Sosyal Medya Hesaplarımız

Firmalardan

“Türk Makarna ihracatçısı, buğday kalitesinden endişeli”

Editör
Abone Ol:

Türkiye’de makarna pazarında 3. büyük marka, 2007 ve 2008’de ülkemizin en büyük makarna ihracatçısı olan ve 113 ülkeye ihracat gerçekleştiren Selva Gıda, makarnalık buğdayda kalitenin düşmesinden dolayı, Türk makarna ihracatçısının dış pazarda kalite ve fiyat avantajını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) öngörüsüne göre, kuraklık sorunu yaşanmayan bu yıl Türkiye’de buğday üretiminin 17 milyon tondan 20-21 milyon tona çıkmasının beklendiğini söyledi. Buğdayda verimin yüksek olmasına rağmen, kalite sıkıntısının yaşandığını ifade eden Karakuş, “Harman dönemi olmasına rağmen kaliteli buğday sıkıntısı yaşıyoruz. İç Anadolu’da 1 ton buğdayın yüzde 10-15’i birinci kalitede. İkinci kalite ürünü de dahil edersek makarna için 1 ton buğdayın ancak yüzde 30-35’i kullanılabiliyor” dedi.

‘İthal etmek zorunda kalabiliriz’

Makarna üretiminde kullanılan durum buğdayının lezzeti ve fiyatı konusunda Türkiye’nin İtalya ile yarıştığını anlatan Mehmet Karakuş, sözlerine şöyle devam etti:

“İki yıl önce kuraklık nedeniyle dünya çapında üretim ve kalite düştüğünde İtalya ile şartlarımız eşitlenmişti. Geçen yıl durum toparlanır gibi oldu. Ancak bu yıl kalite sorunumuz baş gösterdi. Harman döneminde aşırı yağış alan tarlalarda buğday verimi çok yüksek ancak buğdayın protein başta olmak üzere diğer kalite değerleri düşük seviyelerdedir. Bu nedenle yurtdışında elde etmeyi beklediğimiz ihracat avantajını kaybedebiliriz. Kaliteli buğdayı iç pazardan bulamaz ve hiç istemediğimiz halde ithal etmek zorunda kalırsak, o zaman dünya fiyatları üzerinden İtalya ile rekabet etmemiz zorlaşır”

Türkiye’de kuraklığın yaşandığı 2007 yılında yıllık buğday üretimi 17.5 milyon tondan 15 milyon tona kadar geriledi. IGC (Uluslar arası Hububat Konseyi) ve TMO’nun tahminlerine göre, 2008 yılında 17 milyon tona çıkan üretim, bu yıl 18-20 milyon ton seviyesinde seyredecek. Bu rakamla birlikte Türkiye’nin dünya buğday üretimindeki payı yüzde 2.8–3 civarında olacak.

Makarna, durum buğdayından üretiliyor

Ülkemizde makarnanın undan yapılması yasaktır. Türkiye’de üretilen makarnalarda durum buğdayı kullanılıyor. Durum buğdayı, ekmeklik buğdaya göre protein açısından daha zengin olup, dünyanın belirli coğrafyalarında özel şartlarda ve toplam dünya buğday üretiminin yüzde 6-7’si civarında yetişebiliyor. Dünya üzerinde Akdeniz havzasında, Kuzey Amerika,Kuzey Afrika, Ortadoğu ülkeleri, Avustralya gibi ülkelerle birlikte Türkiye’de üretilebiliyor. Yapılan tarımsal arkeolojik araştırmalarda ve Japon bilim adamlarının tespitlerinde; Durum buğdayının ilk yetiştiği orijin bölge, Anadolu ve Mezopotamya bölgesidir. Durum buğdayının birçok çeşidi olmakla birlikte, makarna için en üstün vasıflı olanı, Anadolu Amber Durum Buğdayı’dır. Makarna ise, sadece durum buğdayından elde edilen irmikle en lezzetli şekilde üretilebilir.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Firmalardan

Yayla Agro Gıda, TEV bursu veriyor

Editör

Yazar:

Yayla Agro Gıda, başta eğitim, çevre ve sağlık projeleri olmak üzere birçok alanda topluma fayda sağlayacak projeleri hayata geçirirken geleceğin ışığı olan 650 öğrenciye her ay burs vererek eğitimlerine katkı sağlıyor. 2023-2024 eğitim öğretim yılında da Yayla Agro Gıda, Türkiye’nin köklü vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliği ile başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere burs vererek, gençlerin hayatına dokunmaya devam ediyor.

Yayla Agro Gıda, 25. yılına özel kadınlara yönelik fırsat eşitliğine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği “Geleceğin Parlayan Yıldızları Yayla Bilim Kızları” projesi ile kız öğrencilerin kendi başarı hikayesi yazmasına vesile olacak. Bu proje kapsamında Yayla Agro, 2023-2024 yılı eğitim öğretim dönemi boyunca TEV iş birliği ile başarısıyla her alanda yıldız gibi parlayan, Gıda Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Uluslararası İlişkiler-Ticaret bölümünde eğitim alan 25 kız öğrenciye burs vererek eğitimlerine katkı sağlayacak. Aynı zamanda, stratejik büyüme hedefleri doğrultusunda Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde satın alınan 127 bin metrekare arazi üzerinde üçüncü fabrikasını kuracak olan Yayla Agro Gıda, yeni fabrikada konumlandırılacak olan kuluçka merkezinde gençlerin start-up fikirlerini değerlendirerek onların “melek yatırımcısı” olmayı planlıyor. Kurulacak merkezde gençlerin iş hayatına katkı sağlamak, kariyer hedeflerini desteklemek amacıyla Yayla Agro Gıda yöneticileri tarafından mentorluk de verilecek.

Devamını Oku

Firmalardan

NGC’nin yeni satış direktörü Berat Genç oldu

Editör

Yazar:

Teknoloji sektörünün yükselen trendlerinden cloud, workspace ve AI çözümlerinde Google’ın premier partner firması NGC, satış direktörlüğü görevine Berat Genç’i getirdi.

Satış ve pazarlama alanlarında 17 yıllık deneyime sahip olan ve bu süre zarfında birçok başarıya imza atan, çeşitli eğitimler veren Berat Genç, şirketin satıştan sorumlu faaliyetlerini yönetecek.

Turkcell’de uzun yıllar satış ve kanal yönetimi pozisyonlarında görev yapan Berat Genç, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi’nin operasyonel sorumluluklarını da üstlenecek.

Genç’in geniş tecrübesi ve sektörel bilgisi, NGC’nin bu bölgede cloud, workspace ve AI alanlarında daha da güçlenmesine olanak sağlayacak.

Devamını Oku

Firmalardan

Hasel Grup, TEMA Vakfı adına ‘Sürdürülebilir Gelecek İçin’ koştu

Editör

Yazar:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından 45. kez düzenlenen ve World Athletics (Dünya Atletizm Birliği) tarafından Gold Label kategoride gösterilen İstanbul Maratonu, geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

Her yıl büyük bir merakla beklenen, İstanbul’un kalbinde kıtaları birleştiren bir koşu olan İstanbul Maratonu bu yıl, Cumhuriyetin 100. yılı sebebiyle “Yüz Yılın Koşusu” sloganıyla organize edildi.

Hasel Grup Koşu Takımı ve çalışanları, dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu olan etkinlikte sürdürülebilirliğe destek olmak amacıyla TEMA Vakfı adına koştu.

Çalışanlar 15K ve 8K kurumsal kategorilerinde yarışa katılarak sürdürülebilirlik bayrağını taşıdı

Koşu takımı ve çalışanları olmak üzere toplam 47 kişilik ekiple İstanbul Maratonu’na katılan Hasel Grup 15K ve 8K Kurumsal Kategorinde yarışına katıldı.

Tema Vakfı ile doğayı koruma ve sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlama

Türkiye istif ve iş makineleri pazarının lider firmalarından Hasel Grup, temsil ettiği sürdürülebilir ve çevre dostu teknolojiye sahip güçlü markalarla doğanın korunmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Hasel Grup’un bu amacıyla örtüşen TEMA Vakfı çalışmaları bu iki önemli kuruluşun, doğanın korunmasına ve sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlama konusundaki kararlılığının bir işareti olmakta.

“İş yükünüzü hafifleten sürdürülebilir çözümler ile geleceği inşa ediyor, inşa ettiğimiz gelecekte doğamızı ve yaşadığımız dünyayı önceliğimiz olarak görüyoruz” mottosuyla hareket eden HASEL Grup, Tema Vakfı için koşarak geleceğe umut olmayı sürdürmektedir.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER