Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Ayakmod: Siparişlerimizi en uygun lokasyondan karşılayarak optimum stok yönetimi sağlıyoruz

Editör
Abone Ol:

1989 yılında kurulan Ayakmod, Walkway ve A Spor markalarıyla perakende, toptan ve İhracat için üretim ve satış yapan Ayakmod firması Nebim V3 ERP ile yeni projeler geliştirmeye devam ediyor. Ayakmod Bilgi İşlem Müdürü Furkan Kara, Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama Yönetimi projesiyle ilgili görüşlerini paylaştı.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

1989 yılında kurulmuş bir firmayız. Aslında ilk etapta küçük bir lokasyon ile başlayan firmamız şu anda Türkiye’nin farklı illerinde mağazaları bulunan, ayakkabı sektöründe önde gelen firmalar arasında yerini aldı. Bünyesinde Ayakmod, Walkway gibi markalara üretim yapan ve perakende olarak müşterilerine aracılar olmaksızın direk ulaşan firmamız gün geçtikçe adından daha fazla söz ettirir duruma geldi. Hali hazırda mağazacılık sektöründe Türkiye’nin farklı illerine ulaşma konusunda projeleri bulunan firmamız, bununla beraber toptan satışta da daha fazla bayi alt yapısına sahip olmakta ve ihracat ile ülke ekonomisine ciddi katkıları, yatırımları ve hedefleri bulunmakta. Genç ve dinamik bir yapıya sahip şirketimiz, bu yapıyı korumakla beraber günümüz teknolojisine ve getirdiği yenilikler için her zaman daha iyisi nasıl olabilir görüşü ile dijital dönüşüm için gerekli tüm adımları atmakta. Bu konuda Nebim’in ciddi katkıları ile gerekli tüm geliştirmeleri ve yenilikleri hızlı ve dinamik bir şekilde takip etmekteyiz. Teknolojik olarak alt yapımızı geliştirmekteyiz. Bununla beraber Ankara, Malatya, Elâzığ gibi farklı illerde şu anda 13 tane mağazamız bulunmakta. Aynı zamanda e-Ticarette attığımız ciddi adımlar var. Burada da ciddi büyüme oranları bulunmakta. Bunun yanında da toptan satış olarak kendi markamız Walkway var. Walkway markamızla şu anda ihracat konusunda da ciddi adımlar atmaktayız. Dubai, Ukrayna gibi ülkelerde de ihracata başlamış durumdayız.

Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama Yönetimi uygulaması ile süreci nasıl yönetiyorsunuz, işleyişi anlatabilir misiniz?

İlk etapta baktığımız zaman Türkiye’nin farklı illerinde mağaza ve depolarımızın bulunmasından dolayı süreçle alakalı ciddi zorluklar yaşıyorduk. Süreçleri modüller öncesi ve sonrası olarak ikiye ayırdığımız zaman Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama Yönetimi olmadan önce insan gücünün daha fazla harcandığı, kargo sürelerinin uzadığı, yanlış paketleme ve yanlış organizasyonun sürekli olduğu bir yapıyı görüyorduk. Daha sonradan Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama Yönetimi ile beraber hem kargo sürelerinin kısaldığını hem yanlış ve hatanın azaldığını görmekteyiz. Projenin aktif olmasıyla beraber kargo sürelerinin ciddi şekilde kısaldığını hissediyoruz ve gerek pazar yerlerinde gerekse e-Ticaret sitelerimizde bu yorumları ve geri dönüşleri almaktayız aslında. İnsan gücündeki en büyük avantajımız ise bu süreç başlamadan önce aslında siparişleri, dağıtımları vb. konular söz konusuydu. Bu modülle beraber aslında bu iki kişinin yaptığı işlemi tek bir program ile ve daha organize bir şekilde daha optimum şekilde süreci işletmeye başladık. İnternet mağazamızdan bir sipariş düştüğü zaman bu sürecin akışı şu şekilde devam ediyor aslında: İlk etapta siparişin karşılandığı yani merkez depoya bakılıyor. Merkez depomuzda eğer bu ürün yok ise adrese göre en yakın mağazaya yani müşterinin adresine göre en yakın mağazaya ya da depoya sevk ediliyor. Buradan direk olarak paketlenip, hazırlanıp müşteriye en kısa sürede ulaşması sağlanıyor. Ayrıca bu sistemde yaşadığımız en büyük sıkıntı yine söylediğim gibi Flo’da mesela tek bir depodan çıkış yapmamız ön görülüyor. Bundan dolayı Nebim ile beraber Flo için özel bir algoritma çalıştık. Bu algoritmada eğer satıcı Flo ise, Flo hangi mağazadan çıkacağını bildiği için merkez depoya transferi söz konusu. Aslında bu şekilde pazar yerlerinin sorunlarını da çözmeye başladık. Flo merkez depoya transfer süreçleri başlıyor, mağazalar otomatik olarak merkez depoya transferini sağlıyor tabi yine insan gücü olmaksızın. Bunun da ciddi bir şekilde bize avantajı oluyor. Hem tüm pazaryerlerinde hem de kendi e-Ticaret sitelerimizde rahat bir şekilde bu modülü kullanmaya başladık.

Projeyi fiili kullanıma alırken yaşadığınız deneyimlere göre önerilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Yine söylediğim gibi aslında farklı depolardan ürün çıkışları ciddi bir problemdi bizim için. Hem pazaryerlerinin alt yapısının farklı olması hem kendi iş dinamiklerimizin farklı olması aslında. Birkaç ilde birden fazla mağazamızın bulunması, Flo, Trendyol gibi pazaryerlerinde farklı algoritmaların olması ve farklı alt yapıların olması bizi ciddi şekilde zorladı ama ilk etapta denemeye başlamadan önce Nebim ile yaptığımız toplantılarla beraber ortak bir konuda karar kıldık. Tek bir noktadan çıkmak yerine farklı illerden birleştirmeler ile algoritmada yaptığımız geliştirmelerle beraber bu zorluklarında üstesinden geldik diyebilirim. İlk etapta deneme aşamasında bazı şeyleri göremiyor olabiliriz. Bunu canlıya aldıktan sonra daha fazla görmeye başladık aslında. Canlıya aldıktan sonra da Nebim’in ciddi katkıları oldu bize. İkili ilişkilerle beraber bu süreci daha rahat atlattık. Süreçte en önemli gördüğüm nokta Nebim ile yani çalıştığınız ERP firması ile ciddi şekilde kontak kurmanız ve ikili ilişkileri ciddi şekilde sağlamanız gerekiyor. Daha rahat ve daha hızlı bir şekilde Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama uygulamasını kullanıyoruz.

Uygulamanın sağladığı en önemli faydalar nelerdir?

Süreçle ilgili en önemli fayda diyebileceğimiz şey, anlık stok değişimlerini hızlı bir şekilde takip etmemiz. Kargo süresinin kısalması, eskiden 2-3 gün olan kargo sürelerinin bir günlere inmesi. Trendyol vb. alanlarda hızlı paketleme durumuna geçtik bu da ciddi avantajları getirdi bizim için. İnsan gücü ile ilgili fayda da daha az emek harcayarak daha optimum şekilde süreci yönetebiliyoruz diyebilirim.

Aslında kargo sürelerinin kısalması ve stok takibinin ciddi şekilde insan eli değmeksizin direk olarak yapılması diye özetleyebilirim.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Joom’daki Türk ürünleri rekor kırıyor

Editör

Yazar:

Joom’daki henüz tamamlanan “Türk Haftaları” satışları büyük bir başarıya sahne oldu. Joom, 9 -18 Mayıs tarihleri arasında tüm ana kategorilerde 30.000’den fazla ürünü bulunan Türk satıcılara özel olarak odaklandı. Kampanya, günlük sipariş sayısı ve Türkiye menşeili GMV’de (Brüt Emtia Hacmi) tam 3 kez üst üste rekor kırdı!

EMEA Bölgesi İş Geliştirme Başkanı Alexander Zaitsev, etkinlik hakkında şunları söyledi:“Platformdaki Türk satıcıların ne kadar hızlı büyüdüğünü izlemekten büyük heyecan duyuyoruz. Joom kullanıcıları, kalitesi ve cazip fiyatları nedeniyle Türk satıcıların mallarını takdir ediyor ve giderek artan bir ilgi gösteriyor. Bu, Türk satıcıları desteklemek için yapılan ilk eylem değil. Joom, geçen Nisan ayında GMV’nin 2,3-2,4 kat arttığı bir Türk Ayı satışı gerçekleştirdi. Bu kez bu rakamları önemli ölçüde iyileştirdik ve burada durmayı hiç düşünmüyoruz. Türkiye’den yüksek kaliteli ve güvenilir daha fazla satıcıyla bağlantı kurmak istiyoruz.”

Kampanya süresince Türk ürünlerinin GMV’si bir önceki döneme göre 3,7 kat arttı. Kampanyanın son günü, sipariş sayısı ve GMV açısından en yüksek sonuçları gösteren gün oldu. “Türk Haftaları”nda en popüler kategori Ev&Mutfak olurken, onu Ayakkabı ve Kadın Giyim&Aksesuar kategorileri izledi. Joom müşterileri ayrıca, kampanya sırasında beklenmedik bir şekilde en popüler ürünlerden biri haline gelen geleneksel Türk lokumlarını da çok beğendi. Satış adedi bazında ilk 5 ülke Rusya, Almanya, İsrail, Fransa ve Birleşik Krallık oldu.

Kampanyanın başarısı, diğer şeylerin yanı sıra, push bildirimleri, özel koleksiyonlar, uygulama ve kolay gezinme içindeki özel sekmeler, Facebook reklamları, satıcılardan ek indirimler ve kuponlar dâhil olmak üzere pazarlama araçlarının etkili bir karışımıyla sağlandı. Ayrıca etkinliğe İspanya, Fransa, Almanya, Belçika, İtalya, Rusya, Romanya ve İsrail’den çok sayıda blog yazarı destek verdi.

2021’de Joom üzerinden 750’den fazla kampanya gerçekleştirildi ve satıcı menşeinin odak noktası olduğu yeni bir promosyon etkinliği biçimi tanıtıldı. Bunun, ürün yelpazesini Joom kullanıcılarına tanıtmanın ve satışları çarpıcı bir şekilde (önceki döneme kıyasla 3-4 kat) artırmanın en iyi yolu olduğu görüldü. Ayrıca bu promosyonlar, yalnızca ürünleri daha iyi keşfetmeye teşvik etmekle kalmayıp uzun vadede satın almaları da artırıyor.

Joom Marketplace hakkında

Joom Marketplace, tüketiciler için alışverişi kolay ve eğlenceli bir hale getiren ve dünyanın her yerinden yüksek kaliteli ürünlere erişim sağlayan küresel bir e-ticaret platformudur.

Joom Marketplace, 2016 yılında Letonya’nın Riga kentinde kurulan uluslararası bir e-ticaret ve fintech şirketleri grubu olan Joom’un önde gelen girişimlerinden biridir.

Joom Marketplace bugün 190’dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. 21 dil seçeneğine ve dünya çapında 400 milyondan fazla yükleme sayısına sahip olan platformun aylık 28 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

Devamını Oku

Firmalardan

Erak: Nebim ile verimliliğimizi artırdık

Editör

Yazar:

Türkiye’nin en köklü ve büyük şirketleri arasında yer alan, sahip olduğu gelişmiş teknoloji ve bilgi birikimi ile birçok dünya lideri markaya üretim yapan Erak Giyim, üretim süreçlerini Nebim Üretim ile yönetiyor. Erak Giyim ERP ve İş Geliştirme Müdürü Feyzullah Göç, Nebim Üretim ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

Erak Giyim, 1984 yılında Sait Akarlar tarafından kuruldu. Kısa sürede Türkiye’nin en önemli Blue Jeans üreticisi durumuna geldi. Ana üreticisi Mavi Jeans ve bunun yanında birçok yurt dışı markasına da üretim yapıyoruz. Çerkezköy’de fabrikamız var. Yaklaşık 1400 çalışanımız var ve büyük markalara üretim yapan bir firmayız diyebilirim. Türkiye’deki birçok fason üretim noktalarımızda üretimimizi gerçekleştiriyoruz.

Nebim Üretim ile süreci nasıl yönetiyorsunuz, isleyişi anlatabilir misiniz?

Nebim’i detaylı kullanan firmalardanız diyebilirim. Çok uzun süredir de Nebim ile çalışıyoruz. Üretimin çoğu safhasında ve şirketin çoğu departmanında Nebim’i kullanıyoruz. Çok fazla siparişimiz olduğu için bunları manuel sistemlerle ya da daha basit yapılarla yönetmek imkânsız. Sistem üzerinden bilgileri girmek, takip edebilmek, planlama ve analizler yapmak yani günün sonunda da kaliteli bir ürün çıkartmak bizim için önemli. Bir ürünü üretmek için koleksiyon hazırlık veya müşteri numunesi ile ihtiyaç duyulan bilgiyi müşteriden aldıktan sonra; Ürüne reçete oluşturma, kumaşından dikim paket malzemesine kadar tanımlama, numune çalışmaları yapma, numune çalışmalarından sonra toplu siparişler alıp iş emirleri oluşturma, üretime girme, çekme ve pastal çalışmaları yapma, kesim, dikim, yıkama, paketleme, planlama ki biz bu kısımda barkod okutma alt yapısına da sahibiz ve anlık olarak ürünlerimizin nerede olduğunu takip edebiliyoruz ve izleyebiliyoruz. Ürün bazında maliyetler yapma ve tüm bu aşamalardan sonra da ürünü ne zaman nereye sevk edilecek gibi tüm işlemleri Nebim Üretim programı üzerinden yürütüyoruz. Burada tabi önemli olan bazı alt yapılar var onlardan bahsetmek istiyorum. Ürün bazlı maliyet yaparken özellikle İş Emri ve Ön maliyet bağlantısı oluşturduğumuz için ürün sevk olurken, sistemde oluşan sevk irsaliyesini fiyatlıyoruz ve muhasebe buna göre faturalandırma yapabiliyor. Bu sayede biz ürün maliyetlerini yıllık bazlı analiz edebiliyoruz.

Bir başka alt yapımız! Hammadde Yönetimi’. Ürünün içindeki ihtiyaç duyulan tüm kalemlerin satın alması ile ilgili kısım. Bu bizde çok önemli bir alt yapı. Ürün içinde kullanılan malzemeler, tabi bunları sipariş mi geçeceksiniz yoksa depodan rezerve mi edeceksiniz gibi kısımlar çok karmaşık yapılar. Biz bu aşamada ürünün içindeki fiyatları önce depoda yeterli stok var mı diye bakıyoruz ve varsa oradan rezerve ediyoruz. Yoksa açık olan siparişlere bakıyoruz. Eğer o kısımda da açık olan siparişlerimiz varsa onları rezerve ediyoruz. Son olarak da hala ihtiyaç varsa otomatik olarak sipariş oluşturuyoruz. Üretimde çok fazla sipariş olduğu için bunları manuel olarak yapmak çok zor. Burada daha önce Nebim ile çalışarak geliştirdiğimiz otomatik algoritmalar ile bunları düzenli olarak sisteme yaptırıyoruz. İhtiyaç çıktıkça da sistem bizim adımıza bu karmaşık yapıyı hallediyor. Tabi siparişleri açtıktan sonra siparişlerin aynı zamanda karşı tarafa yani tedarikçilere iletilmesi gerekiyor. Bunun için de Reporting Services ile sipariş formu yolluyoruz. Bunun dışında bazı tedarikçilerimizde Nebim Web Servis alt yapısı mevcut. Yani web tarafından veri aktarımı da yapıyoruz. Günün sonunda tedarikçiler siparişleri bize yolladığı zaman depo mal kabulü ile depoya girişi oluyor. Gelen malzemeler fiziken bir kutuya konulurken aynı zamanda da Nebim tarafında da sevk emri olarak kayda alınıyor. Biz de iş emri planına göre onların çıkışlarını planladığımız şekilde e-İrsaliye sistemini kullanarak yapıyoruz. Bu bizdeki çok önemli alt yapılardan bir tanesi. Bu sayede aksesuar stok yönetimini aksesuar envanter yönetimini hangi ürüne ne çıkılmış, çıkılacak gibi birçok bilgiyi rahatlıkla izleyebiliriz. Paketleme tarafında koli okutma alt yapısına sahibiz. Burada da anlık olarak mamul ve yarı mamul envanterini alabiliyoruz. e-İrsaliye ye tabiyiz. O yüzden Nebim tarafında e-İrsaliye kullanıyoruz. Mavi tarafında çalışan alt yapılarımız var. Hem sipariş aktarımı hem de reçete aktarımları mevcut. Yani kısacası şunu diyebilirim, ürün girişinden ürünü sevk etmeye kadar olan birçok aşamayı Nebim Üretim programı üzerinden yürütebiliyoruz.

Uygulamanın sağladığı en önemli faydalar nelerdir?

Nebim Üretim programı üzerinde biz çok fazla veri tuttuğumuz ve her şeyi bunun üzerinden yaptığımız için öncelikle raporlamalarımızı ve analizlerimizi çok rahat bir şekilde yapabiliyoruz. Barkod okutma ve koli okutma alt yapısının sağladığı izlenebilirlik faydası çok önemli. Bu sayede ürünlerimizin anlık olarak nerede olduğunu takip edebiliyoruz. Ürün envanterini çekebiliyoruz. Maliyetlerimizi doğru bir şekilde yönetebiliyoruz. Yoğun olarak insan faktörü olan işlerimizi özellikle sipariş aşamaları gibi bölümleri otomatize ettik. Bu entegre ve otomatik yapı bizim için çok önemli katkı sağlayan alt yapı diyebilirim.

Devamını Oku

Firmalardan

Murat Ergin, Truva Kozmetik’te

Editör

Yazar:

Sektörün deneyimli isimlerinden Murat Ergin, merkezi Antalya da bulunan Truva Kozmetik firmasında Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

Ergin, 2002 yılında Unilever’de işe başlayarak sektöre ilk adımını attı. Sırasıyla Bey Gıda, Levent Kimya, Banat, Bileşim Kimya ve Difaş’ta çeşitli departmanlarda görev yaptı.

Devamını Oku

POPÜLER