Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Beyaz et üreticilerinin en büyük sorunu artan hububat fiyatları

Editör
Abone Ol:

BESD-BİR’den Tarım ve Orman Bakanı’na ziyaret.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Dr. Sait Koca, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Öztürk, Yönetim Kurulu Üyeleri Faik Üçer, Mustafa Özdil, Ahmet Hazım Topçuoğlu ve Genel Sekreter Prof. Dr. Ahmet Ergün’den oluşan heyet, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile bir araya geldi.

Sektör adına Bakan Pakdemirli’ye yeni görevinde başarılar dileyen BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca sektör hakkında: “Piliç eti sektörü, 2000’li yıllarda başlayan hızlı üretim artışının sonucunda bugün Dünyada sekizinci ve ihracatta beşinci sıraya ulaşmıştır. Tamamı entegre olarak üretim yapan firmalarımız, fazla üretim ve düşük kar marjı ilkesi ile hareket etmektedir.

Bu yılın ilk 7 ayında gerçekleşen üretim artışı yaklaşık %5’tir. Türkiye’de kişi başına 38 kg olan et tüketiminin 24 kg’ı beyaz et sektörü tarafından karşılanmaktadır. Bakanlığınız ve sektör el ele verdiğinde bu rakamları çok ileriye götürmemiz mümkündür” bilgilerini verdi.

Koca: “3 milyon kişinin geçimini sağlayan böyle büyük bir sektörün sıkıntılarının olmaması tabii ki mümkün değildir” açıklaması ardından “En önemli önceliğimiz sektörün girdilerinin önemli bir kısmı yurtdışından ve dövizle karşılandığı için maliyetlerimiz yükseldi. Bununla bağlantılı olarak iç piyasada da hububat fiyatları çok büyük artış gösterdi. Bu artışın kontrol altına alınması en büyük beklentimizdir” dedi.

Son olarak Koca: “Sektörün en önemli hedeflerinden biri de yeni pazarlara açılmak, ihracatı geliştirerek ülke ekonomisine katkı sunmaktır. Bu konuda Bakanlığınızın gerekli temasları yapma girişimi sektör için çok ciddi önem arz etmektedir” diyerek sözlerini tamamladı. Bakan Pakdemirli de sektörün olumlu yaklaşımından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi, aktarılan konular üzerinde Bakanlık olarak çalışıldığı bilgisini verdi ve BESD- BİR heyetine teşekkürlerini iletti.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101, 2023 ürünün fiyatlarını sabitledi

Editör

Yazar:

A101, Ocak ayı boyunca 2023 üründe fiyatları sabitleyeceği müjdesini tüketicilere duyurdu. 70.000’den fazla çalışanı ve 600’ün üzerinde tedarikçisi ile A101, kampanya ile hem tüketicilerin alım gücünün korunmasına, hem de ülke ekonomisine destek olmaya devam edecek.

Yıl boyunca sürdürdüğü indirim kampanyalarına hız kesmeden devam eden A101, Ocak ayı sonuna kadar temel ihtiyaç ürünlerini de kapsayan tam 2023 üründe fiyat sabitlemesine gidecek.

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip perakende zinciri A101, 2023 yılında devam ettireceği haftalık kampanyalarla da, kaliteli ürünleri her daim en uygun fiyatlarla müşterilerine sunarak tüketicinin yanında olmaya devam edecek.

Devamını Oku

Genel Haberler

Onur Market, sabit fiyat uyguladığı ürünleri iki katına çıkarttı

Editör

Yazar:

Onur Market her ay binlerce üründe yaptığı indirimlerle müşterilerinin bütçelerini rahatlatıyor. Gıdadan kozmetiğe, taze sebze meyveden şarküteri ürünlerine kadar tüm kategorilerde yüzlerce üründe indirimli sabit fiyat uygulamalarını yıllardır kampanya prensibi olarak uyguluyor. 2023 yılına da fırsatlarla giren Onur Market indirimli sabit fiyat uyguladığı ürünleri Ocak ayında iki katına çıkarttı. Konuyla ilgili açıklama yapan Onur Marketler Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen “Yaptığımız tüm çalışmalarda, geliştirdiğimiz her projede, aldığımız tüm kararlarda her zaman alışverişçilerin lehine olacak faaliyetler içinde bulunmak gibi bir prensibimiz var. Sloganımıza da yansıttığımız Onur Sözlerimizle müşterilerimize; fiyatta, tazelikte, kalitede, lezzette ve hizmette Onur Sözü veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

Genel Haberler

Yavuz Altun: Tüm zincir marketler indirime gidiyor

Editör

Yazar:

Happy Center Marketleri CEO’su Yavuz Altun, baz etkisi nedeniyle aralık ayından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını yeni yılla birlikte enflasyonun hızla geriye gitmesini beklediklerini söyledi.

Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi olan Altun, “Enflasyondaki bu düşüşe paralel olarak perakende fiyatlar da düşecek. Komite başkanı olarak zincir marketlerle görüştüm, hepsi fiyatlarda indirime gideceğini teyit etti. Sektör olarak halkımıza verebileceğimiz tüm desteği sunacağız” dedi.

Happy Center Marketleri olarak da gıda ve gıda dışı ürünlerde indirime gittiklerini ve indirimlerin her geçen gün devam edeceğini belirten Altun, “Yeni yılla birlikte gıda ve gıda dışı ürünlerde etiket fiyatlarını yüzde 10 ile 20 arasında düşürdük. Et ve süt ürünlerinde ise arza bağlı olarak ilerleyen süreçte indirim yapabiliriz. Enflasyonist etki azaldıkça başta gıda olmak üzere bütün ürünlere bu indirimleri yansıtmak istiyoruz. Ancak şu kadar üründe şu kadar indirim yapacağız gibi popülist söylemlerden uzak durup gerçek indirimi halkımıza yansıtma kararlılığındayız” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER