Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

“AVM’ler Pazar günü kapanmalı, zararına satışlar engellenmeli”

Editör
bayram_akyuz_200
Abone Ol:

PERDER Karedeniz Başkanı Bayram Akyüz Alışveriş Merkezleri,Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun Tasarısı Taslağı hakkındaki görüşlerini açıkladı. Akyüz’ün görüşleri aynen şöyle:

“10 yılı aşkın bir zamandır çıkarılamayan, Perakende Yasa Tasarısının günümüz Türkiye’sinde bazı maddelerinin tarşılıyor olmasından doğrusu utanıyorum. Hala olayları tümü üzerinden değerlendirme yapamıyoruz ve başkalarının gayet masumane taleplerine kulaklarımızı tıkayıp, çalışanlarımızın talepleri tersine düşünceler üretip bunları savunabiliyoruz.
Pazar günü kapatmanın totalde ciro kaybına yol açacağı kesinlikle yanlış bir varsayımdır. Çünkü pazar günü alışveriş merkezlerinin kapalı olduğunu bilen tütetici bu alışverişini hafta içine kaydıracaktır ve hafta içi cirolarımız artacak ve dengelenecektir.
Bir müessesenin başarısındaki en büyük pay çalışanlarının perfonmansıyla doğrudan orantılıdır. Durum böyle olunca ve bunu böyle bilerek bir pazar gününü çalışanlarına neden çok görürler anlakta zorlanıyorum. Hafta içi verilen izin aile fertlerinin ve çevresinin işe veya çocuklarının okula gittiği bir günde hiçbir anlam ifade etmiyor. Çünkü çalışma saati geç saatlere kadar süren çalışanımızın çocuklarına nerdeyse hiç zaman ayıramadıkları bir gerçektir. Durum böyleyken sağlıklı nesiller yetiştirmekten ne kadar bahsedebiliriz karar sizin.
Diğer bir konu; yaşama savaşı veren küçük ölçekli işletmelerin haksız rekabetten korunması ve devletin sağlıklı vergi alabilmesi için “zararına satışlar”ın engellenmesi gerekir. Üç-beş ürünü zarırına satarak bunu her türlü reklam yolunu kullanarak müşterinin kafasını karıştırıp mağazaya çekme yoluna gidilmesi engellenmelidir. Kar amaçlı kurulan müesselerin zarına satışlarının tek sebebi, rakibi yok etme çabasıdır ve vergi kaybına da yol açan bu haksız rekabet engellenmelidir. Haksız rekabet engellenmediği sürece, yerel perakendecimizin yaşama şansı kalmamakta; Yerel perakendecimiz yaşayamazsa yerel üreticilerimiz uluslararası perakendicilerin insafına kalacaktır. Ticaret insafa kalırsa geleceğin Türkiye sini düşünmek istemiyorum. Bu yasanın olmazsa olmazlarından biride zararına satışın ortadan kaldırılmasıdır.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

“Yerli Market Haftası Fuarı” perakendenin yıldızlarını ağırlayacak

Editör

Yazar:

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) tarafından bu yıl 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Yerli Market Haftası Fuarı, 6’ncı kez perakende sektörünün öncü markalarını sektör paydaşları ile bir araya getirecek.

İstanbul PERDER’in ev sahipliğinde organize gıda perakendesine 6 yıldan bu yana imzasını atan Yerli Market Haftası (YMH), Pin Fuarcılık organizasyonunda WOW Convention Center’da üretici, tedarikçi ve perakende sektörüne hizmet sunan firmaları yerel zincir market temsilcileriyle buluşturacak. “Birlikte daha güçlüyüz” sloganıyla bu yıl “Dilek Gıda ve Hedef Grup” ana sponsorluğunda yapılacak fuarda katılımcı firmalar iki gün boyunca yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Ayrıca perakendeye yıllarını vermiş isimler sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri paylaşacaklar.

Bu yıl fuarda 90 standlı katılım ile yer alacak firmalarımızla birlikte yaklaşık 10 bin’e yakın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirten İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, “Yerli Market Haftası (YMH) ile bölgesel markaların ulusal marka olma yolunda ilerlemesine destek olmayı, onlara fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Yerel perakendeci ve tedarikçi firmaları aynı çatı altında buluşturarak birbirlerini tanımalarını, dayanışma ve paylaşımda bulunarak iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sunuculuğunu Ceyhun Yılmaz’ın üstleneceği YMH’ta ilk gün Yenilenebilir Enerji, Elektromobilite ve Enerji Verimliliği, Yeni Dünya Düzeninin İpuçları, Geleceğin  Perakende Trendleri konuşulacak. İkinci gün ise, PERDER Başkanları Oturumu ve Aile Şirketlerini Geleceğe Taşımak başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Programın ilk gününde yer alacak konuşmacılar şöyle: Vat Enerji Hizmetleri Genel Müdürü M. Altuğ Karataş, Solarçatı CEO&Kurucusu Utku Korkmaz, S2C Kurucu Ortağı Uğur Kılıç, Atlas Space Kurucusu&CEO Ahmet Burçin Gürbüz, Payneer Ödeme Kuruluşu CEO’su Ergi Şener, SabancıDx Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı ve Teknosa Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Kalkan, Argus Growth Agency Kurucu&İş Geliştşrme ve Büyüme Danışmanı Bora Alçı ve I-Am Global Kurucu Ortağı emre Kuzlu.

İkinci gün ise sektörün duayen isimleri deneyimlerini ve sektördeki gelişmeleri paylaşacaklar. İstanbul PERDER Başkanı Faruk Güzeldere ve önceki dönem başkanları Ramazan Ulu, İhsan Biçen, Reşat Narman ile Erdal Tüfekçi aynı oturumda bir araya gelecek. Ardından 2M Parlak Gıda İK ve Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Parlak moderatörlüğünde Şölen CEO’su Elif Çoban, EVYAP CEO’su Mehmet Evyap ve Snowy Ulu Kardeşler Genel Müdürü Bülent Efe aile şirketlerinin geleceğini masaya yatıracak.

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD üyeleri Rusya’da

Editör

Yazar:

BMD üyeleri, perakende sektörünü gözlemlemek amacıyla Rusya’ya gittiler. DEİK Rusya İş Konseyi Başkanı İzzet Ekmekçibaşı, BMD Başkanı Sinan Öncel, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kamar ve Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, geziye katıldılar.

Moskova’da Kievskaya Ploshchad Group (Europeiskiy, Olimpiskiy, Schelkovsky), Colliers Group, ADG Group, Alışveriş Merkezleri Birliği (SCA) üyeleri, Moskova’nın özellikle lüks segment en ünlü iki AVM’si TSUM ve GUM yöneticileri, Rusya’da mağazaları bulunan üye marka temsilcileri ve Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Moskova’daki görüşmelerde pek çok batılı markanın mağazalarının kapalı olduğu, önemli bir bölümünün ise ülkeden çıkma yönünde niyet bildirdiği bilgisi aktarıldı. Öte yandan mağazaları açık olarak faaliyete devam eden batılı marka sayısının da az olmadığı gözlemlendi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

POPÜLER