Sosyal Medya Hesaplarımız

Genel Haberler

BMD: 2017, perakende sektörünün detoks yılı olacak

Editör
Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel
Abone Ol:

“Belli ki 2017 de kolay bir yıl olmayacak. Ama belki de bu zorluklar sektörü, yeni pazarlar yaratma ve çok kanallı perakendecilik konusunda ateşleyecek.” 2016, güne felaket haberleriyle uyandığımız, üzerimizde uçakların alçaldığı, sokakta hızlı adımlarla yürüdüğümüz, mutlu olduğumuz anlardan bile utandığımız bir yıl oldu. Ne olduğunu anlamaya çalışmaktan, kronik hale gelen gelecek korkusundan, bugünü yaşamayı unuttuk. Daha az sokağa çıkmaya, koşa koşa eve gitmeye, bir gün sonramızı bile öngörememeye başladık. Bu, işin rakamlarla ifade edilmeyen tarafı, hemen sonrasında da rakamlara bakalım.
Kasım ayında tüketici güveni yüzde 8 gerilemeyle son 8 yılın en sert düşüşünü yaşadı. Türk Lirası son 3 ayda yüzde 20 değer kaybetti. Zaten kaybettiğimiz yaşama iştahımız, bu kez somut nedenlerle de neredeyse kesildi. Biz bütün bunları yaşarken, cep telefonlarımıza gelen indirim, kampanya mesajlarını okumadan silerken, Türkiye’de 375 bin kişinin çalıştığı, 47 milyar dolarlık iç pazar büyüklüğüne sahip bir sektör de şapkadan tavşan çıkartmaya çalışıyordu. Türkiye’nin en dinamik sektörlerinden perakende, bir yandan artan maliyetler ve kârsızlık baskısıyla boğuşurken bir yandan da tüketiciyi mağazaya çekmeye çalışıyordu. Sektörün büyük oyuncularıyla konuşunca 2016’nın tam bir mücadele yılı olduğu ortaya çıktı. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, Habertürk Gazetesi’nden Esen Evran’a verdiği demeçte, “Öte yandan bu yılı bir detoks yılı olarak da tanımlayabiliriz. 2017 de öyle olacak. Kurlardaki yükselmeyle kira maliyetleri artan sektör, verimsiz mağazalardan vazgeçme konusunda daha cesur davrandı” dedi. Belli ki 2017 de kolay bir yıl olmayacak. Ama belki de bu zorluklar sektörü, yeni pazarlar yaratma ve çok kanallı perakendecilik konusunda ateşleyecek.

Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner:

cem boyner1“Markalarımızın sadık müşterilerine yıllar içinde yaptığımız yatırımlar sayesinde bu zor yılı yüzde 10’un üzerinde bir büyümeyle kapatıyoruz. Özellikle 2013-2016 arasında perakende sektörüne büyük katkısı olan “turist akımı”nın heyecanına kendimizi kaptırmadık, yan gelip yatmadık. Enerjimizin büyük bölümünü mağazalarımızı tekrar tekrar ziyaret eden sadık müşterilerimize daha iyi hizmet ve daha fazla satış yapmak için harcadık. Hayata geçirdiğimiz CRM-teknoloji yatırımları ve Hopi gibi yenilikçi uygulamalar sayesinde 2016’daki durgunlukla başa çıkabildik. Ayrıca tüm gruptaki internet satış gelirlerinin yüzde 60 civarında büyümesinin de performansa önemli katkısı oldu. İnternetin tüm grup satışlarındaki payı da 2016’da yüzde12’nin üzerine çıktı. Global ve makro veriler 2017 için çok iyimser bir tablo çizmese de biz 2017 hazırlıklarımızı ve yatırımlarımızı sadece kendi çabamızla yüzde 20 büyüme hedefine uygun şekilde planladık. Turizmde bir iyileşme olursa bunun üzerine ek katkısı olacaktır. 2017’de de hem bize sadık 16 milyonun üzerindeki müşterimize hem de yeni müşterilerimize yatırım yapmaya devam edeceğiz. İnternet satışlarımızın da yine yüzde 60’ın üzerinde büyümesini bekliyoruz. Alışverişin App’i Hopi 2016’da üye sayısını 4 milyonun üzerine çıkardı. 2016 gibi zor bir yılda Hopi’nin Paracık’ları hem müşterilere hem de üye markalara büyük katkı sağladı. Hopi’nin 2017’de 5.5 milyona ulaşacak üye sayısıyla, üye markalarına daha da büyük satış ve katkı getirmesini bekliyoruz.

1000 kişilik yeni istihdam

2017 sonuna kadar 1000 yeni gencimize istihdam yaratacağız. İş insanları olarak ekonominin önemli aktörleriyiz. Yatırım yapmak için ekonominin düzelmesini beklemek lüksümüz ve hakkımız yok. Yatırım yaparak ve işlerimizi iyileştirerek ekonomiyi iyileştirme sorumluluğumuz var. Bence Türkiye’ye yapacağımız en büyük katkı işimizde en iyi olmayı hedeflemek ve gelişmiş ülke standartlarından da gelişmiş yenilikçi ürün ve hizmetleri Müşterilerimize Sunmaktır.”

Twigy Ykb, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel:

“BMD 149 firmanın 500 markasını temsil ediyor. Bu yıl çok büyük tehlikeler atlatıp çok büyük kayıplar verdik ama memleketimiz yine birlik içinde 2017 yılını karşılıyor. Yaşadığımız olaylar farklı şekilde sonuçlansaydı bugün belki perakendeyi, ekonomiyi bile konuşamaz haldeydik. Bunu moral olsun diye söylemiyorum, bu kadar felaketin yarasını kısa zamanda sardıysak bu Türkiye’nin dinamizmi ve gücünü gösterir. 2017 için umutlu olmamı sağlayan en önemli şey de bu. Evet kayıplarımız var. Ben yazın turizm bölgelerinde 250 tane drugstore ile çalışıyorum, geçen sezon dörtte üçüyle çalışamadım. Turizm bölgelerinde kötü bir dönem geçirdik. Yaz ayındaki kayıplarımızı kapatmak için kış koleksiyonlarımıza ağırlık verdik. Bizim sektörün genelinin de hızla verimsiz mağazaları kapatıp verimlilerin kârlarını kaybetmemeye odaklandıklarını görüyorum. Herkes detoks yapmaya yöneldi. 2017’de de devam edecek bu. Benim öngörüm şu, Sayın Cumhurbaşmanı’mızın çağrısına uyan pek çok AVM perakendecilere iyi tekliflerle gelecek diye düşünüyorum.

Defacto Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Ateş:

ihsan ates1“2017’nin Türkiye’de genel olarak belirsizliklerin azaldığı, hazır giyim ve moda sektörünün canlı geçeceği bir yıl olacağını öngörüyoruz. Şu anda perakendeciler için en kritik konu alışveriş merkezi kiraları. Burada TL’ye dönüşü çok önemsiyoruz. Biz başka ülkelerdeki operasyonlarımızda Rusya’da ruble, Kazakistan’da tenge kullanıyoruz. Sadece Türkiye’de TL kazanırken kiralar dolar ve Euro ile ödeniyor. Bununla ilgili AVM yönetimleri ve perakendeciler arasında bir uzlaşma olmasını umuyoruz. 2017’de toplam 125 milyon TL yatırım, toplam 100’den fazla yeni mağaza açacağız. Kazakistan’daki dağıtım merkezinde kapasite artırımı yapılacak.

Bunun dışında Fas, Güney Irak, Mısır, Beyaz Rusya ve Rusya’da 4 yeni dağıtım merkezi kurulacak. Fiziksel mağazamız olan her ülkede omnichannel’ı (çok kanallı) devreye sokma planımız var. Diğer bir strateji de; online olarak yurtdışına açılmak. Bugün Türkiye dışında 32 ülkenin müşterisine e-ticaret sitesiyle müşterilere ulaşılıyor. Müşterilerimizin her şeyi bulabilecekleri yeni mağaza konsepti oluşturuyoruz. Mağazalarda her şeyi satma konseptine su, şeker, kırtasiye ürünleriyle başladık. Bunun dışında bebek kıyafetleri de yeni yılda odak noktası. ABD’de Amazon üzerinden 46 eyalette DeFacto satıyoruz. Satış kanallarımızı artırmak amacıyla pek çok ülkede lider global e-ticaret platformları ile görüşmelerimiz devam ediyor.”

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük:

vahap kucuk1“2016’da yüzde 25 büyüdük, hedefimiz yüzde 27 idi, biraz gerisinde kaldık. Bu yıl yurtdışında 110, Türkiye’de 40 yeni mağaza açacağız. Yurtdışı büyümemiz beklediğimizin üzerinde gidiyor. Tüketici her zaman bu tür krizlerde bir alt segmentteki markaya doğru iner, bunu biz de hissediyoruz. Verimsiz mağazayı tabii ki kapatırız, ama bu bizde pek olmuyor. Kira ciro oranının yüzde 10’un üzerinde olması sıkıntıdır bizim segmentte, üst segmentte yüzde 15’e kadar çıkabilir. Biz frene basmadık, 2013 vizyonumuza uygun ilerliyoruz. Şu anda 34 ülkedeyiz, bu yıl Asya Endonezya, Afrika Kenya, Libya, İsrail görüşmelerimiz devam ediyor. Malezya da olabilir. Ciromuz 9 milyar 400 milyon tl oldu, yurtdışı mağazaların ciro payı yüzde 30’a çıkacak.

Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz:

yilmaz yilmaz“2016 farklı kategorilerde yeni yatırım kararları açısından da hareketli bir yıl oldu. Koton Jeans ve Koton Beauty’ye konsantre olduk. Bunlar için ayrı mağazalar da açıyoruz. Mağazalara her gün 80 yeni ürün girdi, bu da müşterinin ziyaret sıklığını artırdı. Modaya odaklandık, çeşidi artırdık ve böylece 2016’yı iyi kapattık. Biz C1 ve C2 SES (sosyoekonomik statü) gruplarında düzenli olarak büyüyen bir markayız. Ama son dönemde krizin de etkisiyle AA ve A+ lokasyonlarında da büyümeler yakalamaya başladık. Önümüzdeki iki yılda Çin ya da Hindistan’da büyük bir sürpriz yapmaya hazırlanıyoruz. 2017’de 31’i’ü yurtiçinde, 36’sı yurt dışında olmak üzere 67 yeni mağaza açmayı hedefliyoruz. Koton’un bulunduğu ülke sayısını da 26’dan 29’a çıkaracağız.”

Devamını Oku
Yorum Yapın

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement

Genel Haberler

A101 sosyal medyada zirveye yerleşti

Editör

Yazar:

Marketing Türkiye ve BoomSonar iş birliği ile Deloitte Türkiye’nin uzman katkılarıyla gerçekleştirilen Brandverse Awards’da bu yılki değerlendirme süreci tamamlandı. A101, “Veri Analitiği Ödülleri” bölümü altında yer alan “Zincir Marketler” kategorisinde aldığı Altın Ödül ile sosyal medya dünyasındaki liderliğini sürdürdü.

Yıl boyunca markaların sosyal medya performanslarını tarafsız ve veriye dayalı olarak değerlendirilmesiyle hazırlanan SocialBrands sosyal medya marka indeksi sonuçlarının katkılarının da dahil olduğu SocialBrands Veri Analitiği Ödülleri’nde A101, sosyal medyada gösterdiği üstün performansla dikkat çekerek altın ödülü kazandı.

A101 Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç, elde edilen başarıyı şu sözlerle değerlendirdi: “Brandverse Awards’da geçtiğimiz yıllarda da ödül kazanmış bir marka olarak, bu yıl da liderliğimizi sürdürerek tekrar Altın Ödül’e layık görülmek bizim için büyük bir gurur. Her geçen gün gelişen dijital çağı yakından takip ederek; başarılarımızı sürdürmek ve yenilerini eklemek aynı zamanda müşterilerimizi memnun etmek için çalışmaya devam edeceğiz. Bu başarıda emeği geçen tüm takipçilerimize, ekip arkadaşlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Devamını Oku

Genel Haberler

Nuri Şapkacı: Yanlış ciro beyan edenleri biz ne yapacağız?

Editör

Yazar:

ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO’su Semet Yolaç Canlıel ile ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı, Birleşik Markalar Derneği (BMD) yönetim kurulu ve markaların ‘AVM’lerde fahiş kira artışları, aidatlarda suistimal ve uyarlama davalarında hile’ gibi birçok iddiasına cevap verdi. Semet Yolaç Canlıel, “Biz şeffafız. Genelleme yapmak doğru bir şey değil” derken aynı zamanda Alışveriş merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı da olan Nuri Şapkacı ise, “Biz onların beyan ettikleri ciroları bakanlığa denetlettiremiyoruz. Bakanlığın mevzuatında böyle bir şey yok. Yanlış ciro beyan edenleri biz ne yapacağız? Onlar bizi denetlettirebiliyor. Cirolarını kaçıran insanlar kamudan da bir şeyler kaçırıyorlar. Ciro kaçıranlar tespit edildiğinde bize fesih hakkı verilsin o zaman” diye konuştu.

AYD Başkanı Şapkacı, ortak alanlar ile ilgili Ticaret Bakanlığı’nın mevzuatı olduğunu hatırlatarak, şu görüşleri paylaştı: “Her sene bütün yatırımcılar tescilli kamu denetçisi tarafından denetlenmek zorunda. Ben denetleniyorum, tüm detayların yazıldığı raporları da zamanında tüm perakendecilere gönderiyorum. Eğer bunu yapmayan herhangi bir yatırımcı varsa bakanlık ceza ne ise kessin. AVM’lerde ortak alan giderlerinde metrekare başına 50 TL suistimal yapılıyor dediler. Bunu nasıl tespit etmişler? Tüm kurumları suçlamış durumdalar. Şimdi ben de ‘Tüm perakendeciler cirolarını doğru beyan etmiyor’ desem doğru olur mu? Olmaz, ama beyan etmeyenler var. Burada bir tek biz değil kamu da kaybediyor. Maalesef bakanlığın mevzuatında bu tarz durumlar için denetim mekanizması yok. Biz ne yapalım?”

Bazı yatırımcıların ortak alan masraflarının yüzde 40’ını kendi cebinden ödediğini dile getiren Şapkacı, “Yüzde 70’ini ödeyen bile var” dedi.

Uyarlama davası konusunda hileli uygulama iddiası için ise AYD Başkanı Şapkacı şu görüşleri dile getirdi: “Perakendeciler AVM’ye girdiklerinde genelde ortalama 5 yıllık sözleşme yapılıyor. Son zamanlarda TÜFE’deki artışının nerelerde kaldığı çok açık. Rayiçler yukarı çıktı ama yatırımcılar artışlarını yapamadılar. Yatırımcılar da ‘Çok düşük kaldı, ben bu kirayı istiyorum’ diyor. Bunu kiracı ödemek zorunda mı, değil. Hakim yatırımcıdan da kiracıdan da uygulama örnekleri istiyor. Kendisi de başka AVM’lerden bilgi istiyor. Hakim bu şekilde genele bakıyor ve rayici de yüzde 10-15 aşağıda belirliyor. Biz perakendecilerin yüzde 90’ı ile anlaşıyoruz. Onlar bizim iş ortaklarımız. Ama rasyonel olarak oturmayan, irrasyonel davrananlar da bizim geçici kiracılarımız. Bizim 2 bin 500 kontratımız var ama mahkemeleştiğimiz sadece 2-3 insan var.”

Devamını Oku

Genel Haberler

BMD’den AVM’lere şeffaflık talebi!

Editör

Yazar:

Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) Başkanı Sinan Öncel, geçtiğimiz hafta içinde perakende yazarlarıyla bir araya geldi. Toplantıya Yönetim kurulu üyeleri Roberto Bravo Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Akgün, Karaca Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karaca, Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, TAB Gıda Genel Müdürü Özgür Çetinkaya ve BMD Genel Sekreteri Levent Yalçın katıldılar.

Öncel, sektörün en önemli sorunlarını fahiş kira artışı, suistimal edilen aidatlar ve referans fiyat uygulaması olarak sıraladı. Öncel’in açıkladığı bilgiye göre perakende sektörünün yüzde 90’ında sabit kiranın yanında ciro kirası ödeniyor. Yani bir marka bir mağaza için 100 bin TL kira ödüyor ise yine ortalamada cirosunun yüzde 8’i kadar da ciro kirası veriyor.

Yasal kira artış oranının 12 aylık TÜFE ortalaması olmasına rağmen yüzde 400’ü aşan artış talepleri ile karşılaştıklarını dile getiren Öncel, “Mülk sahipleri ‘Ya kirayı artırın ya da çıkın, yoksa uyarlama davası açarız’ tehdidi ile geliyor. Markalar çok ciddi yatırım yapmış. Öyle bir anca çıkıp gidemez. Biz diyoruz ki kanun değişikliği olmalı ve ciro kirası varsa mülk sahibinin uyarlama davası açma hakkı olmamalı. Ciro kirası olan bir sistemde mülk sahibinin zarar etmesi mümkün değil” diye konuştu.

Öncel sektörde uyarlama davalarının sayısının hızla arttığını söyledi.  Kamar ise uyarlama davalarına emsal oluşturması için AVM’lerin yüksek kiralı yeni kiracı almaya başladığını ve bu şekilde rayiç bedellerin yüksek görünmesini sağladıklarını dile getirdi. Kamar, şöyle devam etti: “Yeni markalar AVM’lere yüksek kiradan giriyor. Bu markalar girdikten sonra AVM diğer markalara ‘Ben senin kiranı 300’den 600’e çıkardım’ diyor. Neden diye sorduğunuzda ‘Yanındaki 600 veriyor’ diyor. Uyarlama davasını bir yerden yakalıyor. Bu da art niyet. Türkiye’de bütün sektörlerde enflasyon fırsatçılığı başladı. Önlem alınmadığı takdirde ciddi sıkıntılar yaşanacak. Benim 15-16 ülkede mağazam var. Her ülkenin kendi parasıyla kira ödüyorum. Rusya’da hiç kimse kirayı 100 bin rubleden 300 bin rubleye çıkarıyorum demedi. Türkiye’deki yabancı AVM’ler de yurt dışında bir şey demiyor. Türkiye’de içlerinden canavar çıkıyor.”

Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Akgün ise Avrupa’da kira ücretlerinin Türkiye’nin altında olduğuna vurgu yaptı. Berlin’de en önemli ve turistik noktalarından birinde yer alan bir AVM’de de mağaza açtıklarını anlatan Akgün, “Bu AVM, pandemi sonrası inşa maliyetleri ile Mayıs 2023’te açıldı. İçinde 90 mağaza var. Bize de davet geldi. Metrekaresi 71 euro’ya mağaza kiraladık. İstanbul Bayrampaşa’da bir AVM’de Aralık ayında zam yaptık. Aradan dört ay geçti. Kiranın 4,5 katını istediler. Bu rakam 215 euro’ya tekabül ediyor. Burada bir fırsatçılık ekonomisi var. Buna göz yumarsak maliyet açısından başımıza çok büyük sıkıntılar çıkacak” diye konuştu.

Referans fiyat uygulamasının sektörde maliyetleri çok ciddi oranlarda artırdığına da değinen Öncel, şöyle devam etti: “Referans fiyat canımıza okuyor. Çok ciddi maliyet artışımız var. Ham maddeciyi korumak bütün yükü perakendeciye yüklemek olmamalı. İstihdam yaratın, üretimi artırın deniyor. Tamam yapalım ama biz bir ticaret ve geçiş ülkesiyiz. Turist satışları yüzde 10 iken bu yıl 3 ayda yüzde 4,03 oldu. Çünkü pahalıyız. Dolayısıyla referans fiyat konusu çözülmeden enflasyon ile ilgili sorunlarımız da çözülmez.”

Öncel, üçüncü önemli sorunlarının ortak alan giderleri olduğunu vurguladı ve şöyle konuştu: “Kimsenin kazancında gözümüz yok. Biz bu konuda AVM’ler şeffaf olsun diyoruz. Metrekare başına 380 TL alan AVM var. Bizce ortalama 225 TL olan metrekare başına ortak alan giderlerinin 50 TL’si suiistimal ediliyor. 14 milyon metrekarelik bir alandan söz ediyoruz. Bu da kaba bir hesapla yıllık 37 milyar 800 milyon TL olan AVM’lerin yıllık gelirinin 8,4 milyar TL’sinin suiistimale konu olduğu anlamına geliyor.”

Devamını Oku
Advertisement

Etiketler

POPÜLER