Sosyal Medya Hesaplarımız

Dünya Perakendeciliği

Walt Disney’den çalışanlara 1000 dolar ikramiye

Editör
Walt Disney CEO'su Bob Iger
Abone Ol:

Walt Disney, dünya genelindeki 125 bin çalışanına 1000 dolar nakit ikramiye ödeyeceğini açıkladı.

Walt Disney CEO Bob Iger, “Eğitimin her daim fırsat yakalamak ve yeni kapılar açmak için anahtar olduğuna inanıyorum. 1000 dolar ikramiye ve diğer desteklerin hem şu an hem de gelecekte pozitif etkileri olacağını düşünüyorum” dedi.

Walt Disney tarafından yapılan açıklamada saatlik çalışan personelin üniversite eğitim masraflarına da destek olacağı belirtilirken, şirketin başkanı ve CEO’su Bob Iger bu destekten 88 bin kişinin faydalanacağını belirtti. 50 milyon doları bulması beklenen bu programla birlikte Disney’in ayırdığı kaynak 175 milyon dolar olacak. Şirket yöneticileri ise bu uygulamalardan yararlanamayacak. Walt Disney geçen yıl 55 milyar dolar gelir elde etmiş ve net kârını da 8.9 milyar dolar olarak açıklamıştı.

Şubat ayından itibaren uygulanmaya başlayacak karar, ABD kongresinden yeni geçen tasarıyla kurumlara uygulanan vergi oranındaki düşüşün personele yansıtılması olarak yorumlanıyor.

Dünyanın en büyük perakendecilerinden Wal-Mart, çalışanlarının saatlik ücretlerine zam yapmış, başta izinler olmak üzere sosyal haklarını iyileştirerek 105 milyon dolarlık kaynak ayırmıştı.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Dünya Perakendeciliği

Aldi Süd, XXL ile süpermarkete girdi

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi.

Editör

Yazar:

900 metrekarenin atında marketler açan Aldi Güney’in 2000 metrekarelik yeni mağazası Mülheim’da hizmete girdi. Mülheim’de Lidl’den sonra, Aldi Süd XXL konseptini hizmete açtı. Discountlar, çok küçük metrekarelerden süpermarketlere kadar tüm metrekarelerde mağaza açmaya devam ediyorlar. Bununla birlikte, XXL mağazalarda giderek çoğalıyor.

Aldi Süd XXL’de ürün yelpazesi istikrarlı bir şekilde arttı. Pişirme istasyonlarına sahip ekmek ve unlu mamullerin yanı sıra meyve ve sebze çeşitleri de yer alıyor.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

94 yıl sonra zarar etti

Editör

Yazar:

Yapılan açıklamada, perakende zincirinin 26 Şubat-26 Eylül 2020’de 87,6 milyon sterlin zarar ettiği bildirildi. Açıklamada, söz konusu dönemde özellikle karantina tedbirlerinin etkisiyle şirketin toplam satış gelirlerinin yüzde 15,8 azalarak 4,09 milyar sterline gerilediği belirtilerek, müşterilerin giyim ve ev tekstili alışverişlerinin dikkate değer şekilde azaldığı kaydedildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 158,8 milyon sterlin kar elde etmişti. Marks & Spencer, daha önce yaptığı açıklamada, kasım ayı sonuna kadar 7 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Devamını Oku

Dünya Perakendeciliği

Avrupa’daki mağazaları kepenk indirecek

Editör

Yazar:

Le Monde’un haberine göre, Temmuz 2021 itibarıyla geçerli olacak plan kapsamında GAP, Avrupa’da bulunan yaklaşık 120 mağazasını kapatarak kıtadan ayrılacak. Geçen yıl karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelmek ve markayı yeniden canlandırmak amacıyla kıtadaki 230 satış noktasını kapatan GAP yıllık 90 milyon dolar tasarruf etmeyi planladığını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği kısıtlamalarla satış rakamları düşen şirketin, bu yılın 2’inci çeyreğinde 62 milyon euro zarar ettiğini açıklanmıştı.

Devamını Oku

POPÜLER