Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Tesco Kipa’ya göre fiyatlar düşebilir

Editör
Abone Ol:

Tesco Kipa İcra Kurulu üyesi Yılmaz Attila, yaşanan ekonomik krizin perakende sektörüne yansımasının 2001 yılındaki krizle çok paralel olmayacağını ve iki krizin yapısının farklı olduğunu belirtti.
Attila, 2001’de Türkiye’de maliyet enflasyonunun çok öne çıktığını, bir gecede doların yükseldiğini, kurların aşırı oynak olduğunu ve 2001’in üreticilerin sattıklarını yerine koyamadıkları bir dönem olduğunu ifade etti. Yaşadığımız ekonomik krizi, 2001 krizinden ayırmak gerektiğini dile getiren Attila, “2009’da Türkiye’de ve dünyada maliyet enflasyonu yok, dünyada deflasyonist bir baskı var. Türkiye’de de bu devam ederse enflasyonun düşmesi, çok büyük bir tehlike, yani deflasyon çok ciddi bir tehlike olarak ortaya çıkacak. Geçen yıl petrolde, buğdayda, yağlık ürünlerde büyük artış oldu. Bu fiyatlar hep geri geldi. Bu fiyatlar geri gelince geçen yılki maliyet yapılarına göre oluşmuş fiyatlar aynı oranda geri gelmedi”  dedi.
Fiyatlar düşüyor
Türkiye’deki hiçbir üreticinin “mal üretmeyip satmayacağım” diyemeyeceğini vurgulayan Tesco Kipa İcra Kurulu üyesi Attila, “Bu dönemde fiyatlar biraz daha düşebilir. Zaten ortalama fiyatlarda, reel fiyatlarda düşme var. Satışlar azalmıyor ama daha ucuz ürünler alınıyor. O bakımından perakendenin sorunu 2009 yılında sattığı mal miktarını düşürmemek olacak. Bu yüzden sistem esneyebilir” diye konuştu.
Attila, sektörde yoğun bir rekabetin olduğunu ve herkesin bulunduğu noktayı korumaya çalıştığını aktardı.
Yılmaz Attila, Tesco’nun Kipa’yı almasından sonra perakende sektöründe büyük değişiklikler meydana geldiğini belirterek, “Bu dönemlerde Tansaş’ı Migros aldı, Gima’yı CarrefourSA aldı. Bir anda dengeler değişti. Biz de oluşan yeni çerçevede kendi planlarımızı biraz daha sıkıştırdık ve daha hızlı büyüme moduna girdik” dedi. Attila, dünyadaki Tesco mağazalarının yıllık cirosunun 95 milyar dolar seviyelerinde olduğunu belirterek, “2008 yılı Türkiye ciromuzun ise 1.2-1.3 milyar TL seviyelerinde olmasını bekliyoruz” diye konuştu.
Tesco Kipa, İstanbul’u sevdi
Tesco Kipa, İstanbul’da üçüncü hipermarketini Pendik’te TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) inşa ettiği Pendorya AVM’de açıyor. 8 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde kurulacak olan yeni hipermarketin 14 milyon Euro’ya mal olacağını ve 250 kişiyi istihdam etmeyi planladıklarını, böylece İstanbul’da üçüncü hipermarketlerini açacaklarını kaydeden Attila, Türkiye genelindeki Tesco Kipa hipermarket sayısının 33, ekspres mağaza sayısının 63, bin metrekarelik mağaza sayısının ise 3 olduğunu, Nevşehir, Ayvalık ve Pendorya’daki yatırımların hayata geçmesiyle birlikte hipermarket sayısının 36’ya ulaşacağını söyledi.
TSKB GYO Genel Müdürü Korkut Ün ise, 40 milyon Euro’luk yatırımla gerçekleşen Pendorya Alışveriş Merkezi’nin 2009’un son çeyreğinde açılacağını belirterek, yatırımın geri dönüş süresinin beklenenden daha kısa olacağını ifade etti.
Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Haluk Dortluoğlu, Bim CEO’su oldu

Editör

Yazar:

BİM’in Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Latif Topbaş görevini Mahmud Muhammed Topbaş’a devretti. 1 Eylül 2023 itibariyle BİM’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mahmud Muhammed Topbaş oldu. Şirkette uzun süredir İcra Kurulu Üyesi ve COO olarak görev yapan Galip Aykaç bu görevlerinden ayrılarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Yönetim Kurulu toplantısında ayrıca şirketteki mevcut İcra Kurulu yapısı sona erdirilerek “Chief Executive Officer” (CEO) pozisyonunun oluşturulmasına karar verildi. 2005 yılından bu yana şirkette CFO ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Dortluoğlu’nun CEO olarak atanmasına karar verildi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO’dan Türkiye Perakende Buluşması

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi, “Türkiye Perakende Buluşması” gerçekleştirdi. 2 Ağustos Çarşamba günü Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda perakendeci katıldı. Sektörler sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Happy Center CEO’su Yavuz Altun, “İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi olarak 85 zincir market sahibi meslektaşımızla istişare toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıya Türkiye’nin 7 bölgesinden katılım ve destek oldu. Başta İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Özer, Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca olmak üzere Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün ve İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere ve tüm İstanbul Ticaret Odası Perakende komitesi üyelerimize, TPF, PERDER üyelerimize katkı ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER