Sosyal Medya Hesaplarımız

FMCG ve Retail Pazarı

Hane Tüketim Paneli HTÜ değerlendirmesi Nisan 2021

Editör
Abone Ol:

Nisan 2021, içinde hem Ramazan dönemini hem de hafta sonu yasaklarını barındıran bir ay.

Artık daha fazla evde zaman geçiriyoruz ve ev dışında yapılan bir çok tüketim evde gerçekleşiyor. Ama ekonomik etkenler, işsizlik, yüksek enflasyon ve yüksek fiyat artışları gibi tüm dinamikler hanelerin harcamalarındaki dinamiği de etkilemekte. Bu etkileri Şubat ve Mart aylarında sabit kalan harcama trendi ile görmüştük.

Ramazan dönemi harcamanın artış gösterdiği bir dönemdir, bu dönemde hanelerin harcaması Nisan ayında %14 artış gösterdi.

Nisan ayında ki büyümeyi sağlayan kategoriler; et – et ürünleri, şarküteri ve  genel gıda ürünleri oldu. Uzun süredir alışveriş sıklığı azalırken bu dönemde sıklık eski seviyesine kadar yükselmese de artış gösterdi.

Alışveriş davranışlarında uzun süredir büyümesi devam eden indirim marketleri ve bağımsız süpermarketler Nisan ayında da en yüksek artışı gösterdi. Bu dönemde diğer aylara göre kasap ve şarküterilerde de harcama artışı gerçekleşti.

Geçen sene Mart – Nisan ayları pandemi etkisinin başladığı hane içi alışverişlerinde stoklamanın yapıldığı dönemdi, bu sene aynı dönemlere bakıldığında hanelerin harcamasının artması aslında enflasyon ve üstünde gerçekleşen fiyat artışlarının etkisi.

2021 yılının ilk 4 ayında haneler daha az alışveriş yaptılar ama daha fazla para ödediler. Sepet içindeki ürün adeti artışının etkisi var ama burada en büyük etken fiyat artışları.

Sepetlerde artış görülen kategoriler; Süt, Et ve et ürünleri, Bisküvi, Peynir ve Çikolata kaplamalı ürünler. Bu ürünlerin sepetlerde bulunurluk oranı zaten çok yüksektir. Sepetlerde göreceli daha düşük oranda bulunan ama geçen seneye göre bulunurluk oranı artan kategoriler ise; Cipsler, Kuruyemiş, Çikolata ve Maden suları oldu. Geçen yıllara göre en büyük değişim evde geçen zamanda atıştırmalık ürünlerin daha çok alınması.

IPSOS nisan 2021 3

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

FMCG ve Retail Pazarı

Hane Tüketim Paneli HTÜ değerlendirmesi Şubat 2021

Editör

Yazar:

Hanelerin alışveriş davranışında son 1 yılda görülen değişim, Şubat ayında farklı bir yön almaya başladı. Tüm yıl boyunca alışverişçinin daha az alışverişe giderek daha büyük sepetler yaptığını konuştuk. Ama bu durum Şubat ayı itibariyle değişim gösterdi. Ocak ayına göre hanelerin Hızlı Tüketim Ürünleri harcaması %1 daraldı bu daralma Ocak ayına göre sepet değerinin ve sıklığının azalmasından kaynaklandı.

IPSOS subat 2021 4

Tabi ki Ocak – Şubat toplamında bakıldığında geçen seneye göre hala çok yüksek artışlar var. %40 harcama artışı enflasyondan arındırıldığında ~%20 büyümeye devam etmekte.  Geçen seneye kıyasla sepet değeri artışı devam ediyor ama bundan sonraki süreçte aylık davranışlarda azalma olacak gibi görünüyor. Özellikle de pandemi başlangıcı olan ve yüksek artış görülen Mart ayına göre daralmalar olabilir.

Bu zamana kadar sepet sayısında ve harcamada artış gösteren «Temel gıda» ve «Atıştırmalık» ürünler Şubat ayında daralmaya en yüksek katkı sağlayan kategoriler oldu. Yağ kategorisi de daralmaya katkısı yüksek olan bir diğer kategori olarak öne çıkmakta. Fiyat artışlarının etkisi ve ekonomik durum birleşince tüketicinin alım gücünde azalma olması beklenen bir durum olarak davranışlarına yansımaya başladı.

Alışverişçinin davranışını bir önceki aya göre incelemek ve trendi takip etmek artık daha önemli olmaya başladı, geçen seneye göre ciddi büyüme gösteren indirim marketleri Şubat ayında daralmaya en yüksek katkıyı sağladılar.

IPSOS subat 2021 3

Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Türkiye Toplam FMCG Ciro Trendi ve Büyüme Oranları (Şubat 2019 – Şubat 2021)

Editör

Yazar:

Toplam FMCG (Alkol ve Sigara Hariç) pazarı, Şubat 2021'de bir önceki aya kıyasla %7,7 küçüldü.
Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Kanallara Göre FMCG Ciro Büyümeleri % (Şubat 2020 – Şubat 2021) (Ocak- Şubat 2021)

Editör

Yazar:

Şubat ayında 2020 Şubat ayına göre en çok büyüme %27,0 ile SPM400 kanalında gerçekleşti.
Devamını Oku

POPÜLER