Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

“Güneşi göreceğimizi biliyorduk”

Editör
Mustafa Ekimci
Abone Ol:

Bu yıl 15. yıldönümünü kutlayan, sektörümüzün otomasyon çözümleri ve sistem bütünleştiriciliği alanındaki önemli firmalarından Can Elektronik Genel Müdürü Mustafa H. Ekimci “Krize rağmen hizmet kalitesine yatırım yaptık” dedi.

Ekimci, “Dış kaynak kullanma pahasına ilave ticari araç ve sistem destek uzmanı alarak mevcut müşterilerimizi koruduğumuz gibi, bir çok önemli zincirin saflarımıza geçmesini sağladık” dedi. Geçen yıl Ekim’de ilk etkilerini hissetmeye başladıkları krizde, yılı yüzde 14 büyümeyle kapatmayı başardıklarını, nitekim Bilişim 500 Araştırması 2008 sonuçlarına göre ‘Ödeme Uç Donanımı/POS Terminalleri’ kategorisinde ülkemizin 5. firması açıklandıklarını belirtti. Ancak, asıl büyük daralmayı 2009 ilk çeyreğinde yaşayıp ilk kez zararı da tattıklarını belirten Ekimci, çok zorlu bir karar dönemi geçirdiklerini ekledi. “Ya kolay olan küçülme yolunu seçecektik, ya da risk alıp kredi ile finanse etmeyi göze alarak büyüyecektik. Kolay pes etmeyen mücadeleci ruhumuz, perakendeci dostlarımızın azim ve direncine olan inancımız, onların bize duydukları güven, çözüm geliştirmedeki esnekliğimiz, ikinci ve zor yolu seçmemizde etken oldu. Azla yetinmesini bilen, paylaşma ve uzlaşmacı yönü gelişmiş, her türlü zor yolun can yoldaşı olmaya azmetmiş şirket kültürümüz; özverili ve çalışkan insan kaynağımız, müşterilerimizle kenetlenerek bu karanlık dönemi geçmemizi sağladı. Tüm takım arkadaşlarıma, müşterilerimize, bayilerimiz ve tedarikçilerimize buradan bir kez daha şükranlarımı sunarım. İkinci çeyrekte yükselen tempomuz; yaz tatili, Ramazan ve Bayram’da geçici ve kısa duraklama araları verdiyse de, bugünlerde tekrar hızlanmış, dağılan kara bulutların ardından yüzünü gösteren güneşin sıcaklığı kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlamıştır” dedi.

Krize rağmen kazanımlar

Ekimci, kriz döneminde, NBB ve Loya iç giyim markalarına sahip Sayda Tekstil’in; MAC, Clinique, Aramis, Jo Malone, Darphin, vb. Estee Lauder markalarının Türkiye organizasyonu ELCA Kozmetik firmalarının hız kesmeyerek mağaza açmaya devam ettiğini; Alpark, Grup Gökkuşağı, Kilpa, Fidanlar, Yalı Çiftliği, vb. zincir müşterilerinin ise yenileme, yeniden yapılanma ve verimlilik sorgulamasına yöneldiğini belirtti. Bu dönemde küçülen, ekip kaybeden, satış sonrası hizmetleri aksayan rakip otomasyon firmalarından şikayetçi olan; Greens, Koska, Sarıyer, Lizz Kozmetik, Biş-Pa, Majör Kozmetik, Çarşıbaşı Mağazaları, Backhaus Cafe gibi önemli zincirlerin kendileriyle çalışmayı seçtiğini vurguladı. Gökkuşağı markasını taşıyan diğer mağazaları da rakipten geri kazandıklarını ve Uğur Center’ları toplu halde satın alarak sektöre hızlı giriş yapan Hedef Grup’a ait Reyon Hipermarketleri’nin de çok ciddi kazanımlar olduğunu kaydeden Can Elektronik Genel Müdürü, yılın son çeyreğine iyi bir giriş yaptıklarını, çok zorlu ve ihale gibi geçen bir dönem sonrası karar veren ve çok seçici davranan bir pastane/cafe zincirinin sistem terazileri işini DIGI ile aldıklarını, çok yakında bir iki bomba haber daha verebileceklerini söyledi.

Asıl büyüme 2010’da

Şimdilik sadece bakım ve destek hizmetleri alan yeni kazandıkları zincirlerin, kriz etkileri ortadan kalktıkça hızla yeni mağaza açmaya yöneleceklerine inandıklarını belirten Ekimci, bunun yanı sıra; henüz otomasyona geçmemiş küçük ölçekli değişik perakende satış noktaları için de özel çözümler geliştirdiklerini ve olumlu geri dönüşler aldıklarını, 2010’dan çok umutlu olduklarını söyledi. Ekimci “1994’te yola çıkarken söz verdiğimiz gibi; küçük ve büyük ölçekli tüm perakendecilerin, iyi ve kötü gününde her zaman, zorlu verimlilik yollarındaki ‘can yoldaşı‘ olmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerine son verdi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

A101, bir ilke daha imza attı

Editör

Yazar:

Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde faaliyet göstererek, 11.000’den fazla marketiyle en yaygın perakende zinciri unvanını elinde tutan A101, meyve ve sebzeyi en taze haliyle ülkenin her yerindeki müşterilerine ulaştırma hedefiyle 2020 Mayıs ayından itibaren faaliyet gösteren Antalya Meyve Sebze Deposu ile uluslararası standartlarda başarıya imza attı.

İlk kurulduğu günden itibaren A101 meyve sebze deposuna gelen ürünlerin kalite kontrol aşamaları, depoya gelen ve depodan çıkan tüm lojistik araçlarının iklimlendirme ve diğer teknik özelliklerinin takibi, depolama hijyen ve ısı koşullarının sağlanması ve tedarik zincirini etkileyen tüm noktalar uçtan uca, A101 kalite standartlarına uygun şekilde takip edilmekte ve sürekli izleniyor.

Uluslararası başarıya ve A101’in kaliteye verdiği öneme dikkat çeken A101 Meyve Sebze Genel Müdürü Gürol Kıraç “Üreticilerimize en yakın noktada kurduğumuz A101 Antalya Meyve Sebze Depomuzun iki yıl gibi kısa bir zamanda, uluslararası standartlara kavuşması ve “BRCGS Uluslararası Depolama ve Tedarik Zinciri Güvenliği” sertifikası alması, hayata geçirdiğimiz projelerimizin ne kadar doğru bir noktada olduğunu bizlere gösteriyor. En taze ve en kaliteli meyve sebzeyi, en uygun fiyatlarla müşterilerimize en yakın noktalarda satışa sunmak bizim en önemli motivasyonumuzdur. Bu sebeple almış olduğumuz bu belgenin müşterilerimiz açısından da son derece kıymetli ve önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ürünlerin kalitesinden ve tüm tedarik koşullarından müşterilerin emin olmasının ve düzenli olarak uluslararası bir firma tarafından bu operasyonun takip edilebilir olmasının müşteriler için oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Kıraç, A101’in uygun fiyatlarla Avrupa standartlardaki kaliteyi müşterilerine ulaştırmaya devam edeceğini belirtti.

A101’in bu başarısının arkasındaki büyük ekibe de dikkat çeken Kıraç, “Bu başarının arkasında işlerine gönülden bağlı, her biri alanında eğitimli, deneyimli ve hırslı bir ekip var. Önümüzdeki süreçte ekibimizle birlikte, ülkemizin diğer üretim bölgelerinde kurmayı planladığımız yeni meyve sebze depolarımızla, tedarik zincirimizi daha da güçlü hale getirmeyi hedeflemekteyiz” diyerek şirketin bu konudaki gelecek planlarından da bahsetti.

İngiliz Perakendeciler Birliği tarafından geliştirilen ve kısa bir süre sonra tüm dünyada geçerli hale gelen gıda güvenliği standardı BRCGS (Brand Reputation Through Compliance Global Standard); perakendeciler ve gıda üretimi yapan marka sahiplerinin, güvenlik ve kalite ile ilgili gerekli özeni göstermesini ve gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardını hayata geçirmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Dünya üzerinde 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteren BRCGS’in, yaklaşık 30 bin sertifikalı firması bulunmaktadır.

Devamını Oku

Firmalardan

1000 bayiye ulaşmayı hedefleyen CarrefourSA, yola çıktı

Editör

Yazar:

Türkiye genelinde 41 ilde 800’ü aşkın mağazasıyla yılda 140 milyon müşteriye dokunan Carrefour Grup ve Sabancı Holding iştiraki CarrefourSA, “Doğrusu CarrefourSA’da” mottosuyla sürdürdüğü büyüme hikayesini esnaf ve girişimcilerle güçlendiriyor.

Fiziksel mağazaların yanı sıra Carrefoursa.com ile dijitalden ve tekneleriyle denizden de hizmet sunan perakendenin öncü markası bu kez de yola çıkan müşterileri için harekete geçti. Son iki yıldır bayilik sistemiyle hizmet ağını genişleten CarrefourSA, artık akaryakıt istasyonlarındaki yerini alacağını açıkladı. Bu yeni girişimin ilk adresi ise Tekirdağ, Marmara Ereğlisi oldu.

Yolda olanlara 7/24 CarrefourSA hizmeti

Yerli esnaf ve girişimciye destek olma politikasıyla market ağını genişletmeye devam eden CarrefourSA, mini konseptiyle büyüyeceği akaryakıt istasyonları bayilik sisteminin ilkinin açılışını gerçekleştirdi. Marmara Ereğlisi’nde 7/24 hizmet veren akaryakıt istasyonunda yaklaşık 100 metrekare büyüklüğündeki alanda hizmete başlayan CarrefourSA, öz markalı ürünlerin de dahil olduğu 2300 ürün çeşidiyle yoldaki müşterilerine ulaşacak.

Bu açılışa ilişkin konuşan CarrefourSA İcra Kurulu Üyesi Bulut Batum, müşterilere doğru ürünü, doğru hizmet kalitesi ve fiyatla her noktadan temin etmeyi sürdürmek yolunda bir adım daha atmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. “Bir taraftan yeni market yatırımlarımıza devam ederken, diğer taraftan küçük esnafımızı destekleyen bayilik sistemimizle Türkiye’deki büyüme ivmemizi güçlendiriyoruz.  Türkiye’nin dört bir yanındaki girişimcileri desteklemek amacıyla yola çıktığımız bayilik sistemimizle, müşterilerimizin bize en kolay şekilde ulaşmasını sağlarken, yerli girişimciye kârlı bir yatırım imkanı sunuyoruz” diyen Batum, sözlerine şöyle devam etti: “Bakkal ve küçük marketlerin yanı sıra bu sisteme akaryakıt istasyonlarını eklememiz, sistemin herkes tarafından ve her noktadan erişilebilirliği için önemli bir kırılma noktası. Bu önemli adım aynı zamanda 3 yıl sonunda 1000 bayiye ulaşma hedefimizdeki kararlılığımızı da ortaya koyuyor.”

Kendi başarı hikayesini yazmak isteyen girişimciler için bu sistemin değerli bir fırsat olduğunu da vurgulayan Bulut Batum, “Carrefour, 2023’te Türkiye’de 30, dünyada ise 60 yılını dolduracak. Bu önemli tecrübeyi, ‘Doğrusu CarrefourSA’da’ mottomuzla ülkemizin her noktasına ulaştırmak öncelikli amacımız. Şu an bayilik sistemi ile Türkiye’nin 27 iline ulaştık. CarrefourSA olarak bugün 41 şehirdeyiz. Bu rakamı artırmaya ve daha fazla girişimciyi ailemizin bir parçası olarak konumlandırmaya odaklandık” diye ekledi.

Devamını Oku

Firmalardan

Londra ofisiyle Batı Avrupa Bölgesi’ndeki büyümesini hızlandıracak

Editör

Yazar:

REM People, yurtdışı büyüme hamlesini hızlandırdı. REM People, İstanbul ve Dubai’nin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofisinin resmi açılışını yaptı. Halen 50’den fazla ülkede, alanında lider 120 kuruma hizmet veren REM People, Avrupa’daki şirketlere de verimlilik kazandırıyor.

Markaların ürün yolculuklarını takip etmelerini sağlayarak verimliliklerini artırdıklarını belirten REM People CEO’su Bülent Peker, yurtdışı stratejisi hakkında şöyle konuşuyor: “Türkiye ve dünyada sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak İstanbul ve Dubai merkezlerimizle şimdiye kadar 50’den fazla ülkede sektör devlerinin sahadaki gözü, kulağı olduk. Geliştirdiğimiz yüzde 100 yerli yazılım çözümlerimizle yapay zeka ve derin öğrenme yoluyla kurumların verimliliklerini artırıyoruz. Anlık görüntü tanıma teknolojimizle saha satış ekiplerinin çektiği fotoğraflar analiz ediliyor ve reyonlardaki ürünler gözleniyor. Yapay zekanın ilerisine geçerek derin öğrenme ile analizler yapıyoruz. Bu analizler müşterilerimizin daha hızlı aksiyon alması için kullanılıyor. Söz konusu çözümlerle global bir marka olma yolunda Londra ofisimizle de Orta ve Batı Avrupa’daki varlığımızı artırmayı hedefliyoruz.”

REM People, 2015 yılından bu yana yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunuyor. REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor.

Devamını Oku

POPÜLER