Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

BİM, 2009’da 110 milyon TL’lik yatırım yapıp 350 mağaza açacak

Editör
Abone Ol:

Ekonomik krize rağmen 2009 yılında da büyümeyi sürdürüp, 350 yeni mağaza açmayı hedefleyen BİM, bu yıl Türkiye’de toplam 110 milyon TL’lik daha yatırım yapacak.
BİM Operasyon Komitesi Başkanı Galip Aykaç, “Kriz döneminde olmamıza rağmen yeni müşteriler kazanıyoruz. Ağustos ayından beri müşteri sayımız yüzde 7-8 oranında arttı. Zengin müşterilerin oranı da yükseliyor. Yatırımlara ve istihdam yaratmaya devam edeceğiz” dedi.
2 bin 300’ya ulaştı
BİM Finans Direktörü Haluk Dortluoğlu da, BİM’de satılan ürünlerin yüzde 56’sının özel markalı ürünlerden oluştuğuna dikkat çekerek, “Fiyat hassasiyetinin arttığı, tüketicilerin tasarruf eğilimine girdiği bu dönemde, yüzde 15-45 fiyat avantajı sağlayan özel markalı ürünlere olan talep artıyor. BİM’de satılan özel markalı bazı ürünler, tüm markalı ürünler arasında pazar lideri. Günde 1.5 milyondan fazla kişi BİM mağazalarından alışveriş yapıyor. 2009 başında gerçekleştirdiğimiz yeni açılışlarla da 2 bin 330 mağazaya sahip olduk” dedi.
3 bin 400 yeni çalışan
Çalışan sayılarını 3 bin 400 yeni istihdam ile 2008 sonunda 13 bin 680’e çıkardıklarını açıklayan Dortluoğlu, “Şu anda bu rakam 14 binin üzerinde. 2009’un tamamında yaklaşık 2 bin ilave personel istihdamı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl 191 milyon TL yatırım yaptık. 2008 yılında 4 milyar 242 milyon TL ciro elde ettik. Bu, geçen seneye göre yüzde 42’lik bir artışa tekabül ediyor. Net karımız da 114 milyon TL olarak gerçekleşti” dedi.
Yeni mağaza açmaya devam
Bim’in 2009 yılı planlarında 350 yeni mağaza, 110 milyon TL yatırım ve 4 yeni bölge deposu var. Ayrıca Nisan ayında Fas’ta ilk mağazanın açılışını yapacaklarını vurgulayan Haluk Dortluoğlu, 2009 beklentilerini şöyle sıraladı:
“Geçtiğimiz yıl Eylül ayında, uluslararası durgunluk perakende sektörünü büyük ölçüde etkiledi. Ancak sonraki aylarda pozitif yönde bir değişim yaşandı. 2009 ilk çeyreğinde, geçen senenin son çeyreğine göre daha olumlu beklentilerimiz var. Bizim yeni mağaza açma konusunda bir sıkıntımız yok. Satın almalar yoluyla büyümeyi düşünmüyoruz.”
Küresel krizin perakende sektörünü olumsuz etkilediğini anlatan BİM CEO’su dergi Simons ise, bu etkinin gıda ve temel ürünlerde daha sınırlı olduğunu belirterek, “Türkiye, küresel krize karşı güçlü bankacılık ve finans sektörü ile 70 milyonu aşkın genç ve dinamik nüfus gibi iki önemli avantaja sahip. BİM, 2008 yılında yüzde 42 büyüdü. Konseptimiz akıllı insanların konseptidir, yoksul insanların değil” dedi.
Bu yıl içinde Fas’ta yeni bir yatırım yapacaklarını da açıklayan BİM CEO’su dergi Simons, yeni projelerini şöyle anlattı:
“Öncelikle Türkiye, sonra Fas. Yabancı yatırımlarımızı adım adım gerçekleştireceğiz. Fas’ta yıl sonunda 40 mağazaya, 4-5 yıl sonra da 250 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. 2-3 yıl sonra, Fas’taki deneyimlerimizden ders alıp  bir sonraki adımımızı tartışacağız. Yurt dışına açılmada ilk olarak Fas’ı tercih etmemiz çok önemli. Fas’ın durumu 15 yıl öncesinin Türkiye’sine benziyor. Orada modern perakendenin başlangıç aşaması yaşanıyor. Fas’tan önce Bulgaristan ve Yunanistan gibi bölgelerde de araştırmalar yaptık.”
Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER