Sosyal Medya Hesaplarımız

FMCG ve Retail Pazarı

Sektör ciro payları Mart 2021

Editör
Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

FMCG ve Retail Pazarı

Online Market Satış Fiyatları Enflasyonu (Mart 2021 – Mart 2020 karşılaştırması)

Editör

Yazar:

Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla online enflasyon artışı %95,3 ile kadın tıraş bakımı kategorisinde gerçekleşmiştir.
Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Ayın Kategorisi: Kadın&Erkek Traş Bakım Online Market Birim Satış Fiyatları Trendi (Mart 2020 – Mart 2021)

Editör

Yazar:

Geçtiğimiz seneye göre kadın tıraş bakımı ürünlerinde % 95,3’lük, erkek tıraş bakım ürünlerinde ise % 57,7’lik bir artış olmuştur.
Devamını Oku

FMCG ve Retail Pazarı

Hane Tüketim Paneli HTÜ değerlendirmesi Şubat 2021

Editör

Yazar:

Hanelerin alışveriş davranışında son 1 yılda görülen değişim, Şubat ayında farklı bir yön almaya başladı. Tüm yıl boyunca alışverişçinin daha az alışverişe giderek daha büyük sepetler yaptığını konuştuk. Ama bu durum Şubat ayı itibariyle değişim gösterdi. Ocak ayına göre hanelerin Hızlı Tüketim Ürünleri harcaması %1 daraldı bu daralma Ocak ayına göre sepet değerinin ve sıklığının azalmasından kaynaklandı.

IPSOS subat 2021 4

Tabi ki Ocak – Şubat toplamında bakıldığında geçen seneye göre hala çok yüksek artışlar var. %40 harcama artışı enflasyondan arındırıldığında ~%20 büyümeye devam etmekte.  Geçen seneye kıyasla sepet değeri artışı devam ediyor ama bundan sonraki süreçte aylık davranışlarda azalma olacak gibi görünüyor. Özellikle de pandemi başlangıcı olan ve yüksek artış görülen Mart ayına göre daralmalar olabilir.

Bu zamana kadar sepet sayısında ve harcamada artış gösteren «Temel gıda» ve «Atıştırmalık» ürünler Şubat ayında daralmaya en yüksek katkı sağlayan kategoriler oldu. Yağ kategorisi de daralmaya katkısı yüksek olan bir diğer kategori olarak öne çıkmakta. Fiyat artışlarının etkisi ve ekonomik durum birleşince tüketicinin alım gücünde azalma olması beklenen bir durum olarak davranışlarına yansımaya başladı.

Alışverişçinin davranışını bir önceki aya göre incelemek ve trendi takip etmek artık daha önemli olmaya başladı, geçen seneye göre ciddi büyüme gösteren indirim marketleri Şubat ayında daralmaya en yüksek katkıyı sağladılar.

IPSOS subat 2021 3

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER