Sosyal Medya Hesaplarımız

FMCG ve Retail Pazarı

Hane Tüketim Paneli HTÜ değerlendirmesi Nisan 2021

Editör
Abone Ol:

Nisan 2021, içinde hem Ramazan dönemini hem de hafta sonu yasaklarını barındıran bir ay.

Artık daha fazla evde zaman geçiriyoruz ve ev dışında yapılan bir çok tüketim evde gerçekleşiyor. Ama ekonomik etkenler, işsizlik, yüksek enflasyon ve yüksek fiyat artışları gibi tüm dinamikler hanelerin harcamalarındaki dinamiği de etkilemekte. Bu etkileri Şubat ve Mart aylarında sabit kalan harcama trendi ile görmüştük.

Ramazan dönemi harcamanın artış gösterdiği bir dönemdir, bu dönemde hanelerin harcaması Nisan ayında %14 artış gösterdi.

Nisan ayında ki büyümeyi sağlayan kategoriler; et – et ürünleri, şarküteri ve  genel gıda ürünleri oldu. Uzun süredir alışveriş sıklığı azalırken bu dönemde sıklık eski seviyesine kadar yükselmese de artış gösterdi.

Alışveriş davranışlarında uzun süredir büyümesi devam eden indirim marketleri ve bağımsız süpermarketler Nisan ayında da en yüksek artışı gösterdi. Bu dönemde diğer aylara göre kasap ve şarküterilerde de harcama artışı gerçekleşti.

Geçen sene Mart – Nisan ayları pandemi etkisinin başladığı hane içi alışverişlerinde stoklamanın yapıldığı dönemdi, bu sene aynı dönemlere bakıldığında hanelerin harcamasının artması aslında enflasyon ve üstünde gerçekleşen fiyat artışlarının etkisi.

2021 yılının ilk 4 ayında haneler daha az alışveriş yaptılar ama daha fazla para ödediler. Sepet içindeki ürün adeti artışının etkisi var ama burada en büyük etken fiyat artışları.

Sepetlerde artış görülen kategoriler; Süt, Et ve et ürünleri, Bisküvi, Peynir ve Çikolata kaplamalı ürünler. Bu ürünlerin sepetlerde bulunurluk oranı zaten çok yüksektir. Sepetlerde göreceli daha düşük oranda bulunan ama geçen seneye göre bulunurluk oranı artan kategoriler ise; Cipsler, Kuruyemiş, Çikolata ve Maden suları oldu. Geçen yıllara göre en büyük değişim evde geçen zamanda atıştırmalık ürünlerin daha çok alınması.

IPSOS nisan 2021 3

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

FMCG ve Retail Pazarı

Kanallara Göre FMCG Ciro Büyümeleri % (Nisan 2020 – Nisan 2021) (Ocak- Nisan 2021)

Editör

Yazar:

Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Kategorilere göre ciro büyümeleri – (Mart 2020 – Mart 2021) (Ocak – Mart 2021)

Editör

Yazar:

Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Sektör ciro payları Mart 2021

Editör

Yazar:

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER