Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Ayakmod: Siparişlerimizi en uygun lokasyondan karşılayarak optimum stok yönetimi sağlıyoruz

Editör
Abone Ol:

1989 yılında kurulan Ayakmod, Walkway ve A Spor markalarıyla perakende, toptan ve İhracat için üretim ve satış yapan Ayakmod firması Nebim V3 ERP ile yeni projeler geliştirmeye devam ediyor. Ayakmod Bilgi İşlem Müdürü Furkan Kara, Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama Yönetimi projesiyle ilgili görüşlerini paylaştı.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

1989 yılında kurulmuş bir firmayız. Aslında ilk etapta küçük bir lokasyon ile başlayan firmamız şu anda Türkiye’nin farklı illerinde mağazaları bulunan, ayakkabı sektöründe önde gelen firmalar arasında yerini aldı. Bünyesinde Ayakmod, Walkway gibi markalara üretim yapan ve perakende olarak müşterilerine aracılar olmaksızın direk ulaşan firmamız gün geçtikçe adından daha fazla söz ettirir duruma geldi. Hali hazırda mağazacılık sektöründe Türkiye’nin farklı illerine ulaşma konusunda projeleri bulunan firmamız, bununla beraber toptan satışta da daha fazla bayi alt yapısına sahip olmakta ve ihracat ile ülke ekonomisine ciddi katkıları, yatırımları ve hedefleri bulunmakta. Genç ve dinamik bir yapıya sahip şirketimiz, bu yapıyı korumakla beraber günümüz teknolojisine ve getirdiği yenilikler için her zaman daha iyisi nasıl olabilir görüşü ile dijital dönüşüm için gerekli tüm adımları atmakta. Bu konuda Nebim’in ciddi katkıları ile gerekli tüm geliştirmeleri ve yenilikleri hızlı ve dinamik bir şekilde takip etmekteyiz. Teknolojik olarak alt yapımızı geliştirmekteyiz. Bununla beraber Ankara, Malatya, Elâzığ gibi farklı illerde şu anda 13 tane mağazamız bulunmakta. Aynı zamanda e-Ticarette attığımız ciddi adımlar var. Burada da ciddi büyüme oranları bulunmakta. Bunun yanında da toptan satış olarak kendi markamız Walkway var. Walkway markamızla şu anda ihracat konusunda da ciddi adımlar atmaktayız. Dubai, Ukrayna gibi ülkelerde de ihracata başlamış durumdayız.

Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama Yönetimi uygulaması ile süreci nasıl yönetiyorsunuz, işleyişi anlatabilir misiniz?

İlk etapta baktığımız zaman Türkiye’nin farklı illerinde mağaza ve depolarımızın bulunmasından dolayı süreçle alakalı ciddi zorluklar yaşıyorduk. Süreçleri modüller öncesi ve sonrası olarak ikiye ayırdığımız zaman Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama Yönetimi olmadan önce insan gücünün daha fazla harcandığı, kargo sürelerinin uzadığı, yanlış paketleme ve yanlış organizasyonun sürekli olduğu bir yapıyı görüyorduk. Daha sonradan Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama Yönetimi ile beraber hem kargo sürelerinin kısaldığını hem yanlış ve hatanın azaldığını görmekteyiz. Projenin aktif olmasıyla beraber kargo sürelerinin ciddi şekilde kısaldığını hissediyoruz ve gerek pazar yerlerinde gerekse e-Ticaret sitelerimizde bu yorumları ve geri dönüşleri almaktayız aslında. İnsan gücündeki en büyük avantajımız ise bu süreç başlamadan önce aslında siparişleri, dağıtımları vb. konular söz konusuydu. Bu modülle beraber aslında bu iki kişinin yaptığı işlemi tek bir program ile ve daha organize bir şekilde daha optimum şekilde süreci işletmeye başladık. İnternet mağazamızdan bir sipariş düştüğü zaman bu sürecin akışı şu şekilde devam ediyor aslında: İlk etapta siparişin karşılandığı yani merkez depoya bakılıyor. Merkez depomuzda eğer bu ürün yok ise adrese göre en yakın mağazaya yani müşterinin adresine göre en yakın mağazaya ya da depoya sevk ediliyor. Buradan direk olarak paketlenip, hazırlanıp müşteriye en kısa sürede ulaşması sağlanıyor. Ayrıca bu sistemde yaşadığımız en büyük sıkıntı yine söylediğim gibi Flo’da mesela tek bir depodan çıkış yapmamız ön görülüyor. Bundan dolayı Nebim ile beraber Flo için özel bir algoritma çalıştık. Bu algoritmada eğer satıcı Flo ise, Flo hangi mağazadan çıkacağını bildiği için merkez depoya transferi söz konusu. Aslında bu şekilde pazar yerlerinin sorunlarını da çözmeye başladık. Flo merkez depoya transfer süreçleri başlıyor, mağazalar otomatik olarak merkez depoya transferini sağlıyor tabi yine insan gücü olmaksızın. Bunun da ciddi bir şekilde bize avantajı oluyor. Hem tüm pazaryerlerinde hem de kendi e-Ticaret sitelerimizde rahat bir şekilde bu modülü kullanmaya başladık.

Projeyi fiili kullanıma alırken yaşadığınız deneyimlere göre önerilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Yine söylediğim gibi aslında farklı depolardan ürün çıkışları ciddi bir problemdi bizim için. Hem pazaryerlerinin alt yapısının farklı olması hem kendi iş dinamiklerimizin farklı olması aslında. Birkaç ilde birden fazla mağazamızın bulunması, Flo, Trendyol gibi pazaryerlerinde farklı algoritmaların olması ve farklı alt yapıların olması bizi ciddi şekilde zorladı ama ilk etapta denemeye başlamadan önce Nebim ile yaptığımız toplantılarla beraber ortak bir konuda karar kıldık. Tek bir noktadan çıkmak yerine farklı illerden birleştirmeler ile algoritmada yaptığımız geliştirmelerle beraber bu zorluklarında üstesinden geldik diyebilirim. İlk etapta deneme aşamasında bazı şeyleri göremiyor olabiliriz. Bunu canlıya aldıktan sonra daha fazla görmeye başladık aslında. Canlıya aldıktan sonra da Nebim’in ciddi katkıları oldu bize. İkili ilişkilerle beraber bu süreci daha rahat atlattık. Süreçte en önemli gördüğüm nokta Nebim ile yani çalıştığınız ERP firması ile ciddi şekilde kontak kurmanız ve ikili ilişkileri ciddi şekilde sağlamanız gerekiyor. Daha rahat ve daha hızlı bir şekilde Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama uygulamasını kullanıyoruz.

Uygulamanın sağladığı en önemli faydalar nelerdir?

Süreçle ilgili en önemli fayda diyebileceğimiz şey, anlık stok değişimlerini hızlı bir şekilde takip etmemiz. Kargo süresinin kısalması, eskiden 2-3 gün olan kargo sürelerinin bir günlere inmesi. Trendyol vb. alanlarda hızlı paketleme durumuna geçtik bu da ciddi avantajları getirdi bizim için. İnsan gücü ile ilgili fayda da daha az emek harcayarak daha optimum şekilde süreci yönetebiliyoruz diyebilirim.

Aslında kargo sürelerinin kısalması ve stok takibinin ciddi şekilde insan eli değmeksizin direk olarak yapılması diye özetleyebilirim.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Nebim MAPIC Fuarı’nda

Editör

Yazar:

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı MAPIC, 80’in üzerinde ülkeden tüm perakende, gayrimenkul, yiyecek ve eğlence topluluklarını bir araya getirdi. Perakende devriminde her zaman ön saflarda yer alan etkinlik, bir yandan sürekli yeni konum bazlı unsurlar eklerken diğer yandan da perakendecileri, geliştiricileri, şehirleri ve yatırımcıları benzersiz perakende ve kent destinasyonları inşa etmek üzere bir araya getirme misyonuna sadık kalıyor.

1995 yılından buyana perakendecileri bir araya getirerek, yeni iş bağlantılarının kurulmasına fırsat yaratan Mapic, bu yıl da 29 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Fransa’nın Cannes şehrinde gerçekleşti. İHKİB önderliğinde kurulan ve Alkaş’ın B2B toplantı danışmanlığı ile organize edilen ve Türkiye’nin önemli marklarının yer aldığı “Turkish Brands” alanında Nebim de yerini aldı.

Devamını Oku

Firmalardan

Little Caesars’dan 2si1 Arada Pizza

Editör

Yazar:

Little Caesars, lezzetlerine lezzet katmayı sürdürüyor. Yarısı sucuk yarısı peynirden oluşan 2si1 Arada Pizza, Türk damak tadından vazgeçmek istemeyenler için üretildi. “Ekstra Peynir Ekstra Sucuk” mottosuyla lezzet severlerin beğenisine sunulan yeni ürün, Little Caesars’ın hem küresel hem yerel lezzet seçimi yaklaşımını yansıtıyor.

Yeni 2si1 Arada Pizza’nın yarısı peynir ve yarısı sucuktan oluşuyor ve “Ekstra Peynir Ekstra Sucuk” mottosuyla iddiasını ortaya koyuyor. Günlük taze hamuru, gerçek mozzarella peyniri, özel Sezar sosu ile hazırladığı ev yapımı kadar doğal pizzalarıyla lezzet severlerin ilk tercihi olan Little Caesars, 2si1 Arada Pizza ile yerel lezzetlere olan tutkusunu bir kez daha kanıtladı. Türkiye’nin ilk nefis kenar pizzasının da mucidi Little Caesars menüsünde klasik pizzalara ek olarak, Sucukbol, Pide de Pizza ‘Sucuklu’, Turkish Mix, Etibol, Kavurmalı gibi Türk lezzetleri ve Sezar Et Döner gibi Türkiye’ye özel yan ürünler de var.

Devamını Oku

Firmalardan

CarrefourSA’dan yerli üretici ve kadın girişimcilere destek

Editör

Yazar:

CarrefourSA, ‘Doğrusu CarrefourSA’da’ mottosuyla yerli üretimden kadın girişimciliğine kadar tüm çalışma alanlarında en ‘doğrusu’nu hayata geçirmeye devam ediyor. 44 ilde 850’den fazla mağazası ve 11 binden fazla çalışandan oluşan dev bir ekosistemle faaliyetlerini yürüten, bayilik sistemiyle girişimciliğe, öz marka ürünleriyle de yerli üreticiye güç veren CarrefourSA, son olarak “Kadına Destek Ülkeye Destek” mottosu ile yola çıkan, yerel üretici ve global ölçekte marka olma başarısı yakalayan kadınların ürünlerinin yer aldığı  Shopsa ile anlamlı bir iş birliğine imza attı. CarrefourSA bu iş birliği kapsamında, yerel üretici ve girişimci kadınları desteklemek amacıyla Shopsa ürünlerini CarrefourSA Anadolu Hisarı Gurme’de, Shopsa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan’ın da katılımı ile gerçekleşen etkinlikte müşterileriyle buluşturdu.

Yerli üreticileri ve kadın girişimcileri desteklemenin CarrefourSA için çok önemli olduğunu söyleyen  CarrefourSA İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Bahar Tura, ”Türkiye’nin önde gelen gıda perakendecilerinden biri olarak sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarındaki çalışmalar bizim için çok değerli. Bugün CarrefourSA çalışanlarının yüzde 40’ını kadınlar oluşturuyor. Girişimcilik ekosisteminde de aynı felsefeyle yola devam ediyoruz. Bugün 170 bayimizin 25’i kadın girişimci. Kadın üreticileri desteklemeye yönelik pek çok çalışmamız var. Örneğin son 4 yıldır 8 Mart’ta İstinye’deki hipermarketimizde kadın üreticilerin kurduğu iş ortaklarıyla ‘Kadın Üretici Pazarı’ düzenliyoruz. ‘Yeniden Biz’ platformu ile iş hayatına yeniden dönmek isteyen kadınları da destekliyor ve istihdam sağlıyoruz.  Önümüzdeki dönemde de kadın çalışan, girişimci ve üreticilerin sayısının artması için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

“CarrefourSA, Türkiye’nin üreten kadınlarını destekliyor”

Kadın üretici ve girişimcileri desteklemek yönünde yapılan çalışmalar kapsamında Shopsa ile yakın zamanda yapılan iş birliğiyle ilgili de konuşan Tura, sözlerine şöyle devam etti: “Kadın üreticilerin ürünlerini Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmak ve yerel üreticiyi desteklemek hedefiyle Shopsa ile yakın zamanda bir iş birliğine imza attık. Platformda incir reçeli, zeytin, zeytinyağı gibi doğal gıda ürünlerinin yanı sıra özel bakım yağları, aloe vera içerikli saç bakım ürünleri de yer alıyor. Tamamen doğal ve organik bu ürünler şu anda CarrefourSA Anadolu Hisarı Gurme mağazamızda satışa sunuldu. Önümüzdeki dönemde farklı mağaza noktalarımızda da müşterilerimizle kadın girişimcilerin ürünlerini buluşturmaya devam edeğiz.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER