Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Beğendik’e İran ve Pakistan’dan teklif var

Editör
Abone Ol:

Beğendik CEO’su Hacı Beğendik, 2016’yı verimliliği artırma, satın almaları hazmetme yılı olarak görüyor. Grup yurtiçindeki büyümesinin yanı sıra yurtdışında da satın almalara sıcak bakıyor.

Beğendik, atakta. Real’i aldı. Yeni marketler açarak büyütüyor. Kipa’da 10 marketlik bir paket için pazarlık yapıyor. Arkasından yeni paketler için pazarlık olabilir mi? Evet, olabilir. Başka yerel zincirlerle de pazarlık var. Dünya Gazetesi’nden İbrahim Ekinci’ye konuşan CEO Hacı Beğendik, 2016’yı verimliliği artırma, satın almaları hazmetme yılı olarak görüyor. “Ama bu pazarlıklarda ilerleme olursa, yine alırız” dedi. ‘Atakta’ derken, gündem bu işlerden ibaret değil. İran’da 300 marketlik zinciri olan bir grupla pazarlıkta. Bu grup ortaklık istiyor. “Siz gelin İran’da marketler açalım, burda ortak olalım, biz de Türkiye’de size ortak olalım” teklifi getirmiş. Yine Pakistan’da, perakendeye girmek isteyen bir grup, Beğendik’le ortak iş yapmak istiyor. Başka önemli bir gündem, pastırma sucukla başlayan Beğendik marketlerine özel üretimin, diğer birçok ürün grubuna yayılması… Hacı Beğendik, buna “pastırma sucuk modeli” diyor. Beğendik Ailesi, Kayserili. Memlekette pastırma sucuk üretiyor ve sadece kendi marketlerinde satıyor. Böylece market markası olarak kaliteli üretimi garantiye alıyor. Şimdi bu modelin, örneğin kımızı ete yayılması gündemde, “Bir çiftlik kurup et üretimi yapabiliriz” dedi Hacı Beğendik.
Buluşmamızda ailelere, çocuklara giden uzun bir sohbetimiz oldu. Size sadece ‘iş’ kısmını aktarıyorum. Hacı Beğendik, genç, heyecanlı, pozitif biri. Artık biraz yavaşlama zamanı geldiğini düşünüyor. Verimlilik ve satın almaları hazmetme konusuna çok kafa yorduğunu söylemem gerekir.
‘Beğendik Kayseri Mutfağı’ restoranları geliyor
Beğendik’in 46 marketi var. Alman Metro grubundan Real’in Türkiye’deki 12 marketini satın aldı. Bu ara bir yenisini açtı. Tesco grubunun Türkiye’deki zinciri Kipa’dan da 10 market almak için pazarlıkta. Real satın alması 32 milyon lira maliyetle 40 milyona yaklaşmış. Kipa satın alması da 40 milyon liranın üzerinde bir operasyon olacak. Hacı Beğendik, “Eğer anlaşırsak 8’i Real olacak, 2’si Beğendik olacak” dedi. “İndirimli market işine girmeyeceğiz. Kipa’da başka parti alımlar olabilir. Bizim şu anki teklifimiz 10 market. Hepsine teklif vermedik. Başka yerel marketlerle görüştük. Sivas’ta da böyle görüşmelerimiz oldu. Bu zincirler söz konusu olduğunda muhasebe derinliği pek göremediğimiz için hızlı hareket edemiyoruz. Kipa, Real öyle değildi. Yine de birkaç süpermanket zinciri ile görüşüyoruz. Belirsizlik ortamı bizi biraz tutuyor. Satın almalar olsa da Beğendik ve Real markalarıyla devam edeceğiz. Real adını iki yıl kullanma hakkımız var. Uzatmak istiyoruz. Sorun çıkar mı, bilmiyorum. Çıkarsa yeni marka yaratabiliriz. Önümüzdeki yıl bu büyümeyi hazmetme ve verimlilik üzerinde durmak istiyoruz. Ciromuz 2 milyar liraya yaklaşıyor. Bazen büyüme motivasyonu ile verimlilik alanı gözden kaçabiliyor. Ancak yine de görüştüğümüz zincirler olursa, alırız. Baktığımız konu verimlilik mi büyüme mi? Verimlilik önemli. Çünkü kar marjları düşüktür bizim sektörde, yüzde 1 – 5’tir bizde” diye konuştu.
Bir de restoranlar var. Beğendik’in 13, Hacı Beğendik’in şahsi yatırımı olarak ayrıca 19 restoran var. Bunlar tek çatı altında toplanacak. Kesin değil ama muhtemelen Beğendik Kayseri Mutfağı adıyla faaliyet gösterecek.

İki ülkeden teklif
Türkiye’de birçok yabancı market zinciri faaliyet gösteriyor. Türkiye’den de BİM’in birkaç ülkede birkaç yüz marketi var. Beğendik’in böyle bir planı var mı?
“Azerbaycan’da yatırımlarımız vardı ama orada iş yapmak zor, çıktık. Başka ülkelerde zincirler kurma olabilir. İran’la görüşüyoruz. Burada ve orada ortaklık istiyorlar. Bizimle görüşen grubun 300 mağazası var. ‘Gelin burada yeni mağaza açalım, ortak olarak. Biz de Türkiye’de size ortak olalım’ diyorlar. Bunu düşünüyoruz. Yine Pakistan’dan teklif var. Bir grup perakendeye bizimle girmek istiyor. Ayrıca Türkiye’de daha yapacak iş var. Biz piyasada daha çok alıcı göründüğümüz için bizi satın alma teklifi yok. Ama ederi olursa neden olmasın. Bize satmak, devretmek isteyen çok” dedi Hacı Beğendik.

Yeni konsept gelişiyor
Mağazalarla ilgili yeni konsept çalışmaları var. Ankara’daki yeni mağaza böyle. Manav yanında, topraksız tarım yapılıyor. İçinde üretim yapan bir mandıra var. Makarna, mantı reyonu var. Çikolatayı kendi üretiyor. Bu konsept dünyada en iyi ikinci dizayn seçildi. Hacı Beğendik, “Kayseri’de pastırma üretimi yapıyoruz. Sadece bizde satılıyor. Kaliteli private label (market markası) yöneliyoruz. Pastırma sucuk modelini geliştirmek istiyoruz. Seracılık ve et işi olacak. Ette çiftlik kurabiliriz. Bu iş modelinin başarılı olduğunu düşünüyorum” dedi. Bu arada belirtelim, grubun, yeni bir sektör arayışı yok. Belki gayrimenkulde bir iki iş… Gayrimenkulleri var. İlerde bir GYO olabilir. Düşündüklerini ancak şimdilik kaynaklarını perakende operasyonlarına ayırdıklarını, belki bir proje geliştirebileceklerini belirtti.

Kurlar fiyat baskısı yapıyor
Ticaretin nabzını, tüketicinin eğilimlerini marketteki izlerden okumak mümkün. Hacı Beğendik bu konuda şunları söyledi: “Bu dönem mağazaya gelme sıklığı artıyor ama daha az satın alma yapılıyor. Aslında hareketli bir dönemden söz ediyoruz. Okullar açıldı, tatil dönüşü oldu. Bununla birlikte sık ama sepetler daha az dolduruluyor. Bize gelince dolar ne olacak, bilemiyoruz. Kurdan dolayı üretim maliyetleri artacak, o da fiyatlara biraz yansıyacaktır.”

Dört kuşak perakendeci
Beğendik grubunda bir Beğendik marketleri bir de Real marketleri tarafı var. Beğnedik tarafının başında aynı zamanda yönetim kurulu başkanı olan, Hacı Beğendik’in babası Mehmet Beğendik bulunuyor. Hacı Beğendik, her iki zincirin CEO’su. Aynı zamanda Real’in Genel Müdürü. İcranın başında o var. Hacı Beğendik, “Ablam Hikmet Hanım’ın eşi şirkette ama politikayı seviyor. Küçük kız kardeşim Sevim Hanım, Başyazıcıoğlu Ailesi’nin gelini. İşlerin başında babam Mehmet Beğendik var. Halen sağlığı, çalışma isteği yerinde. Koşturma bende. Yüzde 100 aile şirketiyiz. Yabancı yerli ortak yok. Belki bir fon gelebilir. Halka açılmaya da hazırlık açısından iyi olur” dedi. Beğendik Mağaza İşletmeleri ilk mağazasını 1986’da Kayseri’de açtı. Dört kuşaktır ticaretle uğraşan köklü bir gelenekten geliyor. 1993’te Ankara Kocatepe mağazasını açtı. Ankara, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Konya ve Bursa illeri olmak üzere toplam 6 ilde 46 mağazası bulunuyor. Çayyolu mağazasında çikolata üretiminden mandıraya, makarna üretiminden topraksız tarıma birçok yeniliği uyguluyor. Yüzde 75’i taze ürünlerden oluşan mağazada zengin mutfağıyla yemeiçme hizmetleri veren restoran, süpermarket, çocuk oyun alanı, çocuk restorantı yer alıyor. Mağaza içerisinde binlerce çeşit ağaç var.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

A101’e En İtibarlı İş Ortağı ödülü

Editör

Yazar:

A101, Türkiye’de markaların B2B alanındaki performansını kapsamlı bir araştırmayla ölçümleyen ilk endeks olan B2B Excellence Awards’da temizlik kategorisinde ilk sırada yer alarak en itibarlı iş ortağı oldu.

Marketing Türkiye ve Kuantum Araştırma iş birliğiyle gerçekleştirilen ve Deloitte Türkiye’nin de uzmanlığıyla sürece katkı sunduğu B2B Excellence Awards kazananları, 24 Mayıs Çarşamba günü Divan Kuruçeşme’de gerçekleştirilen törenle ödüllerine kavuştu.

Kuantum Araştırma’nın 70 bin dakikayı aşan, 12 ilde 2.800 işletmeyle 20 sektörde gerçekleştirdiği araştırma, yüzde 95 güven düzeyinde ve ±2,0 hata payıyla gerçekleştirildi. Saha süreci 01 Eylül – 10 Ekim 2022 tarihleri arasında, veri kontrol süreci 04 Eylül – 15 Ekim 2022 tarihleri arasında, analiz ve raporlama ise 16 – 20 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmada kantitatif araştırma yönteminde CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Anketi) tekniği kullanıldı. Araştırma sonucu A101, temizlik kategorisinde ekosisteminde bulunan paydaşlarının gözünde en itibarlı marka olarak ölçümlendi.

A101 Satın Alma Grup Müdürü Gürkan Gür ödüle ilişkin yaptığı açıklamada, “Temizlik kategorisinde aldığımız en itibarlı iş ortağı ödülü, ekosistemimizde yer alan tedarikçi paydaşlarımızın bizlere duyduğu güvenin bir simgesidir. Kurumsal itibarı her zaman ön planda tutan bir marka olarak bu ödüle bizleri layık gören tüm iş ortaklarımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nda da en itibarlı süpermarket olarak güvenilir ve saygınlığını tescilleyen A101, Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde, 12.000’i aşkın marketi ile faaliyet göstermeye devam ediyor. Güvenilir ve saygın bir marka olarak konumlanma stratejisini ön planda tutan ve süpermarket kategorisinde en itibarlı marka seçilen A101, temizlik kategorisinde de iş ortaklarının gözünde en itibarlı marka ödülünü almaya hak kazanarak başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

Devamını Oku

Firmalardan

Perakendenin liderleri Nebim Planet 2023’te buluştu

Editör

Yazar:

Nebim; yaklaşık 450 kişinin katıldığı Nebim Planet 2023 etkinliğini 9 Mayıs 2023’te Wyndham Grand Levent’te gerçekleştirdi. Nebim V3 ürün ailesine katılan yeni çözümlerin ve geliştirmelerin tanıtıldığı etkinlikte, BR Mağazacılık (Altınyıldız Classics), DeFacto, Ecco, Gizia, Gündoğdu Mobilya, Kiğılı ve Orka Holding (Damat&Tween-D’S Damat-Beverly Hills Polo Club) firmalarının temsilcileri de yurt içi ve yurt dışında Nebim V3’ün iş süreçlerine yaptığı katkılarla ilgili tecrübelerini katılımcılar ile paylaştı.

Etkinlikte ayrıca Nebim’in iş ortakları Artı Partners, Doğan, E-Finans, Hugin, Kayaport, Mobildev, Turatel ve Verifone fuaye demo alanlarında Nebim V3 ile entegre çözümleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Nebim Genel Koordinatörü Sedat Taşçı; Nebim V3’ün dört farklı sürümü sayesinde kurumsal ve KOBİ segmentlerinde geniş kitlelerle buluşmada sağladığı olanak ile 7500’den fazla firmaya ulaştığını belirtti.

Taşçı, Çözüm Ortağı ağının yurt içi ve yurt dışı dağıtım kanalını genişleterek Azerbaycan, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Makedonya, Özbekistan çözüm ortaklarıyla birlikte Türkiye ve dünya çapında yaklaşık 80 çözüm ortağına ulaştıklarını vurguladı. Nebim V3 ekosisteminde iş birliği içinde oldukları teknoloji çözüm ortaklıklarından bahseden Taşçı, Nebim V3 verimlilik ölçümü çalışmaları ile firmaların verimliliklerini artırmaya devam ettiklerini, eğitime verdikleri önemle birlikte Nebim Akademi eğitim portalı aracılığı ve birçok akademik kurumla iş birliği yaparak sektörün eğitimli personel ihtiyacını desteklediklerini belirtti.

Nebim Genel Koordinatörü Sedat Taşçı konuşmasını Nebim merkez ofisinin Nida Kule’ye, AR-GE’nin İTÜ Teknokent Arı 6’ya taşındığı bilgisini vererek sonlandırdı.

Nebim’in rolü

Nebim’in yurt dışı operasyonlarından bahseden Nebim Yurt Dışı Satış Kanalları ve Operasyonları Müdürü Tançel Coşanay, yurt dışı açılımında 30’un üzerinde ülkede, 20’nin üzerinde ara yüz dilinde, 80’in üzerinde markanın 1000’den fazla mağazasında V3’ün çalışır durumda olduğunu ve yakın zamanda 40’ın üzerinde ülkede Nebim V3’ün aktif olacağını ifade etti. Coşanay konuşmasında Nebim V3’ün kullanıldığı ülkelerdeki lokalizasyon süreçlerinden de bahsetti.

DeFacto Information Technologies IT Bs Osman Tahtalıoğlu 50 ülkede 500’ün üzerinde mağazası olan giyim markası DeFacto’nun franchise kısmında Nebim ile yaptıkları iş birliklerinin detaylarını anlattı. Yurt dışında yeni mağaza açma süreçlerinde mevzuat farklılıklarının olduğu ülkelerde de Nebim’in bütün süreci üzerine aldığını, Nebim sayesinde mağaza açılışından ertesi gün dataların teslimine kadar her şeyin kolaylıkla halledildiğini aktardı.

1986 yılında erkek moda giyimine yön vermek vizyonu ile kurulan Orka Holding’in Director of International Business Development Nihat Onuk, 25 yılı aşkın süredir Nebim’le yapılan çalışmaların gerek sezon öncesi planlama gerek sezon içinde süreçlerimizi güçlendirerek, yurt dışında markalaşmamıza ivme katacak şekilde vizyonumuzun hayata geçirilmesinde lokalizasyon süreçleri ve çoklu dil desteğinin de etkisi ile Nebim süreçlerimizde önemli bir işlevi olan değerli bir iş ortağımızdır diyerek operasyonlarında Nebim’in sağladığı faydalardan bahsetti.

Omni channel deneyimi

Nebim V3 Mobil Mağaza uygulamasının geliştirilmesiyle arka ofis ve ön ofis operasyonlarının tek ekrandan yönetimine başlanarak operasyonel verimliliğin arttığını detayları ile anlatan Nebim V3 Uzmanı Mine Körlü, canlıda operasyon süreçlerinin nasıl ilerlediğini de uygulama üzerinden gösterdi.

BR Mağazacılık Altınyıldız Classics Mağazalar Envanter Yönetimi ve Destek Operasyonları Müdürü Mahinur Şanlı, mağaza operasyonlarımızı yönetirken neleri geliştirmeliyiz noktasında Nebim ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak ilerlemek süreçlerimizi kolaylaştırıyor diyerek Mobil Mağaza Uygulamasının önemli ayakları olan perakende sipariş karşılama, uzaktan satış siparişi alınması, satılan ürünlerin alokasyon işlemlerinin otomatikleşmesi, sevkiyatın en uygun lokasyondan yapılabilmesi ve envanter yönetimi ile ilgili kendi mağazalarında yaşadıkları süreçlerden bahsetti.

Nebim Kıdemli Eğitim Uzmanı Şerife Taşkıran sunumunda Perakende Sipariş Karşılama Yönetiminin süreçlerinden, algoritmalarından ve parametrelerinden bahsederek siparişin son aşaması için gerekli olan kargo entegrasyonu süreçlerinin Nebim V3 içerisinden takip edilerek sürecin hızlanmasının sağlanması ile ilgili katkılara değindi.

Kiğılı Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Müdürü Erhan Tav, 67 ilde 200 mağaza, 51 ülkede 61 mağazası bulunan Kiğılı’nın teknolojinin gelişim süreci ve pandemi döneminde değişen alışveriş alışkanlıklarının bir sonucu olarak ihtiyaç duydukları Omni Channel dönüşüm yolculuğundan ve Nebim ile birlikte gerçekleştirdikleri Perakende Sipariş Karşılama projesinden bahsetti. Perakende sipariş karşılama ile mağaza stoklarını online kanallarda satışa açtıklarını ifade eden Tav, online offline satış kanal ayrımını kaldırarak eşsiz bir müşteri deneyimi sunmalarında Nebim V3’ün etkisini anlattı.

Mobilya sektörüne özel çözümler

Nebim Verimlilik Proje Müdürü Salih Cankurtaran, Sevkiyat Planlama Süreçleri ve Mobil Teslimatçı Uygulamaları, sevkiyat planlaması, teslimat öncesi ve sonrası işlemler ve teslimatçıların prim hesaplamalarına kadar birçok işlemin program üzerinden derlenmeye başlandığını aktardı. Cankurtaran, sevkiyat planlama süreçleri öncelikli kriterler, filtre seçenekleri, sipariş listeleme, rota planlama, haritalama adımları ile mobil teslimat kısmındaki irsaliye listeleme ve teslim süreçleri hakkında bilgiler verdi.

Kendi yapar kendi satar sloganı, 140+ fabrika satış mağazası, 30+ dağıtım deposu kanalıyla aracısız olarak son tüketici ile buluşan Gündoğdu Mobilya Bilgi Sistemleri Teknoloji Müdürü Ahmet Yürük, Nebim ile Gündoğdu Mobilya’nın 30 yılı aşkın zamandır sürdürdüğü iş birliği ile sağladıkları sektörel kazanımlardan bahsetti. Mobilya sektörünün taksitli satış yönü için Nebim ile ortak geliştirdikleri süreçlerden, Nebim V3 geliştirmelerinden olan müşteri istihbarat yönetiminin takip süreçlerine yaptığı katkılardan, yine Nebim V3’ün mobilya sektörüne özgü olan çözümlerinden ürün paket takibi ve takım&kombin takibi kazanımlarından, teslimat & sevkiyat planlama ve satış-teslimat döngüsü süreçlerinin baştan uca ve entegre şekilde Nebim V3 üzerinden takibi ile bu geliştirmelerin ve uygulamaların iş süreçlerine sağladığı olumlu katkıları dile getirdi.

Nebim V3 ile bütçe yönetimi

Nebim V3 Bütçe programı ile ilgili bilgiler veren Nebim İş Zekâsı Uzmanı Adem Balcı, bütçe programının faydalarına değinerek çok hızlı bir şekilde ciro, smm, adet, diğer gelir ve giderlerin bütçelenerek, bütçe ve gerçekleşenlerin hızlı bir şekilde raporlanması ile ağır tablolar ve formüller ile uğraşmaya gerek kalmadan bütçe süreçlerinin kolaylaşmasından bahsetti.

Lüks modanın temsilcisi Gizia’nın Finans Direktörü Mecit Dağdeviren, büyük destekçileri olarak tanımladığı Nebim’in ürünün oluşmasından mağazada satışına kadar olan süreçte kattığı değerin iş süreçlerine sağladığı olumlu katkılardan mutluluk duyduklarını ifade etti. Nebim V3 Bütçe programının da iş süreçlerindeki her kolun takibini kolaylaştırdığına örnek olarak, dekorasyon sürecindeki mağazayı da bütçe üzerinden proje kodu oluşturarak yönettiklerini; teklifler, faturalar, raporlama gibi finansal anlamda süreci yönetmeye yardımcı olacak tüm unsurların Nebim V3 Bütçe ile verimli ve entegre bir şekilde ilerlediğini belirtti.

Nebim V3 İş Zekâsı

Nebim CPM Proje Müdürü Ümit İmice, perakendeye özgü raporların İş Zekâsı için hazırlandığını, daha sonra bu standart raporların uyarlanmasını kullanıcı ile birlikte gerçekleştirdiklerinden bahsederken İş Zekasının önemli özelliklerinden esnek yetkilendirme ve kısa sürede canlıya alma süreçlerine de vurgu yaptı.

89 ülkede 2200 mağaza ile sektöründe önemli bir konumda bulunan Ecco Senior Merchandiser of Middle East and Africa yöneticisi Cengiz Kırgezen ise yaptığı sunumunda karlılığın önemine değinerek, karlılığı artırmak için kendi şirketlerine uyarladıkları Nebim V3 İş Zekası raporlarından sağladıkları faydaları, kampanya süreçlerinde tek tuşla ulaşabildikleri raporlardan mağaza bazında yaptıkları değerlemelerle aldıkları kararları ve hızlı stok yönetimi için hızlı karar süreçlerine katkısından bahsederek, standardı yakalamak ve sürekliliği sağlamak için KPI’ların önemini anlattı.

Nebim İş Geliştirme ve Üretim Müdürü Yılmaz Akgül son oturumda Nebim V3 versiyon yeniliklerini paylaştı. Perakende Satış, İYS ve İzinli Pazarlama Yönetimi, Finans ve Muhasebe, Nebim V3 Mobil Uygulama, Stok Yönetimi, İnsan Kaynakları ve Ücret Bordrosu, Tedarik ve Ürün Yönetimi alanlarındaki yeni gelişmeleri ve sağlanan entegrasyonları katılımcılara detaylarıyla ifade etti.

Devamını Oku

Firmalardan

Oli Center’den yılın kampanyası

Editör

Yazar:

Gaziantep’in en eski ve köklü zincir marketlerinden Oli Center; uzun yıllardan beri devam eden ve müşterilerinin çok beğendiği Gülen Adam kampanyasına bu yıl müşterilerimiz yüksek puanlı hediyeleri alabilmek için bir yakını ile kart puanlarını birleştirerek devam edebilecekler.

Oli Center, her 100 liralık alış verişe 40 puan alan ve 3 ay boyunca biriktiren müşteriler; en çok tercih edilen ve beğenilen hediyelerden seçenekler sunuyor. Hediyeler müşterilerin geçen yıllardan en çok tercih ettiği ürünlerden seçildi.

Oli Center yetkililer; 2022 yılında yaklaşık 2 milyon TL’lik ürün dağıtıldığını; bu yıl daha çok ilgi göreceğine inandıkları kampanyada yaklaşık 4 milyon liralık ürün talebi beklediklerini ifade ettiler.

Yetkililer; kampanyaya katılım için hiçbir özel şartın gerekmediğini, Oli kart sahibi olan bütün müşterilerin kampanyaya otomatik olarak katıldığını bildirdiler.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER