron’un tekniği gündeme geliyor. Bu hizmet kuruluşu daha evvelde full otomatik sistemli bir lojistik merkezini Ham’da Edeka firması ve İspanyol Mercadona adına da kurmuştu. 50.000 metrekarelik Coop deposu doğu Norveç’i kuru-taze ve dondurulmuş ürünler ve özel ürün çeşitleri ile stoklarını mevcut bulunduracak.

Cora Projesi, Metro’da anlaşmazlıklara yol açıyor: Metro’nun planladığı belirli muhasebelerini yurtdışına kaydırması yönetim kurulunda direnç gösterilmesine neden oldu. Ana tartışma ve direnme nedenleri Metro’nun ekonomik muhasebesi, iş alım temsilcileri ilk etapta eksik kalan tazminat hesaplamalarını kritize ediyorlar. Fakat Metro bu kritiği kabul etmiyor.

Amazon, Facebook mağazalar kuruyor: Amazon- Quidsi Facebook ağında bir çok online- alışveriş siteleri entegre etti. Amerikan basını bunları raporluyor. Quidsi’ye ait olan soap.com, beauty-bar.com ve diapers.com websiteleri tüm ürünlerini facebookta sunuyor. Normalinde bu tarz tekliflerde asıl ana sayfaya yönlendirilirken müşteriler, şimdiki yeni sayfalarda direk satın alma işlemleri gerçekleştirilebiliyor. US- satıcı J.C. Penny aynı yöndeki çözümlere yönelmiş durumda. Kullanıcılar ürünler hakkında yorum yapabiliyor ve arkadaşlarına tavsiye olarak gönderebiliyorlar.

lidl

 Lidl, lojistik depoya yatırım yapıyor: Lidl Augsburg ilçesinde yeni bir depo hazırlıyor. Bu yeni depoya toplamda 35 milyon euro yatırım yapıyor. Buranın açılışı 2011 yılı sonunda yapılacak. “Augsburger Allgemeine” gazetesine göre toplam 170 kişilik istihdam oluşacak.

Sainsbury’s hazır yemek konsepti kuruyor: İngiliz perakende devi Sainbury’s İngiltere’nin başkentinde hazır yemekleri satın alma üzerine kurulu bir konsepti olan “Fresh Kitchen” adı altında iki dükkanı açtı. Fleet Street üzerinde bulunan yerin tüm yerler ve yeni yerler adına doğru bir prototip olup olmadığı ile ilgili şirket henüz tam anlamı ile onaylamıyor. Yalnızca twitter’de çeşitli bilgiler açılış öncesi yer aldı. Uzmanlar hazır yemek-al-götür sisteminin İngiltere’de yaklaşık 13 milyar pound olduğunu ve yükselmeye devam ettiğini söylüyorlar.

Fiyat savaşları İsviçre Migros cirolarını kemiriyor: İsviçre pazarı lideri Migros, geçen yıl hiçbir şekilde büyüme gösteremedi. Zürich Ticaret grubu genel cirosunu yalnızca %0,3’den 25 milyar frank’a yükseltebildi. Oysaki rakibi Coop % +1,8 ile geçen yılı daha dinamik kapattı. Her iki ticari oyuncunun fiyat savaşları toplam gelir gelişmelerini olumsuz etkiliyor. 10 Migros kooperatifi toplamda %0,4 15,1 milyar ciro verdiler. Ticaret grubu indirimler olmadan cirolar yaklaşık %2,6  büyüme göstermiş diye bildiriyor. İndirim grubu Denner’de geçen yıl çok yüksek bir gelişme gösteremedi. Ciro yalnızca %0,8 ile 2,7 milyar frank’dı. Detaylı ciro tablosuna bakıldığında bunların içersinde Denner, Globus mağazaları ve online süpermarket Leshop.ch dahil olmak üzere %0,8 ile 21,2 milyar Frank ekledi. Bariz büyümede kendisini belli eden Leshop ise %15 yükseliş gösterdi.

Güney Aldi küçük meblağları test ediyor: Güney Aldi’de bundan böyle müşteriler cep telefonları adına 5 euro kontör yükleyebilecekler. Aldi-talk tekliflerinden bu güne dek yalnızca Ruhr bölgesinde yararlana biliniyordu. Şimdilik yalnızca bölgesel bir test olarak görülebilir. Normal şartlarda kontör yükleme meblağları 15 ila 30 euro arasında idi. Beş euroluk kontör kartları müşteriler için ilginç olabilir, telefonlara çok fazla para vermek istemeyen veya çok konuşmayan müşteriler için örnek vermemiz gerekirse yaşlı insanlar cep telefonlarını genelde özel durumlar adına kullanıp bulundurdukları için onlar adına bu düşük meblağ ile de yükleme yapabiliyor olmak çok avantaj sağlayacak.

Aldi Güney parlıyor. Ciro düşüyor ama müşteri dönüşü yükseliyor. Güney Aldi’nin 2009 yılı için güzel rakamları şaşırtıyor, çünkü fiyat indirimleri bu firmaya kesinlikle kazançta eksi getirmedi. Aynı zamanda Güney Aldi çok yatırımlar yaptı. Tüm 31 bölgesel şirketler Güney Aldi’nin 2009 için bilançolarını açıkladı. Sonrasında ciro yaklaşık 2,1% geri düştü. Perakende cirosu yalnızca 1% düşüş gösterdi, hatta ön vergi dönüşleri biraz da yükseldi. Yaklaşık cironun % 5,1 i öyle bir rakam ki diğer indirim mağazaları rakiplerinden çok uzak kaldı. Lidl tahminlere göre % 2,5 – 3 arasında. Geri kalan tüm indirim mağazaları daha düşük olduğu varsayılıyor. Extra kazancı getiren güney değerleri yükselişini etkileyen mutlak kahve kavurmaları (Mühlheim ve Ketsch). Bölgelerde yaklaşık % 9 hatta neredeyse % 10 getiri sağlamakta, böylece de Güney Aldi’nin toplam rakamlarını büyük oranda düzeltmekte. Tek tek şubeleri ele alıp cirolarını incelediğimiz vakit Güney Aldi’nin değerlerinin ancak Lidl’in en iyi lokasyonda olan mağazaları yaklaşabiliyor. Yılda 6,7 milyon euroya düşmesine rağmen şube bazında buna rağmen belirli bir düzeyine erişip koruyor.

karstadt

 Karstadt Denetleme Kurulu, yeniden düzenleniyor: Karstadt yeni iki gözetmen aldı. İflastan son anda kurtulan denetim kurulu büyük mağaza kuruluşun sahipleri bundan böyle Christian Gries (Deco Company CEO’su) ve Doris Schröder-Köpf (Eski Federal Başbakanı Gerhard Schröder’in eşi). Denetim Kurulu Başkanı Alain Caparros, her ikisinin de kendi bilgi birikimleri ve kişilikleri ile bu kuruluşa önemli yeni perspektifler katmaları bekleniyor diye açıklamada bulundu.

Walmart, Afrika’da gaza basabilir: Amerikan perakende devi Walmart için Afrika pazarına giriş yolu artık serbest. Neredeyse tüm Güney Afrika ticaret grubu “ Massmart”ın hissedarları Buissines Day Gazetesi’ne oybirliği ile % 51 hisseleri Walmart’ın alabileceğini açıkladı. Walmart çoğunluk için 2,39 milyar dolar (1,78 milyar euro) Massmart’a ödeme yapmak istiyor. Aslında Walmart Güney Afrika şirketi Massmart’ı tümü ile satın almayı planlıyordu. Massmart’ın 300 mağazası 14 Afrika ülkesinde bulunuyor. Walmart’ın girişi için kartel dairesinin onay vermesi gerekiyor. Sendika derneği Cosato direnç gösterdiklerini açıkladı. Bu direncin açıklaması olarak da maaş düşüşlerinin ve işci haklarının azalmasından korktukları olduğunu bildirdi. Cosata Başkan Yardımcısı Tyotyo James, Walmart’ın aynı zamanda birçok perakende kuruluşunun var oluşlarını da tehdit ettiğini söylüyor.

rewe

Rewe, yapı market mağazaları için çözüm bulmaya çalışıyor: Hellweg ve Toom yapı marketleri birlikte satın alma yapıyor. Bunu zaten birçok branşta olan diğer firmalar da gerçekleştiriyor. Hatta ülke sınırlarından bile ileride bulunan Toomaxx bile yapıyor. Bu firma, Avusturya, Finlandiya, İsviçre ve Almanların topluluk şirketi. İşte ilginçlik de zaten burada başlıyor, çünkü onca yıllar sonrası Toom kardeş firması Rewe’ye sırt döndü. Neden? Açıklaması Toom’un satın almasının tamamını yerli pazardan yönlendirmiş olması. Yıllık iş görüşmeleri geçen sonbahardan beri Toomaxx’ın uzağında yürüyor. Fakat bu elbette ki Rewe fesihini açıklamıyor. Burada Coop kuruluşuna göz atmakta elbette yarar var. Büyük tüketici firmaları Rewe’ye üç rakamlı milyon avro değerinde para ödedi. O kadar ki Dom caddesinde şampanya patlamalı kutlamalar gerçekleşti. Aylar sonrasında bile onurlu İsviçreli hala başka herhangi biri bu denli daha iyi bir iş yaptı mı diye övünmekte. Fakat bu Toomaxx’daki fesih ile Hellweg ile birlikteliğin başlangıcının ardında mutlaka reaksiyondan daha fazlası vardır. Rewe, yapı market mağazaları için çözüm bulmaya çalışıyor.
Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER