Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Walmart satışları endişe yarattı

Editör
walmart
Abone Ol:

Wal-Mart, ikinci çeyrekteki satış raporlarının bir kısmını açıkladı.

120.1 milyar dolarlık satış cirosu yakalayan Wal-Mart, geçen yıl aynı döneme kıyasla %2.8 oranında arttırmış oldu.

Yeni başlattığı e-ticaret sistemi ve küçük mağazaları da cirosunu arttırmasında etkin rol oynuyor. E-ticaretin buradaki payı %24 civarında gerçekleşti.

Wal-Mart’ın açtığı komşu market mağazaları, ciroya az da olsa katkı sağlamışa benziyor. Komşu market mağazalar adını verdiği dükkanları genelde köy yerleşkelerinde yer alıyor.

Walmart’ın ABD’deki satış rakamları, ekonominin toparlanması ile ilgili endişeye neden oldu. Perakende devi Walmart Stores Inc.’nin ABD’deki satışlarını canlandırma noktasındaki sıkıntıları ve hayal kırıklığı yaratan perakende satış rakamları, ekonominin istenilen hızda toparlanamadığına dair endişeleri artırdı.

Dünyanın en büyük perakende satıcısı, ikinci çeyrek karlılık rakamlarında durgun satışlar açıklayarak, 6. kez üst üste satışlarda büyüme yaşamadığı bir dönem geçirdi.

Yeni CEO geliyor

ABD’li perakende devi Wall-Mart’ın Başkan ve CEO’su Bill Simon görevinden alındı; yerine 35 yıllık perakende veteranı olan Greg Foran geliyor.

Wal-Mart’daki CEO değişikliği, düşük gelir grubundaki tüketici grubunun harcamalarında sıkıntının sürdüğü bir döneme denk geliyor. Wal-Mart’ın ABD’deki faaliyetlerini Haziran 2010’dan beri yöneten Bill Simon, 8 Ağustos’ta görevini bırakıyor ancak gelecek yılın başına kadar danışman olarak kalacak. Simon’ın yerine ise 35 yıllık perakende veteranı olan ve 2011 yılında Wal-Mart’a katılan 53 yaşındaki Greg Foran geçecek. Foran, Wal-Mart’ın Çin’deki başkan ve CEO’su olarak hizmet sundu ve bu yılın başında da, Asya’daki bütün faaliyetlerinden sorumlu bir konuma yükseltildi. Kendisi daha önce de Avustralya ve Yeni Zelanda’nın önde gelen perakendecisi olan Woolworths’te yöneticilik yapmıştı.

Foran’ın görevlendirilmesi, perakende sektörü açısından kilit önemdeki iki sezonun hemen öncesine rastlıyor: Okulların açıldığı sezon ve tatil sezonu. Wal-Mart’ın ABD’deki işi perakendecinin en büyük faaliyeti olup, geçen yıl şirketin satışlarının yüzde 59’unu gerçekleştirdi. Wal-Mart’ın ABD segmenti 31 Ocak’ta sona eren mali yılda 279.4 milyar dolarlık toplam satış bildirdi; bu rakam bir önceki yıl 274.4 milyar dolardı.

Wal-Mart’taki bu değişim pek çok perakendecinin azalan müşteri trafiği sorunuyla karşı karşıya kaldığı ve tüketicileri daha fazla harcamaya heveslendirmeye çalıştığı bir süreçte gerçekleşiyor. Wal-Mart daha fazla küçük mağaza açmak suretiyle konumunu pekiştirmeye çalışıyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER