Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan; “Pirinçte ihracatçı olabiliriz”

Editör
Abone Ol:

Yıllar itibariyle bakıldığında pirinç üretiminin önemli miktarda artış gösterdiğine dikkati çeken Erdoğan, Güney Marmara’da henüz pirinç ekiminde kullanılmayan tarım arazilerinin de ekilmesiyle artış hızının artırılabileceğini kaydederek, “Türkiye’de ciddi bir tarım politikası uygulanır ve stratejik bir hedef haline getirilirse, 15-20 yıl boyunca tüm hükümetler tarafından takip edilen bir milli güvenlik politikası gibi düşünülürse, pirinçte ihracatçı ülke olma potansiyelimiz var. En azından bu konuda şanslı ülkelerden biri olduğumuzu söyleyebiliriz. Pirinçte son yıllarda üretim arttı. Bir miktar daha üretim artışı yapmak mümkün. Güney Marmara’da ve Bati Karadeniz`de bir miktar daha pirinç ekilebilir arazi var. O bakımdan, ihracat çok da uzak değil” şeklinde konuştu.

 Üretim artacak

 Türkiye’nin pirinç tüketiminin 550 bin ton civarında gerçekleştiğini ifade eden Mehmet Erdoğan, üretimin ise genel olarak 300-400 bin ton arasında değiştiğini, ancak bu yıl üretimde bir miktar yükselme beklediklerini kaydetti. 2008’de pirinç tüketilmemesi yönünde çağrılar yapıldığını hatırlatan Mehmet Erdoğan, bu çağrılarla birlikte pirinç tüketiminde bir yavaşlama olduğunu ancak fiyatların makul seviyelere inmesiyle birlikte tüketimin de eski seviyelerine gelmeye başladığını dile getirdi.

 Bu arada, gıda sektörüne yönelik yabancı ilgisini de değerlendiren Mehmet Erdoğan, gıda sektörüne 2 türlü talep geldiğini vurgulayarak “Birincisi gıda sanayine yatırım yapmak isteyen fonlar ve şirketler var. Bu tüm dünyada geçerli bir trend. İkincisi ise, başka ülkelerde tarımsal arazi kiralayarak emtia üretmeye yönelen çabalar. Bu istek daha ziyade Körfez ülkelerinden geliyor” dedi. Erdoğan, elinde yüksek fon bulunan ama gıda anlamında dışarıya bağımlı olan ülkelerden, Suudi Arabistan, Kuveyt, hatta Çin’in Afrika’da özellikle Zambia, Sudan ve Etiyopya da çok büyük miktarda arazi kiralayıp emtia ürettiklerini bildirdi. Türkiye’de de bu yönde çabalar olduğuna ancak henüz Afrika ölçeğinde arazi kiralamalarının söz konusu olmadığını işaret eden Erdoğan, “Ama güncel konulardan biri. Gıda güvenliği açısından tehlikeli gelişmeler bunlar. Zaten Dünya Bankası’nın son raporlarında da bu konuya eleştirel bir bakış getirildi. Yeni sömürgecilik olarak tanımlıyorlar” diye konuştu.

 Global kriz ve gıda

 Konuşmasının sonunda tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin tarım sektörüne etkilerini de değerlendiren Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, sektörün vazgeçilmezliği sayesinde krizin etkisinin de hafif olduğunu kaydetti.

 “Ancak gıda sektöründe krizin beklenmedik bir etkisi oldu; yatırımcıların stratejik gördükleri gıda sektörüne ilgisinin arttığını gözlemledik. Gıda sektörü tüm dünyada, yatırımcılar açısından çok daha önemli bir hale geldi. Finans piyasalarına olan güvenin kaybolması ile bazı uluslararası yatırımcılar gıda sektörüne yöneldi” şeklinde konuşan Erdoğan, devamında şunları söyledi:

 “Tüm dünya açısından da yatırım yapılabilir bir alan haline gelen gıda sektörüne bu kadar yoğun ilgi gösterilmesinin iki önemli nedeni var. Birincisi kriz durumlarındaki en güvenli liman… İkincisi ise, gelecekte dünyanın kendisini besleyecek, gıda güvenliğini sağlayacak üretime sahip olamayacağı düşüncesi… Bu iki nedenle gıda sektörüne ciddi talep var. Hem finansal gelir elde etmek için yatırım anlamında talep var, hem de gıda güvenliğini sağlamak için ülkelerin gıda üretimini arttırmak yönünde talebi var. Kısacası son dönemlerin gözde sektörü gıda oldu.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Yayla Agro Gıda, TEV bursu veriyor

Editör

Yazar:

Yayla Agro Gıda, başta eğitim, çevre ve sağlık projeleri olmak üzere birçok alanda topluma fayda sağlayacak projeleri hayata geçirirken geleceğin ışığı olan 650 öğrenciye her ay burs vererek eğitimlerine katkı sağlıyor. 2023-2024 eğitim öğretim yılında da Yayla Agro Gıda, Türkiye’nin köklü vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliği ile başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere burs vererek, gençlerin hayatına dokunmaya devam ediyor.

Yayla Agro Gıda, 25. yılına özel kadınlara yönelik fırsat eşitliğine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği “Geleceğin Parlayan Yıldızları Yayla Bilim Kızları” projesi ile kız öğrencilerin kendi başarı hikayesi yazmasına vesile olacak. Bu proje kapsamında Yayla Agro, 2023-2024 yılı eğitim öğretim dönemi boyunca TEV iş birliği ile başarısıyla her alanda yıldız gibi parlayan, Gıda Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Uluslararası İlişkiler-Ticaret bölümünde eğitim alan 25 kız öğrenciye burs vererek eğitimlerine katkı sağlayacak. Aynı zamanda, stratejik büyüme hedefleri doğrultusunda Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde satın alınan 127 bin metrekare arazi üzerinde üçüncü fabrikasını kuracak olan Yayla Agro Gıda, yeni fabrikada konumlandırılacak olan kuluçka merkezinde gençlerin start-up fikirlerini değerlendirerek onların “melek yatırımcısı” olmayı planlıyor. Kurulacak merkezde gençlerin iş hayatına katkı sağlamak, kariyer hedeflerini desteklemek amacıyla Yayla Agro Gıda yöneticileri tarafından mentorluk de verilecek.

Devamını Oku

Firmalardan

NGC’nin yeni satış direktörü Berat Genç oldu

Editör

Yazar:

Teknoloji sektörünün yükselen trendlerinden cloud, workspace ve AI çözümlerinde Google’ın premier partner firması NGC, satış direktörlüğü görevine Berat Genç’i getirdi.

Satış ve pazarlama alanlarında 17 yıllık deneyime sahip olan ve bu süre zarfında birçok başarıya imza atan, çeşitli eğitimler veren Berat Genç, şirketin satıştan sorumlu faaliyetlerini yönetecek.

Turkcell’de uzun yıllar satış ve kanal yönetimi pozisyonlarında görev yapan Berat Genç, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi’nin operasyonel sorumluluklarını da üstlenecek.

Genç’in geniş tecrübesi ve sektörel bilgisi, NGC’nin bu bölgede cloud, workspace ve AI alanlarında daha da güçlenmesine olanak sağlayacak.

Devamını Oku

Firmalardan

Hasel Grup, TEMA Vakfı adına ‘Sürdürülebilir Gelecek İçin’ koştu

Editör

Yazar:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından 45. kez düzenlenen ve World Athletics (Dünya Atletizm Birliği) tarafından Gold Label kategoride gösterilen İstanbul Maratonu, geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

Her yıl büyük bir merakla beklenen, İstanbul’un kalbinde kıtaları birleştiren bir koşu olan İstanbul Maratonu bu yıl, Cumhuriyetin 100. yılı sebebiyle “Yüz Yılın Koşusu” sloganıyla organize edildi.

Hasel Grup Koşu Takımı ve çalışanları, dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu olan etkinlikte sürdürülebilirliğe destek olmak amacıyla TEMA Vakfı adına koştu.

Çalışanlar 15K ve 8K kurumsal kategorilerinde yarışa katılarak sürdürülebilirlik bayrağını taşıdı

Koşu takımı ve çalışanları olmak üzere toplam 47 kişilik ekiple İstanbul Maratonu’na katılan Hasel Grup 15K ve 8K Kurumsal Kategorinde yarışına katıldı.

Tema Vakfı ile doğayı koruma ve sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlama

Türkiye istif ve iş makineleri pazarının lider firmalarından Hasel Grup, temsil ettiği sürdürülebilir ve çevre dostu teknolojiye sahip güçlü markalarla doğanın korunmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Hasel Grup’un bu amacıyla örtüşen TEMA Vakfı çalışmaları bu iki önemli kuruluşun, doğanın korunmasına ve sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlama konusundaki kararlılığının bir işareti olmakta.

“İş yükünüzü hafifleten sürdürülebilir çözümler ile geleceği inşa ediyor, inşa ettiğimiz gelecekte doğamızı ve yaşadığımız dünyayı önceliğimiz olarak görüyoruz” mottosuyla hareket eden HASEL Grup, Tema Vakfı için koşarak geleceğe umut olmayı sürdürmektedir.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER