Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Nebim V3’ün yeni versiyonu yayınlandı

Editör
Abone Ol:

Nebim V3’ün 19.4.1 versiyonunu kullanıcılarına sundu.

Bu versiyonda; Nebim V3 POS müşteri ekranı, doğrudan borçlanma sistemi, buluttahsilat ile banka hesap entegrasyonu, mağazada mobil cihazlar üzerinden etiket dökümü gibi yeni uygulama ve entegrasyonlar dışında e-fatura, satın alma süreç yönetimi, masraf fatura onayı, satın alma talep ve teklif süreçleri gibi mevcut uygulamalara eklenen yeni fonksiyonlar yer alıyor.

Bu versiyonda sunulan yeniliklerin ve düzenlemelerin detaylı dokümantasyonu Nebim’in Web sitesindeki “Nebim V3 Ver.19.4.1 Versiyon Yenilikleri” sayfasında yer almakta olup, öne çıkan yenilikler şöyle özetlendi.

Nebim V3 POS Müşteri Ekranı

Nebim V3 19.4.1 versiyonu ile Nebim V3 POS’un çalıştığı bilgisayara bağlı ikinci bir ekranda çalışan “Nebim V3 POS Müşteri Ekranı” geliştirildi. Nebim V3 POS Müşteri Ekranı, müşteriye dönük olarak müşteriye yapılan alışveriş ile ilgili bilgileri gösterirken, müşteriye ürün önerileri, reklam videoları veya en çok satan ürünlerin fotoğraflarını da gösterebiliyor. Anlık Satış Bilgisi, İmaj Slayt, İmaj, Puan Bilgisi, Önerilen Ürünler ve Video Oynatıcı gibi widget’lerin gösterildiği ekran, firma tarafından isteğe bağlı olarak tasarlanabiliyor.

BulutTahsilat ile Banka Hesap Entegrasyonu

Nebim V3 19.4.1 versiyonu ile Nebim V3 ERP’nin ve Kayaport Teknoloji’nin geliştirdiği BulutTahsilat yazılımının entegrasyonu sağlandı. Bankaların hesap hareketlerinin tek ekranda görüntülenmesini ve farklı banka hesaplarına gelen ödemelerin tek tek kontrol etmek zorunda kalmadan yönetilmesini sağlayan BulutTahsilat yazılımı ile Nebim V3 ERP’nin entegrasyonu sayesinde, dosya aktarımı olmadan, Nebim V3’ün Online Banka Servisi ile banka hareketleri otomatik olarak oluşturulabiliyor ve firmanın banka hesaplarındaki bakiye bilgileri Nebim V3 ERP‘de tek ekran üzerinde takip edilebiliyor.

Kayaport Teknoloji ve Nebim’in işbirliği ve BulutTahsilat yazılımı ile Nebim V3’ün entegrasyonu ile ilgili bilgiye Nebim Web sitesindeki Entegre Çözümler sayfasında yer alan Banka Entegrasyonları bölümünden ulaşabilirsiniz.

Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS)

Nebim V3 19.4.1 versiyonu ile banka DBS limitlerinin Nebim V3 ERP’de takip edilebilmesi sağlandı. Bankaların müşterilerine tanımlamış oldukları DBS limitleri, bankadan gelen bir dosya ile Nebim V3 ERP’ye işlenebiliyor ve DBS limit kontrolü yapılarak sevk emirleri onaylanabiliyor. Böylece firmalar ürün sevkiyatı öncesi ödemelerini garanti altına alabiliyor. Akbank, İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve Türk Ekonomi Bankası TEB için DBS veri transfer işlemleri yapılabiliyor olup bu bankalardan gelen DBS limit dosyaları Nebim V3 ERP’ye işleniyor ve Nebim V3 ERP’de DBS limit kontrolü sonrasında onaylanan sevk emirlerine istinaden düzenlenen faturalar da bankalara gönderiliyor.

Mağazada Mobil Etiket Dökümü

Nebim V3 19.4.1 versiyonu ile mağazalarda pratik bir şekilde ürün etiketi dökülebilmesi için Zebra marka Android işletim sistemli mobil cihazlar üzerinde çalışabilen “Nebim V3 Mobil Etiket” uygulaması geliştirildi. Bu uygulama ile mağazalarda yaşanan fiyat değişimi, fiyat indirimi gibi durumlarla ve deforme olan ya da düşen ürün etiketlerinin yeniden basılması gibi durumlarda mağazada hızlı ve pratik bir şekilde etiket dökümleri gerçekleştirilebiliyor.

Satın Alma Talep Yönetimi Yenilikleri

Nebim V3 ‘ün Ekim 2018 versiyonuyla yayınlanan Satın Alma Talep Yönetimi uygulamasının daha verimli kullanılabilmesi maksadıyla ek özellikler eklendi. Nebim V3’ün 19.4 versiyonu ile birlikte, belirlenen tedarikçilere satın alma talebi olmadan teklif, sipariş veya fatura girişi yapılamıyor. Satın alma taleplerinin teklif giriş aşamasında çok sayıda satın alma talebi arasından daha kolay filtrelenebilmesi için satın alma talep tiplerinin hangi tedarikçilerden yapılabileceği belirlenebiliyor. Talep bazlı teklif girişlerinde satın alma talebindeki miktardan fazla miktarda teklif girişi yapılması durumunda kullanıcıya uyarı veriliyor. Ayrıca, satın alma talebi girişi esnasında taleple ilgili görsel ya da doküman girişi de yapılabiliyor. Satın alma talebi bazlı girilen satın alma tekliflerinde de yine onay süreci çalıştırılabiliyor. Satın alma talep yönetimi altındaki onay kuralları ve onay limitleri, satın alma talebi bazlı teklif girişlerinde de geçerli oluyor.

Sevkiyat Süreç Kontrolleri

Nebim V3 19.4.1 versiyonu ile sevk emri sürecine manuel ya da sihirbaz yardımıyla yapılabilen onaylama adımı eklendi. Depo bazında farklılaştırılabilen bu özellik sayede onaylanmamış sevk emirlerin sonraki süreçler için hareket girişleri engellenerek kontrolsüz sevk işlemlerinin önüne geçiliyor. Ayrıca Boyner ve FLO mağazalarına toptan ürün satışı yapan firmaların, ürün sevkiyatı öncesi almak zorunda oldukları “Mal Kabul Numarası” da Nebim V3 ERP tarafından takip edilebiliyor ve bu numara olmadan sevkiyat gerçekleştirilememesi sağlanıyor.

e-Fatura Onay Süreci

Nebim V3 19.4.1 versiyonu ile satın alma işlemlerinin daha kontrollü bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için e-Faturaya tabi firmaların, e-Faturaya tabi diğer firmalardan gelen faturaları “Gelen e-Faturaları Kabul Et” programı yardımı ile Nebim V3 veri tabanına kabul etmeden önce, departman yöneticileri ve / veya ilgili satın alma sorumluları tarafından onaylanmasını sağlayan bir onay süreci eklendi. Birden fazla onay hiyerarşisi tanımlanabilen bu süreçte, tüm onaylamalar bittikten sonra e-Fatura kabul işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Masraf Fatura Onay Süreci

Nebim V3 19.4.1 versiyonu ile masraf faturalarının onaylanmadan muhasebe entegrasyonunun yapılmasını engellemek için masraf fatura onay kuralları eklendi. Kullanıcılar masraf faturaları onay süreçleri için tanımladıkları kurallara göre onay verebiliyorlar. Bu kurallara göre masraf faturalarını onaylayacak kişiler; departman yöneticisi, iş yeri ve departman görevli müdür, personel müdürü ya da mağaza koordinatörü olarak tanımlanabiliyor.

Perakende Satışta Sonradan Teslim Yenilikleri

Nebim V3 19.4.1 versiyonu ile anında teslim perakende satışlarda, ürünün mağazada olmadığı durumlar için sonradan teslim seçeneğine geçiş yapılabilmesi sağlanıyor. Aynı zamanda, müşteri talebine göre satış esnasında ürün teslim seçeneği de anında teslimden sonra teslime ya da sonra teslimden anında teslime değiştirilebiliyor.

Taksitli Perakende Satış Süreç Yenilikleri

Nebim V3 19.4.1 versiyonu ile özellikle taksitli perakende satış yapan firmaların her vade için belirlediği fiyatı toplu olarak pratik bir şekilde girebilmeleri sağlanıyor. Bu versiyon ile firma sahibi, mağaza müdürü veya yetkili bir personel tarafından ödeme anında belirlenmiş olan minimum vade farkı oranından daha düşük bir oran ile vade farklı ödemesi parolaya bağlı olarak alınabiliyor. Ayrıca alışveriş esnasında ek taksit talepleri olma durumunda da firma sahibi, mağaza müdürü veya yetkili bir personel tarafından istenilen ödeme planı için önceden belirlenen ek taksit adetleri kadar taksit artışı yapılabiliyor. Bunun yanı sıra, mağazalarda verilen tarih aralığında, ödeme planına ek taksit kampanyası tanımlaması da yapılabiliyor.

Mobil Self Servis IK

Nebim V3‘ün Ekim 2017 versiyonuyla yayınlanan bu uygulama ile firma çalışanları web üzerinden personel kartlarında yer alan kişisel verilerini inceleyebiliyor ve değişiklik talebinde bulunabiliyor, geçmiş aylara ait ücret bordrolarını indirebiliyor, fazla mesai sürelerini inceleyebiliyor, personele tanımlı alışveriş limitlerini ve yaptıkları satışları görebiliyor ve izin talebinde bulunabiliyor. Nebim V3 19.4.1 versiyonuyla eklenen yeni mobil cihaz desteği sayesinde, daha önceki versiyonlarda masaüstü web tarayıcıları için optimize edilmiş olan bu uygulama, artık mobil web tarayıcılara özel tasarlanmış bir ara yüz ile de kullanılabiliyor.

Nebim V3 Servis Kullanıcısı

Nebim V3 kullanan firmalar daha önceki versiyonlarda Nebim V3 servislerini “Ofis Kullanıcısı” lisanslarından birini kullanarak çalıştırıyorlardı. Nebim V3 ERP programlarını kullanan ofis kullanıcıları firmanın Nebim V3 sunucusuna Nebim V3 servisleri çalıştırılmadan önce bağlandıklarında ve firmanın ofis kullanıcısı lisans adedi limiti dolduğunda Nebim V3 servisleri çalışmıyordu. 19.4 versiyonuyla sunulan yeni “Nebim V3 Servis Kullanıcısı” sayesinde, firmanın aynı anda bağlanan Ofis Kullanıcısı adedi limiti dolduğunda servislerin çalışmaması da engelleniyor.

Nebim V3 Dil Desteği ve Çeviri Özellikleri

Nebim V3’ün çok uluslu yapılarda yerel dil desteği kapsamında sunduğu Nebim V3 ‘ün Türkçe’nin yanı sıra, Arapça, Azerice, Boşnakça, Çince, Hırvatça, Farsça, Romence, İspanyolca, Makedonca, Lehçe (Polonya), İtalyanca, Almanca, İngilizce, Fransızca ve Rusça olarak kullanılabilmesinin yanı sıra bu versiyon ile Danca ve Gürcüce dil desteği eklendi. Ayrıca Nebim V3’ün giriş ekranlarında Google Translate ile otomatik çeviri yapma özelliğinin yanı sıra bu versiyonda Yandex Translate de otomatik çeviri için kullanılabiliyor.

19.4.1 versiyon yenilikleri hakkında detaylı bilgi

Versiyon ile gelen yeniliklerin daha detaylı anlatıldığı “Nebim V3 Ver.19.4 Versiyon Yenilikleri” dokümanı, Nebim’in Web sitesinden indirilebilir.

Nebim V3 kullanıcıları, versiyon ile gelen yeniliklerin de tanıtıldığı sınıf eğitimleri hakkında detaylı bilgiyi, Nebim’in Web sitesindeki Eğitim Takvimi sayfasından takip edebilirler. Ayrıca Nebim V3 kullanıcıları, Nebim’in kullanıcılarına NebimExtra versiyon güncelleme ve destek anlaşması kapsamında sunduğu eğitim portali olan Nebim Akademi’ye yüklenecek olan versiyon yenilikleri eğitimlerini ve videolarını da izleyebileceklerdir.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Alınan toplam ürün sayısı 36 milyonu geçti

Editör

Yazar:

A101’in yeni uygulaması A101 Plus’ın kullanımıyla ilgili veriler paylaşıldı. Buna göre A101 Plus üzerinden 3 ayda 36.448.068 adet ürün alındı. Bu rakam ülke nüfuslarıyla karşılaştırıldığında İsveç, Portekiz, Belçika ve Norveç’in toplam nüfus sayılarına eşit oluyor.

A101 Plus üzerinden en çok satılan ürün ekmek olurken, uygulamayı en çok kullanan il Kilis oldu. Kilis’i ise Hatay, Mardin, Kütahya ve Bingöl takip etti. A101 Plus üzerindeki bakiyelerini en az harcayan iller ise Uşak ve Denizli oldu.

A101 Plus kullanıcılarının toplam 117 milyon kez uygulamaya giriş yaptıkları belirtilirken, uygulama kullanıma açıldığında ilk alınan ürün Ahir Tost Peyniri oldu. Öte yandan A101 Plus üzerinden şimdiye kadar 12.374 adet hediye ekmek dağıtıldı.

A101 Plus uygulamasını tercih eden kullanıcı profiline ilişkin diğer rakamlar ise şu şekilde paylaşıldı:

-Kullanıcıların %17’si sporun vazgeçilmez olduğunu belirtti.

-Kullanıcılara ilgi alanları sorulduğunda %16’sı ‘kitap’ cevabını verdi.

-Emeklilerin %5’i oyun oynadığını belirtti.

-Ev hanımlarının %10’u evcil hayvan sahibi ve %30’u komşu ziyareti yapıyor.

Devamını Oku

Firmalardan

Bursa Kebap Evi, rotayı Suudi Arabistan’a çevirdi

Editör

Yazar:

2010 yılında franchise’ı oldukları marka olan Bursa Kebap Evi’ni üç şubeyle devir alan Cem ve Caner Helvacı kardeşler, markayı her geçen yıl daha da büyütmeyi sürdürüyor. Güçlü know how’u ve franchise sistemi ile hızla büyüyen Türkiye’nin ödüllü iskender markası Bursa Kebap Evi; Orta Doğu’da İran, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri ile başlayan büyümesine Suudi Arabistan ile devam ediyor. Suudi Arabistan şirketi Abdullah Al Othaim Investment Company”ın sahibi Abdullah Al-Othaim ile imzalanan master franchise anlaşması ile Suudi Arabistan’da ilk yıl 10, üç yıl içinde 30 şube açmayı hedefliyor. Anlaşma kapsamında yatırımcı, her şubesinde en az 5 Türk vatandaşını da istihdam edecek.

Bursa Kebap Evi, önümüzdeki 5 yılda yurt içinde 180, yurt dışında ise 75 olmak üzere toplamda 255 şubeyle hizmet vermeye hazırlanarak, Bursa’nın yerel lezzeti Türk iskenderini tüm dünyayla tanıştırmayı hedefliyor. 12 yıl gibi kısa sürede ciddi bir büyüme gerçekleştirdiklerini ve markalarını globale taşımaya yönelik güçlü adımlar attıklarını belirten Bursa Kebap Evi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Helvacı, “Yenilikçi ürünlerimizle ‘casual dining’ konseptinde hizmet veren bir marka olarak sürekli büyüdük. Yurt içinde elde ettiğimiz başarıyı yurt dışına da taşıyabileceğimize inanarak çıktığımız globalleşme yolculuğumuza ilk olarak Almanya ile adım attık. Ardından İngiltere, Kanada, Dubai, Abu Dhabi, İran ve Irak başta olmak üzere birçok ülkenin güçlü yatırımcılarıyla gerçekleştirdiğimiz master francaise anlaşmalarıyla yurt dışında ciddi bir büyüme elde ettik. Son olarak Suudi Arabistan’ın güçlü yatırımcı şirket ile imzaladığımız master franchise anlaşmasıyla 1 yıl içinde 10, 3 yıl için 30 şube açma hedefindeyiz. Türkiye’de pazarın en güçlü oyuncularından biriyiz, kurduğumuz güçlü franchise sistemiyle bir Türk markası olarak yurt dışında emin adımlarla büyüyoruz. Türkiye’ye birçok yabancı zincir restoran markası geliyor. Mimari konseptinden, standartlaştırdığı özel lezzetlerine, hizmet yaklaşımından üretim ve Ar-Ge’sine tüm alt yapısını tamamlamış bir marka olarak biz neden yurt dışında markalaşmayalım. Bir Türk markası olarak globalde markalaşabileceğimize ve başarıyla büyüyebileceğimize inancımız tam. Bir de yatırımcı güveni önemli. Türkiye ve Avrupa’da güçlü yatırımcılarımız var. Suudi Arabistan için de ülkenin en güçlü yatırımcısı ile master franchise anlaşması yaptık. Bu yıl sonuna kadar şube sayımızı yurt içinde 100, yurt dışında ise 20’e çıkararak, markamızın ve geleneksel lezzetlerimizin yurt dışında büyümesi konusunda yatırımlarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Suudi Arabistan’da gıda sektörünün hızlı yükselişe geçtiğinin altını çizen yatırımcı Abdullah Saleh Ali Al-Othaim, “35 milyondan fazla nüfusu ile dünyanın güçlü pazarları arasında yer alan Suudi Arabistan, markaların Orta Doğu’da büyümesi için önemli bir geçiş noktası. Son yıllarda Suudi Arabistan’da gıda sektörü hızla büyüyor ve halk Türk yemeklerine yoğun ilgi gösteriyor. Suudi Arabistan’da AVM ve perakende alanında hizmet veren “Abdullah Al Othaim Investment Company” şirketinin sahibi olarak gıda sektöründeki bu gelişmeler beni sektöre yatırım yapmaya teşvik etti. Türkiye’de Bursa Kebap Evi’nin başarılı bir gıda zinciri olarak öne çıktığını gördüm. Markanın müşteri memnuniyeti, yurt dışı büyüme potansiyeli ve başarısı, iki genç girişimcinin kısa zamanda yarattığı başarı hikayesi ve kurduğu sistem güven verdi. Markanın yöneticileriyle gerçekleştirdiğimiz müzakereler sonrasında kendilerinin samimiyeti ve marka gelişimine bakış açılarıyla alt yapı ve yatırımcılarına verdiği destekler de beni etkiledi. Türkiye’den Suudi Arabistan’a giden ilk Türk restoran zinciri olan Bursa Kebap Evi ile birlikte güzel işler çıkaracağımıza inanıyorum. Aynı zamanda Türkiye’den farklı sektörlerden markalara yatırım yapmaya yönelik planlarımız var.” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Firmalardan

Sensormatic, yoluna ‘Securitas Technology’ ismiyle devam edecek

Editör

Yazar:

Türkiye’nin lider elektronik güvenlik ve iş zekâsı entegratörü Sensormatic, isim değişikliği kararı aldı. 2011 yılından bu yana, 47 ülkede faaliyetleri bulunan ve müşterilerine güvenliğin tüm alanlarında hizmet sunabilen Securitas Grubu’nun bünyesinde yer alan şirket, bundan böyle yoluna ‘Securitas Technology’ ismiyle devam edecek.

Securitas Grubu’nun en yeni teknolojik çözümleri, 80 yılı aşkın zamana dayanan derin uzmanlığı, küresel çaptaki varlığı ve güvenlik alanındaki geniş çözüm portföyüyle sektörde ayrıştığını belirten Securitas Technology Avrupa Başkanı İsmail Uzelli, “Teknoloji alanında kararlı adımlarla ilerliyoruz. Securitas Grubu, müşterilerine yenilikçi, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir güvenlik hizmetleri sunmaya devam etmek için 2010 yılından bu yana 38 şirket satın aldı. Bu yıl yaptığı Stanley Security ve Healthcare satın alması teknoloji alanında uzun yıllardır devam ettirdiğimiz stratejimiz için önemli bir dönüm noktası oldu. Bu satın alma ile elektronik güvenlik ciromuzu ikiye katlayarak dünyanın en büyük ilk 3 elektronik güvenlik entegratörü arasında yerimizi aldık. Bu yeni oluşum tüm dünyada “Securitas Technology” adı ile faaliyet gösterecek. Sensormatic olarak biz de Securitas’ın dünya güvenlik endüstrisini değiştirecek adımlarına eşlik etmek üzere, uzun yıllardır büyük gururla taşıdığımız Sensormatic adını bırakarak, faaliyetlerimize Securitas Technology ismiyle devam etme kararı aldık. Şirket faaliyet alanımız ve Türkiye organizasyonumuz mevcut hali ile hizmet vermeye devam edecek.” diye konuştu.

Güvenliğin her alanında derin tecrübeye sahip

Türkiye’de 12 farklı sektörde ve AVM’den havalimanlarına, tesislerden kurumsal ofislere ve mağazalara kadar hayatın her alanında verimli, güvenli ve sürdürülebilir çözümler sunduklarını belirten Uzelli, sözlerine şöyle devam etti:

“Kurulduğumuz günden bu yana Sensormatic adıyla pek çok başarıya imza attık. 2011 yılında gerçekleşen birleşmeyle bir Securitas Grup şirketi olduk. Grubun teknoloji alanındaki büyüme stratejisinde kilit rol oynadık ve bu alandaki 30 yıla yakın tecrübemiz, 300’e yakın çalışanımız ve geniş çözüm portföyümüzle gruba değer katmaya devam ediyoruz. Grubun elektronik güvenlikteki dönüşüme öncülük ederken birlikte dönüştük, geliştik. Sahip olduğumuz elektronik güvenlik tecrübesini tüm dünyadaki meslektaşlarımızla paylaşarak ve onlardan bilgi transfer ederek birlikte gelişmeye devam ediyoruz.”

Sensormatic, yeni adıyla Securitas Technology, Türkiye’de kurulduğu günden bu yana en yeni teknolojileri sektörle buluşturan şirket oldu. Yarısı mühendis ve teknisyenden oluşan 300 kişilik ekip, elektronik güvenliğin her alanında derin tecrübeye sahip.

İsmail Uzelli, “En büyük müşterilerimiz ile ortalama 20 yıl süreyle çalışıyoruz.  Sürdürülebilir başarımız müşterimizi dinlemekten ve sunduğumuz müşteri deneyimi ile uzun soluklu iş birlikteliği kurmaktan geliyor. Biz kurulduğumuz günden bu yana her zaman müşteri odaklı olduk. Her zaman müşterilerimizin güvendiği, sürdürülebilir çözümler sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Bulunduğu her yerde ve alanda aynı kalitede hizmet verebilen, gerçek anlamda global varlığa sahip tek elektronik güvenlik entegratörüyüz. Hem lokal hem de globaldeki inovasyon yeteneğimiz ile değer önerimizi güçlendiriyoruz. Müşterimizin ihtiyacına bütünsel yaklaşıyoruz. Teknolojilerimizi, sunduğumuz diğer güvenlik hizmetleri ile tek çatı altında sunuyoruz. Bunu dünyada yapabilen tek şirketiz. Global dönüşüm programlarımız ile teknolojik ve organizasyonel yapımızı güçlendiriyor, müşteri deneyimimizi her geçen gün daha da iyileştiriyoruz” dedi ve ekledi:

“Perakende müşterilerimize kurulduğumuz günden bu yana sunduğumuz Sensormatic markalı çözümlerde Türkiye’de tek yetkili olmaya devam ediyoruz.”

Küresel mega trendler dünyayı, güvenlik endüstrisini ve buna bağlı müşteri ihtiyaçlarını önemli ölçüde etkiliyor. Güvenliğin geleceği küresel varlık, bağlantılı teknolojiler ve verilerin akıllı kullanımı üzerine kuruluyor. Müşteriler, hızla gelişen dünyada, hızlı değişen iş yapış şekilleri nedeniyle çalışanları için sağlıklı ve güvenli ortamlara ihtiyaç duyuyor. İşletmeler bu ortamda, sahip olduğu değerleri korurken operasyonlarını da optimize etme ihtiyacı duyuyor.

Müşteri talep ve ihtiyaçlarını önceden gören, entegre teknolojiler ve bu teknolojilerle ürettiği verilerden müşterilerinin aksiyon alabileceği çıktılar, içgörüler üreten Securitas Grubu, global müşterilerinin ihtiyaçlarına 47 ülkedeki varlığıyla tek elden ve aynı standartta hizmet ile çözüm sağlıyor. Grup, daha akıllı ve yenilikçi teknolojilere yönelik her geçen gün artan talebi karşılamak için, teknoloji ve çözüm alanında sürekli gelişen güçlü bir yapıya sahip. Son yıllardaki stratejik satın almalar ve etkin iş dönüşüm programları Securitas ‘ı güvenlik sektöründe sıra dışı bir oyuncu olma hedefine daha da yaklaştırdı.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER