Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Kiğılı: İndirim kararlarımızı anlık olarak yönetebiliyoruz

Editör
Abone Ol:

Kuruluş hikayesi 1938’lere dayanan, Türkiye’de hazır giyim sektörünün oluşmasında ve gelişmesinde öncü rol üstlenen markalar arasında yer alan Kiğılı,

bugün Türkiye’de 67 ilde 225 mağaza, yurt dışında da toplam 40 büyük ülkede 150’yi aşkın satış noktası ile hizmet veriyor. Kiğılı Bilgi Sistemleri Teknolojileri Müdürü Erhan Tav, Kiğılı’nın Nebim ile olan iş birliğinden ve Nebim V3 İndirim Kampanyaları ile Hopi Entegrasyonu projelerinden şöyle bahsetti:

“Her ne kadar yakın bir tarihte görünse de Nebim ile tanışmamız aslında 2017 yılına dayanıyor. Yurt dışı operasyonumuzun genişlemeye başlamasıyla birlikte, mevcut ERP’mizin bu süreçte ihtiyaçlarımızı karşılayamadığını gördük. Bu nedenle yurt dışı mağazalarımızda kullanmak üzere, yeni bir ERP arayışına başladık. Nebim V3’ün farklı ülkeler için yerel dil desteği seçeneğinin olması, ülkelerin yerel para biriminde işlem yapabilmesi ve en önemlisi de var olduğumuz ülkelerdeki mevzuatsal gereksinimlerle hali hazırda entegrasyonlarının olması Nebim V3’de karar kılmamıza neden oldu. Yurt içi tarafında ise 20 yıldır in House geliştirdiğimiz bir ERP programı kullanıyorduk. Teknolojinin hızla gelişimi, üçüncü parti firmalar ile entegrasyonun artması gibi nedenlerden ötürü, mevcut RP’mizin yurt içinde talepleri karşılayamadığını gördük. Bu doğrultuda daha önce yurt dışı operasyonlarında yaşadığımız Nebim V3 deneyimimiz sebebiyle yurt içinde de ilk aklımıza gelen Nebim oldu. Böylece projeyi Şubat 2019’da başlattık ve yaklaşık 7 ay gibi kısa bir sürede, Eylül 2019’da canlıya aldık.”

2019 Eylül ayından beri mağazalarınızdan muhasebeye, ürün yönetiminden tedarik zinciri yönetimine kadar tüm departmanlarında Nebim çözümleri ile entegre bir şekilde çalışmalarına devam eden Tav, indirim kampanyaları ve Hopi entegrasyonu süreçleri hakkında da şunları söyledi:

“Eski ERP’mizde her kampanyaya özel yeni bir script yazıyorduk. Bu nedenle anlık aksiyon almak çok zor oluyordu. Nebim V3 Kampanya Yönetimi’nin bize en önemli katkısı indirim kararlarımızı anlık yönetebiliyor olmamız oldu. Tüm kampanya modellerimizi aynı anda verimli bir şekilde yönetmeye başladık. Özellikle satış işlemlerinde kasalarda, kasiyerlerin müdahalesinden bağımsız olarak yapılan kampanyaların sistem tarafından otomatik olarak yapılıyor olması işlemlerde yapılan hataları minimuma indirdi. İndirim Çeki, Gift Kart gibi seri numarası ile takip ettiğimiz süreçlerde, takiplerimiz kolaylaştı ve o süreçler ölçülebilir bir hale geldi. Üstelik kullanıcı dostu bir yapısı var. Bu noktada kampanya tanımları eski ERP’ye nazaran IT’den bağımsız bir hale geldi. Kampanya yönetimi ekibi tarafından şu anda hali hazırda kampanyaların tanımı yapılabiliyor.”

Nebim V3 ERP’yi tercih etmemizin en büyük sebeplerden bir tanesi de hali hazırda üçüncü parti firmalar ile entegrasyonların hazır olmasıydı. Hopi de bunlardan bir tanesi. Hopi entegrasyonunun aslında bütün aşamaları Nebim tarafında aslında hazırdı. Bizim kampanyaya karar vermemiz, aradaki entegrasyon, saha eğitimleri, kampanya tanımları gibi işlemler üç gün içinde tamamlanarak projeyi tamamlayarak canlıya aldık. Bu noktada genel anlamda baktığımız zaman her müşterinin var olan kampanyalara vermiş olduğu tepkiler farklı oluyor. Hopi ile aslında farklı kitlelere ulaşmayı amaçladık. Nebim V3’de oluşturduğumuz kampanyalarla Hopi’nin üyelerini segmente ederek kampanyalarımızı duyurabiliyoruz. Yakın bir tarihte de Nebim ve Hopi ile mobil ödemeyi de devreye alarak, tam anlamı ile müşteri deneyimini mağazalarımızda yaşatmak istiyoruz.”

Röportajın videosunu izlemek için tıklayınız>

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Obase Microstrategy 2024’ten “Yılın iş ortağı” ödülü ile döndü

Editör

Yazar:

MicroStrategy’nin 29 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında Las Vegas’da gerçekleşen küresel etkinliğine sponsor olarak katılan Obase, etkinlikten “Yılın İş Ortağı” ödülüyle döndü. MicroStrategy’nin 30 yıla yaklaşan süredir küresel iş ortağı olmaktan duydukları memnuniyete değinen Obase CEO’su Bülent Dal, “Yılın İş Ortağı” ödülünün iş zekası alanındaki yoğun çalışmaların en güzel karşılığı olduğunu söyledi.

Geleceğin iş yaşamında üretken yapay zeka ön planda

MicroStrategy ile geliştirilen çözümlerin, karar alıcılarının iç görüye dayalı, eyleme geçirilebilir kararlar almasını daha kolay hale getirdiğini ifade eden Bülent Dal, MicroStrategy – Obase işortaklığının önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Yeni MicroStrategy yapay zeka yetenekleri, karar vericilerinin içgörü odaklı, eyleme geçirilebilir kararlar almasını kolaylaştırıyor. Obase olarak, uzun vadeli stratejik ortağımız MicroStrategy ile yakın ilişki içinde üretken yapay zeka destekli yeni kullanım alanları geliştiriyoruz. Bu işbirliği Obae’e yenilikçi, yaygın, güvenilir ve açık çözümler geliştirme gücünü sağlıyor. Geleceğin iş yaşamında, iç ve ön görüye dayalı kararlar almak kritik önem taşıyor ve bu alandaki çalışmalarımızla dünya çapında örnek uygulamalara imza atıyoruz. İşletmelerin sahip olduğu veriden daha kolay ve daha hızlı değer yaratmasına yardım ediyoruz.”

Obase çözümleri dünyanın merceğinde

Dünyanın en büyük iş zekası etkinliği olan MicroStrategy World24’e her yıl olduğu gibi sponsor olarak katılan Obase, etkinlik boyunca standında yapay zeka destekli ve içgörü odaklı karar destek çözümlerimizi tanıttı. Ayrıca CEO’su Bülent Dal etkinlikte gerçekleştirilen panelde perakende tedarik zincirindeki değişimleri, rekabet zorluklarını ve yeni teknolojileri paylaştı.

Devamını Oku

Firmalardan

Nebim, Perakende Günleri oturumunda Yves Rocher’i ağırlayacak

Editör

Yazar:

Perakende Günleri 2024’te Nebim de oturum sponsoru olarak yerini alacak. Nebim oturumunda Nebim Genel Koordinatörü Sedat Taşçı, Yves Rocher CEO’su Elif Berker’i ağırlayacak. Bu oturumda 1 Mart 2024’te hayata geçirilen Nebim V3 geçiş projesi kapsamında Yves Rocher Türkiye’nin 260 adet perakende mağazası, web, mobil uygulama ve pazar yerleri olarak tüm kanallarının sipariş, stok ve lojistik gibi kompleks operasyonel süreç yönetimlerinin bütünleşik ve teknolojik olarak nasıl çözümlendiği kapsamlı bir şekilde ele alınacak. Omni-Channel stratejinin perakende sektöründe nasıl bir dönüşüm yarattığı ve Yves Rocher gibi köklü bir markanın Nebim V3 ile dijitalleşme sürecine nasıl entegre olduğu da detaylarıyla anlatılacak.

Ziyaretçiler, yenilikçi çözümleri keşfedebilecek

İki gün sürecek Perakende Günleri boyunca ziyaretçiler Nebim’in standını ziyaret ederek, mağaza çalışanlarının tüm operasyonlarını, reyonda satış ve mobil ödeme işlemlerini yapabildiği Nebim V3 Mobil Mağaza, e-ticaret siparişlerinin en uygun lokasyondan karşılanarak optimum ürün yönetimi sağlayan Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama Yönetimi, sevkiyat ve rota planlama ve mobil teslimatçı uygulamalarını da içeren Nebim V3 Mobilya Sektörüne Özel Çözümler, Nebim V3’ün yeni versiyon yeniliklerinden olan ve firmaların kendi e-Ticaret sitelerinden ya da pazaryeri gibi platformlardan yaptıkları mikro ihracat satışları için Nebim V3 POS ile mikro ihracat faturası kesebilmelerini sağlayan Nebim V3 Mikro İhracat Uygulaması, Nebim V3 CRM geliştirmeleri başta olmak üzere Nebim’in sunduğu sektörel çözümleri yakından inceleme fırsatı bulacak.

Aynı zamanda ziyaretçiler, Nebim’in yeni iş ortakları entegre çözümlerinden, markaların dijital cüzdanlarını, sadakat programlarını bir arada sunan bir pazaryeri uygulaması olan Macellan SuperApp entegrasyonu, Masraff akıllı masraf yönetimi entegrasyonu ve müşteri bağlılığı ve sadakatinin artırılmasını sağlayan Cloud4Feed entegrasyonu hakkında da bilgi alabilecek.

Devamını Oku

Firmalardan

Obase’in akıllı arama motoruna, uluslararası üstün başarı ödülü

Editör

Yazar:

Türkiye’nin öncü çözüm sağlayıcısı ve yazılım şirketi OBASE, e-ticaret sitelerinde çok sayıda ürün veya içerik arasından en hızlı ve en doğru sonuçları sunan NLP tabanlı semantik arama motoru SmartFind ile başarılarına bir yenisini ekledi. SmartFind, ISSIP (International Society for Service Innovation and Performance) ödülleri kapsamında ‘Üstün Başarı Ödülü” alarak ödüllerine bir yenisini daha ekledi.

Online alışverişlerde aranan ürünün en doğru eşleşme, en geniş ürün yelpazesi ve en uygun sıralama ile sunulmasını sağlayan SmartFind, e-ticaret anahtar göstergelerini iyileştirerek ciroda artış sağlamaya odaklanmış bir çözüm olarak ulusal ve uluslararası arenada öne çıkıyor.

Hizmette inovasyona ödül

ISSIP Mükemmellik ve Hizmet Yeniliği Ödülü, her yıl ISSIP Ödül Komitesi’nin değerlendirmesine göre kendi kategorilerinde sunulan yenilikçi çözümleri tasarlamış, geliştirmiş veya uygulamış şirketlere veya organizasyonlara veriliyor. Bu prestijli ödülün Obase için değeri hakkında konuşan Kuruc Ortak Banu Dal, “Ar-Ge Merkezi olarak geliştirdiğimiz ve hayata geçirdiğimiz projelerle yapay zeka , iş zekası ve akademik alanlarda birçok yerel ve uluslararası ödüller aldık. SmartFind ile almış olduğumuz ISSIP Ödülleri, sunulan katma değerli hizmetin küresel arenada takdir edilmesi açısından çok önemli. E-ticaretin bu denli geliştiği bir dönemde, sonuç getirme oranını yüzde 99,8’e çıkaran SmartFind, firmaların gelirlerini ciddi ölçüde artırıyor ve bu yönüyle eşsiz bir fayda sağlıyor. Ürün geliştirme ekiplerimiz çok yakında üretken yapay zeka ile ürün görselinden arama özelliğini entegre edecek çalışmaları da tamamlayacaklar” dedi.

Site terk etme oranı düşüyor, gelir artıyor

E-ticaret sitelerinde, ziyaretçilerin aradıkları ürünleri bulamamalarından kaynaklanan kötü müşteri deneyimleri, satış dönüşüm oranlarını olumsuz etkileyen başlıca faktörler arasında yer alıyor. Site içi arama motorlarının basit bir yazım hatası sebebiyle yanlış sonuçlar vermesi veya benzer kelimelerle ilgisiz ürünler sunması, ziyaretçilerin siteden ayrılma oranını artırarak hem ciro kaybına hem de müşteri memnuniyetsizliğine neden oluyor. Yapay zeka desteği ile sonuç getirmede yüzde 99,8 gibi yüksek bir başarı oranına ulaşan SmartFind, site terk oranlarını minimize ederken, ‘aradığınız ürün bulunamadı’ mesajından kaynaklanan olumsuz deneyimleri de ortadan kaldırıyor. SmartFind’ı kullanan sitelerde, yapay zeka teknolojileri sayesinde en iyi eşleşen sonuçlar sunuluyor ve bu da ürünlerin sepete eklenme oranlarında yüzde 50’ye varan bir artış sağlıyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER