Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

‘Acele etmeye gerek yok’

Editör
kurbanlik_200
Abone Ol:

Vatandaşlara ‘spekülasyonlara kapılmayın uyarısında bulunan Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Karabulut “Kurban için yeterince hayvanımız var, aceleye gerek yok.” dedi.

Türkiye’nin coğrafi yapısı hayvancılığa müsait olmasına rağmen ülkede yetiştirilen hayvan sayısı, kırmızı ette iç talebi karşılamaya yetmiyor.
Kırmızı et ihtiyacının büyük bir bölümü yurtdışından ithal ediliyor. Son birkaç hafta içinde et fiyatlarının yüzde 50 oranında artması, Kurban Bayramı öncesi vatandaşları düşündürmeye başladı. Bazı spekülatörlerin “Kurbanlık hayvan sayısı sınırlı, acele edin” sözleri de bayram öncesi vatandaşın telaşını artırdı. Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut “Kurban için yeterince hayvanımız var, aceleye gerek yok.” dedi. Bu bayramda küçükbaş hayvanlar 300-500 TL’den, dört aileye yetecek bir büyükbaş bin 500 liradan başlayarak satılacak. Büyükbaş hayvanların fiyatları ağırlığına göre 4 bin liraya kadar çıkıyor.
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi et fiyatlarındaki astronomik artışlar devam ediyor. 1 kilogram kırmızı etin fiyatı kasap ve marketlerde 20-25 TL’ye kadar çıktı. Türkiye genelinde dana ve kuzu etinin normal değerinin çok üzerinde satılması, Tarım Bakanlığım harekete geçirdi. Birkaç aydır et fiyatlarındaki artışı göz önünde bulunduran Bakanlık, bu ay yaşanan ekstra artışla birlikte, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi sektörde spekülasyon yapanlara engel olmak için çalışma başlattı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yaklaşan Kurban Bayramım dikkate alarak, spekülasyona izin vermeyeceklerini duyurdu. Eker, “Kimse spekülasyon yapıp, kurban fiyatlarını yükseltmeye çalışmasın.” diyerek satıcılara gözdağı verdi.
Türkiye’de Kurban Bayramı için yeterince hayvan stoku olduğunu ifade eden Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut. Vatandaşlara “spekülasyonlara kapılmayın’ uyarısında bulundu. Geçen yıl bir kilo etin üretici tarafından 8-10 liraya, bu yıl ise 10-11,5 TL arasında satıldığını kaydeden Karabulut, tüketiciye gelene kadar fiyatın 25 liraya kadar yükseldiğinin altını çizdi. Kurbanlık hayvan stokunda bir sıkıntının olmadığının altını çizen Başkan Karabulut. “İşletmeler hayvan dolu. Bunlar Kurban Bayramı için Türkiye’ye yeter. Kurbanlık hayvan fiyatları da bin 500 ile 4 bin arasında değişecektir.” şeklinde konuştu. İthalatçı firmaların yurtdışından hayvan ithal etmek için bastırdığını da ifade eden Karabulut kendilerinin canlı hayvan ithalatına karşı olduklarını dile getirdi. Kurban Bayramı öncesinde paniğe gerek olmadığını vurgulayan Başkan, “Son güne kadar bekleyin uyarısında bulunmayı da ihmal etmedi. Hayvan ticaretiyle meşgul olan Recai Karadeniz ise Doğu ve Güneydoğu’dan toplanan canlı hayvanların Kuzey Irak’a satıldığını ifade etti. Geçen yıla oranla hayvan fiyatlarında yüzde 30 oranında artış olduğunu kaydeden Karadeniz, bu artışta yem ve taşıma maliyetlerinin yüksek olmasının da etkili olduğunu söyledi. Karadeniz, Türkiye’ye canlı hayvan girişinin yapılması halinde fiyatların düşeceğine dikkat çekti. Karadeniz, küçükbaş bir hayvanın 300-600 liradan pazara geleceğini, 7 kişilik büyükbaş hayvanın da 4 binden başlayıp 6 bine kadar yükseleceğini anlattı.
Yonca Hayvancılık ve Tarım Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Akdağ da Türkiye’deki et fiyatlarının pahalı olmasının yem girdi maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklandığına dikkat çekti. Ayrıca Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin 2008 yılı raporuna göre ülkemizde 2013 yılında 164 bin ton et açığı olacak.

Kaynak: İstiklal Gazetesi

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Ramazan Ulu vefat etti

Editör

Yazar:

Yaklaşık bir ay önce beyin kanaması geçirip Samsun Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alınan Ramazan Ulu dün hayata gözlerini yumdu.

Snowy marketler zinciri yönetim kurulu başkanı Ramazan Ulu, İstanbul PERDER’in 5. ve 6. dönem başkanlığını da yapmıştı.

Retail Türkiye olarak merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
Cenaze namazı ve mezarlık için Snowy Market Ulu Kardeşler tarafından bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Devamını Oku

Genel Haberler

PLAT üyeleri “Talks” etkinliğinde buluştu

Editör

Yazar:

21 Eylül günü Mihrabat Korusu’nda gerçekleşen organizasyona BİM CEO’su Haluk Dortluoğlu, Ülker CEO’su Mete Buyurgan gibi sektörün önde gelen isimleri ve PLAT Derneği üyeleri katıldı. Katılımın yüksek olduğu etkinlikte, açılış konuşmasını gerçekleştiren PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, katılımcılara teşekkür ettikten sonra sanayicilerin üretime, yatırıma ve inovasyona odaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Bir önceki etkinlikte seçim öncesi ve sonrası ekonomi konusunda değerlendirmelerde ve çeşitli tahminlerde bulunan Ekonomist Dr. Hakan Özerol, bu etkinlikte de önümüzdeki dönemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. IMF, OECD, Dünya Bankası gibi kurumların ve çeşitli derecelendirme şirketlerinin tahmin raporlarından hareketle piyasa değerlendirmesi yapan Dr. Hakan Özerol, özellikle dövizin ve enflasyonun yönüyle ilgili tahminlerde bulundu. Yeni dönemde ekonominin iyi işaretler verdiğini belirten Özerol, mevcut politikaların sürdürülmesi halinde gelecekte olumlu sonuçlar vereceğinin altını çizdi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER