Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

BİM, 2009’da 110 milyon TL’lik yatırım yapıp 350 mağaza açacak

Editör
Abone Ol:

Ekonomik krize rağmen 2009 yılında da büyümeyi sürdürüp, 350 yeni mağaza açmayı hedefleyen BİM, bu yıl Türkiye’de toplam 110 milyon TL’lik daha yatırım yapacak.
BİM Operasyon Komitesi Başkanı Galip Aykaç, “Kriz döneminde olmamıza rağmen yeni müşteriler kazanıyoruz. Ağustos ayından beri müşteri sayımız yüzde 7-8 oranında arttı. Zengin müşterilerin oranı da yükseliyor. Yatırımlara ve istihdam yaratmaya devam edeceğiz” dedi.
2 bin 300’ya ulaştı
BİM Finans Direktörü Haluk Dortluoğlu da, BİM’de satılan ürünlerin yüzde 56’sının özel markalı ürünlerden oluştuğuna dikkat çekerek, “Fiyat hassasiyetinin arttığı, tüketicilerin tasarruf eğilimine girdiği bu dönemde, yüzde 15-45 fiyat avantajı sağlayan özel markalı ürünlere olan talep artıyor. BİM’de satılan özel markalı bazı ürünler, tüm markalı ürünler arasında pazar lideri. Günde 1.5 milyondan fazla kişi BİM mağazalarından alışveriş yapıyor. 2009 başında gerçekleştirdiğimiz yeni açılışlarla da 2 bin 330 mağazaya sahip olduk” dedi.
3 bin 400 yeni çalışan
Çalışan sayılarını 3 bin 400 yeni istihdam ile 2008 sonunda 13 bin 680’e çıkardıklarını açıklayan Dortluoğlu, “Şu anda bu rakam 14 binin üzerinde. 2009’un tamamında yaklaşık 2 bin ilave personel istihdamı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl 191 milyon TL yatırım yaptık. 2008 yılında 4 milyar 242 milyon TL ciro elde ettik. Bu, geçen seneye göre yüzde 42’lik bir artışa tekabül ediyor. Net karımız da 114 milyon TL olarak gerçekleşti” dedi.
Yeni mağaza açmaya devam
Bim’in 2009 yılı planlarında 350 yeni mağaza, 110 milyon TL yatırım ve 4 yeni bölge deposu var. Ayrıca Nisan ayında Fas’ta ilk mağazanın açılışını yapacaklarını vurgulayan Haluk Dortluoğlu, 2009 beklentilerini şöyle sıraladı:
“Geçtiğimiz yıl Eylül ayında, uluslararası durgunluk perakende sektörünü büyük ölçüde etkiledi. Ancak sonraki aylarda pozitif yönde bir değişim yaşandı. 2009 ilk çeyreğinde, geçen senenin son çeyreğine göre daha olumlu beklentilerimiz var. Bizim yeni mağaza açma konusunda bir sıkıntımız yok. Satın almalar yoluyla büyümeyi düşünmüyoruz.”
Küresel krizin perakende sektörünü olumsuz etkilediğini anlatan BİM CEO’su dergi Simons ise, bu etkinin gıda ve temel ürünlerde daha sınırlı olduğunu belirterek, “Türkiye, küresel krize karşı güçlü bankacılık ve finans sektörü ile 70 milyonu aşkın genç ve dinamik nüfus gibi iki önemli avantaja sahip. BİM, 2008 yılında yüzde 42 büyüdü. Konseptimiz akıllı insanların konseptidir, yoksul insanların değil” dedi.
Bu yıl içinde Fas’ta yeni bir yatırım yapacaklarını da açıklayan BİM CEO’su dergi Simons, yeni projelerini şöyle anlattı:
“Öncelikle Türkiye, sonra Fas. Yabancı yatırımlarımızı adım adım gerçekleştireceğiz. Fas’ta yıl sonunda 40 mağazaya, 4-5 yıl sonra da 250 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. 2-3 yıl sonra, Fas’taki deneyimlerimizden ders alıp  bir sonraki adımımızı tartışacağız. Yurt dışına açılmada ilk olarak Fas’ı tercih etmemiz çok önemli. Fas’ın durumu 15 yıl öncesinin Türkiye’sine benziyor. Orada modern perakendenin başlangıç aşaması yaşanıyor. Fas’tan önce Bulgaristan ve Yunanistan gibi bölgelerde de araştırmalar yaptık.”
Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Genel Haberler

Ayşen Zamanpur’dan 2. kitap

Editör

Yazar:

Silk and Cashmere’nin kurucusu Ayşen Zamanpur, ilk kitabı Kaşmir Yolu’ndan sonra ikinci kitabı olan Diren Keçi’yi yayımladı. Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve Yılın İş Dünyası Marka Kitabı olarak gösterilen kitapla ilgili Ayşen Zamanpur, şunları söylüyor:

“Tutkuyla yaratılan ve dünyaya yayılan 30 yıllık bir markanın gerçek öyküsü. İlk kitabım Kaşmir Yolu’nun ilk cümlesi ‘Bu benim ilk ve son kitabım’dı. Ama sözümde duramadım. Yine yazdım. Neden mi? Diren Keçi’de anlatıyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO: Nihai hedefimiz BTM’den bir Turcorn çıkarmak

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), beşinci yaşını verdiği iftarla kutladı. İTO ve BTM Başkanı Şekib Avdagiç ile BTM Mütevelli Heyeti’nin de katıldığı iftarda girişimciler, yatırımcılar, mentorlar başta olmak üzere tüm ekosistem yer aldı. Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, BTM’nin beş yıl içinde kat ettiği yol kısa bir film olarak katılımcılarla paylaşıldı.

İftarda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk start-up merkezi olma özelliği taşıyan BTM beş yaşına girdi. BTM bu beş yıl içinde sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin startup üssü oldu ve dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldı. Yine bu sürede Türkiye de, küresel anlamda önemli bir girişimcilik merkezi kimliği kazanıp, global bir oyuncu çıkarmayı da başardı” dedi.

“Büyük bir memnuniyetle ifade edeyim ki, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Kuşkusuz bu işlerin en büyüğü de Türk girişimciliğine ve yatırım kültürüne ‘bilginin ticarileştirilme fikrini’, bir daha çıkmamak üzere sokmak olmuştur” diyen Avdagiç, “BTM, yatırımcılık konusunda da ciddi farkındalıklar oluşturdu. Yatırımcı Hızlandırma Platformu programını devreye sokarak, başarılı iş insanlarımız start-uplara ve yeni nesil girişimcilere olan bakış açılarını değiştirdi. BTM olarak, 2021’de 172 yatırım eşleştirmesi gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz ise 2022’de BTM’den bir Unicorn yani bizim tabirimizle bir Turcorn çıkmasını sağlamak” dedi.

Avdagiç şöyle devam etti: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, İTO yönetimi olarak biz BTM’nin bu hedeflerine ulaşması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. 2018’den 2022’ye kadar yaptıklarımız, bundan sonraki dönemde de yapacaklarımızın teminatıdır. Nasıl ki, 300 metrekarelik bir binada başlayan BTM hizmetlerini, hayalleriyle orantılı yeni mekanlarda sürdürmesini sağladıysak, şimdi de küresel hedefleriyle uyumlu yeni mekanlara sahip olmasını sağlayacağız. Yeni dönemde İTO binamızın yanında inşa edeceğimiz modern merkezimiz, Türkiye’nin yenilikçilik, girişimcilik ve start-up üssü haline gelecek… Böylece BTM’nin fiziki büyüklüğünü de 20 bin metrekareye taşıyacağız.”

Avdagiç, “Biz küreselleşen dünyada, fiziksel salgınların da, iktisadi hastalıkların da ülke ekonomilerini nasıl derinden etkileyip hallaç pamuğu gibi savurduğunu gördük. Yine gördük ki, salgın hastalıkların bize bulaşmaması için nasıl ‘aşı, maske ve mesafe’ gibi tedbirler alıyorsak, iktisadi hastalıklar içinde koruyucu tedbirler almalıyız. Biz inanıyoruz ki, bizi bulaşıcı iktisadi hastalıklardan koruyacak olan BTM gibi kalkanlarımızdır. BTM ve girişimci ekosistemimiz, bizim küresel ekonomik salgınlara karşı koruyucu aşılarımızdır” dedi.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı da yaptığı konuşmada, “Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda ülkemizi başarıyla temsil eden BTM, bu başarısını kıtalararası platformlara taşıyarak Amerika, Mozambik ve Güney Afrika gibi birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer aldı. Kısa bir süre önce ‘Yılın Yatırım Platformu Ödülü’nü de alan BTM, beş yıllık süreçte almış olduğu ödüllerle hem girişimcilere hem de yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği hizmetlerden tam not almayı başardı. Tabi bu anlamda kıymetli desteklerinden dolayı İTO’ya, değerli yöneticilerimize, bu yolda birlikte yürüdüğümüz paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, girişimcilerimize ve tüm BTM çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıların katlanarak devam etmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

Bakkallar buzdolabının fişini çekti!

Editör

Yazar:

REM People’ın 700 bakkal ile yaptığı çalışmaya göre esnafın yüzde 60’ı soğutucu dolaplarını kapattığını söylüyor.

Yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People, artan elektrik maliyetlerinden sonra 700 bakkaldan oluşan bir örneklem ile çalışma gerçekleştirdi. Çalışmaya göre küçük esnaf, artan faturalara karşı kendi önlemlerini aldığını söyledi. Esnafın yüzde 60’ı soğutucu dolaplarını kapattığını belirtirken daha az stoklu çalışan bakkallar, ısıtıcı ve klima kullanımını azaltırken LED aydınlatmaya geçti.

Fatura 2 bin lirayı aştı

REM People’ın yaptığı çalışmaya göre bakkallar, elektrik faturalarında yılbaşından sonra gelen zamlarla birlikte net bir artış yaşadıklarını belirtiyor. Daha önce yüzde 25’ine 500-1000 TL arasında fatura gelirken artık elektrik faturaları yüzde 34’ünde 2 bin TL ve üzerine çıktı.

En büyük maliyet dolapta

Artan faturalar sonrasında esnaf, tasarruf etmek için kendi önlemini almaya başladı. Alınan önlemlerin başında ise dolapları kapatmak ve 3-4 markanın ürününü tek dolaba sığdırmak gibi uygulamalar var. Bakkalların yüzde 60’ı en büyük önlem olarak dolaplarını kapattığını söyledi. Günün belli saatlerinde soğutucu dolapları çalıştırmak da kullanılan yöntemlerden biri oldu.

Klimalar kapandı

Küçük esnafın aldığı başka bir önlem ise ampülleri LED yani tasarruflu olanlarla değiştirmek. Esnafın yüzde 20’si ise yeterli olmadığı için önlem almıyor. Yüzde 8’i daha az stok yaptığını belirtirken yüzde 3’ü ısıtıcı, klima ya da elektrikli soba kullanmadığını anlatıyor.

Yüzde 45’i destek bekliyor

Tüm tasarrufları kendilerince yapmaya çalışan esnaf destek beklediğini söylüyor. Bakkalların yüzde 45’i iskonto, indirim ve maddi destek beklediğini vurgularken üretici firmaların sözlerini tutmadığını düşünüyor. Esnafın yüzde 15’i dolaplar için elektrik desteği beklerken yüzde 10’u vadelerin uzatılmasını istiyor.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER