Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

Perakende sektöründe sadakat programları satışa dönüşüyor mu?

Editör
EY Türkiye Perakende ve Tüketici Ürünleri Sektör Lideri Özge Gürsoy
Abone Ol:

EY’nin 130 üst düzey yönetici ile gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre perakende sektörü müşteri datasının ne derece etkin kullanılıp satışa dönüştürülebildiğini sorguluyor.

EY, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya genelinde 130 üst düzey perakende şirketi yöneticisi ile gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını açıkladı. Anketin sonuçları, perakende şirketlerinin her yıl müşteri sadakat programlarına milyarlarca dolar harcamalarına rağmen, elde ettikleri verileri müşteri deneyimini farklılaştırmak ve satışlarını sürdürmek için etkin olarak kullanmada güçlük yaşadığına işaret ediyor.

Perakende şirketlerinin karşı karşıya olduğu güçlüklere ışık tutan EY anketi sonuçlarına göre; yöneticilerin %87’si bir sadakat stratejisine sahip olunmasının şirketin başarısında büyük önem taşıdığını belirtirken, yöneticilerin yalnızca %27’si mevcut sadakat programlarının işletmeleri üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu ifade ediyor. Bununla birlikte yöneticilerin sadece %5’i müşterilerinin işletmelerine sadık olduğunu düşünüyor.

EY Türkiye Perakende ve Tüketici Ürünleri Sektör Lideri Özge Gürsoy araştırma sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Tüketiciyle kurulan ilişki gittikçe daha fazla işlem odaklı hale geliyor. Tüketici beklentilerinin hızlı bir şekilde değişim göstermesi ile birlikte, perakende şirketlerinin sadakat konusunda istikrar sağlayan çözümler üretmeleri gerekiyor. Bu da perakendecilerin analiz edilmiş veri odaklı bir yaklaşım benimseyerek tüketici beklentilerini sürekli olarak karşılanmasından geçiyor. Şirketler ancak bu sayede müşteri sadakatinde olumlu sonuçlar alıp değer yaratabilirler. Marka sadakatinin yaratılması ve korunması için uygulanan eski sistemlerin artık işe yaramadığı günümüzde pek çok perakende şirketi veri havuzu oluşturarak bunu satışlara yansıtmaya çabalıyor. Ancak pek çoğu da bu verilerle elde edilen sonuçları müşteri taleplerini karşılayacak şekilde kullanmakta güçlük çekiyor. Tüketiciye kişiselleştirilmiş hizmetler sunulması, gerçek zamanlı geri bildirim alınması, ihtiyaçların bireysel temelde doğru tespit edilmesi ve tüketiciyle kurulan güven ilişkisinin korunması perakende şirketlerinin sürdürülebilir başarıyı yakalamasını sağlayacaktır.”

Anket sonuçları, perakende şirketi yöneticilerinin veri analizinde kullanılan yeni teknolojilere henüz yeterince yatırım yapmadığına da işaret ediyor. Yöneticilerin yalnızca %19’u veri ve sistemlerini bireysel müşteri ihtiyaçlarını ortaya koyacak şekilde kullanabildiklerini belirtirken, %35’i sık aralıklarla gerçek zamanlı geri bildirim alabildiklerini ifade ediyor. Bununla birlikte yöneticilerin yalnızca %30’u tüketiciye sundukları hizmet ve deneyimi kişiselleştirecek teknolojiyi kullanabilecek yetkinliğe sahip olduklarını dile getiriyor.

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

Mopaş, halka arz için ilk adımı attı!

Editör

Yazar:

Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.  halka arzı için 01.04.2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvuru yaptı. Şirketin paylarının halka arzına ilişkin SPK’ya sunulan Taslak İzahname ile birlikte Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Yönetim Kurulu Kararı ve Raporu’na Şirketin internet sitesinde yer alan “yatırımcı ilişkileri” sekmesinden ulaşılabilmekte. Şirketin çıkarılmış sermayesinin 230.000.000 TL’den 270.650.000 TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek olan 40.650.000 TL nominal değerli paylar ile birlikte Şirket’in mevcut pay sahiplerine ait toplamda 27.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Toplam 67.650.000 TL nominal değerli payların halka arz edilmesi ile Şirket’in halka açıklık oranının %25,00 olması planlanmakta.

Devamını Oku

Genel Haberler

Kaya Üzen, ÇASİAD Başkanı oldu

Editör

Yazar:

Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ÇASİAD), 16. Olağan genel kurulunda görev dönemi sona eren Başkan Semih Başaran’dan bayrağı Kale Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Üzen devraldı.

ÇASİAD olarak iş yaşamında entegrasyona büyük önem vereceklerinin altını çizen Üzen, “Rekabetçilikte bir alt lige düşmemek için eğitimlere, bilgilendirme faaliyetlerine ve iş yaşamına entegrasyona büyük önem vereceğiz. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm ajandamızdaki önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

Devamını Oku

Genel Haberler

İş Gıda, Down sendromlulara istihdam sağlıyor

Editör

Yazar:

İş Gıda’nın; bağımsızlık, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik değerleri ışığında Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliği ile 2022 yılı sonunda KFC ile başlattığı Bi’ İşim Var projesi büyüyor. Bi’ İşim Var Projesi için düzenlenen etkinlik İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu ev sahipliğinde, Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin ve Bi’ İşim Var projesi çalışanlarının katılımı ile 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde gerçekleştirildi. Basın toplantısında Bi’ İşim Var projesinin, İş Gıda çatısı altında faaliyet gösteren iki diğer dünya markası Pizza Hut ve Krispy Kreme’i de kapsayacak şekilde genişletildiği duyuruldu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panelde TDSD Başkanı Gün Bilgin Down sendromlu gençlerin çalışmasının ayakları üzerinde durmasının kendileri, aileleri ve toplum için önemine değinirken; İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu, Down sendromlu bireylerin toplumdaki vazgeçilmez yerlerine dair farkındalığı artırma hedefiyle 2022 yılından bu yana süren Bi’ İşim Var projesinin gelişim yolculuğunu, değişen yapısını, gelecek planlarını ve grup için anlamını aktardı.

Bi’ İşim Var projesinin grup için önemi ışığında 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İş Gıda Grup CEO’su Feliks Boynuinceoğlu panel konuşmasında; “Arka planda çok fazla çalışma olsa da ilk olarak 2022 Eylül ayında İş Gıda çatısı altındaki markalarımızdan KFC ile başlayan Bi’ İşim Var projesinin arkasında İş Gıda’nın bağlı olduğu İş Holding’in öngörüsü yatıyor. İstanbul’da seçili KFC restoranlarında 2022 Eylül’ünde başlayan projemiz, bugün üç ayrı şehirde 16 Down sendromlu çalışana ulaştı. Bi’ İşim Var’ın başarısı sonucunda, restoranlarımızla uluslararası geçerliliği olan ve 2014’ten bu yana Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan “Valueable” (Değerli Bir Ağ) unvanını almaya hak kazandık. Projenin global bir değer ile taçlanmış olmasından mutluluk duyduk.  150 ülkede faaliyet gösteren KFC markası tarafından da örnek gösterilen bir proje olmasıyla göğsümüzü kabartıyor” dedi.

İş Gıda ile iki yıldır süren iş birliğinin Down sendromlu bireylerin bağımsız yaşamları için çok kıymetli olduğunu belirten Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin paneldeki konuşmasında; “Down sendromlu bireylerin özgür, bütünleşik ve bağımsız yaşamlar kurabilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz dernek olarak ailelerin yaşadığı “Benden sonra çocuğum ne olacak?” kaygısını ortadan kaldıracak projeler üretiyoruz. Avrupa Down Sendromu Federasyonu Başkan Yardımcılığı ile Avrupa’da Türkiye’yi temsil ediyor ve dünyada 133 ülkenin Down sendromu sivil toplum kuruluşlarıyla iletişim halinde, Down sendromu alanının gelişimine öncülük ediyoruz. En önemli çalışmalarımızdan İstihdam +1 programıyla ise gençlerimizin istihdam edilmesine olanak tanıyoruz. 2012 yılında Türkiye’de uygulamasını ilk başlatan kurum olarak 18 ilde 48 firmaya 170 Down sendromlu bireyin istihdam edilmesini sağladık. Bu bağlamda iş koçları yetiştirmek üzere geliştirdiğimiz eğitim programını yaygınlaştırıyoruz. İŞKUR, istihdam büroları, iş yerlerinin kendi bünyeleri gibi farklı alanlarda iş koçları yetiştirmek üzere iş birliklerimiz devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER