Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

“Türk Makarna ihracatçısı, buğday kalitesinden endişeli”

Editör
Abone Ol:

Türkiye’de makarna pazarında 3. büyük marka, 2007 ve 2008’de ülkemizin en büyük makarna ihracatçısı olan ve 113 ülkeye ihracat gerçekleştiren Selva Gıda, makarnalık buğdayda kalitenin düşmesinden dolayı, Türk makarna ihracatçısının dış pazarda kalite ve fiyat avantajını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) öngörüsüne göre, kuraklık sorunu yaşanmayan bu yıl Türkiye’de buğday üretiminin 17 milyon tondan 20-21 milyon tona çıkmasının beklendiğini söyledi. Buğdayda verimin yüksek olmasına rağmen, kalite sıkıntısının yaşandığını ifade eden Karakuş, “Harman dönemi olmasına rağmen kaliteli buğday sıkıntısı yaşıyoruz. İç Anadolu’da 1 ton buğdayın yüzde 10-15’i birinci kalitede. İkinci kalite ürünü de dahil edersek makarna için 1 ton buğdayın ancak yüzde 30-35’i kullanılabiliyor” dedi.

‘İthal etmek zorunda kalabiliriz’

Makarna üretiminde kullanılan durum buğdayının lezzeti ve fiyatı konusunda Türkiye’nin İtalya ile yarıştığını anlatan Mehmet Karakuş, sözlerine şöyle devam etti:

“İki yıl önce kuraklık nedeniyle dünya çapında üretim ve kalite düştüğünde İtalya ile şartlarımız eşitlenmişti. Geçen yıl durum toparlanır gibi oldu. Ancak bu yıl kalite sorunumuz baş gösterdi. Harman döneminde aşırı yağış alan tarlalarda buğday verimi çok yüksek ancak buğdayın protein başta olmak üzere diğer kalite değerleri düşük seviyelerdedir. Bu nedenle yurtdışında elde etmeyi beklediğimiz ihracat avantajını kaybedebiliriz. Kaliteli buğdayı iç pazardan bulamaz ve hiç istemediğimiz halde ithal etmek zorunda kalırsak, o zaman dünya fiyatları üzerinden İtalya ile rekabet etmemiz zorlaşır”

Türkiye’de kuraklığın yaşandığı 2007 yılında yıllık buğday üretimi 17.5 milyon tondan 15 milyon tona kadar geriledi. IGC (Uluslar arası Hububat Konseyi) ve TMO’nun tahminlerine göre, 2008 yılında 17 milyon tona çıkan üretim, bu yıl 18-20 milyon ton seviyesinde seyredecek. Bu rakamla birlikte Türkiye’nin dünya buğday üretimindeki payı yüzde 2.8–3 civarında olacak.

Makarna, durum buğdayından üretiliyor

Ülkemizde makarnanın undan yapılması yasaktır. Türkiye’de üretilen makarnalarda durum buğdayı kullanılıyor. Durum buğdayı, ekmeklik buğdaya göre protein açısından daha zengin olup, dünyanın belirli coğrafyalarında özel şartlarda ve toplam dünya buğday üretiminin yüzde 6-7’si civarında yetişebiliyor. Dünya üzerinde Akdeniz havzasında, Kuzey Amerika,Kuzey Afrika, Ortadoğu ülkeleri, Avustralya gibi ülkelerle birlikte Türkiye’de üretilebiliyor. Yapılan tarımsal arkeolojik araştırmalarda ve Japon bilim adamlarının tespitlerinde; Durum buğdayının ilk yetiştiği orijin bölge, Anadolu ve Mezopotamya bölgesidir. Durum buğdayının birçok çeşidi olmakla birlikte, makarna için en üstün vasıflı olanı, Anadolu Amber Durum Buğdayı’dır. Makarna ise, sadece durum buğdayından elde edilen irmikle en lezzetli şekilde üretilebilir.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Securitas Technology’den yenilikçi çözümler

Editör

Yazar:

Securitas Technology, yenilikçi çözümlerini Perakende Günlerinde sektör ile buluşturdu. Securitas Technology Türkiye Genel Müdürü Pelin Yelkencioğlu, “Yapılan araştırmalar, 2024 yılında perakende dünyasını etkileyecek en önemli teknolojilerin, müşteri deneyimlerini kişiselleştirmeye, mağaza çalışanlarını güçlendirmeye, envanter görünürlüğünü artırmaya yönelik olduğunu gösteriyor. Sektörü bu amaçlara taşıyan teknolojiler arasında Elektronik Fiyat Etiketi (ESL) ve RFID başı çekiyor. Bugünkü ekonomik şartlarda doğru fiyatlama yapabilmek, reyon-kasa fiyat farklarını ortadan kaldırarak müşteri memnuniyeti sağlamak için perakendeciler, Elektronik Fiyat Etiketi’ne yatırım yapmaya yöneliyor. 2030 yılına kadar dünyada pazar büyüklüğü 23,8 milyar dolara ulaşacak RFID ise perakendeyi ileriye taşıyan bir mega trend olarak yayılıyor. Securitas Technology olarak, Elektronik Fiyat Etiketi ve RFID başta olmak üzere perakende sektöründe yaşanan devrime katkı sağlayan tüm çözümlerimizle Perakende Günlerinde yer alıyoruz. 2001 yılından bu yana desteklediğimiz bu özel etkinliğin, bu yıl da verimli ve keyifli geçmesini diliyoruz” dedi.

Devamını Oku

Firmalardan

Obase Microstrategy 2024’ten “Yılın iş ortağı” ödülü ile döndü

Editör

Yazar:

MicroStrategy’nin 29 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında Las Vegas’da gerçekleşen küresel etkinliğine sponsor olarak katılan Obase, etkinlikten “Yılın İş Ortağı” ödülüyle döndü. MicroStrategy’nin 30 yıla yaklaşan süredir küresel iş ortağı olmaktan duydukları memnuniyete değinen Obase CEO’su Bülent Dal, “Yılın İş Ortağı” ödülünün iş zekası alanındaki yoğun çalışmaların en güzel karşılığı olduğunu söyledi.

Geleceğin iş yaşamında üretken yapay zeka ön planda

MicroStrategy ile geliştirilen çözümlerin, karar alıcılarının iç görüye dayalı, eyleme geçirilebilir kararlar almasını daha kolay hale getirdiğini ifade eden Bülent Dal, MicroStrategy – Obase işortaklığının önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Yeni MicroStrategy yapay zeka yetenekleri, karar vericilerinin içgörü odaklı, eyleme geçirilebilir kararlar almasını kolaylaştırıyor. Obase olarak, uzun vadeli stratejik ortağımız MicroStrategy ile yakın ilişki içinde üretken yapay zeka destekli yeni kullanım alanları geliştiriyoruz. Bu işbirliği Obae’e yenilikçi, yaygın, güvenilir ve açık çözümler geliştirme gücünü sağlıyor. Geleceğin iş yaşamında, iç ve ön görüye dayalı kararlar almak kritik önem taşıyor ve bu alandaki çalışmalarımızla dünya çapında örnek uygulamalara imza atıyoruz. İşletmelerin sahip olduğu veriden daha kolay ve daha hızlı değer yaratmasına yardım ediyoruz.”

Obase çözümleri dünyanın merceğinde

Dünyanın en büyük iş zekası etkinliği olan MicroStrategy World24’e her yıl olduğu gibi sponsor olarak katılan Obase, etkinlik boyunca standında yapay zeka destekli ve içgörü odaklı karar destek çözümlerimizi tanıttı. Ayrıca CEO’su Bülent Dal etkinlikte gerçekleştirilen panelde perakende tedarik zincirindeki değişimleri, rekabet zorluklarını ve yeni teknolojileri paylaştı.

Devamını Oku

Firmalardan

Nebim, Perakende Günleri oturumunda Yves Rocher’i ağırlayacak

Editör

Yazar:

Perakende Günleri 2024’te Nebim de oturum sponsoru olarak yerini alacak. Nebim oturumunda Nebim Genel Koordinatörü Sedat Taşçı, Yves Rocher CEO’su Elif Berker’i ağırlayacak. Bu oturumda 1 Mart 2024’te hayata geçirilen Nebim V3 geçiş projesi kapsamında Yves Rocher Türkiye’nin 260 adet perakende mağazası, web, mobil uygulama ve pazar yerleri olarak tüm kanallarının sipariş, stok ve lojistik gibi kompleks operasyonel süreç yönetimlerinin bütünleşik ve teknolojik olarak nasıl çözümlendiği kapsamlı bir şekilde ele alınacak. Omni-Channel stratejinin perakende sektöründe nasıl bir dönüşüm yarattığı ve Yves Rocher gibi köklü bir markanın Nebim V3 ile dijitalleşme sürecine nasıl entegre olduğu da detaylarıyla anlatılacak.

Ziyaretçiler, yenilikçi çözümleri keşfedebilecek

İki gün sürecek Perakende Günleri boyunca ziyaretçiler Nebim’in standını ziyaret ederek, mağaza çalışanlarının tüm operasyonlarını, reyonda satış ve mobil ödeme işlemlerini yapabildiği Nebim V3 Mobil Mağaza, e-ticaret siparişlerinin en uygun lokasyondan karşılanarak optimum ürün yönetimi sağlayan Nebim V3 Perakende Sipariş Karşılama Yönetimi, sevkiyat ve rota planlama ve mobil teslimatçı uygulamalarını da içeren Nebim V3 Mobilya Sektörüne Özel Çözümler, Nebim V3’ün yeni versiyon yeniliklerinden olan ve firmaların kendi e-Ticaret sitelerinden ya da pazaryeri gibi platformlardan yaptıkları mikro ihracat satışları için Nebim V3 POS ile mikro ihracat faturası kesebilmelerini sağlayan Nebim V3 Mikro İhracat Uygulaması, Nebim V3 CRM geliştirmeleri başta olmak üzere Nebim’in sunduğu sektörel çözümleri yakından inceleme fırsatı bulacak.

Aynı zamanda ziyaretçiler, Nebim’in yeni iş ortakları entegre çözümlerinden, markaların dijital cüzdanlarını, sadakat programlarını bir arada sunan bir pazaryeri uygulaması olan Macellan SuperApp entegrasyonu, Masraff akıllı masraf yönetimi entegrasyonu ve müşteri bağlılığı ve sadakatinin artırılmasını sağlayan Cloud4Feed entegrasyonu hakkında da bilgi alabilecek.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER