Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Biraya da bandrol uygulaması geliyor

Editör
bira_200
Abone Ol:

Gelir İdaresi Başkanlığı, 1 Ocak 2010’dan itibaren kutu ve şişe bira dışında tutulmak üzere, 50 litre ve 50 litrenin altında olan bira ambalajlarına bandrolü zorunlu hale getiriyor. 1 Ocak öncesinde bandrolsüz üretilmiş olan biraların 16 Şubat tarihine kadar toptan ve perakende satışına izin verilecek. Yıllandırma işlemi için bekletilecek şişelenmiş şaraplara ise 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren bekletilme süresince bandrol kullanılmayacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı 6 Seri No’lu Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerde Bandrollü Ürün İzleme Sistemi Genel Tebliği’ni Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi. Tebliğe göre şişe ve kutu bira hariç olmak üzere, 5 bin cl ve 5 bin cl’den (50 lt) küçük ambalajlı bira üretim ve ithalatında bandrol uygulaması başlatılacak. Böylece, 15 Ocak 2009 tarihinden itibaren bira hariç olmak üzere alkollü içki üretim ve ithalatında başlayan; mevcut diğer güvenlik özelliklerinin yanı sıra gözle görünür ürün ambalaj hacmi ve GTİP grup bilgisi üzerine eklenmiş bandrol uygulaması, 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren 5 bin cl ve 5 bin cl’den küçük ambalajlı biraları da (şişe ve kutu ambalajlı bira hariç) da kapsayacak şekilde genişletilmiş oldu. Yıllandırma amacıyla üretilen şarapların bildirimde bulunmak şartıyla bandrolsüz bekletilmesine ilişkin esasların belirlendiği Tebliğ’e göre, sistem dahilindeki üretici ve ithalatçı firmaların faaliyetlerinin sonlanması üzerine kullanılmamış bandrollerin ve sistem bileşenlerinin geri alınmasıyla fire ve kullanılmamış bandrollerin tespitine ilişkin düzenlemeler yapılacak. Alkollü içki ithalatçılarının fermente veya distile alkollü içki bandrolü siparişi bildirimi öncesinde TAPDK’dan uygunluk onayı alınması şarto getirilecek. Böylece yıllandırma işlemi için bekletilecek şişelenmiş şaraplara 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren bekletilme süresince bandrol kullanılmayacak.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Başsağlığı

Editör

Yazar:

Groseri Market Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses’in babası, Groseri’nin kurucu ortağı, Adana’nın en eski distribütörlerinden, Adana’nın sevilen insanlarından Zihni Uğurses, vefat etti.

Cenazesi 19 Eylül Salı günü öğle namazına müteakiben Adana Kabasakal Mezarlığı’na defnedildi.

Retail Türkiye olarak Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Haluk Dortluoğlu, Bim CEO’su oldu

Editör

Yazar:

BİM’in Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Latif Topbaş görevini Mahmud Muhammed Topbaş’a devretti. 1 Eylül 2023 itibariyle BİM’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mahmud Muhammed Topbaş oldu. Şirkette uzun süredir İcra Kurulu Üyesi ve COO olarak görev yapan Galip Aykaç bu görevlerinden ayrılarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Yönetim Kurulu toplantısında ayrıca şirketteki mevcut İcra Kurulu yapısı sona erdirilerek “Chief Executive Officer” (CEO) pozisyonunun oluşturulmasına karar verildi. 2005 yılından bu yana şirkette CFO ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapan Haluk Dortluoğlu’nun CEO olarak atanmasına karar verildi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İTO’dan Türkiye Perakende Buluşması

Editör

Yazar:

İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi, “Türkiye Perakende Buluşması” gerçekleştirdi. 2 Ağustos Çarşamba günü Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda perakendeci katıldı. Sektörler sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Happy Center CEO’su Yavuz Altun, “İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi olarak 85 zincir market sahibi meslektaşımızla istişare toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıya Türkiye’nin 7 bölgesinden katılım ve destek oldu. Başta İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Özer, Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca olmak üzere Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün ve İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Faruk Güzeldere ve tüm İstanbul Ticaret Odası Perakende komitesi üyelerimize, TPF, PERDER üyelerimize katkı ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER