Sosyal Medya Hesaplarımız

FMCG ve Retail Pazarı

Hane Tüketim Paneli HTÜ değerlendirmesi Ocak 2021

Editör
Abone Ol:

Zor geçen 2020’yi geride bıraktık.

2021 yılının ilk ayında hanelerin satın alım davranışını incelediğimiz zaman; hane içi harcamaları geçen senenin aynı dönemine göre yüksek artış ile başladı. Geçen seneye göre harcama artışı %40 seviyesinde gerçekleşti.

Tabi ki bu artış içerisinde geçen yıla göre fiyat artışlarının etkisi yüksek oldu. Bir başka etken de geçen sene Ocak ayı Corona etkisinin olmadığı, hayatın evde, sokakta, işte ve okulda devam ettiği bir dönemdi. Bu sene ise bir çok tüketim davranışı hala evde gerçekleşiyor. 

Tüm kategoriler genelinde bakıldığında da yine enflasyon üzerinde fiyat artışları görülmekte. Yıl içerisinde artan fiyatların etkisi Ocak ayında çok daha net hissedilirken, bu durum alışverişçinin harcamasında Ocak ayı büyümesinin yüksek oranda artmasına sebep oldu. Büyümeye katkıda öne çıkan kategoriler» Et ve Et ürünleri, Yağlar ve Atıştırmalık» ürünler oldu.

Ocak ayı alışveriş sıklığı ise geçen sene ile kıyaslandığında %8 daraldı, aslında yıl içerisinde daha yüksek oranlarda daralan alışveriş sıklığı son dönemlerde toparladı. Haneler ortalama 19 kere alışverişe gittiler, geçen sene ise 21 kere alışverişe gidiliyordu. Daha seyrek alışverişe giden alışverişçi gittiğinde daha büyük sepetler yapmaya devam ediyor. Ortalama Ocak ayı sepet değeri 44TL ve geçen yıla göre yaklaşık %50 artış oldu. Sepet değerinin artmasının %40’ı enflasyondan gelirken %60’ı ise hanelerin bir alışverişte sepetlerine daha fazla ürün koyması ve fiyat artışının enflasyon üstünde gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Kanal bazlı bakıldığında ise; büyümeye katkı indirim marketlerinden ağırlıklı gelmeye devam etmekte. Harcama artışına katkısı düşük olan yerel zincirler, bakkallar ve negatif etki yapan sabit semt pazarlarından alışveriş yapan hane oranı geçen yıla göre 2021 Ocak ayında azaldı.

IPSOS ocak 2021 3

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

FMCG ve Retail Pazarı

Kategorilere göre ciro büyümeleri – (Şubat 2020 – Şubat 2021) (Ocak – Şubat 2021)

Editör

Yazar:

Şubat ayında 2020 Şubat ayına göre ilk 10 kategori içinde en çok büyüme Sıvıyağ kategorisinde gerçekleşti.
Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Sektör ciro payları Şubat 2021

Editör

Yazar:

Ana kategorilerde geçen yıla kıyasla GIDA 1,6 ve EV TEMIZLIK 0,1 puan kazanırken. KİŞİSEL BAKIM 1,6 pay kaybetti.
Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Hane Tüketim Paneli HTÜ değerlendirmesi Mart 2021

Editör

Yazar:

2021 yılının 3 ayını geride bıraktık, geçen sene Mart ayının 2 haftası korona etkisinin ilk görüldüğü dönemdi. Fiyat artışları ve enflasyon etkisi ile hanelerin harcaması 2021 yılının Mart ayında artış gösterdi ama alışveriş sıklıkları geçen yılın Mart ayına göre daha düşük seviyede kaldı.

2021 yılını kendi içinde değerlendirdiğimiz zaman yılın ilk 3 ayında alım sıklığının tekrardan azalmaya başladığını görüyoruz. Özellikle Şubat ayında harcama azalırken Mart ayında da aynı seviyelerde kaldı.

IPSOS mart 2021 4

Mart ayını kategoriler özelinde incelediğimizde ise büyüme gösteren kategori yok, sadece süt ürünleri harcaması sabit kaldı diğer kategoriler ise daraldı. Alışveriş sepetlerinin içerisine bakıldığında ise geçen aya göre alınan ürün adeti azalması devam ediyor harcamanın sabit kalması tamamen fiyat artışlarının etkisinden.

2021 yılının 1. döneminde indirim marketleri ve SPM’lerin harcama artışına katkısı devam ediyor ama bu kanallarda da geçen yıla kıyasla daha az sepet yapılıyor. Sepet sayısı en fazla azalan kanallar ile ulusal ve yerel zincirler ile birlikte bakkallar oldu.

IPSOS mart 2021 3

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER