Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Beğendik’e İran ve Pakistan’dan teklif var

Editör
Abone Ol:

Beğendik CEO’su Hacı Beğendik, 2016’yı verimliliği artırma, satın almaları hazmetme yılı olarak görüyor. Grup yurtiçindeki büyümesinin yanı sıra yurtdışında da satın almalara sıcak bakıyor.

Beğendik, atakta. Real’i aldı. Yeni marketler açarak büyütüyor. Kipa’da 10 marketlik bir paket için pazarlık yapıyor. Arkasından yeni paketler için pazarlık olabilir mi? Evet, olabilir. Başka yerel zincirlerle de pazarlık var. Dünya Gazetesi’nden İbrahim Ekinci’ye konuşan CEO Hacı Beğendik, 2016’yı verimliliği artırma, satın almaları hazmetme yılı olarak görüyor. “Ama bu pazarlıklarda ilerleme olursa, yine alırız” dedi. ‘Atakta’ derken, gündem bu işlerden ibaret değil. İran’da 300 marketlik zinciri olan bir grupla pazarlıkta. Bu grup ortaklık istiyor. “Siz gelin İran’da marketler açalım, burda ortak olalım, biz de Türkiye’de size ortak olalım” teklifi getirmiş. Yine Pakistan’da, perakendeye girmek isteyen bir grup, Beğendik’le ortak iş yapmak istiyor. Başka önemli bir gündem, pastırma sucukla başlayan Beğendik marketlerine özel üretimin, diğer birçok ürün grubuna yayılması… Hacı Beğendik, buna “pastırma sucuk modeli” diyor. Beğendik Ailesi, Kayserili. Memlekette pastırma sucuk üretiyor ve sadece kendi marketlerinde satıyor. Böylece market markası olarak kaliteli üretimi garantiye alıyor. Şimdi bu modelin, örneğin kımızı ete yayılması gündemde, “Bir çiftlik kurup et üretimi yapabiliriz” dedi Hacı Beğendik.
Buluşmamızda ailelere, çocuklara giden uzun bir sohbetimiz oldu. Size sadece ‘iş’ kısmını aktarıyorum. Hacı Beğendik, genç, heyecanlı, pozitif biri. Artık biraz yavaşlama zamanı geldiğini düşünüyor. Verimlilik ve satın almaları hazmetme konusuna çok kafa yorduğunu söylemem gerekir.
‘Beğendik Kayseri Mutfağı’ restoranları geliyor
Beğendik’in 46 marketi var. Alman Metro grubundan Real’in Türkiye’deki 12 marketini satın aldı. Bu ara bir yenisini açtı. Tesco grubunun Türkiye’deki zinciri Kipa’dan da 10 market almak için pazarlıkta. Real satın alması 32 milyon lira maliyetle 40 milyona yaklaşmış. Kipa satın alması da 40 milyon liranın üzerinde bir operasyon olacak. Hacı Beğendik, “Eğer anlaşırsak 8’i Real olacak, 2’si Beğendik olacak” dedi. “İndirimli market işine girmeyeceğiz. Kipa’da başka parti alımlar olabilir. Bizim şu anki teklifimiz 10 market. Hepsine teklif vermedik. Başka yerel marketlerle görüştük. Sivas’ta da böyle görüşmelerimiz oldu. Bu zincirler söz konusu olduğunda muhasebe derinliği pek göremediğimiz için hızlı hareket edemiyoruz. Kipa, Real öyle değildi. Yine de birkaç süpermanket zinciri ile görüşüyoruz. Belirsizlik ortamı bizi biraz tutuyor. Satın almalar olsa da Beğendik ve Real markalarıyla devam edeceğiz. Real adını iki yıl kullanma hakkımız var. Uzatmak istiyoruz. Sorun çıkar mı, bilmiyorum. Çıkarsa yeni marka yaratabiliriz. Önümüzdeki yıl bu büyümeyi hazmetme ve verimlilik üzerinde durmak istiyoruz. Ciromuz 2 milyar liraya yaklaşıyor. Bazen büyüme motivasyonu ile verimlilik alanı gözden kaçabiliyor. Ancak yine de görüştüğümüz zincirler olursa, alırız. Baktığımız konu verimlilik mi büyüme mi? Verimlilik önemli. Çünkü kar marjları düşüktür bizim sektörde, yüzde 1 – 5’tir bizde” diye konuştu.
Bir de restoranlar var. Beğendik’in 13, Hacı Beğendik’in şahsi yatırımı olarak ayrıca 19 restoran var. Bunlar tek çatı altında toplanacak. Kesin değil ama muhtemelen Beğendik Kayseri Mutfağı adıyla faaliyet gösterecek.

İki ülkeden teklif
Türkiye’de birçok yabancı market zinciri faaliyet gösteriyor. Türkiye’den de BİM’in birkaç ülkede birkaç yüz marketi var. Beğendik’in böyle bir planı var mı?
“Azerbaycan’da yatırımlarımız vardı ama orada iş yapmak zor, çıktık. Başka ülkelerde zincirler kurma olabilir. İran’la görüşüyoruz. Burada ve orada ortaklık istiyorlar. Bizimle görüşen grubun 300 mağazası var. ‘Gelin burada yeni mağaza açalım, ortak olarak. Biz de Türkiye’de size ortak olalım’ diyorlar. Bunu düşünüyoruz. Yine Pakistan’dan teklif var. Bir grup perakendeye bizimle girmek istiyor. Ayrıca Türkiye’de daha yapacak iş var. Biz piyasada daha çok alıcı göründüğümüz için bizi satın alma teklifi yok. Ama ederi olursa neden olmasın. Bize satmak, devretmek isteyen çok” dedi Hacı Beğendik.

Yeni konsept gelişiyor
Mağazalarla ilgili yeni konsept çalışmaları var. Ankara’daki yeni mağaza böyle. Manav yanında, topraksız tarım yapılıyor. İçinde üretim yapan bir mandıra var. Makarna, mantı reyonu var. Çikolatayı kendi üretiyor. Bu konsept dünyada en iyi ikinci dizayn seçildi. Hacı Beğendik, “Kayseri’de pastırma üretimi yapıyoruz. Sadece bizde satılıyor. Kaliteli private label (market markası) yöneliyoruz. Pastırma sucuk modelini geliştirmek istiyoruz. Seracılık ve et işi olacak. Ette çiftlik kurabiliriz. Bu iş modelinin başarılı olduğunu düşünüyorum” dedi. Bu arada belirtelim, grubun, yeni bir sektör arayışı yok. Belki gayrimenkulde bir iki iş… Gayrimenkulleri var. İlerde bir GYO olabilir. Düşündüklerini ancak şimdilik kaynaklarını perakende operasyonlarına ayırdıklarını, belki bir proje geliştirebileceklerini belirtti.

Kurlar fiyat baskısı yapıyor
Ticaretin nabzını, tüketicinin eğilimlerini marketteki izlerden okumak mümkün. Hacı Beğendik bu konuda şunları söyledi: “Bu dönem mağazaya gelme sıklığı artıyor ama daha az satın alma yapılıyor. Aslında hareketli bir dönemden söz ediyoruz. Okullar açıldı, tatil dönüşü oldu. Bununla birlikte sık ama sepetler daha az dolduruluyor. Bize gelince dolar ne olacak, bilemiyoruz. Kurdan dolayı üretim maliyetleri artacak, o da fiyatlara biraz yansıyacaktır.”

Dört kuşak perakendeci
Beğendik grubunda bir Beğendik marketleri bir de Real marketleri tarafı var. Beğnedik tarafının başında aynı zamanda yönetim kurulu başkanı olan, Hacı Beğendik’in babası Mehmet Beğendik bulunuyor. Hacı Beğendik, her iki zincirin CEO’su. Aynı zamanda Real’in Genel Müdürü. İcranın başında o var. Hacı Beğendik, “Ablam Hikmet Hanım’ın eşi şirkette ama politikayı seviyor. Küçük kız kardeşim Sevim Hanım, Başyazıcıoğlu Ailesi’nin gelini. İşlerin başında babam Mehmet Beğendik var. Halen sağlığı, çalışma isteği yerinde. Koşturma bende. Yüzde 100 aile şirketiyiz. Yabancı yerli ortak yok. Belki bir fon gelebilir. Halka açılmaya da hazırlık açısından iyi olur” dedi. Beğendik Mağaza İşletmeleri ilk mağazasını 1986’da Kayseri’de açtı. Dört kuşaktır ticaretle uğraşan köklü bir gelenekten geliyor. 1993’te Ankara Kocatepe mağazasını açtı. Ankara, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Konya ve Bursa illeri olmak üzere toplam 6 ilde 46 mağazası bulunuyor. Çayyolu mağazasında çikolata üretiminden mandıraya, makarna üretiminden topraksız tarıma birçok yeniliği uyguluyor. Yüzde 75’i taze ürünlerden oluşan mağazada zengin mutfağıyla yemeiçme hizmetleri veren restoran, süpermarket, çocuk oyun alanı, çocuk restorantı yer alıyor. Mağaza içerisinde binlerce çeşit ağaç var.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

CarrefourSA’dan esnafa karlı yatırım fırsatı

Editör

Yazar:

CarrefourSA, son iki yıldır başarıyla sürdürdüğü bayilik sistemiyle yerli esnaf ve girişimciyi desteklemeye devam ediyor. Türkiye genelinde yaklaşık 800 mağazası, 12 deposu ve online marketinde gıdadan temizliğe, kişisel bakımdan elektroniğe geniş ürün gamıyla yılda 140 milyon müşteriye dokunan şirket, “Doğrusu CarrefourSA’da” mottosuyla büyüme hikayesine esnaf ve girişimcilerle sürdürüyor. Bu kapsamda CarrefourSA’nın son adresi İzmir Alsancak oldu. 100’üncü bayinin açılışında konuşan CarrefourSA İcra Kurulu Üyesi Bulut Batum, “Bayilik sistemi, CarrefourSA tarafından organize gıda perakende sektörüne getirilen önemli bir yenilik. 2022 stratejimizde de bu sistemle büyümek var.  Bayilik sistemiyle tüketicilerimizin CarrefourSA kalitesi ve deneyimine erişimini kolaylaştırırken, yerli girişimciye kârlı bir yatırım imkanı, bulundukları bölgeye ise istihdam fırsatı sağlıyoruz” açıklamasını yaptı.

“Esnafımız ile aynı çatı altında buluşuyoruz”

Ülkemizde organize gıda perakendesinin henüz gelişme evresinde olduğunu hatırlatan Batum, “Türkiye’de organize gıda perakendesinin payı henüz yüzde 35-40 civarlarında. Oysa Avrupa’da bu rakam yüzde 90’lara varıyor. Tüm dünyada sektör bu yönde evriliyor. Esnafımız ile aynı çatı altında buluşmayı tercih ettik” dedi.

“Birçok bölgemizde güçlü esnaflarımız var; bakkal, tekel ya da küçük marketler de artık ikinci nesil yönetime geçmeye hazırlanıyor. Bu kuşak, katma değerli hizmet, dijital teknolojiler ve müşteri deneyiminde farklılaşma konularına daha hâkim. Fark yaratmak istiyorlar. İşte bu ikinci nesil de radarımızda” diyen Batum sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu sistemde esnaf ve girişimciler, hem Carrefour Grubu’nun hem de Sabancı markasının gücünü arkasında hissediyor. Bilgi birikimimiz, lojistik ağımız, pazarlama becerilerimiz ve dijital teknoloji altyapımızla esnafımız CarrefourSA tabelası altında ailemizin bir parçası oluyor. Ürün ve stok yönetimi, IT sistemleri, lojistik süreci, tasarım ve muhasebe gibi tüm konularda esnafımıza destek vererek, bulunduğu bölgede doğru ürünü, CarrefourSA kalite ve güvencesiyle tüketiciye sunmasını sağlıyoruz. Bugün bayilik yapılanmamızla 23 şehirdeyiz. CarrefourSA olarak ise 40 şehirdeyiz. Türkiye’nin birçok farklı şehrinden bayilik kapsamında talep alıyoruz; yıl sonuna kadar 200’ün üzerinde bayiye ulaşmayı planlıyoruz. Yakın dönem hedefimiz ise oldukça net; 3 yıl sonunda 1000 bayiye ulaşmayı bekliyoruz.”

Yatırımın geri dönüşü 2 yıldan kısa

Bayilik sisteminin girişimci ve esnaf için kârlılığına da dikkat çeken Batum, “Yapılacak yatırım, bayiliğin konsepti ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebiliyor. Metrekare başına yaklaşık 2.500-3000 TL civarında bir yatırım rakamı öngörebiliriz” dedi.

Stok yönetimi için ilk yatırımda girişimcilere taksitlendirme, sattıkça ödeme gibi kolaylıklar da sağladıklarını ekleyen Batum, “Ayrıca dijital altyapılanması, eğitimleri, istihdam yaratma ve yönetme, tedarik yönetimi gibi konularda destek veriyoruz. Yatırımın geri dönüş süresi ise 2 yılda tamamlanabiliyor” dedi. 2022 ve sonrasında CarrefourSA’nın kendi marketleri ve bayilik sistemiyle eş zamanlı bir büyüme planı bulunduğunu da vurgulayan Batum, “Bunun için sadece bu yıl 200 milyon TL civarında yatırım yapıyoruz. Bu hem marketleri hem de dijitalleşme sürecini kapsıyor” diye ekledi.

CarrefourSA’nın taze gıda, yaş sebze-meyve, et ve balıkla deniz mahsullerini de içeren 50 bin farklı çeşitte zengin ürün gamının yanı sıra private label olarak adlandırılan özmarkalı ürünlerin de bayilerde satışa sunulduğunu hatırlatan Batum, “600’den fazla özmarkalı ürünümüz için

bayilerimizden yoğun bir talep alıyoruz. Yerli üretici ağımız ile üretimi artırmaya ve bayilerimizin raflarında daha yaygın bir şekilde yer almalarına yönelik çalışmalarımız devam edecek.”

Bayilere kadın eli

CarrefourSA’nın odağında yer alan sürdürülebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi sosyal konuların da bayilik sistemine entegre olduğunu vurgulayan Batum, “100 bayimizin 20’si kadın girişimci. Çalışanlarının yüzde 40’ını kadınların oluşturduğu şirketimiz, girişimcilik ekosisteminde de aynı felsefeyle yola devam ediyor. Bu rakamı artırmak ve daha fazla kadın girişimcimizi ailemizin bir parçası olarak konumlandırmaya odaklandık. Başvurularda da kadınları önceliklendirdiğimizi söyleyebilirim. Kadın elinin değdiği her yer gibi, perakende de güzelleşiyor” diye konuştu.

CarrefourSA’nın İzmir’de 100. Bayisi olan Özgür Kurt ise sadece müşteri olarak değil yatırımcı olarak da “Doğrusunu” yapma şansı tanıyan perakendenin öncüsüne teşekkür ederek, “Kendi başarı hikayemizi yazmak için CarrefourSA’nın 30 yıllık tecrübesinden faydalanmak, sektörün öncüsü bir markanın çatısı altında olmak yaptığımız yatırım tamamen doğru olduğunun da bir göstergesi.  Umarız her geçen gün daha da büyüyen CarrefourSA bayilik sistemi hem esnafımızın hem de girişim yapmak isteyen tüm yatırımcıların önünü açar” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

WoMH 2022: gelin, zorlukların üstesinden birlikte gelelim!

Editör

Yazar:

COVID nedeniyle zorunlu bir aradan sonra, Linde Material Handling şimdi bir kez daha Almanya’nın Mannheim şehrinde World of Material Handling (WoMH) etkinliğine ziyaretçilerini davet ediyor. İntralojistik uzmanı, 20 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında, etkin ve sürdürülebilir intralojistik için önemli ölçüde genişletilmiş çözüm yelpazesini, Avrupa’dan ve dünyanın her yerinden gelecek ziyaretçilere sunacak. “YOLUNUZ BİZİM YOLUMUZ” sloganına uyumlu olarak Linde MH: “Tüm intralojistik çözümleri yelpazesi, tamamen müşterilerinin ihtiyaç ve gereksinimlerine yönelik olup, Linde MH’de, yolculuğa müşterileriyle birlikte çıkıyor.” diye açıklıyor.

Yeni ekipman satın almayı planlayan veya intralojistik süreçlerini yeniden düzenlemek isteyen firmalar, günümüzde çok çeşitli çözüm seçenekleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak lojistik yöneticileri operasyonları kendileri için doğru ekipman, yazılım sistemi ve hizmetleri nasıl bulabilir? WoMH, çok sayıda yeniliği içeren kapsamlı Linde MH ürün yelpazesini tanıma fırsatı sunuyor. 17.000 metrekarelik bir alanı kapsayan geniş bir salon ile birlikte, çeşitli açık alanlarda ekipmanlar kapsamlı bir şekilde incelenip test edilebilecek. Ürün uzmanları, satış danışmanları ve intralojistik planlamacıları sizle yüz yüze görüşmeler için hazır bulunacaktır. Bunlar arasında otomasyon uzmanı Dematic, güvenlik uzmanı A-Safe, forklift ataşman üreticileri Kaup, Bolzoni Auramo, Meyer, Durwen ve e-l-m Kragelund, çatal üreticisi Vetter, akü üreticileri Hoppecke, Intilion ve Fronius, yakıt hücresi üreticisi Plug Power, kapı üreticisi Efaflex, lastik üreticileri Continental ve Trelleborg, koltuk üreticisi Grammar, yaya algılama uzmanı Blaxtair, Bito Depolama Sistemleri, Ravas Mobil Tartım Sistemleri, döşeme grubu P&K’nin yanı sıra Actil Depolama Ekipmanları ve daha niceleri.

Bir şişe üretim tesisi örneği kullanılarak, mal girişi, depo ve sipariş toplama alanından üretim tedariğine ve sevkiyatına kadar eksiksiz intralojistik süreçleri gösterilecektir. “Misafirlerimiz çok sayıda çok farklı ürünü canlı olarak görme ve test sürüşü yapma gibi eşsiz fırsatlara sahip olacaklar. Tüm ekipmanları tek bir yerde sunacağız! Bu, WoMH’yi, ziyaretçilerin geniş ürün ve hizmet yelpazemizin yalnızca sınırlı bir bölümünü deneyimleyebildiği ‘normal’ bir ticaret fuarından temel olarak farklı kılan şeydir,” diyor Linde Material Handling’de Marka Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Stefan Prokosch. Tamamen ağ bağlantılı yeni nesil akülü ve içten yanmalı motorla çalışan forkliftlere odaklanılacak. Sunulacak diğer ürün ve hizmetler arasında, her ikisi de daha fazla verimlilik ve sürdürülebilirlik sağlayan Linde:connect Filo Yönetim Sistemi ve Linde Warehouse Navigator gibi yazılım çözümleri yer alıyor. Güvenlik ve destek sistemleri, aydınlatma çözümleri, enerji yönetim sistemleri, otomatik ve otonom araçlar ile proje yönetimi ve danışmanlık hizmetleri de sergilenecek. Prokosch, “Son yıllarda Linde MH, kapsamlı bir intralojistik çözümleri sağlayıcısı haline geldi” diyor. “WoMH’de ziyaretçiler bunu ilk elden deneyimleyebilirler.” diye sözlerini sonlandırıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

Önlem Botanika, annelerle buluştu

Editör

Yazar:

İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Anne Bebek Çocuk Fuarı’na katılım sağlayan Önlem Botanika Çocuk Bezi, annelerle buluştu. Fuar sırasında uzman doktor pediatrist Başak Namdar Çelikkan ve Pakten Sağlık Ürünleri Global Pazarlama Direktörü Esra Gür ‘’Çocuk gelişiminde bebek bezinin önemi’’ ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdi. 2000 yılında, Gaziantep’te faaliyete geçmiş ve bölgenin ilk bebek bezi üreticisi olan Pakten Sağlık, Önlem ve Holder gibi 17’den fazla markası ile 70 ülkeye ihracat yapmakta, hem bebek hem de yetişkin bakımında uzman kadrosuyla 22 yıldır sektörde hizmet veriyor. Gür, annelerin bebeğin doğması ile birlikte oluşan ihtiyaçlarından bahsederken her gün milyonlarca bebeğin Pakten ürünlerinin hijyeni ile büyüdüğünü iletti. Gür, söyleşiye şu şekilde devam etti:

‘’Markanızın adı Önlem ve biz anneliğin doğasında önlem almak olduğunu çok iyi biliyoruz. Özellikle belli gelişim süreçleri için bu önlemler daha da önem kazanıyor. Bu nedenle hem annelerimizi dinliyoruz hem bebek ihtiyaçlarını yeniden değerlendiriyoruz ve Ar-Ge ekibimizle çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız araştırmalara bize gösteriyor ki: bebeklerin ilk doğdukları zaman, fiziksel ihtiyaçları kadar, duygusal ihtiyaçları da çok önemli. Dünya’ya ilk geldiklerinde öncelikle korunma ihtiyacı duyuyorlar. Korunmayı, bağ kurma, onu da sağlıklı büyüme takip ediyor. Biz de bunlardan yola çıkarak Önlem Botanika’yı tasarladık ve bezimizde bu üç özel ihtiyaç için de farklı özellikler geliştirdik. Birincisi korunma ihtiyacıdır. Bebeğin ilk doğduğu dönemde ortaya çıkar.  Bebek doğar, kimseyi tanımaz. Annesinin şefkati ve sevgisi onu içgüdüsel olarak korurken, Önlem Botanika olarak biz de onu tüm dış etkenlerden en doğal şekilde koruyalım istedik. Bunun için Türkiye’de üretilen bebek bezleri içerisinde Oeko-Tex Sertifikasını alan ilk ve tek bebek bezi üreticisi olduk.

Oeko-Tex; bağımsız test kuruluşları tarafından sağlığa zarar vermediği kanıtlanan sertifikadır. Yüzlerce test yapıldıktan sonra bu belgenin alınmasına hak kazanılır.

İkinci önemli ihtiyaç, bağ kurmadır. Bebekler bu ihtiyaçla birlikte, çevrelerini keşfetmeye başlarlar. Her gördükleri, dokundukları, hissettikleri, kokladıkları, onlarda yepyeni ufuklar açıyor. Bu bağlılık onlara mutluluk ve neşe getiriyor. Biz de mutluluklarına mutluluk, neşelerine neşe katmak için ipeksi ve pamuksu dokunuş hissi uyandıran 5 Botanik öze sahip Türkiye’nin ilk ve tek Botanica bebek bezlerini tüketicinin beğenisine sunduk. Bu 5 botanik öz; Aloe vera, E vitamini, Zeytinyağı, Papatya ve İpek Proteinidir. Bu bitkisel özler, bebek cildine bakım sağlamaya yardımcı olan özlerdir.

Üçüncü ve son ihtiyaç, gelişim sürecidir. Sağlıklı gelişim için bölünmeden deliksiz uykunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Çünkü bebeklerde büyüme hormonu, bebekler uyurken salgılanır. Bu nedenle uykularının bölünmemesi için de önlem almak gerekir. Bunun için son teknolojiyi kullanarak annelerin aradığı üstün emme ve ıslaklığı tutma performansını Önlem Botanika Bebek Bezi’miz ile sağlıyoruz. Bebek bezi, bebek vücuduna ergonomik olarak oturtularak hareketlerinde özgürlük te tanıyor. Gündüzleri bebeklerimizin kâşif taraflarını ortaya çıkartan Önlem Botanika, geceleri de uykularının bölünmeden devamlılığına destek oluyor.”

Devamını Oku

POPÜLER