Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

‘Acele etmeye gerek yok’

Editör
kurbanlik_200
Abone Ol:

Vatandaşlara ‘spekülasyonlara kapılmayın uyarısında bulunan Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Karabulut “Kurban için yeterince hayvanımız var, aceleye gerek yok.” dedi.

Türkiye’nin coğrafi yapısı hayvancılığa müsait olmasına rağmen ülkede yetiştirilen hayvan sayısı, kırmızı ette iç talebi karşılamaya yetmiyor.
Kırmızı et ihtiyacının büyük bir bölümü yurtdışından ithal ediliyor. Son birkaç hafta içinde et fiyatlarının yüzde 50 oranında artması, Kurban Bayramı öncesi vatandaşları düşündürmeye başladı. Bazı spekülatörlerin “Kurbanlık hayvan sayısı sınırlı, acele edin” sözleri de bayram öncesi vatandaşın telaşını artırdı. Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut “Kurban için yeterince hayvanımız var, aceleye gerek yok.” dedi. Bu bayramda küçükbaş hayvanlar 300-500 TL’den, dört aileye yetecek bir büyükbaş bin 500 liradan başlayarak satılacak. Büyükbaş hayvanların fiyatları ağırlığına göre 4 bin liraya kadar çıkıyor.
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi et fiyatlarındaki astronomik artışlar devam ediyor. 1 kilogram kırmızı etin fiyatı kasap ve marketlerde 20-25 TL’ye kadar çıktı. Türkiye genelinde dana ve kuzu etinin normal değerinin çok üzerinde satılması, Tarım Bakanlığım harekete geçirdi. Birkaç aydır et fiyatlarındaki artışı göz önünde bulunduran Bakanlık, bu ay yaşanan ekstra artışla birlikte, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi sektörde spekülasyon yapanlara engel olmak için çalışma başlattı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yaklaşan Kurban Bayramım dikkate alarak, spekülasyona izin vermeyeceklerini duyurdu. Eker, “Kimse spekülasyon yapıp, kurban fiyatlarını yükseltmeye çalışmasın.” diyerek satıcılara gözdağı verdi.
Türkiye’de Kurban Bayramı için yeterince hayvan stoku olduğunu ifade eden Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut. Vatandaşlara “spekülasyonlara kapılmayın’ uyarısında bulundu. Geçen yıl bir kilo etin üretici tarafından 8-10 liraya, bu yıl ise 10-11,5 TL arasında satıldığını kaydeden Karabulut, tüketiciye gelene kadar fiyatın 25 liraya kadar yükseldiğinin altını çizdi. Kurbanlık hayvan stokunda bir sıkıntının olmadığının altını çizen Başkan Karabulut. “İşletmeler hayvan dolu. Bunlar Kurban Bayramı için Türkiye’ye yeter. Kurbanlık hayvan fiyatları da bin 500 ile 4 bin arasında değişecektir.” şeklinde konuştu. İthalatçı firmaların yurtdışından hayvan ithal etmek için bastırdığını da ifade eden Karabulut kendilerinin canlı hayvan ithalatına karşı olduklarını dile getirdi. Kurban Bayramı öncesinde paniğe gerek olmadığını vurgulayan Başkan, “Son güne kadar bekleyin uyarısında bulunmayı da ihmal etmedi. Hayvan ticaretiyle meşgul olan Recai Karadeniz ise Doğu ve Güneydoğu’dan toplanan canlı hayvanların Kuzey Irak’a satıldığını ifade etti. Geçen yıla oranla hayvan fiyatlarında yüzde 30 oranında artış olduğunu kaydeden Karadeniz, bu artışta yem ve taşıma maliyetlerinin yüksek olmasının da etkili olduğunu söyledi. Karadeniz, Türkiye’ye canlı hayvan girişinin yapılması halinde fiyatların düşeceğine dikkat çekti. Karadeniz, küçükbaş bir hayvanın 300-600 liradan pazara geleceğini, 7 kişilik büyükbaş hayvanın da 4 binden başlayıp 6 bine kadar yükseleceğini anlattı.
Yonca Hayvancılık ve Tarım Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Akdağ da Türkiye’deki et fiyatlarının pahalı olmasının yem girdi maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklandığına dikkat çekti. Ayrıca Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin 2008 yılı raporuna göre ülkemizde 2013 yılında 164 bin ton et açığı olacak.

Kaynak: İstiklal Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER