Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

Örsan: Nebim ile iş takip kalitemizi artırdık

Editör
Abone Ol:

1979 yılından bu yana üretici ve ihracatçı bir firma olarak faaliyet gösteren Örsan Tekstil, Muhasebe ve Mağazacılık yazılımlarından sonra üretim süreçleri için de Nebim Üretim’i tercih etti. Örsan Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Beyza ÖR, Nebim Üretim projesiyle ve sonuçlarıyla ilgili deneyimlerini paylaştı.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

Örsan Tekstil 1979 yılında babam Osman Ör tarafından küçük bir atölye olarak kurulmuş. Daha sonrasında 1987 yılında küçük bir atölyeden daha büyük bir yere taşınıp kendi ihracatını yapmaya başlamış. Zaman içerisinde büyüyerek 1997 yılında Sinop fabrikayı, 2005 yılında İstanbul Sancaktepe’de ki firmamızı kuruyor. İstanbul’da yaklaşık 25.000 m2 de 750 kişinin çalıştığı bir fabrikamız var. Sinop’taki fabrikamızda da 350 kişi istihdam ediyor. Yaklaşık 1000 kişinin üzerinde bir istihdamımız var. Tekstilde 40 yılı devirmiş bir firma aslında. İlk başta kendi üretimini yapsa da daha sonrasında şu an %90’ anın üzerinde ihracat yapan bir firmayız. Çalışanlarımızın çoğu 20 yılı aşkındır bizimle çalışıyor. O yüzden de baya köklü bir firmayız diyebilirim aslında.

Nebim Üretim ile süreci nasıl yönetiyorsunuz, işleyişi anlatabilir misiniz?

Nebim’in Muhasebe ve Mağaza çözümlerini aslında fabrika satış mağazamızda çok önceden beri kullanıyorduk. Üretim süreçlerimiz için ise bu zamana kadar daha çok kendimize özel yazılımlar yaptırmayı tercih ettik çünkü bizim çok fazla müşterimiz var ve tek bir çalışma şeklimiz yok. Müşterilere göre çok farklı olması sebebiyle hep özelleştirilmiş programlar kullanmaya çalışıyorduk fakat hiçbirini de çok verimli kullanamadık. Zaten Nebim’in muhasebe ve mağazacılık yazılımlarını uzun zamandır kullanıyoruz, Nebim Üretim programını da alalım ve hepsini entegre kullanabilelim istedik. Tabi bu iş bizi biraz zorladı çünkü az önce de bahsettiğim gibi bir ihracat firması olduğumuzdan dolayı birçok farklı müşterimiz var ve kendi üretimimiz olmadığı için de çok farklı çalışma şekilleri var. Kimisi kendi malzemesini gönderiyor, kimisi kendi kumaşını gönderiyor, kimisi ürünü sonra istiyor, kimisi farklı nakış istiyor gibi hepsinin çalışma şekilleri ve istekleri farklı. Bu yüzden de Nebim Üretim’in uyarlama aşamasında pandeminin de etkisi ile çok zaman ayırdık. Şu anda iş emri, reçete oluşturma modüllerini çok aktif bir şekilde kullanmaya başladık. Eski programı kullanmayı tamamen bıraktık. Bütün kartlarımız artık Nebim üzerinden çıkıyor. Satın Alma programını kullanıyoruz, oradan ihtiyaçlarımızı sipariş veriyoruz.

Projeyi fiili kullanıma alırken yaşadığınız deneyimlere göre önerilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Her firmanın kendi dinamikleri çok başkadır diye düşünüyorum. Kendinize özelleştirmeye başladığınızda böyle istisnai durumlar ortaya çıktığında bazen programda kilit noktalar oluyor tabi ki. En kritik noktalarımız neler diye düşünüp bunları belirleyebilirler, programdan ne verim almayı istiyorlar bunu düşünebilirler. Hayal ettikleri gibi olmayabilir program biz birçok noktada o öylemi idi bu böylemi idi kendimizin hayal ettiği kısma çevirmek için çok uğraştık. Programı deneyimleme aşamasında bunları göz önünde bulundurabilirler.

Uygulamanın sağladığı en önemli faydalar neler oldu?

Biz şu anda aslında yıllık üretim kapasitesi 1.5 milyon olan bir firmayız. Pandeminin etkisi ile üretim kapasitemiz biraz düştü fakat şu anda barkodlu takip sistemini kullanıyoruz. Burada adetli takip, ürünün nerede olduğunu, hangi aşamada olduğunu takip edebiliyoruz. Bu bizim için önemli. Bir gecikme olduğunda programın bize uyarı verecek mekanizmalarını aktifleştirmeye çalışıyoruz. Bunlar, termin sözü verdiğimiz müşterilerimiz için özellikle çok önemli. Onun dışında dediğim gibi biz ihracat firmaları ile çalıştığımız için bizim için kalite çok önemli. Burada hata oranlarını, kalite oranlarını takip ediyoruz. Kumaş kontrol sistemini kullanıyoruz. Bütün kumaşlarımız %100 kontrol ediliyor çünkü mamule dönüşürse bizim için hatalı bir kumaş mamuldeyken çok daha büyük para kaybı ve zaman kaybı oluyor. %100 kumaş kontrolü yapıyoruz ve bunun için yine sizin modülünüzü kullanıyoruz. Burada kendimize özel formüllerimiz vardı ve bu özel formülleri Nebim’e verdik. Nebim de bu formülleri programda bize göre uyarladı. Nebim tüm bu aşamalarda bize yardımcı oluyor. Tabi uyarlamamız bitti diyebiliriz ama geliştirmelerimiz ihtiyaçlarımıza göre devam ediyor. Stok takibi, aksesuar depomuz, kumaş depomuzun stokları bunları biraz daha aktarmamız zaman alıyor çünkü 40 yıllık bir firmayız ve tahmin edersiniz ki elimizde birçok ürün ve malzeme var. Bu stokların kontrolü ve devamlılığı için de yine çalışmalarımız sürüyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Firmalardan

Sensormatic, yoluna ‘Securitas Technology’ ismiyle devam edecek

Editör

Yazar:

Türkiye’nin lider elektronik güvenlik ve iş zekâsı entegratörü Sensormatic, isim değişikliği kararı aldı. 2011 yılından bu yana, 47 ülkede faaliyetleri bulunan ve müşterilerine güvenliğin tüm alanlarında hizmet sunabilen Securitas Grubu’nun bünyesinde yer alan şirket, bundan böyle yoluna ‘Securitas Technology’ ismiyle devam edecek.

Securitas Grubu’nun en yeni teknolojik çözümleri, 80 yılı aşkın zamana dayanan derin uzmanlığı, küresel çaptaki varlığı ve güvenlik alanındaki geniş çözüm portföyüyle sektörde ayrıştığını belirten Securitas Technology Avrupa Başkanı İsmail Uzelli, “Teknoloji alanında kararlı adımlarla ilerliyoruz. Securitas Grubu, müşterilerine yenilikçi, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir güvenlik hizmetleri sunmaya devam etmek için 2010 yılından bu yana 38 şirket satın aldı. Bu yıl yaptığı Stanley Security ve Healthcare satın alması teknoloji alanında uzun yıllardır devam ettirdiğimiz stratejimiz için önemli bir dönüm noktası oldu. Bu satın alma ile elektronik güvenlik ciromuzu ikiye katlayarak dünyanın en büyük ilk 3 elektronik güvenlik entegratörü arasında yerimizi aldık. Bu yeni oluşum tüm dünyada “Securitas Technology” adı ile faaliyet gösterecek. Sensormatic olarak biz de Securitas’ın dünya güvenlik endüstrisini değiştirecek adımlarına eşlik etmek üzere, uzun yıllardır büyük gururla taşıdığımız Sensormatic adını bırakarak, faaliyetlerimize Securitas Technology ismiyle devam etme kararı aldık. Şirket faaliyet alanımız ve Türkiye organizasyonumuz mevcut hali ile hizmet vermeye devam edecek.” diye konuştu.

Güvenliğin her alanında derin tecrübeye sahip

Türkiye’de 12 farklı sektörde ve AVM’den havalimanlarına, tesislerden kurumsal ofislere ve mağazalara kadar hayatın her alanında verimli, güvenli ve sürdürülebilir çözümler sunduklarını belirten Uzelli, sözlerine şöyle devam etti:

“Kurulduğumuz günden bu yana Sensormatic adıyla pek çok başarıya imza attık. 2011 yılında gerçekleşen birleşmeyle bir Securitas Grup şirketi olduk. Grubun teknoloji alanındaki büyüme stratejisinde kilit rol oynadık ve bu alandaki 30 yıla yakın tecrübemiz, 300’e yakın çalışanımız ve geniş çözüm portföyümüzle gruba değer katmaya devam ediyoruz. Grubun elektronik güvenlikteki dönüşüme öncülük ederken birlikte dönüştük, geliştik. Sahip olduğumuz elektronik güvenlik tecrübesini tüm dünyadaki meslektaşlarımızla paylaşarak ve onlardan bilgi transfer ederek birlikte gelişmeye devam ediyoruz.”

Sensormatic, yeni adıyla Securitas Technology, Türkiye’de kurulduğu günden bu yana en yeni teknolojileri sektörle buluşturan şirket oldu. Yarısı mühendis ve teknisyenden oluşan 300 kişilik ekip, elektronik güvenliğin her alanında derin tecrübeye sahip.

İsmail Uzelli, “En büyük müşterilerimiz ile ortalama 20 yıl süreyle çalışıyoruz.  Sürdürülebilir başarımız müşterimizi dinlemekten ve sunduğumuz müşteri deneyimi ile uzun soluklu iş birlikteliği kurmaktan geliyor. Biz kurulduğumuz günden bu yana her zaman müşteri odaklı olduk. Her zaman müşterilerimizin güvendiği, sürdürülebilir çözümler sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Bulunduğu her yerde ve alanda aynı kalitede hizmet verebilen, gerçek anlamda global varlığa sahip tek elektronik güvenlik entegratörüyüz. Hem lokal hem de globaldeki inovasyon yeteneğimiz ile değer önerimizi güçlendiriyoruz. Müşterimizin ihtiyacına bütünsel yaklaşıyoruz. Teknolojilerimizi, sunduğumuz diğer güvenlik hizmetleri ile tek çatı altında sunuyoruz. Bunu dünyada yapabilen tek şirketiz. Global dönüşüm programlarımız ile teknolojik ve organizasyonel yapımızı güçlendiriyor, müşteri deneyimimizi her geçen gün daha da iyileştiriyoruz” dedi ve ekledi:

“Perakende müşterilerimize kurulduğumuz günden bu yana sunduğumuz Sensormatic markalı çözümlerde Türkiye’de tek yetkili olmaya devam ediyoruz.”

Küresel mega trendler dünyayı, güvenlik endüstrisini ve buna bağlı müşteri ihtiyaçlarını önemli ölçüde etkiliyor. Güvenliğin geleceği küresel varlık, bağlantılı teknolojiler ve verilerin akıllı kullanımı üzerine kuruluyor. Müşteriler, hızla gelişen dünyada, hızlı değişen iş yapış şekilleri nedeniyle çalışanları için sağlıklı ve güvenli ortamlara ihtiyaç duyuyor. İşletmeler bu ortamda, sahip olduğu değerleri korurken operasyonlarını da optimize etme ihtiyacı duyuyor.

Müşteri talep ve ihtiyaçlarını önceden gören, entegre teknolojiler ve bu teknolojilerle ürettiği verilerden müşterilerinin aksiyon alabileceği çıktılar, içgörüler üreten Securitas Grubu, global müşterilerinin ihtiyaçlarına 47 ülkedeki varlığıyla tek elden ve aynı standartta hizmet ile çözüm sağlıyor. Grup, daha akıllı ve yenilikçi teknolojilere yönelik her geçen gün artan talebi karşılamak için, teknoloji ve çözüm alanında sürekli gelişen güçlü bir yapıya sahip. Son yıllardaki stratejik satın almalar ve etkin iş dönüşüm programları Securitas ‘ı güvenlik sektöründe sıra dışı bir oyuncu olma hedefine daha da yaklaştırdı.

Devamını Oku

Firmalardan

TCL, yeni televizyonlarını tanıttı

Editör

Yazar:

2021 Global Android TV pazarının 1, LCD TV pazarının ise 2 numaralı* oyuncusu, dünyanın öncü panel üreticisi TCL’nin yenilikçi ürün gamında ödüllü Mini LED ve QLED TV modelleri başı çekiyor. Üstün özelliklerle donatılmış yeni TV serisi, gelişmiş görüntü ve ses deneyimi ile kullanıcılara maksimum deneyim vadediyor. Lansmanda tümü Google TV arayüzüyle gelen TCL X925 Pro, C935, C835, C735, C635, P635 ve P735 TV modelleri ile C-Fresh klima serisi, CES 2022 İnovasyon Ödülü’’nün sahibi Sweeva serisinin yeni 6000M ve 6500M isimli moplu robot süpürge modelleri ve Breeva Pro400 Premium hava temizleyici modeli tanıtıldı. Yeni ürün ailesiyle Türkiye’nin en geniş Google TV ürün gamını TCL ile pazara sunan Bilkom, farklı ihtiyaçlara yönelik geniş bir yelpazede performans odaklı ve premium ürünler ile TV pazarını hareketlendirecek.

Tamamına yakını Bilkom güvencesiyle Türkiye’de üretilen TCL’nin yeni TV ailesi, Google TV arayüzü ile daha fazla bağlanabilirlik ve uyum sağlayacak. Telefon, tablet ve bilgisayarlar, yeni sürüm sayesinde TV ile çok daha uyumlu ve hızlı çalışabilecek. Birden fazla kullanıcı profili oluşturmaya imkân tanıyan yeni Google TV’ler, kişiselleştirmeye daha fazla olanak sunacak.  Çocuk profili ve ebeveyn kontrolü özellikleri ile daha fazla kontrol mümkün olacak.

5 yıl önce başlayan TCL-Bilkom iş birliğinin her geçen gün büyüdüğünü ve yeni bir aşamaya geçtiğinin altını çizen Bilkom Genel Müdürü Fikret Ballıkaya, “2 yıl önce önemli bir adım atmış ve TCL’nin yüksek teknolojisini Türkiye’ye taşıyarak yerli üretimin müjdesini vermiştik. Bugün ise iş birliğimizi bir üst seviyeye taşıyoruz. Tamamına yakını yerli üretim olan yeni TV ailesi ile Türkiye’nin en geniş Google TV ailesini Türk pazarına sunuyoruz. Yeni dönemde TCL’nin global TV pazarı liderliğini Türkiye’ye taşıma hedefiyle yolumuza güçlü bir şekilde devam ediyoruz.” dedi.

TCL Electronics Afrika ve Orta Doğu Genel Müdürü Sunny Yang yaptığı açıklamada; “TCL, Türkiye’de kısa zamanda önemli bir büyüme katetti ve bu büyümeyi etkili bir bölgesel planlama ile gelecek hedeflerimize taşımak istiyoruz. TCL dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de insanların hayatlarında mükemmelliği sürdürmeleri için onlara ilham olma tutkusu ile hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edecek.” dedi. TCL Electronics Kıdemli Bölge Müdür’ü Timo Xu ise “Türkiye’deki tüketicilerimize birinci sınıf bir sinema deneyimi sunmak için TCL’in en yeni nesil Mini LED ve QLED C serisi TV’lerini, son teknoloji taze havalı C-Fresh serisi klima ve ekosistem ürünlerini piyasaya sürmekten gurur duyuyoruz.’’ dedi.

TCL Mobil Ülke Müdürü Serhan Tunca, TCL’nin bir ekosistem markası olduğunu vurgulayarak “TCL ekosisteminin en önemli bileşenlerinden biri de mobil kategoride sunduğumuz çözümler. Akıllı telefon, tablet, akıllı çocuk saati, kulaklık ve modemden oluşan zengin ürün portföyümüzü Türkiye pazarında genişletmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde hem yeni ürünlerimizi kullanıcılarımızla buluşturacak hem de yerli üretim konusundaki çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz.” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Casthene, raflarda

Editör

Yazar:

RS Flow Pharma’nın “Sağlık da akış” sloganıyla ürettiği Casthene, kozmetik mağazaları, eczaneler ve market raflarında yer almaya başladı. Pişik, sivilce, egzama, cilt kuruluğu, yara yanık izi, kaşıntı ve sonrasında oluşan cilt tahrişlerinde, estetik operasyonları ve lazer epilasyon sonrası için kullanılan Casthene cilt bakım ürününün 30 ml ve 100 ml cilt bakım kremleri ile 100 ml cilt bakım losyonları bulunuyor.

Casthene’nin minimum içerik ile maksimum etki yarattığını söyleyen RS Flow Pharma yöneticisi Gülcihan Deniz, “Cildin kaybettiği nemi geri kazandırmaya destek olarak cildin ihtiyacı olan ekstra bakıma yardımcı olur. Cildin erken yaşlanmasının önlenmesinde cilde parlaklık ve ışıltı vererek daha canlı görünmesine yardımcı olur, aynı zamanda ciltteki kalojen üretiminde de önemli bir rol oynayan çinko oksit cildin sıkılaşmasına, esneklik kazanmasına ve daha genç görünmesine de yardımcı olur. Ciltteki nemi koruyarak cilt hücreleri arasında uzun süreli nemli kalmasına yardımcı olur” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER