Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Birleşme ve satın almalarda geçen yılın gerisinde kaldık

Editör
EY Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler
Abone Ol:

Türkiye 3,6 milyar dolar büyüklük yaratan 56 birleşme ve satın alma gerçekleştirdi ve 11 ülke arasında işlem adedinde dördüncü, işlem hacminde ise ikinci sırada yer aldı.

EY, Orta ve Güneydoğu Avrupa Birleşme ve Satın Alma Barometre Raporu Haziran 2017 sonuçlarını açıkladı. Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Yunanistan, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya ve Türkiye’nin yer aldığı 11 Orta ve Güneydoğu Avrupa ülkesini kapsayan rapor sonuçlarına göre; Türkiye 3,6 milyar dolar büyüklük yaratan 56 birleşme ve satın alma işlemiyle Ocak – Haziran 2017 döneminde işlem adedi bazında dördüncü, işlem değeri bazında ise ikinci oldu. Çalışmaya kamu işlemleri dâhil edilmezken, ülkelerin yurt dışında yaptıkları birleşme ve satın almalar da göz önünde bulunduruldu.

OMV Petrol Ofisi’nin Vitol Investment tarafından satın alınması, yılın ilk altı ayında bölgede gerçekleşen en büyük işlem oldu. Bununla ilgili olarak Türkiye’nin bölgede birleşme ve satın alma işlemleri açısından önemini vurgulayan EY Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler “Bölgemizde yaşanan belirsizliklerin devam etmesine ve bu gelişmelerin Türkiye’deki birleşme ve satın alma işlemlerine etkisine rağmen yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgilerini devam ettireceğini düşünüyoruz. Böyle bir listede iki yıl üst üste ilk altı ayın en büyük işleminin Türkiye’de gerçekleşmesi önemli bir gelişme.” ifadelerini kullandı.

Rapora göre, Ocak – Haziran 2016 döneminde birleşme ve satın alma işlemlerinde hem işlem sayısı hem de işlem değeri bakımından ikinci sırada yer alan Türkiye, 2017 yılının aynı döneminde işlem değeri bazında Çekya’nın ardından ikinci, işlem sayısı bazında ise Çekya, Polonya ve Macaristan’ın ardından dördüncü oldu. Bölgede, Ocak – Haziran 2016 döneminde gerçekleştirilen 655 işlem, 2017 yılının aynı döneminde yüzde 28’lik bir düşüş göstererek 473’e geriledi. Bölgede 2017 yılının ilk yarısında gerçekleştirilen işlemlerin tahmini büyüklüğü 19,9 milyar dolar olarak açıklandı. Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 42’lik bir artışı ifade ediyor.

11 ülke arasındaki karşılaştırmada işlem adedi bazında Çekya 113 işlemle birinci, Polonya ise 107 adet işlem ile ikinci olurken, Macaristan da 66 işlemle Polonya’yı takip etti. İşlem hacmi bakımından ise Çekya 4,5 milyar dolar ile birinci sırada yer alırken Türkiye 3,6 milyar dolar ile ikinci sırada, Polonya ise 3,2 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldı.

2016 yılının ilk yarısında tutarı 100 milyon doları aşan işlemlerin toplam işlem sayısı içindeki oranı %2,3 iken, bu oran 2017 yılının aynı döneminde %6,1’e yükseldi. Bölgedeki işlemlerin yüzde 72’sini stratejik yatırımcılar gerçekleştirirken, finansal yatırımcıların en çok faaliyet gösterdiği ülkeler Slovenya, Slovakya ve Çekya oldu. Bölgede gerçekleşen yurtiçi alımların toplam işlem sayısına oranı, geçen senenin ilk altı ayına kıyasla 9 puan azalarak yüzde 48’e düşerken yabancı alımlar geçen senenin aynı dönemine göre 8 puan artarak toplam işlemlerin yüzde 40’lık kısmını, dış alımlar ise 1 puan artarak yüzde 12’lik kısmını oluşturdu. Çekya, dış alımlarda 22 işlemle en aktif ülke olurken, Polonya 13 işlemle ikinci oldu. Geçen yılın aynı döneminde en aktif üye olan Türkiye ise bu yıl 8 işlemle üçüncü sırada yer aldı.

Rapor sonuçlarına göre, en fazla sayıda işlem gerçekleştirilen sektör, her ülke için farklılık gösterse de, 80 işlemle gayrimenkul sektörü oldu. Gayrimenkul sektörünü, sırasıyla 55 ve 51 işlem ile üretim ve bilişim sektörleri izledi. Türkiye ise, Hırvatistan ile beraber en çok işlemin enerji sektöründe gerçekleştiği ülkelerden birisi oldu.

EY Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler konu ile ilgili açıklamasında, Birleşme ve Satın Alma Barometresi Ocak – Haziran 2017 dönemi sonuçlarının, 2017’nin ilk yarısında Türkiye ve civar coğrafyada devam eden siyasi ve ekonomik gelişmelere rağmen, Türkiye’nin bölgede dikkat çeken bir ülke olduğunu, ekonomik büyüme ve tüketim potansiyelinin, genç ve dinamik nüfus yapısının ve girişimcilik kültürünün, Türkiye’yi yerli ve yabancı yatırımcıların yaptıkları birleşme ve satın alma işlemleri açısından önümüzdeki dönemde de cazip kılmaya devam edeceğini söyledi. Öte yandan, EY Kurumsal Finansman Bölümü Kıdemli Müdürü Cem Günfer ise, 2017 yılında işlem sayısının düşüş göstermesine rağmen büyük hacimli işlemlerin etkisiyle işlem hacminde limitli bir artış görüldüğünü belirtti. Türkiye’nin birleşme ve satın alma işlemleri açısından yüksek potansiyeli bulunduğunu belirten Günfer, yılın ilk yarısında düşen işlem sayısının yılın ikinci yarısında yükselebileceğini ve 2018 yılında daha olumlu bir ortam beklediklerinin altını çizdi.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER