Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Mudurnu Seben yeniden yapılandı

Editör
Abone Ol:

1993 yılında, 86 ortak ve 5 bin TL sermaye ile kurulan Mudurnu Seben Süt, 1995 yılının Eylül ayında faaliyete başladı.

Faaliyet alanını süt ve süt mamullerinin yanı sıra sütlü ve unlu tatlı ürünler olarak açıklayan Mudurnu Seben Grup Başkanı Çelik Ören, “Bolu Seben’de 30 dönüm üzerinde, 6 bin metrekarelik kapalı alanda süt ve süt ürünleri işleyen bir fabrikamız var. Düzce Organize Sanayi Bölgesi’nde de 6 bin metrekarelik açık alana sahip arsa üzerinde, 4 bin metrekarelik kapalı alana sahip tatlı ve kuru pasta üretimi yapan bir tesisimiz mevcut. Ayrıca şirketimiz büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve büyükbaş hayvan yemi satışı yapmaktadır. Bunun dışında Bolu Sünnet Gölü’nde bir doğal yaşam oteli işletmektedir” dedikten sonra düne kadar şirkette neler yapıldığını, 2008 yılını nasıl geçirdiklerini ve 2009 yılıyla ilgili beklentilerini şöyle açıkladı:

“Kriz dönemine rağmen fiirket, 2008 yılında Düzce’deki Tatlı retim Tesisi’ni devreye sokmuş ve bu konuda yeniden bir yapılanma süreci başlatmıştır. Ayrıca süt ürünleri bölümünde de kanal çalışmasına ağırlık verilerek, krizin satış üzerindeki etkisi hafifletilmeye çalışılmıştır.

2009 sonuna kadar şirketin pazarlama, satış ve dağıtım organizasyonunu yeniden yapılandıracak, ürün çeşitlendirmemizi ve ulaşmadığımız bölgelerdeki bayilik yapılandırmalarımızı tamamlayıp, 2010 yılına hızlı bir başlangıç yapacağız.”

Öncelikle üretim ve satış şirketlerini yeniden yapılandırma süreci doğrultusunda ayrıştıracaklarını söyleyen Ören, “Üretimimizde de yeni ve katma değeri yüksek ürünlere yönelerek satış kanalı bazında ürün grupları oluşturup, her kanalda farklı bir pazarlama ve satış stratejisi uygulayacağız. fiu anda mevcut satış ağımızla Marmara, İç Anadolu ve Batı Karadeniz’de 250 civarı araçla ürünlerimizin dağıtımını gerçekleştirmekteyiz. Ancak bu ağı olmadığımız bölgeleri ve satış kanallarını da kapsayacak şekilde yeniden yapılandırma içindeyiz” dedikten sonra şu açıklamada bulundu:

Mudurnu ve Seben markaları

“Şirketimiz şu an için Mudurnu ve Seben olmak üzere 2 marka ile piyasaya ürün vermektedir. İki markamızı da satış kanalına göre yeniden konumlandırmaktayız.

Bolu Seben’deki fabrikamız günlük 150 ton süt işleme; Düzce’deki tatlı fabrikamız ise günlük 30 bin adet tatlı üretim kapasitesine sahiptir.”

Yeni ürünlerin olacağı bilgisini de veren Ören, “Süt ürünleri dışında, dağıtım kanalımıza uygun başka ürün gruplarını da bünyemize katacağız ama bunların bilgisi şimdilik bizde kalsın. Perakendeciler zaten Mudurnu ismine yabancı değiller. Onlardan ricamız, süt ve tatlı ürünlerimize raflarında bulunma şansını vermeleridir. Ürünleri tüketiciye aldırma kısmını bize bıraksınlar. Görecekler ki Mudurnu ürünlerini bir kez alıp deneyen müşteri, bir daha Mudurnu’dan vazgeçmeyecek” dedi.

Private label konusunda da taleplerin geldiğini kaydeden Ören, “Bu yönde talepler geliyor ancak şu an ki kapasitemizi kendi ürünlerimizde kullanmayı daha doğru buluyorum” dedi.

Çelik Ören; ne zaman işbaşı yaptı, neler yapacak, Mudurnu nasıl bir değişim yaşayacak sorularımızı ise, şöyle cevapladı:

“Bildiğiniz gibi 6 yıldır pazarlama ve satış işinin gıda kanadından uzaktaydım. Kurmuş olduğum Network Marketing şirketiyle meşguldüm. Bu zaman içinde de gıda sektöründen gelen birçok teklifi işlerimin yoğunluğu nedeniyle kabul etmemiştim. Ancak Mudurnu ailesini tanıdıktan ve markayla ilgili fırsatları gördükten sonra tekrar gıda sektörüne dönüş yaptım. Yaklaşık 2 aydır grupla birlikteyim. Öncelikli hedefimiz mevcut satış ağımızı Türkiye genelinde hizmet verecek şekilde yapılandırmak ve bu satış ağına, gittiği noktalara uygun ürün yelpazesini oluşturmak. Ardından da bilinen Mudurnu ismini süt ve süt ürünleri sektöründe de marka haline getirip, tüketicinin ismini hatırladığı ilk 5 markanın içine sokmak.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Teknolojiyi takip etti, on binlerce gencin cebine girerek iş olanağı sağladı…

Editör

Yazar:

Team Fores HR; Türkiye genelinde 65 ilde, toplam 17 bin gencin cebine girmeyi başardı.

2019 yılı itibariyle, kendi geliştirdiği özel bir yazılımla, akıllı cep telefonları için bir uygulama geliştirerek Türkiye çapında iş arayan binlerce gencin cebine girmeyi başaran Team Fores HR; sadece geçtiğimiz 6 ay içinde 2100’den fazla gence 51 bin günün üzerinde iş olanağı sağlayarak gençlerin istihdamında rol oynadı.

Perakende sektörünün part time ve dönemsel işgücü gereksinimlerini; bir yandan okurken bir diğer yandan çalışmayı tercih eden üniversiteli gençlerden oluşan ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR; ilk altı aylık süreçte pandemiden ötürü kısıtlamalar yaşanmasına rağmen 2021 yılı ikinci yarısında sağladığı istihdam olanakları ile iki binden fazla gencimize çalışma fırsatı sundu.

“Part time çalış, İş dünyası ile erken tanış” mottosunu özümseyen Team Fores HR; gençlerimizin henüz okurken deneyim kazanmalarını, iletişim yeteneklerini geliştirmelerini, iş hayatını tanımalarını, kariyerlerine yön verirken dikkat etmeleri gereken konuları ve yeteneklerini kavramalarını sağlarken diğer yandan gençlerimizin bütçelerine de destek olarak ve erken yaşta sigortalı olmalarını sağlayarak, bir nevi sosyal sorumluluk görevini de hayata geçirmekte.

Atasun Optik, Mango, BM Club, Pandora, İpekyol, Twist, Benetton, Kappa, Network, Divarese, GAP, Modanisa ve Eren Perakende; MR.D.I.Y gibi birçok dev markanın ek işgücü ihtiyaçlarını deneyimli ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR; Özel İstihdam Bürosu İzin Belgeli ve Geçici İş İlişkisi Yetki Belgesi sahibi bir insan kaynakları şirketi olarak, bu yıl sektörde 10. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

SGS, dünya markalarını Türkiye ve yakın coğrafyada temsil ediyor

Editör

Yazar:

Yurt dışında yapılan ticaretin Türkiye’deki işlemlerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulan SGS Itriyat Gıda Sanayi, dünya markalarını ülkemize getiriyor. Firma CEO’su Gökhan İnceoğlu, “Biz temsil ettiğimiz birçok dünya markası ve ticari grubun işlemlerini Türkiye’ye taşıma kararı aldığımızda projeyi Düzener ailesi ile birlikte geliştirdik.  Şu anda hem ithalat hem de ihracat konusunda tam yetkin bir ekip ile birçok dünya markasının Türkiye temsilciliği ile Türkiye’nin önemli markalarının bir kaçının ihracatını yapıyoruz” dedikten sonra +4 derece ürünlerin bünyeye katılmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Çok uzun yıllar dünyanın en önemli markalarından birisi olan Ferrero’da yöneticilik yapmış olmanın verdiği tecrübe ile özellikle çikolata ve taze ürün kategorisinde çalışıyorduk. Bu alanda dünya piyasasında çok az sayıda üretici var. Hem teknoloji hem de know-how olarak biz en önde gelen üreticilerden biriyiz. Dünyanın en önemli birkaç markası bizimle birlikte geçtiğimiz yıl üretime geçti. Bunlar arasında Mondelez, Diagio, Obala ve Universal Studios var.

Her ülke için dağıtıcı çalışması yaptığımızda bizim için ilk tercih edilen partner Eker’di. Zaten bu konuda karşılıklı ihtiyaçlarımızı konuştuğumuz anda birlikte çalışmaya başlayamaya karar verdik. Çok güçlü bir işbirliğimiz ve bunun ötesinde çok sağlıklı bir iş ortaklığımız var. İki firma elindeki imkanları doğru kullanıyor. Bu konuda gerek Eker’in yönetim ekibi, gerekse ailenin desteği en üst seviyede oldu. Dolayısıyla şu anda Eker‘in altyapısı ile çok geniş bir penetrasyona ulaştık ve Türkiye’de giderek güçlenen bir Pazar payına doğru ilerliyoruz.”

Diğer taze ürün kategorisinde olduğu gibi donuk pastalar ile çalışmayı planlamaya başladıklarında ilk tercihlerinin Pernigotti firması olduğunu kaydeden İnceoğlu, “Çok saygın bir marka ve geniş alt yapısı çok sağlıklıydı. Biz ilk teklif ettiğimizde firmanın üst yönetimi bize çok ilgili davrandı ve kısa sürede dağılım için anlaştık. Ürünlerin tüm yıl satışının olması bizim dondurma dolaplarında Pernigotti ile işbirliğimizi çok güçlü kılıyor” dedikten sonra Temmuz A.Ş ile olan işbirliklerini şöyle sıraladı:

Bizim uluslararası çalışmalarımız çok eski bir temele sahip. Bu çalışmaları Dubai ve İtalya’dan senelerce yürüttük. Ama Türkiye’de üretici kimliğimiz bizi bir trading firması yapma çerçevesi dışında tuttu. Pandemi öncesi aldığımız karar aslında tam yerine denk geldi ve Ticari çalışmaların bir çatı altında toplanması fikri oluştu. Gıda üzerinde gidiyoruz. Kuru, taze ve donuk 3 kategoride varız. Dünya çok büyük olduğu kadar çok da hızlı artık, bir günde Kore’ye mal satabiliyor, bir günde Hindistan’dan mal alabiliyorsunuz. Bu ortaklığı kurmak için vizyoner ve tecrübeli kişilerin bir arada olması yeterli olacaktı. Aslında bu süreçte özellikle fon yöneticileri ile konuştuk. Maalesef ülkemizde bu konularda uzun vadeli, geniş acılı düşünen ticareti beyinler çok az. Bizim Şener Düzener ve Semih Sağlam ile bir araya gelmemiz bu arayış sürecinde oldu. Her ikisi de tecrübelerinin yanı sıra, dünya görüşü olarak birçok Türk yatırımcısının çok ötesinde beyinler. Genç neslin tecrübeli ve vizyoner insanlarıyla birlikte bu projelere can vermek ve bu seviyelere taşımak bizim için çok keyifli oldu. Amacımız SGS ile Türkiye’de yakaladığımız bu ivmeyi, Dünyanın hızına uyum sağlayan bir Türk ticaret ihracat organizasyonu olarak birçok ülkede klonlamaktır.”

Mondelez’in dünya markaları ürünlerini tüketicilerle buluşturan İnceoğlu’na gelecek planlarını sorduk. İnceoğlu, “Aslında biz sadece Mondelez markaları değil , bir çok önemli dünya markası adına üretim yapan 3 uluslararası organizasyonun bir parçasıyız. Ayrıca bu 3 organizasyonun sadece Türkiye’deki değil, yakın bölgedeki 7-10 ülke arasında değişen bölgelerinin de resmi temsilciliği SGS olarak bize ait. Üretim yeteneğimiz çok özel. Dünyada özel bir know how a sahip ve çok özel üretim tesisleri ile yapılan ürünler yapabiliyoruz ve bu ürünlerin hepsi özel koşullarda satılabiliyor. Bunun içinde bizim taze ve donuk kanalları doğru yönetiyor olmamız çok yakın gelecekte ürün portföyümüzü ne kadar geliştirebileceğimizin ortaya koyuyor” dedikten sonra bu ürünlerin Türkiye’de üretimiyle ilgili şu bilgileri verdi:

Kesinlikle. Zaten taze ve donuk ürünlerin tamamı pazarı çok hızlı büyüyen kategoriler. Bizimde temsil ettiğimiz firmalar marka sahipleri ve üretici olduğu için Türkiye’de özel üretimlerin yapılması planlandı. Türkiye lojistik olarak önemli bir konumda ve tüm tesislerimiz yeni, modern ve kapasite olarak yeterli. Üretim için heyecanlıyız ve prosedürü tamamlamaya çalışıyoruz.”

Temsil ettiği gruplardan biri Costco’nun dünyadaki en önemli tedarikçilerinden biri olduklarını kaydeden İnceoğlu, “Bizde grup adına Türkiye’den giden ve gidecek ürünlerin artması için var gücümüzle çalışıyoruz. 2022 Ocak ayı içinde Türkiye ofisimizin faaliyete geçmesi ile takip edilen projeler hızlanacak ve Uzak doğu ile Amerika kıtası için yapılan ürünler hızla Costo ve benzeri büyük birkaç perakende devinin raflarında olacak. O süreçte ülkemiz için bu güzel haberleri paylaşmaktan büyük keyif alacağız” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Perakendede yeni yıl hareketliliği gençleri sevindiriyor…

Editör

Yazar:

Pandemi sürecinde geçtiğimiz yılbaşı döneminde yeterli hareketliliği yakalayamayan perakende sektöründe bu yılbaşının tatlı telaşı kendini göstermeye başladı. Beklenilenin üzerinde bir ilgi gören ve alışveriş şenliğine dönen Efsane Cuma’nın ardından sektör yeni yıl dönemi için hazırlıklarını yoğunlaştırdı.

Uzun yıllardır “Perakende Sektörünün Tamamlayıcı Gücü” olarak sürdürdüğü çalışmalarında, özellikle hazır giyim sektörünün dönemsel ve part time işgücü gereksinimlerini karşılayan ve binlerce gence iş imkanı sunan Team Fores HR; yine ve yeniden heyecanlı bir “Yılbaşı Dönemi” hazırlığında.

Team Fores HR; perakende sektörünün yoğunluğunun, dolayısıyla mağaza trafiğinin çok arttığı, yılbaşı dönemi, indirim dönemi ve kampanya dönemlerinde ortaya çıkan işgücü ihtiyaçlarına, kendi bünyesindeki yüksek okul ve lisans öğrencilerinden oluşan ekipleriyle hızlı çözümler sunmaya devam ediyor.

Perakende sektörünün part time işgücü gereksinimlerini; bir yandan okurken bir diğer yandan çalışmayı tercih eden üniversiteli gençlerden oluşan ekipleriyle tamamlayan Team Fores HR, bu yılbaşı dönemi için de markalardan gelen talepleri karşılamak adına gençlerle görüşmelere başladı.

Yılbaşı yoğunluğunda müşterilerine kusursuz ve eksiksiz hizmet sunmaya çalışan markaların mağazaları için talep ettikleri satış destek, kasa destek, ambalaj, depo destek elemanları gibi ilave iş gücü ihtiyaçlarında tamamlayıcı güç olarak hizmet veren Team Fores HR; aynı zamanda gençlerimizin henüz okurken deneyim kazanmalarını ve iş hayatını tanımalarına da yardımcı oluyor.

Sektörün öncü ve lider markaları; Atasun, Mango, Dagi, Beymen Club , Paşabahçe, Network, Benetton, İpekyol, Twist, Pandora gibi birçok dev markanın, tüm ek işgücü ihtiyaçlarında deneyimli ekipleriyle TAMAMLAYICI güç olarak hizmet veren Team Fores HR; sadece geçtiğimiz 6 ay içinde 1900’den fazla gence 48 bin gün üzerinde iş imkanı sağlayarak gençlerin istihdamında büyük bir rol oynuyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER