Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Birleşme ve satın almalarda geçen yılın gerisinde kaldık

Editör
EY Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler
Abone Ol:

Türkiye 3,6 milyar dolar büyüklük yaratan 56 birleşme ve satın alma gerçekleştirdi ve 11 ülke arasında işlem adedinde dördüncü, işlem hacminde ise ikinci sırada yer aldı.

EY, Orta ve Güneydoğu Avrupa Birleşme ve Satın Alma Barometre Raporu Haziran 2017 sonuçlarını açıkladı. Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Yunanistan, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya ve Türkiye’nin yer aldığı 11 Orta ve Güneydoğu Avrupa ülkesini kapsayan rapor sonuçlarına göre; Türkiye 3,6 milyar dolar büyüklük yaratan 56 birleşme ve satın alma işlemiyle Ocak – Haziran 2017 döneminde işlem adedi bazında dördüncü, işlem değeri bazında ise ikinci oldu. Çalışmaya kamu işlemleri dâhil edilmezken, ülkelerin yurt dışında yaptıkları birleşme ve satın almalar da göz önünde bulunduruldu.

OMV Petrol Ofisi’nin Vitol Investment tarafından satın alınması, yılın ilk altı ayında bölgede gerçekleşen en büyük işlem oldu. Bununla ilgili olarak Türkiye’nin bölgede birleşme ve satın alma işlemleri açısından önemini vurgulayan EY Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler “Bölgemizde yaşanan belirsizliklerin devam etmesine ve bu gelişmelerin Türkiye’deki birleşme ve satın alma işlemlerine etkisine rağmen yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgilerini devam ettireceğini düşünüyoruz. Böyle bir listede iki yıl üst üste ilk altı ayın en büyük işleminin Türkiye’de gerçekleşmesi önemli bir gelişme.” ifadelerini kullandı.

Rapora göre, Ocak – Haziran 2016 döneminde birleşme ve satın alma işlemlerinde hem işlem sayısı hem de işlem değeri bakımından ikinci sırada yer alan Türkiye, 2017 yılının aynı döneminde işlem değeri bazında Çekya’nın ardından ikinci, işlem sayısı bazında ise Çekya, Polonya ve Macaristan’ın ardından dördüncü oldu. Bölgede, Ocak – Haziran 2016 döneminde gerçekleştirilen 655 işlem, 2017 yılının aynı döneminde yüzde 28’lik bir düşüş göstererek 473’e geriledi. Bölgede 2017 yılının ilk yarısında gerçekleştirilen işlemlerin tahmini büyüklüğü 19,9 milyar dolar olarak açıklandı. Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 42’lik bir artışı ifade ediyor.

11 ülke arasındaki karşılaştırmada işlem adedi bazında Çekya 113 işlemle birinci, Polonya ise 107 adet işlem ile ikinci olurken, Macaristan da 66 işlemle Polonya’yı takip etti. İşlem hacmi bakımından ise Çekya 4,5 milyar dolar ile birinci sırada yer alırken Türkiye 3,6 milyar dolar ile ikinci sırada, Polonya ise 3,2 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldı.

2016 yılının ilk yarısında tutarı 100 milyon doları aşan işlemlerin toplam işlem sayısı içindeki oranı %2,3 iken, bu oran 2017 yılının aynı döneminde %6,1’e yükseldi. Bölgedeki işlemlerin yüzde 72’sini stratejik yatırımcılar gerçekleştirirken, finansal yatırımcıların en çok faaliyet gösterdiği ülkeler Slovenya, Slovakya ve Çekya oldu. Bölgede gerçekleşen yurtiçi alımların toplam işlem sayısına oranı, geçen senenin ilk altı ayına kıyasla 9 puan azalarak yüzde 48’e düşerken yabancı alımlar geçen senenin aynı dönemine göre 8 puan artarak toplam işlemlerin yüzde 40’lık kısmını, dış alımlar ise 1 puan artarak yüzde 12’lik kısmını oluşturdu. Çekya, dış alımlarda 22 işlemle en aktif ülke olurken, Polonya 13 işlemle ikinci oldu. Geçen yılın aynı döneminde en aktif üye olan Türkiye ise bu yıl 8 işlemle üçüncü sırada yer aldı.

Rapor sonuçlarına göre, en fazla sayıda işlem gerçekleştirilen sektör, her ülke için farklılık gösterse de, 80 işlemle gayrimenkul sektörü oldu. Gayrimenkul sektörünü, sırasıyla 55 ve 51 işlem ile üretim ve bilişim sektörleri izledi. Türkiye ise, Hırvatistan ile beraber en çok işlemin enerji sektöründe gerçekleştiği ülkelerden birisi oldu.

EY Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler konu ile ilgili açıklamasında, Birleşme ve Satın Alma Barometresi Ocak – Haziran 2017 dönemi sonuçlarının, 2017’nin ilk yarısında Türkiye ve civar coğrafyada devam eden siyasi ve ekonomik gelişmelere rağmen, Türkiye’nin bölgede dikkat çeken bir ülke olduğunu, ekonomik büyüme ve tüketim potansiyelinin, genç ve dinamik nüfus yapısının ve girişimcilik kültürünün, Türkiye’yi yerli ve yabancı yatırımcıların yaptıkları birleşme ve satın alma işlemleri açısından önümüzdeki dönemde de cazip kılmaya devam edeceğini söyledi. Öte yandan, EY Kurumsal Finansman Bölümü Kıdemli Müdürü Cem Günfer ise, 2017 yılında işlem sayısının düşüş göstermesine rağmen büyük hacimli işlemlerin etkisiyle işlem hacminde limitli bir artış görüldüğünü belirtti. Türkiye’nin birleşme ve satın alma işlemleri açısından yüksek potansiyeli bulunduğunu belirten Günfer, yılın ilk yarısında düşen işlem sayısının yılın ikinci yarısında yükselebileceğini ve 2018 yılında daha olumlu bir ortam beklediklerinin altını çizdi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Yerli Market Haftası için geri sayım başladı

Editör

Yazar:

2019 yılında 5’incisi düzenlenen Yerli Market Haftası (YMH), pandemi molasının ardından 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde WOW Convention Center’da gerçekleştirilecek.

Ziyaretçinin iki gün boyunca B2B görüşmeleri yaptığı fuarda önceki yıllardan farklı olarak bu sene, “gezici B2B” formatı da eklenecek. Teknoloji kullanımı ile katılımcı firmaların market kategori yöneticileri ile etkileşim alanlarının en düzeye çıkarılması planlanan YMH’de yerleşim planı da tümüyle yenilendi.

Standlı katılım ve sponsorluk görüşmelerinin başladığı fuara ziyaretçi olarak katılım ise anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirildi.

Haribo, Sleepy, Baby Turco, Oruçoğlu, Lila Grup gibi birçok firmaların yerlerini aldığını YMH’ye katılım için şu şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

Genel Haberler

Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri

Editör

Yazar:

Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, 13 Ocak Perşembe günü Saat 14.00’de, “Geleceğin sektörleri, geleceğin yetkinlikleri” konulu webinar düzenliyor.

Etkinliğin moderatörlüğünü Işık Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dilek Teker yönetecek.

Açılış konuşmasını Işık Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Serhat Koloğlugil gerçekleştirecek. Konuşmacı olarak Füturistler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Coursera Türkiye Üniversite İşbirlikleri Direktörü Sevcan Karababa Türker, Retail Türkiye Editörü Cengiz Çambel, İKAROS Partners& CEO Cansın Duman, SiPAY CEO Semih Muşabak ve Khan Akademi Türkiye Direktörü Alp Köksal yer alacak.

Zoom etkinliğine ücretsiz katılmak için meeting ID: 814 6547 3234

Devamını Oku

Genel Haberler

Yüksek enflasyon artışı devam ediyor

Editör

Yazar:

TÜİK’e göre Aralık’ta 13,58 artışla 2021 yıllık enflasyon 36,08 olurken ENAGrup’a göre 12 aylık artış oranı %82.81 olarak gerçekleşti.

 

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında %19,35 arttı

Aralık 2021 dönemi (30.11.2021-31.12.2021) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %19,35 arttı.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış %1,98 ile Ev Eşyası en fazla yükseliş ise %35,75 ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler kaleminde gerçekleşmiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) alt grup enflasyon oranları

ENAGrup tüketici sepeti farklılaştırması ekteki grafikte sunulmuştur. Değişik tüketici gruplarının yine değişik enflasyon oranlarını yansıtması amacıyla oluşturulan bu ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı oldukça farklılıklar göstermektedir.

ENAG-özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre, aylık en az artış yaşanan grup %0,32 ile Elektrik Yakıt, en fazla yükseliş görülen grup ise %48,92 ile Yağ ürün grubunda olmuştur.

“2021 yılında markette en fazla fiyat artışı yüzde 123,85 ile patateste yaşandı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aralık ayında üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini ve 2021 yılı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini değerlendirdi.

“Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı”

“Gıda fiyatlarını 2007 yılından bu yana yakından takip edip siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz” diyen Bayraktar, üretici market fiyatlarında, Aralık ayındaki değişimleri şöyle açıkladı:

“Aralık ayında, markette 43 ürünün 37’sinde fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı, üreticide ise 35 ürünün 24’ünde fiyat artışı, 8’inde fiyat azalışı meydana geldi. Üreticide 3 üründe fiyatlar değişmezken, markette fiyatı değişmeyen ürün olmadı.

Aralık ayında fiyatı en fazla artan ürün, marketlerde patlıcan, üreticilerde limon olurken, marketlerde fiyatı en fazla düşen ürün karnabahar, üreticide fiyatı en fazla düşen ürün marul oldu.

Marketlerde fiyat düşüşü yüzde 14,33 oran ile en fazla karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 8,03 ile portakal, yüzde 3,01 ile lahana, yüzde 2,27 ile marul, yüzde 1,39 ile havuç, yüzde 0,67 ile antepfıstığı takip etti.

Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 59,43 ile patlıcanda görüldü. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 52,72 ile salatalık, yüzde 52,47 ile süt, yüzde 49,77 ile yeşil mercimek, yüzde 49,53 ile yoğurt, yüzde 46,98 ile patates, yüzde 43,75 ile kırmızı mercimek, yüzde 43,48 ile maydanoz, yüzde 40,95 ile yeşil fasulye, yüzde 36,56 ile tereyağı, yüzde 34,79 ile pirinç, yüzde 34,72 ile kaşar peyniri izledi.

Kurdaki düşüşe rağmen aralık ayında market fiyatlarında ciddi düşüşler olmadı.”

Aralık 2020-Aralık 2021 yılı üretici market fiyatlarındaki değişim

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Aralık ayı üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerinin ardından 2021 yılının üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini de şöyle değerlendirdi:

“2021 yılında markette hemen hemen tüm ürünlerin fiyatlarında artış görülmüştür. Toplam 42 ürünün 38’inde fiyat artışı, 4’inde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 25’inde fiyat artışı, 9’unda ise fiyat azalışı meydana geldi. Markette ve üreticide 2021 yılında fiyatı değişmeyen ürün olmamıştır.

Yaptığımız tespitlere göre, 2021 yılında, fiyatı en fazla artan ürün marketlerde ve üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen ürün ise marketlerde yeşil soğan, üreticilerde mandalina oldu.

2021 yılında, marketlerde fiyat düşüşü yüzde 37,84 ile en fazla yeşil soğanda meydana geldi. Yeşil soğandaki fiyat düşüşünü yüzde 8,29 ile portakal, yüzde 4,58 ile limon, yüzde 2,14 ile elma takip etti.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER