Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Mango, 2017 yılını 2.194 milyon Euro’luk satış ile kapattı

Editör
Mango Başkan Yardımcısı Daniel López
Abone Ol:

Online satışlar 339.2 milyon Euro’ya ulaşarak %15,4 artış gösterdi ve toplam faturaların %15.5’ine karşılık geliyor.

Mango-MNG Holding, 2017 mali yılını 2194 milyon Euro’luk satış ve geçtiğimiz yılınkine kıyasla %50 daha fazla olan 115 milyon Euro’luk FVAÖK ile kapattı. Mali yıl, birbirinden çok farklı iki altı aylık döneme ayrılıyor: Birinci dönemde FVAÖK, bir önceki yıla kıyasla önemli bir büyüme kaydetti ve ikinci dönemde ise şirket için en önemli piyasaların çoğunda yaşanan yüksek sıcaklıklardan etkilenildiğinden daha ılımlı bir büyüme kaydedildi. FVAÖK’te yaşanan bu artış nedeniyle Mango grubunun sonuçları, eksi 61 milyondan eksi 33 milyon Euro’ya düşerek %45’lik bir iyileşme kaydetti.

Mango’nun Başkan Yardımcısı Daniel López, şu açıklamada bulundu: “2017 yılında çok kanallı ve fast fashion temelli işletme modelimizin izlenecek doğru yol olduğunu doğruladık. İkinci yarıdaki satışların yılın ilk yarısındaki satışlara benzer performans göstermesiyle Mango grubu kâr elde etmiş olacaktı. Yılın başında hedefimiz buydu. 2018’de de gelişme kaydedeceğimize eminiz. Temmuz ayının sonunda büyük ilerlemeler elde ettik. Toplam satışlar çok güzel bir gelişme kaydetti: Son 5 aydır kesintisiz bir büyüme yaşadık. Aynı zamanda online kanal da yılın başında belirlenen hedeflerin üzerinde büyüme kaydediyor.  Şirketin kararlarının müşteri odaklı olmasını sağlayarak attığımız tüm adımlar başarılı olmaya devam ediyor. Stratejimizin temel aldığı eksen de bu.”

Aynı şekilde, 2017 yılı boyunca Mango, bilançosunda önemli bir güçlenme elde etti ve banka pasiflerinde güçlü bir azalma ve net finansal borcunda düşüş kaydetti. Rakamlara bakacak olursak, 31 Aralık 2017 tarihinde net finansal borç, 617 milyondan 415 milyon Euro’ya düşerek %33’lük düşüş elde etti ve böylece, grubun varlık durumunda önemli bir gelişme kaydedildi.

Faturaların %77’si uluslararası etkinliklere, %23’ü ise ulusal piyasaya karşılık geliyor. İşletme ürün grupları bakımından Man, Kids ve Violeta grubunun performansı, toplam faturanın %18.3’üne karşılık gelerek önceki yıla göre %17.6’lık bir artış elde etti.

Online satışların büyümesinde ve Grup içerisindeki göreceli ağırlıklarında hızlanma kaydedildi. 2017 yılında bu kanaldan satış rakamları 339.2 milyon Euro’ya kadar çıkarak %15.4’lık bir artış gösterdi ve toplam faturaların %15.5’ine karşılık geldi. 2018’in ilk yarısının mükemmel başlangıcı ile şirket, 2019 yılı boyunca online satışların faturaların %20’sine ulaşacağını düşünüyor. Bu rakam, önceden 2020 yılı sonları için hedefleniyordu.

Mango, 83 ülkede online satış yapıyor ve fiziki mağazalar ile tamamen entegre bir alışveriş deneyimi sunuyor. 2018 yılında bu kanalın İran ve Ukrayna’ya da ulaşması bekleniyor. Şirket, dijital kanalı aracılığıyla halihazırda başlıca Avrupa şehirlerine ve İspanya’nın tüm şehirlerine ertesi gün teslimat sağlıyor. Mango mağazalarından teslim alma veya ilgili çoğu şehirde adrese teslimat gibi farklı teslimat seçenekleri de bulunuyor.

2017 yılında Mango’nun web sitesi 450 milyonun üzerinde ziyaretçi kaydetti ve bu da bir önceki yıla kıyasla 50 milyonun üzerinde bir artışa karşılık geliyor. Ayrıca, mobil cihazlar veya tabletler üzerinden gerçekleştirilen alışverişler de toplam alışverişlerin %52’sine ulaşarak ve 2016 yılının %44’lük oranının üzerine çıkarak ilk defa masaüstü bilgisayarları aştı. Ziyaretler de %67’lik oranın mobil cihazlardan gerçekleştirilmesi ve bir önceki yıla göre 4 puan artış kaydedilmesi ile benzer bir performans gösterdi. Şirketin sosyal medyadaki farklı profilleri dahilinde 21.5 milyon takipçisi bulunuyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Londra ofisiyle Batı Avrupa Bölgesi’ndeki büyümesini hızlandıracak

Editör

Yazar:

REM People, yurtdışı büyüme hamlesini hızlandırdı. REM People, İstanbul ve Dubai’nin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofisinin resmi açılışını yaptı. Halen 50’den fazla ülkede, alanında lider 120 kuruma hizmet veren REM People, Avrupa’daki şirketlere de verimlilik kazandırıyor.

Markaların ürün yolculuklarını takip etmelerini sağlayarak verimliliklerini artırdıklarını belirten REM People CEO’su Bülent Peker, yurtdışı stratejisi hakkında şöyle konuşuyor: “Türkiye ve dünyada sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak İstanbul ve Dubai merkezlerimizle şimdiye kadar 50’den fazla ülkede sektör devlerinin sahadaki gözü, kulağı olduk. Geliştirdiğimiz yüzde 100 yerli yazılım çözümlerimizle yapay zeka ve derin öğrenme yoluyla kurumların verimliliklerini artırıyoruz. Anlık görüntü tanıma teknolojimizle saha satış ekiplerinin çektiği fotoğraflar analiz ediliyor ve reyonlardaki ürünler gözleniyor. Yapay zekanın ilerisine geçerek derin öğrenme ile analizler yapıyoruz. Bu analizler müşterilerimizin daha hızlı aksiyon alması için kullanılıyor. Söz konusu çözümlerle global bir marka olma yolunda Londra ofisimizle de Orta ve Batı Avrupa’daki varlığımızı artırmayı hedefliyoruz.”

REM People, 2015 yılından bu yana yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunuyor. REM People’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik perakendecilerin performanslarını faaliyet gösterdikleri tüm kanallarda takip etmelerini sağlayan entegre çözümler sunması. REM People, müşterilerinin perakende uygulamalarını ve mağazacılık operasyonlarını, tanzim/teşhir uygulama performanslarını offline, online ve basılı kanallarda izleyerek ‘ürün yolculuklarını’ takip etmelerine yardımcı oluyor.

Devamını Oku

Firmalardan

Seyhanlar Market’in tercihi yine Isuzu oldu

Editör

Yazar:

Kaliteli ve sağlıklı ürünleri en uygun fiyata sunmak amacıyla kurulan ve 40 yılı aşkın süredir hizmet veren Seyhanlar Market, 2013 yılından itibaren dünyanın önde gelen firmalarından olan Isuzu markasının bayiliğini yapan Bursa Ağır Vasıta ile tekrar işbirliği yaparak 17 adet Isuzu NPR 3D’yi filosuna dahil etti.

Teslimat törenine Seyhanlar Market Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Seyhan, Anadolu Isuzu Türkiye Satış Direktörü Yusuf Teoman, Anadolu Isuzu Türkiye Kamyon Pick-Up Satış Müdürü Atakan Gürler, Anadolu Isuzu Kamyon Pick-Up Satış Şefi Arif Bugeker, Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur, Bursa Ağır Vasıta Satış Müdürü İnci Kaplan ve Bursa Ağır Vasıta satış ekibi katılım gösterdi.

Satış ve satış sonrası maksimum müşteri memnuniyetini en önemli misyonu edinerek, Isuzu markasının satış, servis ve yedek parça hizmetini veren Bursa Ağır Vasıta, müşterileri için en yüksek kalitedeki ürünü, en kısa zamanda, en uygun satış fiyatı ile tüketiciye ulaştırmayı amaçlıyor.

İşleri gereği sağlam ve kaliteli araçlara ihtiyaç duyduklarının altını çizen Seyhanlar Market Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Seyhan, “Firmamız için en önemli iki unsur sağlamlık ve güvenilirlik. Mahalle aralarında veya ana yollar üzerinde olan mağazalarımıza, her gün araçlarımız ile ürün sevk ediyoruz. Araçlar sürekli yük altında aktif olarak kullanılıyor. Bu sevk işlemlerinde araç kaynaklı aksama durumları işlerimizin de aksamasına neden olabilmekte. Dolayısıyla araçlarımızın her gün yüksek tempoya dayanabilecek, şehir içinde pratik ve güvenilir araçlar olması gerekiyor. Bu aradığımız unsurlar ve daha fazlasını Isuzu marka araçlarda bulduğumuzu düşünüyoruz. Aynı zamanda araçlarımızın bakımları ve servis hizmetlerinin de kısa zamanda çözülebilmesi gerekmekte. Bu noktada da Bursa Ağır Vasıta profesyonel kadrosu ve hızlı çözümler sunmasıyla yardımımıza yetişiyor. Almış olduğumuz tüm hizmetlerden dolayı Anadolu Isuzu ve Bursa Ağır Vasıta’ya teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bursa Ağır Vasıta’nın müşteri memnuniyetini temel aldığını ve hizmet verdiği bölgelerde tercih kaynağı olmanın büyük bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Başkanı Lokman Koçaslan, “Müşterilerimize en kaliteli hizmeti vermeyi ve müşteri memnuniyetini en yüksek noktada tutmayı temel amaç edindik. Bu bağlamda sektörünün önde gelen firmalarından olan Seyhanlar Marketçilik ile gerçekleştirdiğimiz, yıllara dayanan işbirliğimiz bizler için çok değerli. Bursa Ağır Vasıta olarak müşterilerimizin çözüm ortağı olarak hem kendilerine hem de ülkemize hizmet etmek en büyük hedefimizdir. Yüksek güç ve torka sahip uzun ömürlü motoru,  dar alanlara rahatlıkla girmeyi sağlayan kupası ve araç boyutlarıyla segmentinin standartlarını belirleyen Isuzu NPR 3D’yi ve Bursa Ağır Vasıta’yı tercih ettiği için Seyhanlar Market’e teşekkür eder, araçlarının hayırlı uğurlu olmasını dileriz” diye konuştu.

Devamını Oku

Firmalardan

Subway, Türkiye’deki operasyonlarını genişletecek

Editör

Yazar:

Türkiye ve Çin başta olmak üzere, beş ayrı ülkedeki başarılı faaliyetleri ile dünyanın en büyük beş restoran işletmecisinden biri olan TFI TAB Gıda Yatırımları, portföyüne kattığı yeni markalarla büyümesini sürdürüyor. Şirket, Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s’den oluşan dört küresel marka ve kendisine ait Usta Dönerci ve Usta Pideci’den oluşan iki ulusal olmak üzere, toplam altı markanın yanına bir dünya devini daha ekledi.

TFI TAB Gıda Yatırımları Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kurdoğlu: ‘’Subway operasyonuyla büyümemizi daha da hızlandırarak, dünya çapındaki toplam restoran sayımızı bu yılın sonuna kadar 3000’in üzerine çıkaracağız. Subway gibi ünü dünyaya yayılmış bir markanın daha bize güvenerek operasyonlarını devretmesiyle hem kendi markalarımızı yaratabilme hem de dünya markalarını yönetebilme ve geliştirebilme kabiliyetimizi bir kez daha kanıtlamış olduk. Et, ekmek, patates, salata başta olmak üzere birçok ihtiyacımızı tedarik ettiğimiz ekosistem şirketlerimiz, 28 yıllık sektör tecrübemiz, inovatif ürün, hizmet ve çözümlerimizle bünyemizdeki diğer markaları olduğu gibi Subway’i de Türkiye’nin en değerli markalarından biri haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Subway CEO’su John Chidsey ise; “Subway olarak, uluslararası çaptaki varlığımızı güçlendirmeyi amaçlarken, diğer önemli markaların bir bölgedeki büyümesine önderlik ederek, kayda değer deneyim edinmiş operatörlerle ortaklık arayışındayız. Pazarın lider restoran operatörü olarak Türkiye’deki tüketiciler konusunda derin bir anlayış ve tecrübeye sahip olan TFI TAB Gıda Yatırımları, Subway’in Türkiye’deki varlığını hızlandırmaya destek sağlayacak en ideal ortaktır” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

POPÜLER