Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

2015’in mottosu basitlik, çeşitlilik ve yenilikçilik olacak!

Editör
Salvo Bahar
Abone Ol:

Primo Yönetim Kurulu Başkanı Salvo Bahar, kârlılıkların düştüğü, rekabetin çok arttığı günümüz ortamında firmalar için ciroları artırmanın yolunun ürün çeşitliliği ve yenilikçilikten geçtiğini söylüyor.

Primo Ambalaj ve Kimya Sanayi, Türkiye’nin en büyük fason üretim kuruluşu olarak uluslararası dev şirketlerin yanı sıra perakende dünyasındaki yüzlerce firmaya hizmet veriyor. Bu yönüyle perakende ve hızlı tüketim sektörlerinin nabzını tutabildiklerine dikkat çeken Primo Ambalaj ve Kimya Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Salvo Bahar, geride bıraktığımız 2014 yılına ilişkin şu tespitlerde bulundu: “2014’de temizlik, kişisel bakım ve kozmetik ürünlerine yönelik ilgi güçlü şekilde yükseldi. Sadece bizde %30’luk bir üretim artışı oluştu.”

 “Pazarlamada ambalajın cazibesi bitmiyor tam tersine artıyor” diyen Salvo Bahar, “Son dönemde renkli ama basit ambalajlara yönelim var. Özellikle kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde bunu gözlemliyoruz” bilgisini paylaştı.  

Privat Label’de büyük artış var
Bahar, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Perakende ve hızlı tüketim mallarında 2014’de gördüğümüz genel fiyatsal yükselme trendi, tüketicilerin alternatif ürünlere yönelmesini beraberinde getiriyor. Dolayısıyla private label yani market markalarında büyük artış görüyoruz. Hem marketler kendi markalarını ürettiriyorlar, hem de geniş pazarlama ağına sahip büyük firmalar, alt markalar oluşturarak ürünlerini çeşitlendirme yoluna gidiyorlar.
Perakende sektöründe rekabetin çok arttığını ama kârlılıkların da düştüğünü belirten Salvo Bahar, “Özellikle üretim ve pazarlama yapan şirketler açısından ciroları arttırmanın yolu artık ürünlerini çeşitlendirmekten ve yenilikçi şekilde sunmaktan geçiyor. Renk, tarz, ambalaj, sunum, biçim, içerik, boyut; ne olursa olsun, günümüz tüketicisi tüketim ürünlerinde değişimi seviyor. Ama kullanım pratikliğine ve basitliğe de önem veriyor. Elbette ürünlerdeki yenilik anlayışı şirketlere de yansımalı. Tüketici taleplerine hızlı cevap veren, yenilikleri takip eden ve uygulayan şirketler öne çıktı ve çıkıyor. Bence iş dünyası açısından 2015’in ruhu ve mottosu, basitlik, çeşitlilik ve yenilikçilik olacaktır” dedi.

Piyasanın resmini çekebiliyoruz
Türkiye’de örneği olmayan bir üretim modeliyle hizmet verdiklerini hatırlatan Salvo Bahar, “Primo olarak çok yönlü hizmetimiz nedeniyle çok geniş müşteri yelpazesine sahibiz. Hızlı tüketim sektörüne ürün sunan temizlik, kozmetik, kimya ya da gıda gibi farklı kategorilerindeki 300’ü aşkın şirketle çalışıyoruz. Doğal olarak bu şirketlerin hareketliliği sayesinde biz de piyasaların resmini çekebiliyoruz” diye konuştu.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

A101 ve Şef Somer Sivrioğlu’ndan workshop etkinliği

Editör

Yazar:

A101 ve Şef Somer Sivrioğlu iş birliği kapsamında düzenlenen etkinlikte, A101 ürünleriyle özel olarak hazırlanan menü tadımı ve workshop etkinliği organize edildi. Somer Şef’in sunumuyla, ünlü şefin kendi restoranı olan Efendy’de düzenlenen workshop, 24 Ocak’ta gerçekleştirildi.

A101’in sosyal medyada iş birliği yaptığı isimlerin de katıldığı buluşmaya; Burak Altındağ, Bengi Kurtcebe, İdil Yazar, Berat Çokal (Mösyö Şokola), Ümit Karalar gibi ünlü isimler katılırken, Somer Şef davetlilere kendi elleriyle hazırladığı humusu sunarak özel bir tadım deneyimi yaşattı.

A101 için özel olarak üretilen ürünlerin, kalitesi ve çeşitliliği sayesinde şefler tarafından da güvenilerek tercih edildiğinin altını çizen ve kendisinin de severek A101 ürünlerini kullandığını aktaran Somer Şef, “A101 tarafından üretilen ürünlerin %101 arkasındayım” ifadesini kullandı.

A101 Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç’in markayı temsilen davetlileri ağırladığı etkinlikte, Somer Şef’in A101 ürünleriyle hazırlamış olduğu yemeğin püf noktaları ve farklı uygulamaları üzerine de bilgiler verildi.

A101 Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç; ‘’A101 olarak ürünlerimizin kalitesinin her zaman %101 arkasında olduk. Kalite, çeşit ve fiyatlarımızın mutfağın ustaları tarafından da tasdik edilmesi bizi ayrıca mutlu ediyor.’’ şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Firmalardan

Paramparça belgeseli vizyonda

Editör

Yazar:

Paramparça, Lozan Mübadelesinin 100. Yıldönümü nedeniyle Orhan Erdim anısına Ruyiad (Rumeli Yönetici Ve İş İnsanları Derneği) ve REV (Rumeli Eğitim Vakfı) ve Pegasus ana destekleriyle çekilen bir belgesel. Yapımcı: Nurdan Tekeoğlu, “Göç, kültürel ve sosyal boyutu olan bir olgu. Türkiye, dünyada göçten en çok etkilenen ülkelerin başında yer alıyor. Mübadele döneminde yaklaşık 2 milyon insanın zorunlu göçe tabi tutulması, gerek Türk gerekse Yunanistan halkları arasında derin travmalar yarattı. Her bir mübadilin anlattıkları bir filme ya da belgesele konu olabilecek önemde. Mübadelenin 100.yıl dönümü kapsamında biz de bir belgesel çalışması yaptık. Paramparça adlı belgeselimiz, 1924 mübadelesinde Girit’e bağlı Spinalonga adasından Bodrum ‘a göçe den bir ailenin 70 yaşını aşmış 3.kuşak mübadil bir kadınının yaşamı üzerinde kurulu. Belgeselin kahramanı Zehra hanımın yaşam öyküsünü dinlediğimde ‘işte hikayemizi bulduk’ dedik. Belgesel projesi üzerinde kişi ve mekanlar üzerinde uzun bir süre çalıştık. Arşiv taraması yaptık. Tanıklarla konuştuk. Dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Bodrum’da yaşayan Zehra hanım, ‘bu kadarı da olmaz’ dedirten inişli – çıkışlı hayatını tüm samimiyetle bizimle paylaştı” şeklinde konuştu.

Ekip

Yönetmenler: Orhan Tekeoğlu-Nurdan Tekeoğlu

Yapımcı: Medya Ton ve Nurdan Tekeoğlu

Görüntü Yönetmeni: Serdar Güven

Müzik: Evrim Ateşler

Ortak Yapımcı: Story Studios ve Spiridoula Gouskou

Kurgu: Lukas Agelastos ve sercan Güdücü

Devamını Oku

Firmalardan

Kervan Gıda: Global arenada büyümeyi sürdüreceğiz

Editör

Yazar:

Kervan Gıda, global arenada yakaladığı başarıyı yeni gelişmelerle tescil ediyor. Kervan Gıda, dünyanın şekerleme alanında takip edilen en önemli listelerinden biri olan “2023 Global Top 100 Candy Companies- 2023 Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi” listesinde 82’inci sıradan 66’ncı sıraya yükseldi. Kervan Gıda’nın 2020’deki halka arzı sonrasında Polonya’nın önde gelen yumuşak şeker üreticilerinden ZPC Otmuchow ve iştiraki PWC Odra’yı satın alımı, ardından perakende devleri olan ABD’li Walmart ve İngiliz ASDA ile iş birliği yapması, şirketin global arenada büyümeye yönelik attığı etkili adımlardan oldu.

Sonuçları değerlendiren Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar, “Geçtiğimiz yıl giriş yaptığımız Küresel En İyi 100 Şekerleme Şirketi listesinde bu yıl 16 sıra yükselerek 66’ıncı sıraya yerleştik ve bizi gururlandıran bir sonuca imza attık. Gerek yurt içindeki büyümemiz gerek yurt dışında Polonya, ABD ve İngiltere pazarlarındaki yerimizi sağlamlaştırmamız gerekse ihracat gerçekleştirdiğimiz toplam ülke sayısının 85’e ulaşmış olması bugün aldığımız sonuçlarda etkili oldu. Bu gelişmelerle dünya çapında bilinirliğimiz artarken, daha büyük hedeflerle motivasyonumuz her daim yüksek kalıyor. Türkiye’de doğan bir şirket olarak global arenada büyümeye yönelik yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER