Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

“KDV iadelerimizi verimli yönetebiliyoruz”

Editör
Abone Ol:

Hazır giyim ve ev dekorasyonunda öncü ve önemli bir marka olan Yargıcı, Nebim ile yeni projeler geliştirmeye devam ediyor.

Yargıcı Bilgi Teknolojileri Müdürü Taner Turan Nebim V3 KDV İadeleri projesi ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Firmanızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

“Yargıcı 1978 yılında kurulan eski, köklü bir marka. Emir Yargıcı tarafından kuruluyor marka. Osmanbey’de mağazamız var öyle başlıyoruz hikâyeye. Erkek gömlek üzerinden başlıyoruz aslında bilinenden çok daha farklı olarak. Daha sonra erkek gömlekteki o çizgi kadınların ilgisini çok fazla çekiyor, hazır giyim sektörü git gide gelişiyor ve o sırada biz de artık kadın koleksiyonuna yöneliyoruz. Tabi kadın koleksiyonu ile birlikte markanın büyümesi, mağazalaşma, Türkiye’ye yayılması gibi süreçler var. 2015 yılında da ev dekorasyon ve mobilya ürünlerini bünyemize katmaya başlıyoruz. Bugün Yargıcı olarak Türkiye, Almanya, Kıbrıs, Gürcistan, Azerbaycan gibi farklı ülkelerde 70’ i aşkın mağazamız ile çok güçlü, kaliteli bir alt yapı ile müşterilerimize destek oluyor, onlara hizmet vermeye çalışıyoruz. Markanın belli bir çizgisi var ve olabildiğince o çizgiyi aşmamaya o çizginin doğrultusunda gitmeye çalışıyoruz. Müşterilerimize nish bir hizmet vermeye çalışıyoruz. Yargıcı’nın büyüme politikası agresif değil, daha çok müşterinin markadaki sıcaklığı hissetmesini sağlamak ve büyüme ile beraber ilk zamanki bu durumu korumaya gayret ederek ilerlemeye çalışmak.”

KDV İadeleri için Nebim V3 – PWC Entegrasyonu süreçlerinizi nasıl yönetiyorsunuz? İşleyişten biraz bahsedebilir misiniz?

“Nebim ile uzun süredir çalışıyor Yargıcı. Bende kişisel olarak Nebim ile uzun süredir çalışıyorum ve Yargıcı’nın Nebim tarafında birçok projesi var.  KDV iadeleri entegrasyonu da bunlardan biri. KDV iadeleri hep sorundu bizim için. Bunlarla ilgili çok fazla manuel işlemler yapılmaya çalışıldı. Nebim V3 içerisinde yüklenilen KDV ya da alınan KDV listeleri ile ilgili çok fazla yapılabilecek işlem var ama geriye dönük datayı harmanlamak, o datanın sonuçlarının eşleştirmelerini yapabilmek ciddi bir işti bizim için. Daha sonra PWC’den danışmanlık almaya başladık. PWC, Nebim ve Yargıcı bir araya geldi. Bu işi nasıl çözebilir geçmişteki datadan günümüz datasına ve günümüzden bundan sonrasına nasıl yol kat ederiz şeklinde bir çalışma ve ciddi analizler yaptık. Öncesinde toplantılar gerçekleştirdik ve ortaya bir plan çıktı. O planda PWC ve Nebim bir data modeli oluşturdu. Bu data modelinin uygulanmasını Nebim ’de özverili bir çalışma ile gerçekleştirdi. PWC aktarımı gerçekleştikten sonra datanın PWC’nin yetenekleri içerisinde eşleştirme yapılması, stok düşülmesi gibi işlemler vardı. Bunlarla beraber bizim için ciddi problem olmaya başlayan özellikle önümüzdeki dönemde de devam edeceğini umduğumuz bu durumu çözmeye çalıştık ve şu anda 2016, 2017, 2019’a kadar listelerimizi yükleyerek sonuç almaya başladık. Yani ciddi bir problemi Nebim, PWC, Yargıcı iş birliği ile çözüme kavuşturduk.”

Projeyi hayata geçirirken karşılaştığınız zorluklar ve bu zorlukları nasıl aştığınızdan da kısaca bahsedebilir misiniz?

“Nebim ile yaptığımız birçok işte aslında önemli olan kısım işin analiz kısmı. Biz işi PWC’ye devretmeden önce kendimiz analiz kısmında Nebim ile bir araya geldik, biraz kafa yorduk. Bunu nasıl yaparız, nasıl faturalar ile iade listelerini eşleştiririz çalışma yaptık. Birkaç başarısız denememiz de oldu ama en azından hatamızı gördük, ne yapmamamız gerektiğini anladık ve daha sonraki toplantılarımıza PWC’yi de dahil ederek daha net çözümler ortaya çıkarmış olduk. Projeler içerisinde bu tarz aksaklıklar genelde olabiliyor en önemli şey sizin tarafta özverili bir çalışmaydı. Bunu Nebim çok iyi sağladı. Bizim tarafta da Kübra Hanım işi çok iyi takip etti. Bu takip ve özveri bütün sorunlarımızı aşmamızı sağladı.”

Projenin size sağladığı en önemli faydalardan bahsedebilir misiniz?

“Ciddi bir iş yükü vardı burada muhasebenin üzerinde. Bunu gerçekleştirmek için başta Kübra Hanım ve Serkan Bey olmak üzere içerideki ekiplerimizin çok gayreti vardı. Şu an ortaya çıkan son ve geldiğimiz nokta bizim için çok iyi bir nokta. Başvuruları yaptıktan sonra Yargıcı olarak ciddi bir maddi kazanım da elde edilecek. Bundan sonraki süreçte de özellikle 2020-2021’de bu tür iade konuları çok ciddi önem arz ediyor. Bizim en azından böyle bir problemimiz ortadan kalkmış oldu. Datadan emin olmak çok önemli. Güvenilir bir data ile çıkıyoruz sahaya. Nebim burada da çok iyi bir güvence verdi çünkü verinin nasıl olması gerektiğini bize anlattı. Bundan sonraki bilgileri de öyle girerek ilerliyoruz. Ciddi anlamda şirket bundan bir kazanç elde ediyor. Daha da edecek gibi gözüküyor şu anda.

Böylece standart bir hale getirebiliyoruz. Kopyalama olaylarını çözdük. Sonuçta bir kutucuğa bir ipliği tanıttığımızda bunu farklı alanlara tek tek doldurarak zaman harcamak yerine farklı alanlara aynı anda kopyalayabiliyoruz. Bu bizim işimizi çok kolaylaştırdı. Teknik olarak da kolaylaştırdı. Süreci daha rahat kontrol edilebilir hale getirmiş olduk. İmalat içinde de bu formdan faydalanabiliyoruz.

Röportajın videosunu izlemek için tıklayınız>

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Joom’daki Türk ürünleri rekor kırıyor

Editör

Yazar:

Joom’daki henüz tamamlanan “Türk Haftaları” satışları büyük bir başarıya sahne oldu. Joom, 9 -18 Mayıs tarihleri arasında tüm ana kategorilerde 30.000’den fazla ürünü bulunan Türk satıcılara özel olarak odaklandı. Kampanya, günlük sipariş sayısı ve Türkiye menşeili GMV’de (Brüt Emtia Hacmi) tam 3 kez üst üste rekor kırdı!

EMEA Bölgesi İş Geliştirme Başkanı Alexander Zaitsev, etkinlik hakkında şunları söyledi:“Platformdaki Türk satıcıların ne kadar hızlı büyüdüğünü izlemekten büyük heyecan duyuyoruz. Joom kullanıcıları, kalitesi ve cazip fiyatları nedeniyle Türk satıcıların mallarını takdir ediyor ve giderek artan bir ilgi gösteriyor. Bu, Türk satıcıları desteklemek için yapılan ilk eylem değil. Joom, geçen Nisan ayında GMV’nin 2,3-2,4 kat arttığı bir Türk Ayı satışı gerçekleştirdi. Bu kez bu rakamları önemli ölçüde iyileştirdik ve burada durmayı hiç düşünmüyoruz. Türkiye’den yüksek kaliteli ve güvenilir daha fazla satıcıyla bağlantı kurmak istiyoruz.”

Kampanya süresince Türk ürünlerinin GMV’si bir önceki döneme göre 3,7 kat arttı. Kampanyanın son günü, sipariş sayısı ve GMV açısından en yüksek sonuçları gösteren gün oldu. “Türk Haftaları”nda en popüler kategori Ev&Mutfak olurken, onu Ayakkabı ve Kadın Giyim&Aksesuar kategorileri izledi. Joom müşterileri ayrıca, kampanya sırasında beklenmedik bir şekilde en popüler ürünlerden biri haline gelen geleneksel Türk lokumlarını da çok beğendi. Satış adedi bazında ilk 5 ülke Rusya, Almanya, İsrail, Fransa ve Birleşik Krallık oldu.

Kampanyanın başarısı, diğer şeylerin yanı sıra, push bildirimleri, özel koleksiyonlar, uygulama ve kolay gezinme içindeki özel sekmeler, Facebook reklamları, satıcılardan ek indirimler ve kuponlar dâhil olmak üzere pazarlama araçlarının etkili bir karışımıyla sağlandı. Ayrıca etkinliğe İspanya, Fransa, Almanya, Belçika, İtalya, Rusya, Romanya ve İsrail’den çok sayıda blog yazarı destek verdi.

2021’de Joom üzerinden 750’den fazla kampanya gerçekleştirildi ve satıcı menşeinin odak noktası olduğu yeni bir promosyon etkinliği biçimi tanıtıldı. Bunun, ürün yelpazesini Joom kullanıcılarına tanıtmanın ve satışları çarpıcı bir şekilde (önceki döneme kıyasla 3-4 kat) artırmanın en iyi yolu olduğu görüldü. Ayrıca bu promosyonlar, yalnızca ürünleri daha iyi keşfetmeye teşvik etmekle kalmayıp uzun vadede satın almaları da artırıyor.

Joom Marketplace hakkında

Joom Marketplace, tüketiciler için alışverişi kolay ve eğlenceli bir hale getiren ve dünyanın her yerinden yüksek kaliteli ürünlere erişim sağlayan küresel bir e-ticaret platformudur.

Joom Marketplace, 2016 yılında Letonya’nın Riga kentinde kurulan uluslararası bir e-ticaret ve fintech şirketleri grubu olan Joom’un önde gelen girişimlerinden biridir.

Joom Marketplace bugün 190’dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. 21 dil seçeneğine ve dünya çapında 400 milyondan fazla yükleme sayısına sahip olan platformun aylık 28 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

Devamını Oku

Firmalardan

Erak: Nebim ile verimliliğimizi artırdık

Editör

Yazar:

Türkiye’nin en köklü ve büyük şirketleri arasında yer alan, sahip olduğu gelişmiş teknoloji ve bilgi birikimi ile birçok dünya lideri markaya üretim yapan Erak Giyim, üretim süreçlerini Nebim Üretim ile yönetiyor. Erak Giyim ERP ve İş Geliştirme Müdürü Feyzullah Göç, Nebim Üretim ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

Erak Giyim, 1984 yılında Sait Akarlar tarafından kuruldu. Kısa sürede Türkiye’nin en önemli Blue Jeans üreticisi durumuna geldi. Ana üreticisi Mavi Jeans ve bunun yanında birçok yurt dışı markasına da üretim yapıyoruz. Çerkezköy’de fabrikamız var. Yaklaşık 1400 çalışanımız var ve büyük markalara üretim yapan bir firmayız diyebilirim. Türkiye’deki birçok fason üretim noktalarımızda üretimimizi gerçekleştiriyoruz.

Nebim Üretim ile süreci nasıl yönetiyorsunuz, isleyişi anlatabilir misiniz?

Nebim’i detaylı kullanan firmalardanız diyebilirim. Çok uzun süredir de Nebim ile çalışıyoruz. Üretimin çoğu safhasında ve şirketin çoğu departmanında Nebim’i kullanıyoruz. Çok fazla siparişimiz olduğu için bunları manuel sistemlerle ya da daha basit yapılarla yönetmek imkânsız. Sistem üzerinden bilgileri girmek, takip edebilmek, planlama ve analizler yapmak yani günün sonunda da kaliteli bir ürün çıkartmak bizim için önemli. Bir ürünü üretmek için koleksiyon hazırlık veya müşteri numunesi ile ihtiyaç duyulan bilgiyi müşteriden aldıktan sonra; Ürüne reçete oluşturma, kumaşından dikim paket malzemesine kadar tanımlama, numune çalışmaları yapma, numune çalışmalarından sonra toplu siparişler alıp iş emirleri oluşturma, üretime girme, çekme ve pastal çalışmaları yapma, kesim, dikim, yıkama, paketleme, planlama ki biz bu kısımda barkod okutma alt yapısına da sahibiz ve anlık olarak ürünlerimizin nerede olduğunu takip edebiliyoruz ve izleyebiliyoruz. Ürün bazında maliyetler yapma ve tüm bu aşamalardan sonra da ürünü ne zaman nereye sevk edilecek gibi tüm işlemleri Nebim Üretim programı üzerinden yürütüyoruz. Burada tabi önemli olan bazı alt yapılar var onlardan bahsetmek istiyorum. Ürün bazlı maliyet yaparken özellikle İş Emri ve Ön maliyet bağlantısı oluşturduğumuz için ürün sevk olurken, sistemde oluşan sevk irsaliyesini fiyatlıyoruz ve muhasebe buna göre faturalandırma yapabiliyor. Bu sayede biz ürün maliyetlerini yıllık bazlı analiz edebiliyoruz.

Bir başka alt yapımız! Hammadde Yönetimi’. Ürünün içindeki ihtiyaç duyulan tüm kalemlerin satın alması ile ilgili kısım. Bu bizde çok önemli bir alt yapı. Ürün içinde kullanılan malzemeler, tabi bunları sipariş mi geçeceksiniz yoksa depodan rezerve mi edeceksiniz gibi kısımlar çok karmaşık yapılar. Biz bu aşamada ürünün içindeki fiyatları önce depoda yeterli stok var mı diye bakıyoruz ve varsa oradan rezerve ediyoruz. Yoksa açık olan siparişlere bakıyoruz. Eğer o kısımda da açık olan siparişlerimiz varsa onları rezerve ediyoruz. Son olarak da hala ihtiyaç varsa otomatik olarak sipariş oluşturuyoruz. Üretimde çok fazla sipariş olduğu için bunları manuel olarak yapmak çok zor. Burada daha önce Nebim ile çalışarak geliştirdiğimiz otomatik algoritmalar ile bunları düzenli olarak sisteme yaptırıyoruz. İhtiyaç çıktıkça da sistem bizim adımıza bu karmaşık yapıyı hallediyor. Tabi siparişleri açtıktan sonra siparişlerin aynı zamanda karşı tarafa yani tedarikçilere iletilmesi gerekiyor. Bunun için de Reporting Services ile sipariş formu yolluyoruz. Bunun dışında bazı tedarikçilerimizde Nebim Web Servis alt yapısı mevcut. Yani web tarafından veri aktarımı da yapıyoruz. Günün sonunda tedarikçiler siparişleri bize yolladığı zaman depo mal kabulü ile depoya girişi oluyor. Gelen malzemeler fiziken bir kutuya konulurken aynı zamanda da Nebim tarafında da sevk emri olarak kayda alınıyor. Biz de iş emri planına göre onların çıkışlarını planladığımız şekilde e-İrsaliye sistemini kullanarak yapıyoruz. Bu bizdeki çok önemli alt yapılardan bir tanesi. Bu sayede aksesuar stok yönetimini aksesuar envanter yönetimini hangi ürüne ne çıkılmış, çıkılacak gibi birçok bilgiyi rahatlıkla izleyebiliriz. Paketleme tarafında koli okutma alt yapısına sahibiz. Burada da anlık olarak mamul ve yarı mamul envanterini alabiliyoruz. e-İrsaliye ye tabiyiz. O yüzden Nebim tarafında e-İrsaliye kullanıyoruz. Mavi tarafında çalışan alt yapılarımız var. Hem sipariş aktarımı hem de reçete aktarımları mevcut. Yani kısacası şunu diyebilirim, ürün girişinden ürünü sevk etmeye kadar olan birçok aşamayı Nebim Üretim programı üzerinden yürütebiliyoruz.

Uygulamanın sağladığı en önemli faydalar nelerdir?

Nebim Üretim programı üzerinde biz çok fazla veri tuttuğumuz ve her şeyi bunun üzerinden yaptığımız için öncelikle raporlamalarımızı ve analizlerimizi çok rahat bir şekilde yapabiliyoruz. Barkod okutma ve koli okutma alt yapısının sağladığı izlenebilirlik faydası çok önemli. Bu sayede ürünlerimizin anlık olarak nerede olduğunu takip edebiliyoruz. Ürün envanterini çekebiliyoruz. Maliyetlerimizi doğru bir şekilde yönetebiliyoruz. Yoğun olarak insan faktörü olan işlerimizi özellikle sipariş aşamaları gibi bölümleri otomatize ettik. Bu entegre ve otomatik yapı bizim için çok önemli katkı sağlayan alt yapı diyebilirim.

Devamını Oku

Firmalardan

Murat Ergin, Truva Kozmetik’te

Editör

Yazar:

Sektörün deneyimli isimlerinden Murat Ergin, merkezi Antalya da bulunan Truva Kozmetik firmasında Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

Ergin, 2002 yılında Unilever’de işe başlayarak sektöre ilk adımını attı. Sırasıyla Bey Gıda, Levent Kimya, Banat, Bileşim Kimya ve Difaş’ta çeşitli departmanlarda görev yaptı.

Devamını Oku

POPÜLER